УХВАЛА
про залишення позову без руху
Справа № 766/22552/21
Провадження № 2/414/663/2021
30 грудня 2021 р.
Суддя Кремінського районного суду Луганської області Акулов Є.М., розглядаючи позовну заяву ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Гордєєва Марина В`ячеславівна, до Кіровської міської ради Луганської області, треті особи на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог: Перша Херсонська нотаріальна контора Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, Філія-Херсонське обласне управління акціонерного товариства Державний Ощадний Банк України , про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Гордєєва М.В., звернулася до Херсонського міського суду Херсонської області із вказаним позовом, в якому просить визнати право власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом, а саме на: житловий будинок, земельну ділянку та грошовий вклад у розмірі 50000,00 грн .
Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 22.11.2021 позовну заяву ОСОБА_1 було передано до Кремінського районного суду Луганської області за підсудністю.
Вимоги, яким повинна відповідати будь-яка позовна заява, визначені статтями 175 і 177 Цивільного процесуального кодексу України.
Проте у позові не зазначається його ціна, незважаючи на те, що він містить три вимоги майнового характеру про визнання права власності на рухоме та нерухоме майно, яка має визначатися сукупною вартістю такого майна (п. 3 ч. 3 ст. 175 та п. 2 ч. 1 ст. 176 ЦПК України).
Разом із тим, у постанові Верховного Суду від 16.12.2020 у справі № 372/1080/19 зазначається, що вартість майна - це грошова сума, за яку це майно може бути придбане у даній місцевості. Тягар доказування вартості майна несе позивач. В якості доказу вартості майна суду можуть бути подані договори купівлі-продажу цього майна, відомості про його залишкову балансову вартість, звіт про оцінку майна, витяг з реєстру прав власності на нерухоме майно тощо.
За правилами ч.ч. 1, 6 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Проте посилання на будь-які документи щодо вартості частини спірного майна (житлового будинку та земельної ділянки) у позові відсутні і такі документи до нього не додаються, у той час як від ціни позову безпосередньо залежить і розмір судового збору, який сплачується позивачем під час подання позовної заяви.
Так, відповідно до ч. 4 ст. 177 ЦПК до позовної заяви надається документ, що підтверджує сплату судового збору. Встановивши, що судовий збір не сплачено або сплачено не в повному обсязі, суддя постановляє ухвалу про залишення позову без руху, надаючи позивачу строк для усунення зазначеного недоліку.
Так, разом із позовною заявою позивачем, в інтересах якої діє адвокат Гордєєва М.В., було подане клопотання про звільнення від сплати судового збору позивача, в обґрунтування якого вона просить врахувати її майновий стан та статус внутрішньо переміщеної особи з тимчасового окупованої території України.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 136 Цивільного процесуального кодексу України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі. З підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.
У пункті 29 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах № 10 від 17.10.2014 вказано, що клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 8 Закону України Про судовий збір , враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є:а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Разом із цим позивачем до свого клопотання не додано доказів на підтвердження тієї обставини, що майновий стан останньої не дає їй змоги сплатити судовий збір, а сам по собі факт внутрішнього переміщення позивача у зв`язку з тимчасовою окупацією території України не дає підстав вважати, що майновий стан позивача є тяжким, що позбавляє суд можливості дійти висновку про відсутність в позивача доходів та відповідно наявність підстав для звільнення його від сплати судового збору, а тому суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні відповідного клопотання.
Також суд зазначає, що посилання позивача у клопотання про звільнення від сплати судового збору на п.21 ч.1 ст. 5 ЗУ Про судовий збір є недоречним, оскільки дана норма стосується пільг про звільнення від сплати судового збору для заявників - у справах за заявами про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Суд зазначає, що згідно з п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України Про судовий збір розмір судового збору за подання фізичною особою позову майнового характеру складає 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, який відповідно до ст. 8 Закону України Про Державний бюджет України на 2021 рік від 15.12.2020 складає 2270 грн.
Так, у позовній заяві ОСОБА_1 одночасно заявлені три вимоги майнового характеру. Під час звернення до суду із зазначеним позовом позивачем не було сплачено судовий збір. У той же час позивач повинна була сплатити судовий збір за три вимоги майнового характеру - в залежності від ціни позову, яка позивачем не визначена.
Отже, розмір судового збору за вимоги майнового характеру має визначатися ціною позову, яка має складає 1 відсоток ціни позову, але в будь-якому випадку не може бути меншою за 908 грн (0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб) та більшою за 11350 грн (5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб).
Недоплачений судовий збір підлягає сплаті на рахунок із наступними реквізитами:
- номер рахунку: UA7689999803131161206000012455;
- отримувач коштів: ГУК у Луг.обл./МТГ м. КРЕМІННА/22030101;
- код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37991110;
- банк отримувача: казначейство України (ел. адм. подат.)
- код класифікації доходів бюджету: 22030101;
- призначення платежу: судовий збір у цивільній справі.
Відповідно до ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали.
Зазначені недоліки мають бути усунуті шляхом подання безпосередньо до Кремінського районного суду Луганської області (92900, Луганська область, м. Кремінна, площа Красна, 5) виправленої позовної заяви з необхідними документами (та їх копіями відповідно до кількості учасників) та зокрема оригіналом документа, що підтверджує сплату судового збору на суму, що має бути визначена, у тому числі, з урахуванням вказаної у виправленій позовній заяві ціни позову.
За таких обставин, оскільки суддею встановлено, що зазначена позовна заява подана без належного дотримання вимог, передбачених діючим законодавством, суддя вважає за необхідне залишити її без руху та надати позивачу строк для усунення недоліків, роз`яснивши наслідки невиконання вимог цієї ухвали.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 81, 136, 175-177, 185, 258-261, 263 ЦПК України, суддя,
УХВАЛИВ:
Відмовити у задоволенні клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору.
Позовну заяву ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Гордєєва Марина В`ячеславівна, до Кіровської міської ради Луганської області, треті особи на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог: Перша Херсонська нотаріальна контора Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, Філія-Херсонське обласне управління акціонерного товариства Державний Ощадний Банк України , про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом - залишити без руху, надавши позивачу строк для усунення недоліків у вигляді десяти днів із дня вручення цієї ухвали.
Роз`яснити позивачу, що у разі невиконання вимог даної ухвали позов вважатиметься неподаним і буде їй повернутий.
Повернення позову у такому випадку не перешкоджає повторному зверненню з аналогічною позовною заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для її повернення.
Ухвала окремому оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Є.М. Акулов
Суд | Кремінський районний суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 30.12.2021 |
Оприлюднено | 31.12.2021 |
Номер документу | 102343554 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Кремінський районний суд Луганської області
Акулов Є. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні