Рішення
від 29.12.2021 по справі 366/2875/21
ІВАНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 366/2875/21

Провадження № 2/366/768/21

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

29 грудня 2021 року Іванківський районний суд Київської області у складі:

головуючого судді Гончарука О.П.,

при секретарі Онищенко В.В.,

розглянувши в підготовчому засіданні в смт.Іванків цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Іванківської селищної ради Вишгородського району Київської області про визнання права власності на спадкове майно,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась з позовом до Іванківської селищної ради Вишгородського району Київської області про визнання права власності на спадкове майно, яке складається з:

- земельної ділянки, площею 3,5638 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва;

- житлового будинку з господарськими будівлями, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 ;

після смерті матері - ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Вимоги мотивує, тим, що позивач є спадкоємцями за законом, однак у видачі свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок їй було відмовлено, у зв`язку з відсутності правовстановлюючих документів на спадкове майно.

Просить суд, визнати за нею право приватної власності на вищезазначений житловий будинок, який належав їх матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвалою від 26.10.2021р. відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження.

Позивач звернулась до суду з заявою про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила задовольнити.

Представник відповідача - Іванківська селищна рада Вишгородського району Київської області, звернулись до суду з заявою про розгляд справи без їх участі, вимоги визнали.

З наданих доказів, встановлено такі факти і обставини:

Згідно свідоцтва про смерть ОСОБА_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що Київським міським відділом державної реєстрації смерті Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), зроблено відповідний актовий запис № 1998 (свідоцтво про смерть Серії НОМЕР_1 ).

Відповідно до свідоцтва про народження ОСОБА_3 серії НОМЕР_2 , та свідоцтва про укладення шлюбу серії № НОМЕР_3 , укладеного між ОСОБА_4 та ОСОБА_3 , судом встановлено, що матір`ю позивача є ОСОБА_2 .

Із свідоцтва про право на спадщину за законом від 21.10.2021р., посвідченого приватним нотаріусом Вишгородського районного нотаріального округу Київської області Біланом Є.Г., вбачається, що спадкоємцем майна ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_4 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 . Спадщина на яке видано свідоцтво складається з земельної ділянки розміром 3,5638 га, кадастровий номер 3222082100:02:002:0001, склад угідь: рілля - 3,5638 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Макарівської сільської ради, Вишгородського району, Київської області, що належала гр. ОСОБА_2 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ №192220, виданого Іванківською районною державною адміністрацією Київської області, 31.10.2008 року. Акт зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та направо постійного користування землею, договорів оренди землі за №010834400386.

Із довідки виданої Іванківської селищної ради Вишгородського району Київської області №351 від 13.07.2021р. вбачається, що відповідно до записів погосподарської книги №9, особовий рахунок № НОМЕР_5 за померлою ОСОБА_2 значиться домоволодіння в АДРЕСА_1 .

Із довідки виданої Іванківської селищної ради Вишгородського району Київської області №516 від 21.10.2021р. вбачається, що дійсно земельна ділянка, розміром 0,25 га, надана для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель в АДРЕСА_1 , яка значиться за померлою ОСОБА_2 , не приватизована і кадастровий номер не присвоєно.

Постановою приватного нотаріуса Вишгородського районного нотаріального округу Київської області Білана Є.Г. від 21.10.2021р. № 156/02-31 відмовлено ОСОБА_1 , у видачі свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок з господарськими будівлями, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , що належав ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку з відсутністю документів , що посвідчують право власності на житловий будинок.

Після смерті ОСОБА_2 , спадщину прийняла: ОСОБА_1 , заявою №222 від 14.07.2021 року. Спадкоємців передбачених ст. 1241 Цивільного кодексу України не має.

Згідно із ст. 1216 ЦК України , спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно із ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Статтею 1223 ЦК України передбачено, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, не прийняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу . Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

У відповідності до ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, хто його пережив та батьки.

Відповідно до ч.3 ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу , він не заявив про відмову від неї.

Статтею 328 ЦК України передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів; право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

У ст. 392 ЦК України визначено, що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.

Відповідно до листа ВССУ № 24-753/0/4-13 від 16.05.2013 року Про судову практику розгляду справ про спадкування при вирішенні спорів про визнання права власності на спадкове майно судам слід керуватися законодавством, яке регулювало виникнення права власності у самих спадкодавців. Належність правовстановлюючих документів встановлюється судом відповідно до законодавства, яке було чинним на час набуття права власності на житловий будинок, споруду, зокрема, відповідно до Переліку правовстановлюючих документів, на підставі яких провадиться реєстрація будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, затвердженого Міністерством комунального господарства УРСР 31.01.1966р. та погодженого з Верховним Судом УРСР 15.01.1966р., який втратив чинність згідно з наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 13.12.1995р., та інших нормативно-правових актів.

Так, згідно п. 1 Інструкції про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, затвердженої Міністерством комунального господарства УРСР 31 січня 1966 року, реєстрацію будинків з обслуговуючими їх будівлями і спорудами та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР провадять бюро технічної інвентаризації виконкомів місцевих Рад депутатів трудящих. Пунктом 7 даної Інструкції передбачено, що така реєстрація проводиться на підставі документів, що встановлюють право власності (правовстановлюючих документів) згідно з додатком N 1, зокрема, на підставі свідоцтва про право власності на будинки (домоволодіння), які видані виконкомами місцевих Рад депутатів трудящих або органами комунального господарства на підставі рішень виконкомів.

Факт належності ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , будинку є записи погосподарської книги №9, особовий рахунок № НОМЕР_5 , рахувався житловий будинок в АДРЕСА_1 .

Із технічного паспорта на будинок садибного типу з господарськими будівлями і спорудами, виготовленого на замовлення ОСОБА_1 , вбачається, що спірний житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 63,6 кв.м., в плані під літерою А (житлова площа 29,1 кв.м.)

Надвірні будівлі: сарай Б , колодязь I , огорожа № 1-2.

Таким чином, встановлено, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , належав будинок з надвірними будівлями та господарськими спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

Таким чином, позивач прийняла спадщину після матері і набула право власності на належний матері вказаний нею будинок в порядку спадкування за законом, тобто з законних підстав.

Оскільки нотаріусом було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину щодо вказаного нерухомого майна із законних підстав, то позивач має право на судовий захист.

Таким чином, позов є обґрунтований і підлягає задоволенню.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 328 , 1216-1218 , 1223 , 1261 , 1267 , 1268 ЦК України , Постановою Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 р. Про судову практику у справах про спадкування , ст. 12 , 13 , 81 , 259 , 263-265 ЦПК України , суд,-

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_4 , право приватної власності на спадкове майно, після смерті матері - ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме на житловий будинок з господарськими будівлями, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 .

Будинок розміром: загальною площею 63,6 кв.м., в технічному паспорті позначено літерою А (житлова площа 29,1 кв.м.)

Надвірні будівлі: сарай Б , колодязь I , огорожа № 1-2.

Судові витрати залишити за позивачами.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення Іванківського районного суду Київської області може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відповідно до пункту 15.5 Перехідних положень ЦПК України , до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Київського апеляційного суду через Іванківський районний суд, а матеріали справи витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Повний текст рішення виготовлено 29.12.2021р.

Суддя: О.П. Гончарук

СудІванківський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення29.12.2021
Оприлюднено30.12.2021
Номер документу102299294
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —366/2875/21

Рішення від 29.12.2021

Цивільне

Іванківський районний суд Київської області

Гончарук О. П.

Ухвала від 26.10.2021

Цивільне

Іванківський районний суд Київської області

Гончарук О. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні