Справа№751/9853/21
Провадження №2/751/2088/21
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 грудня 2021 року місто Чернігів
Суддя Новозаводського районного суду міста Чернігова Маслюк Н. В.,
розглянувши позовну заяву релігійної громади Української Православної Церкви Свято-Покровської парафії с. Ковпита Чернігівського району до Чернігівської єпархії УПЦ (в єдності з Російською Православною Церквою) про визнання протиправними та зобов`язання вчинити дії,
В с т а н о в и в :
Релігійна громада Української Православної Церкви Свято-Покровської парафії с. Ковпита Чернігівського району звернулась до суду з позовом до Чернігівської єпархії УПЦ (в єдності з Російською Православною Церквою) про визнання протиправними дії відповідача як такі, що протирічить конституційному праву позивача на правовияв і свободу віросповідання, викликають релігійні протистояння всередині громади і роздмухують нетерпіння й конфесійні конфлікти на цьому ґрунті, що в цілому негативно відображається на психічному й емоційному стану громади, до цього ж, більшість віруючої християнської громади с. Копита, Жидиничі, Ревунів Круг, Шульгівка Коспитського старостинського округу, що складає 96%, є вірянами нашої релігійної громади Чернігівсько-Ніжинської єпархії УПЦ; зобов`язання відповідача, яким є Чернігівська єпархія УПЦ (в єдності з Російською Православної Церквою), повернути їм Статут та Свідоцтво про реєстрацію їхньої релігійної організації Релігійна громада Української православної церкви Свято-Покровської парафії с. Копита Чернігівського району, код ЄДРПОУ 39515013, бо звернення до них від 30.07.2020 залишилось без відповіді.
Вивчивши позовну заяву та додані документи вважаю, що у відкриті провадження слід відмовити, з наступних підстав.
Відповідно до статті 13 Закону України Про свободу совісті та релігійні організації № 987-ХІІ релігійна організація визнається юридичною особою з дня її державної реєстрації. Релігійна організація як юридична особа користується правами і несе обов`язки відповідно до чинного законодавства і свого статуту (положення).
Згідно зі статтею 7 Закону № 987-ХІІ релігійними організаціями в Україні є релігійні громади, управління і центри, монастирі, релігійні братства, місіонерські товариства (місії), духовні навчальні заклади, а також об`єднання, що складаються вищезазначених релігійних організацій. Релігійні об`єднання представляються своїми центрами (управліннями).
Положеннями частин першої, п`ятої статті 8 Закону № 987-ХІІ визначено, що релігійна громада є місцевою Релігійною організацією віруючих громадян одного й того самого культу, віросповідання, напряму, течії або толку, які добровільно об`єдналися з метою спільного задоволення релігійних потреб.
Членство в релігійній громаді ґрунтується на принципах вільного волевиявлення, а також на вимогах статуту (положення) релігійної громади. Релігійна громада на власний розсуд приймає нових та виключає існуючих членів громади у порядку, встановленому її статутом (положенням).
Відповідно до вимог п.2 ч.3 ст.175 ЦПК України позовна заява повинна містити повне найменування (для юридичних осіб), їх місцезнаходження (для юридичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України).
За приписами ст. 48 ЦПК України, сторонами в цивільному процесі є позивач і відповідач. Позивачем і відповідачем можуть бути фізичні і юридичні особи, а також держава.
Юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді (стаття 80 Цивільного кодексу України).
Юридична особа підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом. Дані державної реєстрації включаються до єдиного державного реєстру, відкритого для загального ознайомлення (частина перша статті 89 Цивільного кодексу України).
Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, відсутні відомості про юридичну особу, яка зазначена як відповідач у позові- Чернігівська єпархія УПЦ (в єдності з Російською Православною Церквою).
Разом з тим, у вказаному реєстрі містяться відомості про дві юридичні особи: Управління Чернігівської єпархії Української Православної Церкви, ідентифікаційний код юридичної особи 21390643, місцезнаходження якої: вул. Толстого, 92-є м. Чернігів та Управління Чернігівської єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) , ідентифікаційний код юридичної особи 22818534, місцезнаходження якої: вул. Коцюбинського, 37 м. Чернігів.
Положеннями п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України визначено, що суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Отже, відповідачем в позовній заяві зазначена Чернігівська єпархія УПЦ (в єдності з Російською Православною Церквою), яка статусом юридичної особи не наділена, не має цивільної процесуальної дієздатності, тому не може виступати стороною у цивільному процесі.
Водночас, відповідно до вказаних вище положень законодавства відповідачем у цивільній справі може виступати лише юридична особа, яка зареєстрована в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України).
Ураховуючи вищенаведене, слід відмовити у відкритті провадження відповідно п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України.
Разом з тим, слід роз`яснити, що позивач не позбавлений права на звернення до суду із указаним позовом до юридичної особи.
Керуючись п.1 ч.1 ст.186, ст.354, 355 ЦПК України, суд
Ухвалив:
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом релігійної громади Української Православної Церкви Свято-Покровської парафії с. Ковпита Чернігівського району до Чернігівської єпархії УПЦ (в єдності з Російською Православною Церквою) про визнання протиправними та зобов`язання вчинити дії.
На ухвалу суду може бути подана апеляційна скарга до Чернігівського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня проголошення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Н. В. Маслюк
Суд | Новозаводський районний суд м.Чернігова |
Дата ухвалення рішення | 31.12.2021 |
Оприлюднено | 05.01.2022 |
Номер документу | 102397236 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Новозаводський районний суд м.Чернігова
Маслюк Н. В.
Цивільне
Новозаводський районний суд м.Чернігова
Маслюк Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні