Рішення
від 20.12.2021 по справі 937/8433/21
МЕЛІТОПОЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Дата документу 20.12.2021

Справа № 937/8433/21

2/937/3716/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 грудня 2021 року м. Мелітополь

Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області в складі:

головуючого - судді Сметаніної А.В.,

за участі секретаря - Горбань Н.А. ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Мелітополі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Семенівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності в порядку спадкування,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулась до Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області з позовом, в якому просить встановити факт того, що вона є рідною донькою ОСОБА_2 та визнати за нею право власності в порядку спадкування за законом на земельну ділянку площею 5,86 га, яка розташована на території Полянівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області, кадастровий номер 323083500:01:002:0007, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що належала на праві приватної власності ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

На обґрунтування позову позивач зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла її мати ОСОБА_2 . Після її смерті залишилося спадкове майно, зокрема, земельна ділянка площею 5,86 га, яка розташована на території Полянівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області, кадастровий номер 23083500:01:002:0007, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка належала померлій на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЕ № 288792, оригінал якого на сьогоднішній день не зберігся. Крім того, звернувшись до нотаріуса з метою прийняття спадщини, нотаріусом позивачу було роз`яснено, що із поданих нею документів неможливо встановити, що померла ОСОБА_2 , яка є матір`ю позивача, так як у свідоцтві про народження матір`ю позивача зазначена ОСОБА_2 . Окрім позивача, інших спадкоємців після смерті ОСОБА_2 немає. Тому, оскільки, у позивача були відсутні правовстановлюючі документи щодо належності спадкового майна спадкодавцеві та неможливістю встановити родинні відносини між нею та спадкодавцем, приватним нотаріусом Мелітопольського районного нотаріального округу Запорізької області Шевченко О.В. листом від 03.03.2021 роз`яснено позивачу про необхідність вирішення цих питань у судовому порядку, у зв`язку з чим позивач і звернулася до суду.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилась, від неї надійшла заява з проханням розглянути справу за її відсутності, на задоволенні позовних вимог наполягає.

Представник відповідача Семенівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області у судове засідання не з`явився, від нього надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності, за наявними матеріалами, рішення просить прийняти на розсуд суду.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України з урахуванням заяв сторін про слухання справи за їх відсутності, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, вивчивши доводи позовної заяви, матеріали цивільної справи, оцінивши зібрані у справі докази, вважає, що заява підлягає повному задоволенню за наступних підстав.

Згідно з ч. 1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Як вбачається з вимог ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Згідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи в межах заявлених вимог і на підставі доказів сторін, при цьому кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідно до ст.76 цього Кодексу доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі письмових, речових та електронних доказів, висновків експертів та показаннями свідків.

За правилами ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов?язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Пирижна Чечельницького району Вінницької області народилась позивач ОСОБА_3 . Згідно копії свідоцтва про народження її матір`ю є ОСОБА_2 /а.с.10/.

Відповідно Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища позивач внаслідок укладення шлюбу змінила прізвище з ОСОБА_4 на ОСОБА_5 /а.с.13/.

Згідно копії свідоцтва про одруження позивач уклала шлюб з ОСОБА_6 та змінила прізвище з ОСОБА_5 на ОСОБА_7 /а.с.12/.

ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_2 , про що 26 лютого 2014 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Мелітополю реєстраційної служби Мелітопольського міськрайонного управління юстиції у Запорізькій області було видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 /а.с.9/.

З наведених документів вбачається розбіжність в написанні прізвища, ім`я та по батькові матері позивача та невідповідність прізвища позивача та її матері.

З метою вирішення питання щодо встановлення неправильності запису та внесення змін до актового запису про її народження позивач звернулась до Мелітопольського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану.

Згідно висновку № 151/21.24-150 про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану, зробленого Мелітопольським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), у зв`язку з відсутністю актового запису про народження матері ОСОБА_1 , на підставі зібраних матеріалів справи неможливо встановити вірність написання прізвища заявника, прізвища імені та по батькові матері заявника, оскільки саме актовий запис про народження матері народженої є вирішальним по справі /а.с.16-17/.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

Відповідно до роз`яснень, викладених у п. 7 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення , суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину.

Встановлення факту родинних відносин необхідне позивачу для оформлення спадщини.

На підставі викладеного, суд вважає, що в ході судового розгляду знайшло підтвердження те, що померла ОСОБА_2 є матір`ю ОСОБА_1 , а тому позовна заява ОСОБА_1 в частині встановлення факту родинних відносин підлягає задоволенню.

Так, після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина у вигляді земельної ділянки, площею 5,86 га, яка розташована на території Полянівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області, кадастровий номер 23083500:01:002:0007, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка належала ОСОБА_2 на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЕ № 288792, оригінал якого на сьогоднішні день не зберігся /а.с.15/.

З метою отримання та оформлення спадщини після смерті матері ОСОБА_2 позивач звернулася до приватного нотаріуса Мелітопольського районного нотаріального округу Запорізької області Шевченко О.В., яка, в свою чергу, листом від 03.03.2021 роз`яснила ОСОБА_1 , що із поданих нею документів неможливо встановити, що померла ОСОБА_2 є її матір`ю, а також те, що оригінал державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЕ № 288792 на ім`я померлої відсутній, у зв`язку з чим рекомендувала звернутися до суду для вирішення цих питань у судовому порядку /а.с.14/.

Ухвалою суду від 23 вересня 2021 року від приватного нотаріуса Мелітопольського районного нотаріального округу Запорізької області Шевченко О.В. було витребувано спадкову справу після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 /а.с.24/.

На запит суду надійшла відповідь, згідно якої спадкова справа після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , не заводилась /а.с.30/. На підтвердження вказаної інформації надано Інформаційну довідку зі Спадкового реєстру від 29.10.2021 /а.с.31/.

Відповідно до статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб

Як вбачається з вимог ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ст. 1218 ЦК України закріплює, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно ч.1 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

Відповідно до ч.1 ст. 1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

Відповідно до ст. 1223 ЦК України у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу .

З вимог ст. 1261 ЦК України вбачається, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно до ч. 5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Як встановлено в ч.1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Згідно з частиною першою статті 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

З вимог ч.1 ст. 1272 ЦК України вбачається, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

Отже, позивач ОСОБА_1 , як єдина спадкоємиця після смерті своєї матері ОСОБА_2 , у встановлений законом строк звернулась до нотаріальної контори з метою прийняття спадщини. Інших спадкоємців після смерті ОСОБА_2 немає.

Одним із способів захисту цивільних прав відповідно до п.1 ч. 2 ст. 16 Цивільного кодексу України є визнання права .

Згідно п. п. 4.15 та 4.18 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 N 296/5 , видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві. За відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз`яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.

Таким чином, судом встановлено, що позивач є спадкоємцем майна за законом після померлої матері ОСОБА_2 , яке складається з земельної ділянки площею 5,86 га, яка розташована на території Полянівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області, кадастровий номер 2323083500:01:002:0007, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка належала ОСОБА_2 на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЕ № 288792, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , а тому позовні вимоги підлягають повному задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1216-1218, 1220, 1222, 1223, 1261, 1268, 1270 ЦК України, ст.ст. 4, 5, 12, 13, 19, 23, 76-81, 83, 89, 247, 258-264, 265, 268, 352, 354 ЦПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Семенівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності в порядку спадкування - задовольнити повністю.

Встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 є матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом право власності на земельну ділянку площею 5,86 га, яка розташована на території Полянівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області, кадастровий номер 2323083500:01:002:0007, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що належала на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЕ № 288792 ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Рішення може бути оскаржено до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги до Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справі, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне найменування та ім`я сторін та інших учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 .

Відповідач: Семенівська сільська рада Мелітопольського району Запорізької області, адреса місцезнаходження: Запорізька область, Мелітопольський район, с. Семенівка, вул. Першотравнева, 57.

Повне судове рішення складено 20 грудня 2021 року.

Суддя Мелітопольського

міськрайонного суду

Запорізької області : А.В. Сметаніна

СудМелітопольський міськрайонний суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення20.12.2021
Оприлюднено24.12.2021
Номер документу102120865
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —937/8433/21

Рішення від 20.12.2021

Цивільне

Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області

Сметаніна А. В.

Ухвала від 17.11.2021

Цивільне

Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області

Сметаніна А. В.

Ухвала від 23.09.2021

Цивільне

Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області

Сметаніна А. В.

Ухвала від 02.09.2021

Цивільне

Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області

Сметаніна А. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні