Ухвала
від 24.12.2021 по справі 405/8938/21
ЛЕНІНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КІРОВОГРАДА

Справа № 405/8938/21

1-кс/405/4189/21

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 грудня 2021 року слідчий суддя Ленінського районного суду м. Кіровограда ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участі слідчого ОСОБА_3 , розглянувши у закритому судовому засіданні в м. Кропивницький клопотання слідчого відділу СУ ГУНП в Кіровоградській області ОСОБА_3 у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 12.12.2020 року за № 12020120000000428 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364-1, ч. 4 ст. 240 КК України, про надання дозволу на проведення обшуку,

встановив:

слідчий за погодженням із прокурором звернувся до суду з клопотанням про надання дозволу на проведення обшукукомплексу будівель і споруд загальною площею 48662,9 кв.м, що розташовані за адресою: м. Світловодськ, смт. Власівка, вул. Молодіжна, 63, право власності на які належить ТДВ «Об`єднання Дніпроенергобудпром», код 14276579, фактичним володільцем якого є ТДВ «Об`єднання Дніпроенергобудпром», код 14276579, з метою відшукання та вилучення: оригіналів актів приймання виконаних буро-вибухових робіт, які укладені між ТДВ «Світловодське кар`єроуправління» код ЄДРПОУ 13749739 та ТОВ «Екобласт» код ЄДРПОУ 34031382 за період з 01.01.2018 по 21.08.2019; оригіналів наказів ТДВ «Світловодське кар`єроуправління» на проведення буро-вибухових робіт за період з 01.01.2018 по 21.08.2019; техніки за допомогою якої здійснюється видобуток, переробка та транспортування корисних копалини; журналу заїзду-виїзду автотранспорту з території ТДВ «Світловодське кар`єроуправління»; оригіналів планів розвитку гірничих робіт ТДВ «Світловодське кар`єроуправління» на 2017, 2018, 2019, 2020 роки.

На обгрунтування клопотання зазначив, що у провадженні слідчого відділу СУ ГУ Національної поліції в Кіровоградській області перебувають матеріали кримінального провадження, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12020120000000428 від 12.12.2020 від 12.12.2020 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 364-1, ч. 4 ст. 240 КК України, за фактом того, що посадові особи ТДВ «Світловодське кар`єроуправління» код ЄДРПОУ 13749739 на протязі 2018-2019 років у період відсутності спеціального дозволу на видобування корисних копалин здійснювали незаконний видобуток граніту шляхом здійснення вибухів, чим завдали збитків Державі.

В ході досудового розслідування встановлено, що в 2003 році ТДВ «Світловодське кар`єроуправління» отримало спеціальний дозвіл на користування надрами (видобування граніту на Власівському родовищі) №3124 від 26.08.2003 Державної служби геології та надр України терміном на 14 (чотирнадцять) років, тобто до 26.08.2017 включно. В подальшому 21.08.2019 ТДВ «Світловодське кар`єроуправління» отримало новий спеціальний дозвіл №6356 на користування надрами (видобування граніту на Власівському родовищі) терміном на 20 (двадцять) років. Тобто у період з 26.08.2017 по 21.08.2019 у ТДВ «Світловодське кар`єроуправління» спеціальний дозвіл на користування надрами на Власівському родовищі був відсутній та ТДВ «СКУ» не мало право здійснювати діяльність, щодо видобування граніту на Власівському родовищі.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 827 від 12.12.1994 «Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення», граніт відноситься до корисних копалин загальнодержавного значення.

Відповідно до ст. 13 Конституції України - земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Кожний громадянин має право користуватися природними об`єктами права власності народу відповідно до закону.

Згідно із ст. 4 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» - природні ресурси України є власністю Українського народу. Громадяни України мають право користуватися природними ресурсами України відповідно до цього та інших законів.

Також, відповідно до ст. 38 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» - використання природних ресурсів в Україні здійснюється в порядку загального і спеціального використання природних ресурсів. Законодавством України громадянам гарантується право загального використання природних ресурсів для задоволення життєво необхідних потреб (естетичних, оздоровчих, рекреаційних, матеріальних тощо) безоплатно, без закріплення цих ресурсів за окремими особами і надання відповідних дозволів, за винятком обмежень, передбачених законодавством України. В порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах.

Стаття 19 Кодексу України «Про надра» визначає, що надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу, який у відповідності до п.4 Постанови КМУ №59 від 27.01.1995 «Про затвердження Положення про порядок надання гірничих відводів» може надаватися підприємствам, установам, організаціям, а також громадянам України лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр, а також затвердженого в установленому порядку проекту розробки родовища корисних копалин або будівництва гірничодобувного об`єкта чи підземної споруди, не пов`язаної з видобуванням корисних копалин.

Крім того, відповідно до норм статті 24 Кодексу України про надра - користувачі надр мають право: здійснювати на наданій їм ділянці надр геологічне вивчення, комплексну розробку родовищ корисних копалин та інші роботи згідно з умовами спеціального дозволу або угоди про розподіл продукції; розпоряджатися видобутими корисними копалинами, якщо інше не передбачено законодавством або умовами спеціального дозволу. Користувачі надр зобов`язані: використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Відповідно до ст. 56. Основні вимоги в галузі охорони надр Кодексу України про надра Основними вимогами в галузі охорони надр є: забезпечення повного і комплексного геологічного вивчення надр; додержання встановленого законодавством порядку надання надр у користування і недопущення самовільного користування надрами; раціональне вилучення і використання запасів корисних копалин і наявних у них компонентів; недопущення шкідливого впливу робіт, пов`язаних з користуванням надрами, на збереження запасів корисних копалин, гірничих виробок і свердловин, що експлуатуються чи законсервовані, а також підземних споруд; охорона родовищ корисних копалин від затоплення, обводнення, пожеж та інших факторів, що впливають на якість корисних копалин і промислову цінність родовищ або ускладнюють їх розробку; запобігання необґрунтованій та самовільній забудові площ залягання корисних копалин і додержання встановленого законодавством порядку використання цих площ для інших цілей; запобігання забрудненню надр при підземному зберіганні нафти, газу та інших речовин і матеріалів, захороненні шкідливих речовин і відходів виробництва, скиданні стічних вод; додержання інших вимог, передбачених законодавством про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до абзацу четвертого статті 1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» документ дозвільного характеру - дозвіл, висновок, рішення, погодження, свідоцтво, інший документ в електронному вигляді (запис про наявність дозволу, висновку, рішення, погодження, свідоцтва, іншого документа в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), який дозвільний орган зобов`язаний видати суб`єкту господарювання у разі надання йому права на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності та/або без наявності якого суб`єкт господарювання не може проваджувати певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності.

Отже, встановлено, що ОСОБА_4 та ОСОБА_5 достовірно знаючи, що дія спеціального дозволу на користування надрами № 3124 від 26.08.2003 закінчена, діючи умисно у порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України № 615 від 30.05.2011 «Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами» та п. 3 ст. 26, ст. 24 Кодексу України про надра, маючи намір на незаконне видобування корисних копалин загальнодержавного значення шляхом проведення вибухових робіт, продовжили видобування гранітів на Власівському родовищі за адресою: АДРЕСА_1 , хоча були обізнані про вимоги законодавства України, щодо негайного припинення видобування корисних копалин після закінчення дії спеціального дозволу.

Також, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 мали реальну можливість здійснити припинення робіт по видобуванню корисних копалин загальнодержавного значення відповідно до законодавства України, так як це входило до їх повноважень.

В подальшому протягом травня 2018 року, точної дати досудовим розслідуванням не встановлено, заступник директора ТДВ «Світловодське кар`єроуправління» ОСОБА_5 здійснив пошук та підбір товариства, яке буде здійснювати бурові та вибухові роботи з метою незаконного видобутку корисних копалин загальнодержавного значення із переліку товариств з якими ТДВ «Світловодське кар`єроуправління» до цього часу мало господарські відносини.

ОСОБА_5 звернувся до керівника ТОВ «Екобласт» ОСОБА_6 , який будучи необізнаним у протиправності проведення вибухових та бурових робіт у зв`язку з відсутністю спеціального дозволу на видобування корисних копалин, погодився на пропозицію ОСОБА_5 .

З метою приховування вказаних злочинів, ОСОБА_5 та ОСОБА_4 будучи обізнаними, що дія спеціального дозволу у ТДВ «Світловодське кар`єроуправління» на видобування корисних копалин граніту на території Власівського родовища закінчилась 26.08.2017 року, приховуючи свої злочині протиправні наміри використовуючи укладені до моменту закінчення строку дії спеціального дозволу договору підряду на проведення вибухових робіт № 08/15 від 12.10.2015 та договору підряду про виконання бурових робіт № 3/17 від 03.04.2017 укладених між ТДВ «Світловодське кар`єроуправління» та ТОВ «Екобласт» не повідомивши керівнику ТОВ «Екобласт» ОСОБА_6 про відсутність спеціального дозволу на видобування корисних копалин, замовили проведення трьох масових вибухів, а саме: 15.06.2018, 28.09.2018 та 08.02.2019. В свою чергу ОСОБА_6 будучи необізнаним про відсутність спеціального дозволу на видобування корисних копалин, залучив рядових працівників ТОВ «Екобласт», які також були необізнані у злочинних намірах організованої групи у складі ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_7 , у порушення вимог чинного законодавства у період з червня 2018 року по лютий 2019 року здійснили проведення 3-ох комплексів буро-вибухових робіт.

Також встановлено, що директор ТОВ «Екобласт» ОСОБА_6 будучи необізнаним про відсутність спеціального дозволу на видобування корисних копалин з метою проведення масових вибухів здійснив купівлю вибухової речовини Гранеміту И-30-У у ТОВ «Юнігран сервіс». В свою чергу посадові та рядові особи ТОВ «Юнігран сервіс» будучи необізнаними у протиправності проведення вказаних вибухів - 13.06.2018, 26.09.2018 та 06.02.2019 здійснили продаж та доставку вибухової речовини Гранеміту И-30-У на Власівське родовище ТДВ «Світловодське кар`єроуправління».

Крім того, маркшейдер товариства ОСОБА_7 відповідаючи за проведення та організацію бурових та вибухових робіт на території Власівського родовища ТДВ «Світловодське кар`єроуправління» в червні та вересні 2018 року та в лютому 2019 року, за вказівкою ОСОБА_4 та ОСОБА_5 організував проведення комплексу буро-вибухових робіт залучивши до цього рядових працівників ТДВ «Світловодське кар`єроуправління», які були необізнані у злочинних намірах організованої групи.

Внаслідок злагоджених дій всіх учасників організованої групи протягом червня 2018 року - лютого 2019 року на Власівському родовищі гранітів незаконно видобуто граніт загальним об`ємом 54, 6 тис. куб. м.

Таким чином, за вищевикладеними обставинами ОСОБА_4 та ОСОБА_5 за попередньою змовою групою осіб у складі ОСОБА_7 , умисно, з корисливих спонукань, в порушення вимог Конституції України, Кодексу України про надра, Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою КМУ від 30.05.2011 № 615, статуту ТДВ «Світловодське кар`єроуправління», ЗУ «Про охорону навколишнього середовища» та ЗУ «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» порушили встановлений законодавством порядок видобутку корисних копалин загальнодержавного значення.

Згідно висновку судової інженерно-екологічної експертизи №1892/1893//21-27 від 24.06.2021 проведено розрахунок розміру збитків завданих державі внаслідок самовільного видобутку корисних копалин загальнодержавного значення - гранітів, які складають 143 512 714 грн.

В ході досудового розслідування допитано в якості свідків працівників ТОВ «Екобласт», які в ході допиту повідомили, що дійсно здійснили три комплекси буро-вибухових робіт на території Власівського родовища на замовлення ТДВ «Світловодське кар`єроуправління» в наступні дати: 15.06.2018, 28.09.2018, 08.02.2019 (що підтверджується наданими ними документами).

Замовлення вказаних буро-вибухових робіт від імені ТДВ «Світловодське кар`єроуправління» здійснювали директор ОСОБА_4 та заступник директора ОСОБА_5 . А на місці проведення вибуху їх зустрічав маркшейдер ОСОБА_7 та інші працівники вказаного підприємства які були задіяні під час проведення вибухових робіт

Також, представники ТОВ «Екобласт» повідомили, що ОСОБА_4 та ОСОБА_5 з ними за проведенні буро-вибухові роботи не розрахувались та відмовились надавати їм акти виконаних робіт.

В ході досудового розслідування встановлено, що одним із основних засновників ТДВ «Світловодське кар`єроуправління» є Головний завод ТДВ «Об`єднання Дніпроенергобудпром» код ЄДРПОУ 14276579 генеральним директором якого є ОСОБА_8 та підприємства яких знаходяться по сусідству і являють собою один цілий комплекс по виробництву продукції яким фактично керує ОСОБА_8 .

Також, в ході досудового розслідування встановлено, що документи ТДВ «Світловодське кар`єроуправління» по незаконним буро-вибуховим роботам з метою приховування вчинення кримінального правопорушення можуть зберігатись на території ТДВ «Об`єднання Дніпроенергобудпром».

В ході проведення досудового розслідування з метою встановлення фактичних обставин у справі, виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання документації, що підтверджує незаконний видобуток корисних копалин ТДВ «Світловодське кар`єроуправління» (далі - ТДВ «СКУ»), виникла необхідність у проведенні обшуку за місцем фактичного здійснення своєї діяльності ТДВ «Об`єднання Дніпроенергобудпром», код 14276579, за адресою м. Світловодськ, смт. Власівка, вул. Молодіжна, 63 з метою відшукання предметів речей та документів, а саме: оригіналів актів приймання виконаних буро-вибухових робіт, які укладені між ТДВ «Світловодське кар`єроуправління» код ЄДРПОУ 13749739 та ТОВ «Екобласт» код ЄДРПОУ 34031382 за період з 01.01.2018 по 21.08.2019; оригіналів наказів ТДВ «Світловодське кар`єроуправління» на проведення буро-вибухових робіт за період з 01.01.2018 по 21.08.2019; техніки за допомогою якої здійснюється видобуток, переробка та транспортування корисних копалини; журналу заїзду-виїзду автотранспорту з території ТДВ «Світловодське кар`єроуправління»; оригіналів планів розвитку гірничих робіт ТДВ «Світловодське кар`єроуправління» на 2017, 2018, 2019, 2020 роки.

Таким чином, доступ до вказаних речей та документів та відомостей, які можуть у них міститися, неможливо отримати органом досудового розслідування у добровільному порядку шляхом витребування речей, документів, відомостей відповідно до частини другої статті 93 КПК України, або за допомогою інших слідчих дій, передбачених КПК України.

За вище викладених обставин обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування.

У ході слідства встановлено, що документи, які мають суттєве значення для встановлення обставин вчинення вказаного кримінального провадження можуть перебувати за місцем знаходження ТДВ «Об`єднання Дніпроенергобудпром», код 14276579, за адресою м. Світловодськ, смт. Власівка, вул. Молодіжна, 63.

Згідно інформаційної довідки з реєстру прав на нерухоме майно право власності на комплекс будівель і споруд загальною площею 48662,9 кв.м. за адресою: м. Світловодськ, смт. Власівка, вул. Молодіжна, 63, зареєстровано за ТДВ «Об`єднання Дніпроенергобудпром», код 14276579.

При розгляді слідчим суддею клопотання слідчий підтримав його повністю.

Заслухавши слідчого та вивчивши надані стороною кримінального провадження матеріали слідчий суддя вважає необхідним відмовити у задоволенні клопотання про обшук.

Відповідно до п. 8 ч. 3 ст. 234 КПК України у разі необхідності провести обшук слідчий за погодженням з прокурором або прокурор звертається до слідчого судді з відповідним клопотанням, яке повинно містити відомості про обґрунтування того, що доступ до речей, документів або відомостей, які можуть у них міститися, неможливо отримати органом досудового розслідування у добровільному порядку шляхом витребування речей, документів, відомостей відповідно до частини другої статті 93 цього Кодексу, або за допомогою інших слідчих дій, передбачених цим Кодексом, а доступ до осіб, яких планується відшукати, - за допомогою інших слідчих дій, передбачених цим Кодексом. Зазначена вимога не поширюється на випадки проведення обшуку з метою відшукання знаряддя кримінального правопорушення, предметів і документів, вилучених з обігу.

Крім того, відповідно до ч. 5 ст. 234 КПК України слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про обшук, якщо прокурор, слідчий не доведе наявність достатніх підстав вважати, що: 1) було вчинено кримінальне правопорушення; 2) відшукувані речі і документи мають значення для досудового розслідування; 3) відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах, можуть бути доказами під час судового розгляду; 4) відшукувані речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи; 5) за встановлених обставин обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб, а також заходом, пропорційним втручанню в особисте і сімейне життя особи.

Згідно ч.1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).

При цьому слідчий суддя відзначає, що слідчим під час звернення до слідчого судді з даним клопотанням та під час його розгляду не надано будь-яких доказів та не наведено доводів, що доступ до вказаних документів неможливо отримати у інший спосіб.

Окрім того, як вбачається з прохальної частини клопотання, слідчий просить надати дозвіл на проведення обшуку комплексу будівель і споруд загальною площею 48662,9 кв.м, що розташовані за адресою: АДРЕСА_2 що не відповідає вимогам правових норм. У разі задоволення даного клопотання та надання дозволу на проведення обшуку, як того просить слідчий, будуть невиправдано порушені права невизначеної кількості осіб.

В зв`язку з цим слідчим суддею відзначається, що з метою недопущення порушення прав сторони кримінального провадження, питання про вилучення необхідних речей і документів можливо вирішити при розгляді клопотання про тимчасовий доступ до речей та документів за участю сторони кримінального провадження, а тому відсутні визначені законом підстави для проведення обшуку за даним клопотанням слідчого.

Керуючись ст.ст.234-235, 309, 369-372 КПК України, слідчий суддя, -

постановив:

у задоволенні клопотання слідчого відділу СУ ГУНП в Кіровоградській області ОСОБА_3 у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 12.12.2020 року за № 12020120000000428за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364-1, ч. 4 ст. 240 КК України, про надання дозволу на проведення обшуку комплексу будівель і споруд загальною площею 48662,9 кв.м, що розташовані за адресою: АДРЕСА_2 - відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя

Ленінського районного суду

м. Кіровограда ОСОБА_1

СудЛенінський районний суд м.Кіровограда
Дата ухвалення рішення24.12.2021
Оприлюднено26.12.2022
Номер документу102205760
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про проведення обшуку житла чи іншого володіння особи

Судовий реєстр по справі —405/8938/21

Ухвала від 24.12.2021

Кримінальне

Ленінський районний суд м.Кіровограда

Лук'янова О. В.

Ухвала від 24.12.2021

Кримінальне

Ленінський районний суд м.Кіровограда

Лук'янова О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні