У Х В А Л А
21.12.2021 Справа №607/12907/18
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
головуючого - судді Вийванка О. М.
за участю секретаря с/з Івашків О. М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду заяву об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Магія затишку про заміну сторони виконавчого провадження у цивільній справі за позовом об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Магія затишку до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за надані послуги по утриманню будинку і прибудинкової території , -
В С Т А Н О В И В :
Заявник ОСББ Магія затишку звернулося в суд із заявою про заміну сторони виконавчого провадження, а саме, боржника з ОСОБА_1 на правонаступника ОСОБА_2 , у виконавчому провадженні № 5882067, оскільки боржник ІНФОРМАЦІЯ_1 померла, а її син ОСОБА_2 фактично прийняв спадщину та користується спадковим майном.
Представник заявника у судове засідання не з`явилася, однак подала заяву про розгляд справи без її участі, заяву про заміну сторони виконавчого провадження підтримує та просить її задовольнити.
Інші учасники справи у судове засідання не з`явилися із невідомої суду причини, хоча про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, причин неявки у судове засідання суду не повідомили та не подали клопотання про розгляд справи у їх відсутності, що не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
Перевіривши та оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що заяву про заміну сторони виконавчого провадження, слід задовольнити, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що рішенням Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 27.11.2018 вирішено стягнути з ОСОБА_1 на користь об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Магія затишку заборгованість за надані послуги по утриманню будинку і прибудинкової території у розмірі 10 953,63 грн, сплачений судовий збір у розмірі 1 762,00 грн та витрати на правову допомогу у розмірі 1 200,00 грн.
На підставі вказаного рішення суду, 06.03.2019 Тернопільським міськрайонним судом Тернопільської області було видано виконавчий лист № 607/12907/18, а постановою старшого державного виконавця Підволочиського районного відділу ДВС Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області Лободець Н.С. від 12.04.2019 відкрито виконавче провадження по примусовому виконанню даного судового рішення.
Однак, ІНФОРМАЦІЯ_2 боржник ОСОБА_1 померла, про що свідчить Повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть № 00030866324 від 24.05.2021.
Із відповіді Скорівської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області № 533 від 26.07.2021 на запит адвоката Черничинець С.П. вбачається, що зареєстрованими особами зі ОСОБА_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Медин, є її син ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та онук ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Витягом зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 65374585 від 13.06.2021, виданого приватним нотаріусом Жовнір І.Т. вбачається, що інформація у Спадковому реєстрі відсутня, а отже спадкова справа після смерті ОСОБА_1 не заводилась.
Згідно із статтею 129 Конституції України та статтею 2 ЦПК України однією з основних засад здійснення судочинства в Україні є обов`язковість судового рішення.
Статтею 442 ЦПК України передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець.
Отже, підставою для заміни сторони виконавчого провадження, тобто процесуального правонаступництва, є наступництво у матеріальних правовідносинах, унаслідок якого відбувається вибуття сторони зі спірних або встановлених судом правовідносин і переходу до іншої особи прав і обов`язків вибулої сторони в цих правовідносинах.
Крім того, норма статті 442 ЦПК України має імперативний характер, оскільки в ній прямо визначено правило поведінки, а саме: замінити сторону виконавчого провадження, а не замінювати сторону виконавчого провадження лише у відкритому виконавчому провадженні чи за інших обставин.
Таким чином, заміна сторони виконавчого провадження її правонаступником може відбуватися як при відкритому виконавчому провадженні, так і при відсутності виконавчого провадження, тобто може бути проведена на будь-якій стадії процесу. Без заміни сторони виконавчого провадження правонаступник позбавлений процесуальної можливості ставити питання про відкриття виконавчого провадження та вчиняти інші дії згідно із Законом України Про виконавче провадження .
Крім того, виконання судових рішень у цивільних справах є складовою права на справедливий суд та однією з процесуальних гарантій доступу до суду та ефективного захисту сторони у справі, що передбачено статтями 6, 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Відповідно до частини п`ятої статті 15 Закону України Про виконавче провадження , у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Пунктом 5 частини першої статті 34 вказаного Закону регламентовано, що виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій у разі звернення виконавця та/або заінтересованої особи до суду із заявою про заміну вибулої сторони правонаступником у порядку, встановленому частиною п`ятою статті 15 цього Закону.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 39 Закону виконавче провадження підлягає закінченню у разі припинення юридичної особи - сторони виконавчого провадження, якщо виконання її обов`язків чи вимог у виконавчому провадженні не допускає правонаступництва, смерті, оголошення померлим або визнання безвісно відсутнім стягувача чи боржника.
Згідно з частиною першою статті 608 ЦК України зобов`язання припиняється з смертю боржника, якщо воно є нерозривно пов`язаним з його особою і у зв`язку з цим не може бути виконано іншою особою.
Відповідно до статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (стаття 1218 ЦК України).
Відповідно до частини третьої статті 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Статтею 1282 ЦК України передбачено, що спадкоємці зобов`язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Кожен із спадкоємців зобов`язаний задовольнити вимоги кредитора особисто, у розмірі, який відповідає його частці у спадщині.
Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку про те, що у разі смерті боржника за наявності спадкоємців відбувається заміна боржника в зобов`язанні.
Аналогічний висновок викладений Верховним Судом у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду у постанові від 23 січня 2019 року у справі № 2-2697/11 (провадження № 61-28147сво18).
Отже, обов`язок спадкодавця щодо сплати заборгованості за надані послуги по утриманню будинку і прибудинкової території , присудженої судом ОСББ Магія затишку (кредиторові) із спадкодавця за його життя, не припинився внаслідок смерті боржника і перейшов до його спадкоємців.
За таких обставин, суд вважає, що є всі підстави для заміни сторони виконавчого провадження боржника ОСОБА_1 на її правонаступника ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: с. Медин Тернопільського району Тернопільської області) у виконавчому провадженні № 58882067.
На підставі наведеного, керуючись статтями 259, 260, 261, 352-354, 442 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Задовольнити заяву об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Магія затишку про заміну сторони виконавчого провадження у цивільній справі за позовом об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Магія затишку до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за надані послуги по утриманню будинку і прибудинкової території.
Замінити сторону виконавчого провадження боржника ОСОБА_1 на її правонаступника ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: с. Медин Тернопільського району Тернопільської області) у виконавчому провадженні № 58882067.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційної скарги не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня його проголошення.
Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину ухвали суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Тернопільського апеляційного суду або через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
Ухвала суду складена та підписана 21 грудня 2021 року.
Головуючий суддяО. М. Вийванко
Суд | Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 21.12.2021 |
Оприлюднено | 26.12.2021 |
Номер документу | 102203281 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Вийванко О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні