Золочівський районний суд Харківської області
Справа № 622/1346/21
2/622/533/21
У Х В А Л А
22.12.2021 смт Золочів
Суддя Золочівського районного суду Харківської області Чернової О.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа приватний нотаріус Богодухівського районного нотаріального округу Харківської області, фермерське господарство Альфа про зміну черговості одержання права на спадкування, визнання свідоцтва про право на спадщину частково недійсним, визнання права власності в порядку спадкування за законом на Ѕ частку спадкового майна,
ВСТАНОВИВ:
17.12.2021 позивач звернулася до суду з заявою, в якій просить змінити черговість одержання права на спадкування майна, визначивши за нею право на спадкування за законом разом із спадкодавцем першої черги ОСОБА_2 . Визнати недійсним у 1/2 частині - свідоцтво про право на спадщину за законом, серія та номер 567, виданий 11.08.2021 року приватним нотаріусом Богодухівського районного нотаріального округу Харківської області Єрмаковою Л.С., на земельну ділянку, кадастровий номер 6322682000:02:002:0122, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею - 9,1625 га. Свідоцтво про право на спадщину за законом, серія та номер 566, виданий 11.08.2021 приватним нотаріусом Богодухівського районного нотаріального округу Харківської області Єрмаковою Л.С. на земельну ділянку кадастровий номер 6322682000:02:002:0204 для ведення сільськогосподарського виробництва, площею 4,7841 га. Свідоцтво про право на спадщину за законом, серія та номер 565, виданий 11.08.2021 приватним нотаріусом Богодухівського районного нотаріального округу Харківської області Єрмаковою Л.С. на земельну ділянку кадастровий номер 6322682000:02:002:0203 для ведення сільськогосподарського виробництва, площею 1,0541 га. Визнати за нею право власності на 1/2 частку спадщини після смерті ОСОБА_3 на земельну ділянку, кадастровий номер 6322682000:02:002:0122, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площа-9,1625 га. Визнати за нею право власності на Ѕ частину спадщини після смерті ОСОБА_3 на земельну ділянку, кадастровий номер 6322682000:02:002:0203 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею-1,0541 га. Визнати за нею право власності на Ѕ частину спадщини після смерті ОСОБА_3 на земельну ділянку, кадастровий номер 6322682000:02:002:0204 надану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею - 4,7841 га. Витребувати у приватного нотаріуса Богодухівського районного нотаріального округу Харківської області копію спадкової справи, яка була відкрита після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Витребувати з ГУ ПФУ в Харківській області довідку про розмір пенсії, яка була призначена ОСОБА_3 . Викликати в судове засідання свідків.
Дослідивши позовну заяву встановлено, що даний позов не відповідає вимогам ст. 175 та ст. 177 ЦПК України з наступних підстав.
Згідно ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити: найменування суду першої інстанції, до якого подається заява; повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв`язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти; зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються; зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися, в тому числі, якщо законом визначений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору; відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи; підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Відповідно до ч. 4 ст. 177 ЦПК України, до позовної заява додається документ, що підтверджує сплату судового збору, у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до ст. 1, ч. ч. 1, 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" зі змінами та доповненнями, судовий збір це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат. Судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Суддею встановлено, що позивачем не зазначену ціну позову, а отже вартість майна документально не підтверджено на момент звернення до суду з даним позовом, тому судових збір сплачено не повному обсязі. Згідно звіту про вартість майна ціна трьох земельних ділянок становить 473200 грн. А отже Ѕ складає 236600 грн. 1% ціни позову становить 2366,00 грн. Позивачем сплачено 2360 грн. Крім того, позивачем сплачено по 908,00 грн. за 2 немайнові вимогу, хоча їх заявлено 4. Тобто, позивачу необхідно доплатити 6 грн. за майнові вимоги та по 908 грн. за 2 немайнові вимоги.
Відповідно до ч. 5 ст. 177 ЦПК України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
Згідно з частиною 1 статті 175 ЦПК України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
Позивачем не підтверджено родинних стосунків позивача з відповідачем та померлим. Позовні вимоги, викладені в пункті 2 та 3 не обгрунтовані. Не обґрунтовано залучення третіх осіб.
У відповідності до Постанови Пленуму Верховного суду України від 30 травня 2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування , при розгляді даної категорії справ слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину.
Главою 13 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України № 296/5 від 22.02.2012 року, передбачені обставини, при наявності яких нотаріус відмовляє у вчиненні нотаріальної дії.
Згідно із п.3 Глави 13 цього Порядку нотаріус на вимогу особи, якій відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, зобов`язаний викласти причини відмови в письмовій формі і роз`яснити порядок її оскарження. У цих випадках нотаріус протягом трьох робочих днів виносить постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії.
Свою позицію з цього приводу висловив в інформаційному листі від 16 травня 2013 року №24-753/0/4-13 Вищий спеціалізований Суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ, зокрема, увагу суддів звернуто на те, що слід звертати увагу на наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема, відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину. У разі якщо відсутність умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину не підтверджена належними доказами, а саме відмовою нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину, це може бути підставою для відмови у позові.
Як вбачається з п.9 узагальнення Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 07 лютого 2014 року Про судову практику розгляду справ про оскарження нотаріальних дій або відмову в їх вчиненні отримання постанови про відмову вчиненні нотаріальної дії має важливе значення, оскільки з часу відмови обчислюється строк для звернення до суду, і надання належної оцінки обґрунтованості вимог позивача неможливо без з`ясування причин та мотивів відмови у вчиненні нотаріальної дії.
Вирішуючи питання про наявність правових підстав для відкриття провадження у справі, вважаю, що дана позовна заява не відповідає вказаним вимогам, а саме: позивачем, представником позивача до позовної заяви не додано обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину, як доказу, який підтверджує його позовні вимоги.
Таким чином, лише обґрунтована відмова нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії може стати підставою для звернення до суду з вимогою про визнання права на спадкове майно чи право.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду заяви постановляє ухвалу про залишення заяви без руху. В ухвалі про залишення заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановлюється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
З урахуванням викладеного суд прийшов до висновку про наявність підстав для залишення позовної заяви без руху із встановленням позивачу строку для усунення виявлених недоліків шляхом надання до суду:
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 175, 177, 185 ЦПК України, суддя, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа приватний нотаріус Богодухівського районного нотаріального округу Харківської області, фермерське господарство Альфа про зміну черговості одержання права на спадкування, визнання свідоцтва про право на спадщину частково недійсним, визнання права власності в порядку спадкування за законом на Ѕ частку спадкового майна, залишити без руху.
Надати ОСОБА_1 для усунення недоліків 10-денний строк з дня отримання даної ухвали.
У разі усунення недоліків позовної заяви в зазначений строк, заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивача не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві разом з усіма доданими до неї документами.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Чернова О. В.
Суд | Золочівський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 22.12.2021 |
Оприлюднено | 22.12.2021 |
Номер документу | 102098163 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Золочівський районний суд Харківської області
Чернова О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні