Рішення
від 22.12.2021 по справі 520/24040/21
ХАРКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

22 грудня 2021 року № 520/24040/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Зінченко А.В. , розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "КЛІН СЕРВІС ТРЕЙД" (просп. Ювілейний, буд. 61 В, кв. 102,м. Харків,61118, код ЄДРПОУ 43800972) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61057, код ЄДРПОУ 43983495) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому, після уточнення позовних вимог, просив суд:

-визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 54092 від 07.07.2021 року про відповідність платника податку на додану вартість п.8 Критеріїв ризиковості платника податку.

-зобов`язати ГУ ДПС у Харківській області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю "КЛІН СЕРВІС ТРЕЙД" (код СДРПОУ 43800972) з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Дослідивши надані матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Позивач ТОВ КЛІН СЕРВІС ТРЕЙД є платником податку на додану вартість (індивідуальний податковий номер 438009720342).

ТОВ КЛІН СЕРВІС ТРЕЙД займається наступними видами діяльності:

81.22.Інша діяльність із прибирання будинків і промислових об`єктів (основний);

43.39 Інші роботи із завершення будівництва;

46.18 Діяльність посередників, що спеціалізуються в торгівлі іншими товарами:

Оптова торгівля фарфором, скляним посудом і засобами для чищення;

Оптова торгівля парфумними та косметичними товарами;

46.75 Оптова торгівля хімічними продуктами;

46.90 Неспеціалізована оптова торгівля;

77.39 Надання в оренду інших машин, устатковання та товарів, н.в.і.у.;

81.10 Комплексне обслуговування об`єктів;

81.21 Загальне прибирання будинків;

8 1.29 Інші види діяльності із прибирання;

96.01 Прання та хімічне чищення текстильних і хутряних виробів

Позивач є платником податку на прибуток на загальних умовах та платником податку ПДВ. Подає декларації з податку на прибуток та декларації в з ПДВ.

Судом встановлено, що ТОВ Клін Сервіс Трейд - це клірінгова компанія, яка надає послуги з прибирання приміщень (це магазини, торгівельні центри та супермаркети), що підтверджено переліком замовників послуг та копіями договорів, доданими до матеріалів справи.

Щодо придбання товаро - матеріальних цінностей, то ТОВ Клін Сервіс Трейд придбає лише миючі на інші необхідні для засоби, а також спеціальне обладнання, запасні частини до нього та витратні матеріали. Вказані ТМЦ ТОВ Клін Сервіс Трейд не перепродає, а використовує у власній діяльності.

ТОВ Клін Сервіс Трейд мав необхідні матеріальні та трудові ресурси для здійснення діяльності. У штаті підприємства станом на 01.06.2021р. - 12 співробітників (копія штатного розкладу та оборотні відомості щодо обладнання та матеріалів додаються).

Також встановлено, що ТОВ Клін Сервіс Трейд своєчасно та в повному обсязі сплачувало та сплачує податки та збори (обов`язкові платежі) здійснювало свою діяльність відповідно до вимог чинного законодавства України.

Матеріалами справи підтверджено, що Рішенням про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку № 54092 від 07.07.2021 року ТОВ КЛІН СЕРВІС ТРЕЙД визнано таким, що відповідає критеріям ризиковості платника податку на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

У Рішенні № 54092 від 07.07.2021 року у цій графі вказано, що підприємство та\або контрагент задіяні у проведенні ризикових операцій .

Суд вказує, що відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів. їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб' під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.

Відповідно до підпункту 20.1.45 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право здійснювати щоденну обробку даних та інформації електронного кабінету, необхідних для виконання покладених на них функцій з адміністрування податкового законодавства та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, що включає, зокрема, прийняття, обробку та аналіз документів та даних платників податків, здійснення повноважень, передбачених законом, які можуть бути реалізовані в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку.

Положеннями пункту 61.1. статті 61 ПК України визначено, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Згідно підпункту 62.1.2 пункту 62.1 статті 62 ПК України податковий контроль здійснюється шляхом, серед іншого, інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів.

Відповідно до пункту 71.1 статті 71 Податкового кодексу України інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - комплекс заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій

Згідно пункту 74.1. пункту 74.3 статті 74 ПК України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, зберігається в базах даних Інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем (далі - Інформаційні системи) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.

Інформаційні системи і засоби їх забезпечення, розроблені, виготовлені або придбані центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, є державною власністю.

Система захисту податкової інформації, що зберігається в базах даних Інформаційних систем, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику,

Внесення інформації до баз даних Інформаційних систем та її опрацювання здійснюються контролюючими органами.

Перелік Інформаційних систем визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.

Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики.

Відповідно до пункту 5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1). показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Приписами пункту 6 Порядку №1165 передбачено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 7 Порядку №1165).

Додатками № 1 та № 3 до Порядку №1 165 визначені Критерії ризиковості платника податку на додану вартість та Критерії ризиковості здійснення операцій відповідно.

Додатком 1 до Порядку №1165 встановлено наступні Критерії ризиковості платника податку на додану вартість:

Платника податку на додану вартість (далі - платник податку) зареєстровано (перереєстровано) на підставі недійсних (втрачених, загублених) та підроблених документів згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.

Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління неіснуючим, померлим, безвісти зниклим особам згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.

Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами, що не мали наміру провадити фінансово-господарської діяльності або здійснювати повноваження, згідно з інформацією, наданою такими особами.

Платника податку зареєстровано (перереєстровано) та ним проваджено фінансово- господарську діяльність без відома і згоди його засновників і призначених у законному порядку керівників згідно з інформацією, наданою такими засновниками та/або керівниками.

Платник податку - юридична особа не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах Казначейства (крім бюджетних установ).

Платником податку не подано контролюючому органу податкової звітності з податку на додану вартість за два останніх звітних (податкових) періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту .16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України.

Платником податку на прибуток підприємств не подано контролюючому органу фінансової звітності за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16,1.3 пункту 16. і статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України.

У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Пунктом 6 Порядку № 1165 передбачено, що питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення.

У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Додатком №4 до Порядку №1165 затверджено бланк рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку.

Суд вказує, що Верховний Суд у постановах від 05.01.2021 у справі №640/1 1321/20, від 05.01.202І у справі №640/10988/20 зауважив, що хоча затверджена Порядком №1165 форма рішення і не передбачає конкретизації підстав у разі відповідності пунктам 1-8 критеріїв ризиковості платника податку, вказана обставина не скасовує обов`язок податкового органу необхідності доказування, передбаченого частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника № 54092 від 07.07.2021 року прийняте контролюючим органом необґрунтовано та без врахування всіх обставин, що мали значення для його прийняття, відтак підлягає скасуванню.

Пунктом 6 Порядку № 1165 врегульовано процедуру прийняття контролюючим органом рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, зокрема, визначено, що у разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податків з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості платника податків. Крім того, додатком 4 до Порядку № 1165 затверджено форму рішення про відповідність/невідповідність платника, податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, якою прямо передбачено, що таке рішення може бути оскаржене в адміністративному або судовому порядку. Це означає, що Кабінет Міністрів України, який за нормами пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України наділений делегованими повноваженнями встановлювати порядок та підстави зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРП.Н. прямо визнав юрисдикцію адміністративного суду на розгляд по суті спорів між платниками податків та контролюючими органами щодо правомірності прийняття рішень про включення платників податків до переліку ризикових.

Протиправність рішення № 54092 від 07.07.2021 року, на думку суду, прямо вказує на наявність підстав для зобов`язання відповідача виключити позивача з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, що буде належним способом захисту прав позивача.

Щодо факту наявності кримінальних проваджень, у яких будь-яким чином було задіяно ТОВ Клін Сервіс Трейд , то судом встановлено наступне.

Єдине кримінальне провадження в якому згадується ТОВ Клін Сервіс Трейд є кримінальне провадження №42020101040000067 від 06.05.2020 р. при .цьому згадується ТОВ Клін Сервіс Трейд лише в ухвалах по справі № 755/11371/20 Дніпровського районного суду м. Києва, а саме в ухвалі від 24.06.2021 р., якою було задоволено клопотання прокурора про арешт майна, а саме грошових коштів, які знаходяться на банківському рахунку ТОВ Клін Сервіс Трейд № НОМЕР_1 відкритому в Харківському ГРУ АТ КБ ПРИВАТБАНК (МФО 351533) та Ухвалі від 22.10.2021 року, якою судом було скасовано вказаний арешт майна.

При цьому, відповідно до Клопотання прокурора, орган досудового розслідування стверджував, що ТОВ Клін Сервіс Трейд міститься у переліку підприємств, які начеб-то придбавшім продукцію у підприємств оптової торгівлі, підприємств-імпортерів. змінювали їх номенклатуру та документальне відображення іншого виду продукції, реалізовували їх підприємства реального сектору економіки , зокрема, це стосувалось тютюнових виробів .

Матеріалами справи підтверджено, що ТОВ Клін Сервіс Трейд ніколи не придбавало тютюнових виробів та не здійснювало діяльності з реалізації ТМЦ.

Також встановлено, що кримінальне провадження №42020101040000067 зареєстровано 06.05.2020 р. На адресу ТОВ Клін Сервіс Трейд з органу досудового розслідування в рамках даного кримінального провадження не надходило ні запиту, ні виклику на допит службових або посадових осіб підприємства.

Суд зазначає, що згідно з вимогами ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з ме тою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтер есів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів влад них повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень тау спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім фор мам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, протягом розумного строку.

Статтею 6 Кодексу адміністративного судочинства визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Таким чином, проаналізувавши наведене, суд вважає за необхідне вказати, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджені нормативно та документально, а тому є такими, що підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "КЛІН СЕРВІС ТРЕЙД" (просп. Ювілейний, буд. 61 В, кв. 102,м. Харків,61118, код ЄДРПОУ 43800972) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61057, код ЄДРПОУ 43983495) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 54092 від 07.07.2021 року про відповідність платника податку на додану вартість п.8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Зобов`язати Головне Управління ДПС у Харківській області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю "КЛІН СЕРВІС ТРЕЙД" (код СДРПОУ 43800972) з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61057, код ЄДРПОУ 43983495) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "КЛІН СЕРВІС ТРЕЙД" (просп. Ювілейний, буд. 61 В, кв. 102,м. Харків,61118, код ЄДРПОУ 43800972) сплачений судовий збір в сумі 4540 (чотири тисячі п`ятсот сорок) грн.00 коп.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя А.В.Зінченко

СудХарківський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення22.12.2021
Оприлюднено24.12.2021
Номер документу102117733
СудочинствоАдміністративне