Рішення
від 09.11.2021 по справі 649/854/21
ВЕЛИКОЛЕПЕТИСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 649/854/21

Провадження № 2/649/310/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 листопада 2021 року Великолепетиський районний суд Херсонської області у складі:

головуючого Соловйова В.В.

секретаря судового засідання Погорілої О.С.

за участю: позивача ОСОБА_1

представника відповідача Сеньків Ю.М.

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в смт Велика Лепетиха Каховського району Херсонської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Рубанівської сільської ради про визнання права на завершення приватизації, отриманняна своє ім`я правовстановлюючого документу та проведення державної реєстрації права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання права на завершення приватизації, отримання на своє ім`я правовстановлюючого документу та проведення державної реєстрації права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом мотивуючи свої позовні вимоги тим, що після смерті його тітки ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла в с. Рубанівка Великолепетиського району Херсонської області, що підтверджується повним витягом з ДРАЦС щодо актового запису про смерть, залишилося спадкове майно у вигляді земельної ділянки на території Рубанівської сільської ради Херсонської області, що підтверджується інформацією наданою Рубанівською сільською радою. Факт родинних відносин між ним та його тіткою підтверджується повним витягом з ДРАЦС щодо актового запису про народження відповідно до якого його матір`ю є ОСОБА_4 , копією свідоцтва про народження його матері серії НОМЕР_1 , відповідно до якого її батьком є ОСОБА_5 , копією паспорту ОСОБА_4 з відповідною відміткою про шлюб з ОСОБА_6 від 17.03.1958. Згідно інформації Рубанівської сільської ради його тітка, ОСОБА_3 на підставі Державного акту серії ІІІ-ХС №000657 (виданий за реєстраційним №210 в Книзі записів державних актів на право постійного користування) отримала право постійного користування земельною ділянкою площею 2 га, для ведення особистого підсобного господарства на території Рубанівської сільської ради Великолепетиського району Херсонської області. За життя його тіткою було розпочато, але не завершено процедуру приватизації земельної ділянки площею 2 га, яка знаходиться на території Рубанівської сільської ради Великолепетиського району Херсонської області, для ведення особистого підсобного господарства, що підтверджується листом Рубанівської сільської ради, відповідно до якого їй було надано земельну ділянку відповідно до Декрету КМУ від 26 грудня 1992 року Про приватизацію земельних ділянок та довідкою ТОВ Експресс-кадастр , а тому позивач просить суд визнати за ним - ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) в порядку спадкування за законом право на завершення приватизації, отримання на своє ім`я правовстановлюючого документа та проведення державної реєстрації права власності на земельну ділянку комунальної форми власності площею 2 га, (державний акт на право постійного користування серії ІІІ-ХС №000657), яка розташована на території Рубанівської сільської ради Великолепетиського району Херсонської області для ведення особистого підсобного (селянського) господарства в порядку спадкування за законом після смерті рідної тітки, ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .

У підготовче судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явився, але у позові просив суд розглянути справу у його відсутність.

Представник відповідача - Рубанівської сільської ради - Сеньків Ю.М. у підготовче судове засідання не з`явилася, але надала до суду заяву у якій зазначила, що позов визнає в повному обсязі та просить суд розглянути справу у її відсутність.

Прийнявши відповідно до ст. 206 ЦПК України визнання позову відповідачем та вивчивши письмові матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Згідно ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Частиною 1 статті 13 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи. Кожна сторона повинна довести обставин, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, що врегульовано частиною 3 ст.12 ЦПК України.

Докази мають бути належними і допустимими у відповідності до вимог ст.ст.77-78 ЦПК України.

Судом встановлено, що згідно повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть № витягу 00033161711 від 13.10.2021 року ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Згідно інформації Рубанівської сільської ради ОСОБА_3 на підставі Державного акту серії ІІІ-ХС №000657 (виданий за реєстраційним №210 в Книзі записів державних актів на право постійного користування) отримала право постійного користування земельною ділянкою площею 2 га, для ведення особистого підсобного господарства на території Рубанівської сільської ради Великолепетиського району Херсонської області.

За життя ОСОБА_3 було розпочато, але не завершено процедуру приватизації земельної ділянки площею 2 га яка знаходиться на території Рубанівської сільської ради Великолепетиського району Херсонської області, для ведення особистого підсобного господарства, що підтверджується листом Рубанівської сільської ради, відповідно до якого їй було надано земельну ділянку відповідно до Декрету КМУ від 26 грудня 1992 року Про приватизацію земельних ділянок та довідкою ТОВ Експресс-кадастр

Факт родинних відносин між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 підтверджується повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження № витягу 00033162055 від 13.10.2021 року ОСОБА_1 , народився ІНФОРМАЦІЯ_5 і його батьками є: ОСОБА_7 та ОСОБА_4 , копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 24.07.1950 року згідноякого якого батьками ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_6 є: ОСОБА_5 та ОСОБА_9 , копією паспорту ОСОБА_4 з відповідною відміткою про шлюб з ОСОБА_6 від 17.03.1958 року.

Згідно повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть № витягу 00033161563 від 13.10.2021 року ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , померла ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Відповідно до статті 152 Земельного кодексу України, держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою.

Якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі статті 125 Земельного кодексу України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку. Не підлягають задоволенню позовні вимоги спадкоємців про визнання права власності на земельну ділянку, щодо якої спадкодавцем розпочато, але не завершено процедуру приватизації (Лист спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013, № 24-753/0/4-13 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування ).

На підставі абз. 2 п. 1 розділу X Перехідні положення ЗК України рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийняті органами місцевого самоврядування відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року Про приватизацію земельних ділянок , є підставою для реєстрації права власності на земельні ділянки цих громадян або їх спадкоємців відповідно до Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень . Державна реєстрація таких земельних ділянок здійснюється на підставі технічної документації і землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Аналіз наведеної норми свідчить, що у разі, якщо видача державного акта про право власності на землю здійснюється на підставі рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийнятого органами місцевого самоврядування відповідно до Декрету КМУ від 26 грудня 1992 року Про приватизацію земельних ділянок , до спадкоємців переходить право отримати державний акт про право власності на земельну ділянку, а якщо приватизація земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України не завершена й право на її завершення.

Верховний Суд в Постанові від 21 березня 2018 року по справі № 623/633/17, провадження № 61-6243 св. 18 зазначив, що: Якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі статтею 125 ЗК України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.

На підставі абзацу 2 пункту 1 розділу X Перехідні положення ЗК України рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийняті органами місцевого самоврядування відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року Про приватизацію земельних ділянок (втратив чинність на підставі Закону України від 14 вересня 2006 року № 139- V) є підставою для виготовлення та видачі цим громадянам або їх спадкоємцям державних актів на право власності на земельну ділянку за технічною документацією щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку (пункт 1 розділу X доповнено абзац 2 згідно із Законом від 16 вересня 2008 року № 509-V1). Якщо видача державного акта про право власності на землю здійснюється на підставі рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийнятого органами місцевого самоврядування відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року Про приватизацію земельних ділянок , до спадкоємців переходить право отримати державний акт про право власності на земельну ділянку.

Зазначений порядок встановлений законодавством у разі набуття права власності на земельні ділянки шляхом їх приватизації громадянами (частина третя статті 116 Земельного Кодексу України).

Згідно п.7 розділу X Перехідні положення Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи, що одержали у власність, у тимчасове користування, в тому числі на умовах оренди, земельні ділянки у розмірах, що були передбачені раніше діючим законодавством, зберігають права на ці ділянки.

У відповідності до ч. 2 ст. 16 ЦК України способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.

Після смерті ОСОБА_3 залишилася спадщина у вигляді права на завершення приватизації земельної ділянки площею 2 га, яку ОСОБА_1 фактично прийняв, що підтверджується наявністю у нього оригіналу державного акту серії ІІІ-ХС №000657 та письмовими поясненнями свідків, які підтвердили фактичне проживання ОСОБА_1 з тіткою на момент її смерті.

Рубанівською сільською радою, позивачу було відмовлено у завершенні процедури приватизації, що підтверджується відповідним листом.

Зважаючи на те, що Декретом Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року Про приватизацію земельних ділянок передбачено імперативну вимогу сільським, селищним, міським Радам народних депутатів забезпечити передачу громадянам України у приватну власність земельних ділянок, що не в повній мірі було виконано Рубанівською сільською радою, з урахуванням Указу Президента України №449/2020 Про деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин , Постанови Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2020 р. № 1113 Деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин Рубанівська сільська рада є належним відповідачем є вказаному спорі.

З огляду на вищезазначене позивач вважає свої вимоги про визнання за ним права на завершення приватизації вищевказаної земельної ділянки в порядку спадкування за законом після смерті його тітки, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, так як я є спадкоємцем п`ятої черги відповідно до ЦК України.

За таких обставин, суд дійшов до переконання, що позивачем доведено належними та допустимими доказами обставини наведені ним у позовній заяві, наявність порушеного права позивача є очевидним, а отже підлягає захисту судом у спосіб, що визначений законодавцем.

Враховуючи вищевикладене, суд відповідно до ст.ст. 1216, 1223, 1225, 1261, 1268 ЦК України вважає необхідним визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) в порядку спадкування за законом право на завершення приватизації, отримання на своє ім`я правовстановлюючого документа та проведення державної реєстрації права власності на земельну ділянку комунальної форми власності площею 2 га (державний акт на право постійного користування серії ІІІ-ХС №000657), яка розташована на території Рубанівської сільської ради Великолепетиського району Херсонської області для ведення особистого підсобного (селянського) господарства в порядку спадкування за законом після смерті рідної тітки, ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , крім того, відповідач позов визнав, а тому позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.

На підставі ст.ст. 1216, 1223, 1225, 1261, 1268 ЦК України, ст.ст. 2, 10, 12, 13, 82, 89, 141, 200, 206, 263, 265 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 про визнання права на завершення приватизації, отриманняна своє ім`я правовстановлюючого документу та проведення державної реєстрації права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом задовольнити.

Визнати за за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) в порядку спадкування за законом право на завершення приватизації, отримання на своє ім`я правовстановлюючого документа та проведення державної реєстрації права власності на земельну ділянку комунальної форми власності площею 2 га (державний акт на право постійного користування серії ІІІ-ХС №000657), яка розташована на території Рубанівської сільської ради Великолепетиського району Херсонської області для ведення особистого підсобного (селянського) господарства в порядку спадкування за законом після смерті рідної тітки, ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Повне найменування сторін:

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання с. Рубанівка Каховського району Херсонської області.

Відповідач - Рубанівська сільська рада, ЄДРПОУ 04401575, місце реєстрації юридичної особи: вул. Незалежності, 4, с. Рубанівка Великолепетиського району Херсонської області

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Херсонського апеляційного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Головуючий підпис

СудВеликолепетиський районний суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення09.11.2021
Оприлюднено05.01.2022
Номер документу102399043
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —649/854/21

Рішення від 09.11.2021

Цивільне

Великолепетиський районний суд Херсонської області

Соловйов В. В.

Рішення від 09.11.2021

Цивільне

Великолепетиський районний суд Херсонської області

Соловйов В. В.

Ухвала від 18.10.2021

Цивільне

Великолепетиський районний суд Херсонської області

Соловйов В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні