Справа № 161/23004/21
Провадження № 2/161/5360/21
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
28 грудня 2021 року місто Луцьк
Суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Гринь О. М., вивчивши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Маневицька державна нотаріальна контора Волинської області, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини та скасування свідоцтв про право на спадщину за законом,
В С Т А Н О В И В:
23 грудня 2021 року на адресу суду надійшов позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Маневицька державна нотаріальна контора Волинської області, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини та скасування свідоцтв про право на спадщину за законом.
Верховний Суд у своїй постанові від 16 травня 2018 року (справа № 640/16548/16-ц) вказує на те, що до позовів, які виникають з приводу нерухомого майна, належать, зокрема, позови про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Наведене дає підстави для висновку, що на позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Маневицька державна нотаріальна контора Волинської області, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини та скасування свідоцтв про право на спадщину за законом поширюються правила виключної підсудності.
Відповідно до ч. 1 ст. 30 ЦПК України позови, що виникають із приводу нерухомого майна, пред`являються за місцезнаходженням майна або основної його частини. Якщо пов`язані між собою позовні вимоги пред`явлені одночасно щодо декількох об`єктів нерухомого майна, спір розглядається за місцезнаходженням об`єкта, вартість якого є найвищою.
Обґрунтовуючи вимоги позову, ОСОБА_1 вказує, що до спадкового майна входить: 1) квартира, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 ; 2) будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_2 ; 3) автомобіль марки Лада; 4) чотири земельні ділянки, що розташовані в селі Новоукраїнка Маневицького району Волинської області.
Таким чином, основна частина спадкового майна, за своїм кількісним складом, знаходиться в селі Новоукраїнка Маневицького району Волинської області. Звертаючись до Луцького міськрайонного суду Волинської області та мотивуючи дотримання правил територіальної підсудності, ОСОБА_1 зазначає, що спірне майно (квартира) знаходиться в м. Луцьку.
Тож, враховуючи, що вимоги позову пред`явлені одночасно щодо декількох об`єктів нерухомого майна, то з метою визначення підсудності позову в розумінні ч. 1 ст. 30 ЦПК України ОСОБА_1 належить документально підтвердити вартість кожного об`єкта нерухомості, що входить до складу спадкового майна. Визначення вартості кожного з об`єктів нерухомого майна дозволить з`ясувати місцезнаходження об`єкта, вартість якого є найвищою та надасть можливість визначити підсудність спору.
Вартість спірного майна визначається за погодженням сторін, а за його відсутності - за дійсною вартістю майна на час розгляду справи. Під дійсною вартістю розуміється грошова сума, за яку майно може бути продано в даному населеному пункті чи місцевості.
Дійсна вартість майна визначається відповідно до вимог Закону України Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні .
На підставі наведеного позивачу слід надати суду висновок про ринкову вартість вищевказаного нерухомого майна станом на день звернення до суду.
Крім цього, згідно з п.п. 5, 6 ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити: виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися, в тому числі, якщо законом визначений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору.
Звертаючись до суду з цим позовом, ОСОБА_1 просить визначити йому додатковий строк для прийняття спадщини та скасувати свідоцтва про право на спадщину за законом.
Особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК. Зазначене положення застосовується до спадкоємців, в яких право на спадкування виникло з набранням чинності зазначеним Кодексом.
Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина друга статті 1272 ЦК), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
При розгляді цих справ слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину.
Таким чином, передумовою звернення до суду за захистом порушених, невизнаних або оспорюваних прав є наявність постанови нотаріуса про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину.
Якщо нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розгляду в позовному провадженні.
В матеріалах справи відсутня письмова обґрунтована постанова нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії, зокрема про відмову ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом.
Відповідно до ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Маневицька державна нотаріальна контора Волинської області, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини та скасування свідоцтв про право на спадщину за законом слід залишити без руху, надавши позивачу строк для усунення недоліків, зазначених в цій ухвалі суду.
Керуючись ст. ст. 175, 185, 353 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Маневицька державна нотаріальна контора Волинської області, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини та скасування свідоцтв про право на спадщину за законом - залишити без руху, надавши позивачу строк для усунення зазначених недоліків у мотивувальній частині ухвали, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає, зазначені в ухвалі недоліки, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Інакше заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Луцького міськрайонного суду
Волинської області О. М. Гринь
Суд | Луцький міськрайонний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 28.12.2021 |
Оприлюднено | 28.12.2021 |
Номер документу | 102240063 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Луцький міськрайонний суд Волинської області
Гринь О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні