Ухвала
від 22.12.2021 по справі 389/3873/21
ЗНАМ’ЯНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

22.12.2021

Провадження №2/389/815/21

ЄУН 389/3873/21

У Х В А Л А

22 грудня 2021 року місто Знам`янка

Суддя Знам`янського міськрайонного суду Кіровоградської області Берднікова Г.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Дошкільного навчального закладу №8 Світлячок Знам`янської міської ради, третя особа: Відділ освіти Виконавчого комітету Знам`янської міської ради Кіровоградської області, про визнання незаконним наказу про відсторонення від роботи та його скасування, а також зобов`язання вчинити певні дії із виплати середнього заробітку за час вимушеного прогулу,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, 20 грудня 2021 року звернулася до суду з даним позовом, в якому просить: визнати незаконним та скасувати наказ Дошкільного навчального закладу №8 Світлячок Знам`янської міської ради №33-к від 08 листопада 2021 року Про відсторонення від роботи ОСОБА_2 ; зобов`язати дошкільний навчальний заклад №8 Світлячок Знам`янської міської ради виплатити їй невиплачену заробітну плату у розмірі 511 грн. 49 коп. середнього заробітку за кожен день вимушеного прогулу, починаючи з 08 листопада 2021 року до дня внесення судом рішення та набрання ним законної сили.

Відповідно до ч.4 ст.177 ЦПК України, до позовної заяви додаються докумети, що підтверджують сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору, визначені Законом України Про судовий збір .

Частиною 1 ст.3 та ст.4 ЗУ Про судовий збір за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством справляється судовий збір.

Судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Ставка судового збору за подання до суду заяви немайнового характеру, яка подана фізичною особою складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Ставка судового збору за подання до суду позовної заяви майнового характеру, подана фізичною особою складає 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно з п.1 ч.1 ст.176 ЦПК України ціна позову визначається у позовах про стягнення грошових коштів - сумою, яка стягується.

При цьому, якщо на момент пред`явлення позову встановити точну його ціну неможливо, розмір судового збору попередньо визначає суд з наступним стягненням недоплаченого або з поверненням переплаченого судового збору відповідно до ціни позову, встановленої судом при вирішенні справи (ч 2 ст. 176 ЦПК України).

Законом України Про Державний бюджет України на 2021 рік прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01 січня 2021 року встановлений у розмірі 2270 грн. 00 коп.

Таким чином, на день подання до суду даної позовної заяви, розмір судового збору за подання до суду позовної заяви фізичною особою немайнового характеру складає 908 грн. 00 коп., а майнового характеру - 1% від ціни позову, але не менше 908 грн. 00 коп. та не більше 11350 грн.

У відповідності до ч.3 ст.6 Закону України Про судовий збір за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір справляється за ставками встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.

Позивачем за подання даного позову, який має дві вимоги майнового та немайнового характеру, не сплачено судовий збір з посиланням на ч.1 ст.5 ЗУ Про судовий збір .

Проте суд, вивчивши предмет та підстави позову, переконаний, що за подання даної позовної заяви до суду позивачем повинен бути сплачений судовий збір, виходячи з наступного.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.5 Закону України Про судовий збір від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі.

Звільнення та відсторонення це два різні юридичних терміни. Звільнення - це припинення трудового договору. Відсторонення - це тимчасовий захід, який не призупиняє, не скасовує і не припиняє дію трудового договору.

Відтак поновлення на роботі - це відновлення дії трудового договору, тобто - скасування звільнення або скасування переведення на іншу роботу. Поновлення на роботі не може застосовуватися як наслідок скасування відсторонення, оскільки трудовий договір не зупинявся. В цьому випадку слід використовувати інший термін, а саме - відновлення становища, яке існувало до порушення (п.4 ч.2 ст.16 Цивільного кодексу України). Тобто відновлення доступу до роботи .

В цьому аспекті пільга по сплаті судового збору до позовів про скасування наказу про відсторонення від роботи не може застосовуватися, оскільки вона застосовується до позовів про поновлення на роботі .

Отже, за подання позовної заяви до суду, яка містить позовну вимогу про скасування наказу повинен справлятися судовий збір.

Крім того, вимога про стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу не є тотожною до вимоги про стягнення заробітної плати, а тому не може бути віднесена до категорії пільгових вимог, за подання яких згідно з пунктом 1 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір" судовий збір не сплачується.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 19 лютого 2020 року у справі №761/943/18, від 15 лютого 2021 року у справі №372/4328/19, від 17 червня 2021 року у справі № 725/5849/20.

Відповідно до частини четвертої статті 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

З урахуванням наведеного, позивач не звільняється від сплати судового збору у справі за заявленою позовною вимогою щодо виплати середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

Підсумовуючи вищевикладене, подана позовна заява не відповідає зазначеним вимогам чинного законодавства та потребує уточнення, оскільки за її подання до суду не сплачено судовий збір. Так, за позовну вимогу про визнання незаконним та скасування наказу позивачем повинен бути сплачений судовий збір в сумі 908 грн. 00 коп. ( 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб).

В свою чергу, за позовну вимогу про стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, сума судового збору повинна складати 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Так як, у зв`язку зі специфікою заявленої майнової вимоги встановити точну ціну позову на момент його пред`явлення до суду неможливо, суд на підставі положень ч 2 ст. 176 ЦПК України, попередньо визначає суму судового збору у розмірі не менше 908 грн. 00 коп.

Відтак позивачу за подання даного позову до суду необхідно сплатити судовий збір на загальну суму 1816 грн. 00 коп.

За вказаних обставин провадження у справі не може бути відкритим, а тому відповідно до ст.185 ЦПК України дана позовна заява підлягає залишенню без руху з наданням строку для усунення недоліків.

Суд акцентує увагу заявника на тому, що відповідно до практики Європейського суду з прав людини (справа Креуз проти Польщі ) вимога сплатити судовий збір не обмежує право заявника на доступ до правосуддя, оскільки формування справедливих принципів оплати судового збору характеризує рівень доступності до правосуддя в країні.

Також суд вважає за необхідне роз`яснити наступне.

Частинами першою та третьою статті 136 ЦПК України встановлено, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі. З підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.

Відповідно достатті 8 Закону України Про судовий збір , враховуючи майновий стан, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

З положень статті 12 ЦПК України випливає, що заявник повинен навести доводи і подати докази на підтвердження того, що його майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті ним судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.

Враховуючи наведене, за наявності підстав передбачених законом, заявник не позбавлений можливості звернутися з відповідним клопотанням про відстрочення/ розстрочення або звільнення від сплати сплату судового збору із наведеними доводами та подати докази на їх підтвердження.

Керуючись ст.ст.173,177,185,260,261 ЦПК України, ЗУ Про судовий збір , суд,

П О С Т А Н О В И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Дошкільного навчального закладу №8 Світлячок Знам`янської міської ради, третя особа: Відділ освіти Виконавчого комітету Знам`янської міської ради Кіровоградської області, про визнання незаконним наказу про відсторонення від роботи та його скасування, а також зобов`язання вчинити певні дії із виплати середнього заробітку за час вимушеного прогул залишити без руху, для усунення недоліків строком десять днів з дня отримання позивачем ухвали.

Запропонувати позивачу сплатити судовий збір, сума якого має складати 1816 грн. 00 коп. та надати суду докази, що підтверджують оплату судового збору у вказаному розмірі.

Банківські реквізити для зарахування судового збору до державного бюджету за звернення до Знам`янського міськрайонного суду Кіровоградської області.

ОТРИМУВАЧ КОШТІВ: ГУК у Кіров.обл./тг м.Знам`ян/22030101

КОД ОТРИМУВАЧА (код за ЄДРПОУ): 37918230

БАНК ОТРИМУВАЧА: Казначейство України (ЕАП)

КОД БАНКУ ОТРИМУВАЧА (МФО): 899998

РАХУНОК ОТРИМУВАЧА:

UA098999980313141206000011557

КОД класифікації доходів бюджету: 22030101

У разі невиконання вимог суду заяву вважати неподаною та повернути заявнику.

Ухвала щодо визначення розміру судових витрат може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складання, через Знам`янський міськрайонний суд Кіровоградської області.

Дата складення ухвали - 22 грудня 2021 року.

Суддя Г.В. Берднікова

СудЗнам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення22.12.2021
Оприлюднено22.12.2021
Номер документу102097545
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —389/3873/21

Рішення від 08.05.2022

Цивільне

Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області

Берднікова Г. В.

Рішення від 04.05.2022

Цивільне

Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області

Берднікова Г. В.

Ухвала від 31.01.2022

Цивільне

Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області

Берднікова Г. В.

Ухвала від 29.12.2021

Цивільне

Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області

Берднікова Г. В.

Ухвала від 22.12.2021

Цивільне

Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області

Берднікова Г. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні