Рішення
від 24.12.2021 по справі 528/1078/21
ГРЕБІНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Гребінківський районний суд Полтавської області


Справа №: 528/1078/21

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

Іменем України

24 грудня 2021 року м. Гребінка

Гребінківський районний суд Полтавської області у складі:

головуючого судді Вітківського М.О.,

при секретарі Коваленко О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Гребінка без технічної фіксації засобами в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Виконавчий комітет Гребінківської міської ради Полтавської області про визнання особи такою, що втратила право користування житловим будинком,-

в с т а н о в и в:

19 жовтня 2021 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Гребінківського районного суду Полтавської області з вказаним позовом, яким просить визнати відповідача ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , такою, що втратила право на користування житловим будинком АДРЕСА_1 , що належить позивачу ОСОБА_1 на праві приватної власності і у такий спосіб усунути перешкоди у здійсненні ним права користування, володіння та розпорядження нерухомим майном.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що з 16.07.2013 року позивач ОСОБА_1 є власником житлового будинку АДРЕСА_1 . Згідно довідки Гребінківської міської ради, в будинку, який належить позивачу на праві приватної власності зареєстрована відповідач у справі ОСОБА_3 . З вересня місяця 2013 року відповідач не проживає та не користуються житловим будинком за місцем реєстрації. Фактично вона проживає за іншою адресою.

Вказує, що добровільно вирішити питання про зняття з реєстраційного обліку відповідач не бажає. У свою чергу, факт реєстрації останньої у вищезазначеному будинку перешкоджає позивачу на власний розсуд розпоряджатися власним нерухомим майном. Разом з тим, позбавлення права користування житловим приміщенням без волі особи, що зареєстрована у житловому приміщенні у позасудовому порядку не передбачено. Таким чином, вирішення питання про зняття особи з реєстрації місця проживання залежить, зокрема, від вирішення питання про право користування такої особи житловим приміщенням, відповідно до норм житлового та цивільного законодавства.

В зв`язку з наведеним, з метою захисту своїх прав та охоронюваних законом інтересів, враховуючи те, що відповідач тривалий час не проживає за місцем реєстрації, має інше місце проживання, на прохання позивача, як власника житлового будинку не реагує, позивач вимушений звернутися до суду Полтавської області з позовом про визнання особи такою, що втратила право на користування житловим будинком.

Із відповіді Відділу ведення реєстру територіальної громади та реєстрації місця проживання громадян виконавчого комітету Гребінківської міської ради від 11.10.2021 року вбачається, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . (а.с.17)

Ухвалою Гребінківського районного суду Полтавської області від 26.10.2021 року відкрито спрощене позовне провадження у справі. Справу призначено до розгляду в судовому засіданні з викликом сторін на 09.00 год. 18.11.2021 року (а.с.18,19). Копію позовної заяви з додатками направлено відповідачу та встановлено строк для подання відзиву на позов.

Відповідач відзиву не надав, 18.11.2021 року у судове засідання не з`явився, за місцем реєстрації судову кореспонденцію не отримує, конверт повернувся до суду за закінченням терміну зберігання. У зв`язку з чим, розгляд справи відкладено на 30.11.2021 року о 09 год. 00 хв.

30.11.2021 року в судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та представник позивача адвокат Чумарний А.І. позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просили задовольнити. Надали аналогічні пояснення, що викладені у позовній заяві.

В судове засідання призначені 30.11.2021 року відповідач ОСОБА_4 повторно не з`явилася. За зареєстрованим у встановленому порядку місцем своєї реєстрації: АДРЕСА_1 . судові повістки вона не отримує, про що свідчать зворотні відправлення про вручення судової повістки (а.с. 26,28).

Представник третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Виконавчий комітет Гребінківської міської ради Полтавської області належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи до суду не з`явився, натомість надав через канцелярію суду подав заяву про розгляд справи без участі сторони, при прийнятті рішення покладається на розсуд суду (а.с.24).

30.11.2021 року розгляд справи відкладено на 13.12.2021 року о 13 год 00 хв. та опубліковано оголошення про виклик відповідача у судове засідання на офіційному веб-сайті Судова влада України.

13.12.2021 року в зв`язку з відсутністю електроенергії у Гребінківському районному суді Полтавської області розгляд справи відкладено на 24.12.2021 року о 09 год 00 хв.

24.12.2021 року в судове засідання позивач ОСОБА_1 та його представник адвокат Чумарний А.І. не з`явилися вони належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, натомість через канцелярію суду представником позивача подано заяву в якій просить проводити розгляд справи провести за відсутності позивача та представника позивача, на позовних вимогах наполягає, просить задовольнити в повному обсязі. Не заперечує проти винесення судом заочного рішення.

В судові засідання призначені 18.11.2021, 30.11.2021, 24.12.2021 року відповідач ОСОБА_4 не з`явилася. За зареєстрованим у встановленому порядку місцем своєї реєстрації: АДРЕСА_1 . судові повістки вона не отримує, про що свідчать зворотні відправлення про вручення судової повістки. Крім того, відповідач була повідомлена шляхом опублікування на офіційному веб-сайті судова влада України про виклик у призначені судові засідання (а.с. 26,28). З огляду на положення ст.128 ЦПК України, вона вважається такою, що належним чином сповіщений про день і час розгляду справи.

Представник третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Виконавчий комітет Гребінківської міської ради Полтавської області належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи до суду не з`явився, натомість надав через канцелярію суду подав заяву про розгляд справи без участі сторони, при прийнятті рішення покладається на розсуд суду (а.с.24).

Згідно ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

За нормою ч.4 ст.223 ЦПК України у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).

Відповідно до ч.1 ст.280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Згідно ч.1 ст.281 ЦПК України про заочний розгляд справи суд постановляє ухвалу.

Згідно ухвали суду від 24.12.2021 року суд ухвалив провести заочний розгляд даної цивільної справи.

Відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, вивчивши та проаналізувавши матеріали справи і давши їм належну оцінку, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з таких підстав.

Відповідно до ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів. Згідно ст.5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін (ч.1 ст.12 ЦПК України).

Відповідно до ч.3 ст.12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно ст.13 ЦПК України (диспозитивність цивільного судочинства), суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

У розумінні цивільно-процесуального закону предмет позову це матеріально-правова вимога позивача, стосовно якої він просить ухвалити рішення, у матеріальному розумінні це певна річ (об`єкт), щодо якої виник спір.

Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено, що між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 20.08.2011 року було укладено шлюб у виконавчому комітеті Кулажинської сільської ради Гребінківського району Полтавської області, про що свідчить свідоцтво про шлюб від 20.08.2011 року, актовий запис №02 (а.с.51).

Рішення Гребінківського районного суду Полтавської області від 26.03.2014 року шлюб, зареєстрований 20 серпня 2011 року у Виконавчому комітеті Кулажинської сільської ради Гребінківського району Полтавської області, актовий запис № 02, між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , розірвано (а.с.48,49).

З матеріалів справи вбачається, що з 16.07.2013 року позивач ОСОБА_1 є власником житлового будинку АДРЕСА_1 , договір купівлі-продажу, який посвідчено приватним нотаріусом Гребінківського районного нотаріального округу Іщенко І.М. та зареєстровано в реєстрі за №580 (а.с.6,7).

Згідно витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, індексний номер 6262988 від 16.07.2013 року, приватним нотаріусом Гребінківського районного нотаріального округу Іщенко І.М. зареєстровано право власності на підставі договору купівлі-продажу серія та номер: ВТІ521778, виданий 16.07.2013 року, форма власності - приватна, розмір частки - 1, власник - ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , обєкт нерухомого майна - житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.7 - зворот).

Відповідно до договору купівлі-продажу від 16.07.2013 року, який посвідчено приватним нотаріусом Гребінківського районного нотаріального округу Іщенко І.М. та зареєстровано в реєстрі за №581, ОСОБА_1 прийняв у власність приватизовану земельну ділянку площею 0,09 га з цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування жилого будинку господарських будівель і споруд, розташовану в АДРЕСА_1 , кадастровий номер земельної ділянки - 5320882101:01:001:0046 (а.с.8,9).

Згідно витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, індексний номер 6264086 від 16.07.2013 року, приватним нотаріусом Гребінківського районного нотаріального округу Іщенко І.М. зареєстровано право власності на підставі договору купівлі-продажу серія та номер: ВТІ521779, виданий 16.07.2013 року, форма власності - приватна, розмір частки - 1, власник - ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , об`єкт нерухомого майна - земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.9 - зворот).

Відповідно до довідки про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, виданої виконавчим комітетом Гребінківської міської рад Полтавської області від 06.08.2021 року 303.1-15/6-59, про те що до складу сім`ї/ зареєстрованих (згідно погосподарських книг) за адресою: АДРЕСА_1 , входять: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , дружина - ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , донька дружини - ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , донька - ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , син - ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , колишня дружина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , син - ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_8 (а.с.10).

Відповідно до статті 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Право приватної власності є непорушним.

Частиною 1 статті 47 Конституції України передбачено, що кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду.

Згідно зі статтею 317 Цивільного кодексу України власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном. На зміст права власності не впливають місце проживання власника та місце знаходження майна.

Відповідно до частини 1 статті 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.

Частиною 1 статті 383 ЦК України та статтею 150 ЖК Української РСР закріплені положення, відповідно до яких громадяни, які мають у приватній власності будинок (частину будинку), квартиру, користуються ним (нею) для особистого проживання і проживання членів їх сімей та інших осіб.

Згідно з частинами четвертою, п`ятою статті 9 ЖК Української РСР ніхто не може бути виселений із займаного жилого приміщення або обмежений у праві користування жилим приміщенням інакше як з підстав і в порядку, передбачених законом. Житлові права охороняються законом, за винятком випадків, коли вони здійснюються в суперечності з призначенням цих прав чи з порушенням прав інших громадян або прав державних і громадських організацій.

Частиною 1 статті 383 ЦК України та статті 150 ЖК УРСР закріплені положення, відповідно до яких громадяни, які мають у приватній власності будинок (частину будинку), квартиру, користуються ним (нею) для особистого проживання і проживання членів їх сімей та інших осіб.

Частиною 1 статті 156 ЖК УРСР передбачено, що члени сім`ї власника жилого будинку, які проживають разом із ним у будинку, що йому належить, користуються жилим приміщенням нарівні з власником будинку, якщо при їх вселенні не було іншої угоди про порядок користування цим приміщенням.

Аналогічну норму містить також частина 1 статті 405 ЦК України.

Відповідно до частини 4 статті 156 ЖК УРСР до членів сім`ї власника відносяться особи, зазначені в частини 2 статті 64 цього Кодексу, а саме подружжя, їх діти і батьки. Членами сім`ї власника може бути визнано й інших осіб, якщо вони постійно проживають разом з ним і ведуть з ним спільне господарство.

За змістом зазначених норм, право користування житлом, яке знаходиться у власності особи, мають члени сім`ї власника (подружжя, їх діти, батьки) та інші особи, які постійно проживають разом з власником будинку, ведуть з ним спільне господарство, якщо при їх вселенні не було іншої угоди про порядок користування цим приміщенням.

В силу частини 2 статті 405 ЦК України член сім`ї власника житла втрачає право на користування цим житлом у разі відсутності члена сім`ї без поважних причин понад один рік, якщо інше не встановлено домовленістю між ним і власником житла або законом.

Таким чином, особа може бути визнана такою, що втратила право користування жилим приміщенням на підставі частини 2 статті 405 ЦК України на вимогу власника цього приміщення за двох умов: непроживання особи в жилому приміщенні більше одного року та відсутність поважних причин такого непроживання.

Відповідно до частини другої статті 406 ЦК України сервітут може бути припинений за рішенням суду на вимогу власника майна за наявності обставин, які мають істотне значення.

Тобто правом на звернення з вимогами про визнання особи (члена або колишнього члена сім`ї) такою, що втратила право на проживання на підставі положень статей 156 ЖК України, 405 ЦК України, наділений виключно власник житлового приміщення.

В силу положень статей 4, 5 ЦПК України та статей 15, 16 ЦК України кожна особа має право на судовий захист своїх порушених, невизнаних цивільних прав або інтересів у спосіб, визначений законом.

Саме на позивача процесуальний закон (статті 12, 81 ЦПК України) покладає обов`язок довести, що він наділений правом на звернення до суду, оскільки його права та (або) інтереси порушені або не визнаються відповідачами, а з огляду на положення статей 156 ЖК України, статей 383, 405 ЦК України, якими обґрунтовує свої позовні вимоги, він має довести, що є власником спірного житлового приміщення, та факт відсутності відповідача понад встановлені статтею 405 ЦК України строки у жилому приміщенні без поважних причин.

З огляду на викладені вище положення норм права, які регулюють спірні правовідносини, позивач, насамперед, має довести, а суд перевірити, хто є власником спірного житлового приміщення, чи є членом (колишнім) членом сім`ї власника цього приміщення відповідач, строк та причини відсутності останнього у спірному житловому приміщенні.

За нормою частини 1статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Статтею 89 ЦПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Крім того, в судовому засіданні були заслухані свідки ОСОБА_12 , ОСОБА_13 ОСОБА_14 , які підтвердили, що відповідач ОСОБА_4 дійсно з вересня місяця 2013 року не проживає за адресою реєстрації: АДРЕСА_1 , не користується житловим приміщенням і взагалі відсутня тривалий час за місцем реєстрації.

Суд, заслухавши учасників судового розгляду, надавши оцінку доказам дослідженим у судовому засіданні, прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позову, оскільки позивач власником будинку, в якому відповідач з вересня 2013 року не проживає, а її реєстрація створює позивачу перешкоди у здійсненні ним права користування, володіння та розпорядження нерухомим майном, який як власник має право вимагати від осіб, які не є членами її сім`ї, а також не відносяться до кола осіб, які постійно проживають разом з ним і ведуть спільне господарство, усунення порушень свого права власності у будь-який час.

Отже за таких обставин, суд дійшов висновку, що є підстави для вважати ОСОБА_4 такою, що втратила право користування житловим будинком.

Згідно з п.6 ч.1 ст.264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує, у тому числі, питання щодо розподілу між сторонами судових витрат.

Позивачем не ставиться позовна вимога про стягнення з відповідача судового збору.

Керуючись ст.ст. 4, 11, 12, 13, 76-80, 81, 83 ,89, 128, 141, 223, 247, 259, 263-265, 268, 273, 279, 280, 354 ЦПК України, суд,-

в и р і ш и в:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Виконавчий комітет Гребінківської міської ради Полтавської області про визнання особи такою, що втратила право користування житловим будинком- задовольнити.

Визнати відповідача ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , такою, що втратила право на користування житловим будинком АДРЕСА_1 , що належить позивачу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на праві приватної власності.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку тобто, роз`яснюється, що апеляційна скарга на рішення суду подається до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи(вирішення питання)без повідомлення (виклику)учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Згідно ч. 5 ст. 268 ЦПК України датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.

На виконання п.4 ч.5 ст.265 ЦПК України судом зазначається повне найменування сторін:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_2 ).

Відповідач: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 (адреса реєстрації: АДРЕСА_2 ).

Третя особа: Виконавчий комітет Гребінківської міської ради Полтавської області, код ЄДРПОУ 04057406 (адреса: м. Гребінка, вул. Ярослава Мудрого, 35, Полтавська область, 37400).

Суддя М. О. Вітківський

СудГребінківський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення24.12.2021
Оприлюднено24.12.2021
Номер документу102186873
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —528/1078/21

Рішення від 24.12.2021

Цивільне

Гребінківський районний суд Полтавської області

Вітківський М. О.

Ухвала від 24.12.2021

Цивільне

Гребінківський районний суд Полтавської області

Вітківський М. О.

Ухвала від 18.11.2021

Цивільне

Гребінківський районний суд Полтавської області

Вітківський М. О.

Ухвала від 26.10.2021

Цивільне

Гребінківський районний суд Полтавської області

Вітківський М. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні