Справа №: 671/1891/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 грудня 2021 року Волочиський районний суд
Хмельницької області в складі:
головуючої - судді Бабій О.М.,
з участю: секретаря судового засідання Кошонько Н.С.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача ОСОБА_2 ,
представника відповідача
ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Волочиську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Волочиської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 5 Волочиської міської ради Хмельницької області про визнання протиправним та скасування наказу про відсторонення від роботи,
ВСТАНОВИВ:
В листопаді 2021 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Волочиської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 5 Волочиської міської ради Хмельницької області, в якому просила визнати протиправним та скасувати наказ № 72-к від 05 листопада 2021 року, виданий директором Волочиської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 5 Волочиської міської ради Хмельницької області, про відсторонення від роботи ОСОБА_1 .
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що вказаний наказ мотивований тим, що їй- ОСОБА_1 у відповідності до ст. 46 КЗпП України, ч. 2 ст. 12 Закону України Про захист населення від інфекційних хвороб , наказу Міністерства охорони здоров`я України від 04 жовтня 2021 року № 2153 Про затвердження Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням та пункту 41-6 Постанови Кабінету Міністрів України № 1236 від 09 грудня 2020 року із змінами, внесеними Постановою КМУ № 1096 від 09 грудня 2020 року, необхідно здійснити в обов`язковому порядку щеплення від COVID-19 та надати роботодавцю документ, що підтверджує проходження такого щеплення.
Позивач зазначає, що такої підстави відсторонення, як відмова працівником від щеплення, яке перебуває в стадії клінічних випробувань, нормами статті 46 КЗпП України не передбачено, будь-якого іншого нормативно-правового акту, який би надавав право роботодавцю відсторонювати від посади працівника за відмову працівником від щеплення, яке перебуває в стадії клінічних випробувань, відповідачем не зазначено.
ОСОБА_1 вважає оспорюваний наказ незаконним та таким, що грубо порушує її право на працю і супутні соціальні права, гарантовані Конституцією України. Відсутність у позивача щеплення не є порушенням трудової дисципліни і не може бути підставою відсторонення від роботи, і тим більше позбавлення заробітної плати.
Вказує, що будь-яке обмеження прав і свобод особи повинно бути чітким та законодавчо визначеним, однак у даному випадку обмеження конституційного права позивача на працю, у зв`язку з категоричною відмовою позивача від щеплення, яке перебуває в стадії клінічних випробувань, законодавством не передбачено.
ОСОБА_1 , посилаючись на норми чинного законодавства, зазначає, що оскільки в Україні не введено воєнного чи надзвичайного стану, відтак пункт 41-6 Постанови Кабінету Міністрів України № 1236 від 09 грудня 2020 року, який покладає на керівника (роботодавця) обов`язок забезпечити відсторонення особи, яка не є щепленою від COVID-19, суперечить статтям 8, 19, 43, 64 Конституції України. Отже, на думку позивача, цей пункт Постанови КМУ не підлягає правозастосуванню, і відповідач відповідно до ст. 19 Конституції України зобов`язаний утриматись від його виконання.
Позивач вважає, що вакцинування проти COVID-19 є ризикованою медичною процедурою, а відтак не надала своєї згоди на участь в медичних експериментах, так як ці вакцини не пройшли всіх стадій необхідних клінічних випробувань, а саме: не пройшли четвертої фази досліджень - вивчення побічних ефектів і протипоказань.
В позові вказано, що обов`язкові щеплення проти COVID-19 Законом України Про захист населення від інфекційних хвороб для вчителів не передбачені.
Педагогічні працівники згідно пункту 6 Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним медичним оглядам, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2001 року № 559, підлягають обов`язковим профілактичним медичним оглядам.
Згідно з п. 6 Правил проведення обов`язкових профілактичних медичних оглядів працівників окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких пов`язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб, затверджених Наказом Міністерства охорони здоров`я України від 23 липня 2002 року № 280 (у редакції Наказу МОЗ України від 21 лютого 2013 року № 150), обов`язковий профілактичний медичний огляд включає в себе: загальне обстеження лікарями-спеціалістами, лабораторне і функціональне обстеження згідно з Переліком необхідних обстежень лікарів-спеціалістів, видів клінічних, лабораторних та інших досліджень, що необхідні для проведення обов`язкових медичних оглядів, та періодичність їх проведення, затвердженим Наказом МОЗ України від 23 липня 2002 року № 280.
Зазначені вище Правила та Перелік не містять щеплення (вакцинацію) від COVID-19 у якості необхідної складової обов`язкових медичних оглядів для вчителів загальноосвітніх шкіл.
В судовому засіданні позивач та її представник ОСОБА_2 підтримали позов з викладених у ньому підстав та просили його задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_3 в суді позов визнав частково, пояснивши, що дійсно було видано оспорюваний наказ, однак, на думку представника, він був виданий в межах чинного законодавства, і у разі його не видання керівник несе адміністративну або кримінальну відповідальність. Те, що ОСОБА_1 не пройшла вакцинацію, порушує навчальний процес.
Заслухавши учасників судового процесу, дослідивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 працює на посаді вчителя англійської мови Волочиської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 5 Волочиської міської ради Хмельницької області, що підтверджується даними наказу № 83 від 15 серпня 1995 року про прийняття її на роботу та трудової книжки ОСОБА_1 (а.с. 15, 16).
Згідно з наказом № 72-к від 05 листопада 2021 року, виданим директором Волочиської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 5 Волочиської міської ради Хмельницької області Лінником В.О., ОСОБА_1 , вчителя англійської мови, відсторонено від роботи з 08 листопада 2021 року на час відсутності щеплення від COVID-19 без збереження заробітної плати. Підстава: повідомлення про обов`язкове профілактичне щеплення від COVID-19 ОСОБА_1 від 29 жовтня 2021 року № 45 (а.с. 14).
Як зазначено у наказі, його видано, керуючись статтею 46 КЗпП України, частиною 2 статті 12 Закону України Про захист населення від інфекційних хвороб від 06 квітня 2000 року № 1645-ІІІ, наказом МОЗ Про запровадження переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням від 04 жовтня 2021 року № 2153, пунктом 41-6 Постанови КМУ від 09 грудня 2020 року № 1236.
Таким чином, ОСОБА_1 відсторонено від роботи з 08 листопада 2021 року.
Відповідно до ст. 46 КЗпП України відсторонення працівників від роботи власником або уповноваженим ним органом допускається у разі: появи на роботі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп`яніння; відмови або ухилення від обов`язкових медичних оглядів, навчання, інструктажу і перевірки знань з охорони праці та протипожежної охорони; в інших випадках, передбачених законодавством.
Постановою Кабітету міністрів України від 09 грудня 2020 року № 1236 Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (з відповідними змінами) визначено: керівникам державних органів (державної служби), керівникам підприємств, установ та організацій забезпечити … відсторонення від роботи (виконання робіт) працівників та державних службовців, обов`язковість профілактичних щеплень проти COVID-19 яких визначена переліком та які відмовляються або ухиляються від проведення таких обов`язкових профілактичних щеплень проти COVID-19 відповідно до статті 46 Кодексу законів про працю України, частини другої статті 12 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" та частини третьої статті 5 Закону України "Про державну службу", крім тих, які мають абсолютні протипоказання до проведення таких профілактичних щеплень проти COVID-19 та надали медичний висновок про наявність протипоказань до вакцинації проти COVID-19, виданий закладом охорони здоров`я (пункт 41-6).
Статтею 10 Закону України "Про Основи законодавства України про охорону здоров`я" встановлено обов`язки громадян у сфері охорони здоров`я, серед яких зокрема передбачено: а) піклуватись про своє здоров`я та здоров`я дітей, не шкодити здоров`ю інших громадян; б) у передбачених законодавством випадках проходити профілактичні медичні огляди і робити щеплення.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 12 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" профілактичні щеплення проти дифтерії, кашлюка, кору, поліомієліту, правця, туберкульозу є обов`язковими і включаються до календаря щеплень. Працівники окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких може призвести до зараження цих працівників та (або) поширення ними інфекційних хвороб, підлягають обов`язковим профілактичним щепленням також проти інших відповідних інфекційних хвороб. У разі відмови або ухилення від обов`язкових профілактичних щеплень у порядку, встановленому законом, ці працівники відсторонюються від виконання зазначених видів робіт. Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням проти інших відповідних інфекційних хвороб, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я.
Наказом МОЗ України від 04 жовтня 2021 року № 2153, відповідно до статті 10 Закону України "Основи законодавства України про охорону здоров`я", статті 12 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб", пункту 8 Положення про Міністерство охорони здоров`я України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 267 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24 січня 2020 року № 90), та з метою забезпечення епідемічного благополуччя населення України, попередження інфекцій, керованих засобами специфічної профілактики, затверджено Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням .
Згідно з Переліком професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням, до вказаного переліку увійшли працівники центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів; місцевих державних адміністрацій та їх структурних підрозділів, закладів вищої, післядипломної, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної), загальної середньої, у тому числі спеціальних, дошкільної, позашкільної освіти, закладів спеціалізованої освіти та наукових установ незалежно від типу та форми власності.
Наказ МОЗ України від 04 жовтня 2021 року № 2153 не містить положень про обов`язковість профілактичних щеплень проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, а лише затверджує Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням .
Відповідно ч. 1 ст. 12 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб", лише профілактичні щеплення проти дифтерії, кашлюка, кору, поліомієліту, правця, туберкульозу є обов`язковими і включаються до календаря щеплень.
Відповідно до п. 4 Положення про організацію і проведення профілактичних щеплень, яке затверджене Наказом Міністерства охорони здоров`я України 16 вересня 2011 року № 595 (у редакції наказу Міністерства охорони здоров`я України 11 серпня 2014 року № 551), щеплення дозволяється проводити тільки зареєстрованими в Україні вакцинами/анатоксинами згідно з Календарем профілактичних щеплень в Україні, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров`я України від 16 вересня 2011 року № 595 (у редакції наказу Міністерства охорони здоров`я України від 11 серпня 2014 року № 551), та інструкціями із застосування вакцини або анатоксину, затвердженими в установленому порядку. Профілактичні щеплення проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, до вказаного Календаря профілактичних щеплень в Україні не включені.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 7 Закону України Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення , підприємства, установи та організації зобов`язані усувати за поданням відповідних посадових осіб державної санітарно-епідеміологічної служби від роботи, навчання, відвідування дошкільних закладів осіб, які ухиляються від обов`язкового медичного огляду або щеплення проти інфекцій, перелік яких встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я.
В оспорюваному наказі відсутнє посилання на подання відповідної посадової особи державної санітарно-епідеміологічної служби про відсторонення позивача від роботи.
Крім того, зазначена норма права передбачає таку можливість щодо осіб, які ухиляються від обов`язкового медичного огляду або щеплення проти інфекцій, перелік яких встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я. В той же час МОЗ України не затверджувало на даний час перелік інфекцій, ухилення від щеплень проти яких може бути підставою для відсторонення від роботи.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги про визнання протиправним та скасування наказу № 72-к від 05 листопада 2021 року про відсторонення позивача від роботи є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 46 КЗпП України, ст. 12 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб", ст. 10 Закону України "Про Основи законодавства України про охорону здоров`я", ст. 7 Закону України Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення ; ст. ст. 4, 12, 13, 80, 81, 89, 247, 259, 263-265, 273, 354 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати наказ № 72-к від 05 листопада 2021 року, виданий директором Волочиської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 5 Волочиської міської ради Хмельницької області, про відсторонення від роботи ОСОБА_1 .
Стягнути з Волочиської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 5 Волочиської міської ради Хмельницької області на користь ОСОБА_1 908 грн. 00 коп. сплаченого судового збору.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Хмельницького апеляційного суду через Волочиський районний суд Хмельницької області шляхом подання в тридцятиденний строк з дня його проголошення апеляційної скарги.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відомості про учасників справи:
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; паспорт серія НОМЕР_1 ) Відповідач:Волочиська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 5 Волочиської міської ради Хмельницької області (31200, Хмельницька область, м. Волочиськ, вул. Смотрицького, 4; код ЄДРПОУ: 06722214)
Повне судове рішення складено 20 грудня 2021 року.
Суддя О.М. Бабій
Суд | Волочиський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 14.12.2021 |
Оприлюднено | 05.01.2022 |
Номер документу | 102392644 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Волочиський районний суд Хмельницької області
Бабій О. М.
Цивільне
Волочиський районний суд Хмельницької області
Бабій О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні