Якимівський районний суд Запорізької області
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
Справа № 330/2991/21
2/330/686/2021
"23" грудня 2021 р. смт. Якимівка
Якимівський районний суд Запорізької області в складі головуючого судді Куценко О.О., секретаря судового засідання Павленко Н.В., розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду смт. Якимівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Якимівської селищної ради Мелітопольського району Запорізької області про визнання права власності на спадкове майно,
в с т а н о в и в:
Позивач звернулася в суд з позовом в якому вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , яка доводиться позивачу матір`ю. Згідно розпорядження Якимівської РДА від 11 липня 2003 року № 331 померлій ОСОБА_2 та іншим громадянам - співвласникам було виділено в натурі на місцевості у власність земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. На підставі вищезазначеного розпорядження громадянами - співвласниками було отримано спільний державний акт серія ЗП № 085719 від 03.03.2008 року на право власності на земельну ділянку, кадастровий номер: 2320387600:03:002:0001. На підставі спільного акту кожним громадянином було отримано власний сертифіката право власності на земельну частку (пай). За життя ОСОБА_2 сертифікат отримати не встигла, відповідно не встигла виготовити державний акт на частину земельної ділянки спільної власності. Позивач ОСОБА_1 звернулася до нотаріуса із консультацією щодо оформлення спадщини на своє ім`я, але зазначеною особою їй було роз`яснено, що нотаріус навіть не в змозі відкрити спадкову справу або винести постанову у вчиненні нотаріальних дій. Свої дії нотаріус мотивував тим, що позивачем не було надано документи, що підтверджують власність на частину зазначеної земельної ділянки. Копія державного акту не дає підстави навіть для відкриття спадкової справи. В зв`язку з викладеним, просить суд визнати за нею право власності на спадщину, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме: визнати за нею право власності на 1/86 частку земельної ділянки, згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЗП №085719 від 03 березня 2008 року, кадастровий номер 2320387600:03:002:0001.
В підготовче судове засідання позивач не з`явилася, надала до суду заяву про розгляд справи за їх відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача в підготовче судове засідання не з`явився, надав суду заяву про розгляд справи без участі представника, проти задоволення позовних вимог заперечень не мав.
Згідно до ч.3 ст. 200, ч.4 ст. 203 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у разі визнання відповідачем позову за наявності для того законних підстав.
Дослідивши матеріали справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню з таких підстав.
У судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , яка доводиться позивачу ОСОБА_1 матір`ю. Згідно розпорядження Якимівської РДА від 11 липня 2003 року № 331 померлій ОСОБА_2 та іншим громадянам - співвласникам було виділено в натурі на місцевості у власність земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. На підставі вищезазначеного розпорядження громадянами - співвласниками було отримано спільний державний акт серія ЗП № 085719 від 03.03.2008 року на право власності на земельну ділянку, кадастровий номер: 2320387600:03:002:0001. На підставі спільного акту кожним громадянином було отримано власний сертифіката право власності на земельну частку (пай). За життя ОСОБА_2 сертифікат отримати не встигла, відповідно не встигла виготовити державний акт на частину земельної ділянки спільної власності. Позивач ОСОБА_1 звернулася до нотаріуса із консультацією щодо оформлення спадщини ;на своє ім`я, але зазначеною особою їй було роз`яснено, що нотаріус навіть не в змозі відкрити спадкову справу або винести постанову про відмову у вчиненні нотаріальних дій. Свої дії нотаріус мотивував тим, що позивачем не було надано документи, що підтверджують власність на частину зазначеної земельної ділянки.
Згідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Статтею 1216 ЦК України встановлено, що спадкуванням є перехід права та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Для підтвердження наявності спадкового майна, яке підлягає державній реєстрації та місця його знаходження, нотаріусу слід подати документ, що підтверджує право власності спадкодавця на майно з відміткою органу, що проводить реєстрацію, або реєстраційного посвідчення, яке є невід`ємною частиною правовстановлюючого документа.
В свою чергу, право власності на нерухоме майно виникає у спадкоємця лише з моменту державної реєстрації цього майна (ч.2 ст.1299 ЦК України ).
Право власності на нерухоме майно може бути оформлене на ім`я особи, яка померла, у разі наявності документів, які б підтвердили право власності на майно цієї особи. У випадку відсутності таких документів порушене питання вирішується у судовому порядку.
Згідно ст.1216 ЦК України , спадкуванням є перехід прав і обов`язків від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Для правильного вирішення спору про спадкування, суд на підставі відповідних документів зобов`язаний перевірити: факт смерті спадкодавця, час і місце відкриття спадщини, наявність підстав для закликання до спадкоємства осіб, які звернулися з позовом в суд (докази родинних та інших відносин), наявність заповіту та його чинність (виписка з Спадкового реєстру), наявність спадкової справи (виписка зі Спадкового реєстру), факт прийняття спадщини спадкоємцем при визнанні права власності, відмова нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, оскільки за наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають.
Свідоцтво про право на спадщину, відповідно до ст.67 Закону України Про нотаріат , видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством, а тому, за наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину, вимоги про визнання права на спадщину не підлягають судовому розглядові. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину, особа може звернутися в суд за правилами позовного провадження.
За таких обставин заявлені вимоги є законними, обґрунтованими та підлягають повному задоволенню.
Керуючись ст. ст. 4 , 12 , 13 , 76-81 , 197-200, 211 , 247 , 258 , 259 , 263-265 , 354 ЦПК України суд,
у х в а л и в :
Позов ОСОБА_1 до Якимівської селищної ради Мелітопольського району Запорізької області про визнання права власності на спадкове майно - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на спадщину, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме: визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/86 частку земельної ділянки, згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЗП №085719 від 03 березня 2008 року, кадастровий номер 2320387600:03:002:0001.
Рішення може бути оскаржено до Запорізького апеляційного суду через Якимівський районний суд протягом 30 днів з дня проголошення цього рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 .
Відповідач: Якимівська селищна ради Мелітопольського району Запорізької області, за адресою: Запорізька область, Мелітопольський район, смт Якимівка, вул. Молодих Патріотів, 10-а, код ЄДРПОУ 20508999.
Суддя:
Суд | Якимівський районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 23.12.2021 |
Оприлюднено | 31.12.2021 |
Номер документу | 102376346 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Якимівський районний суд Запорізької області
Куценко О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні