Справа № 191/3702/20
Провадження № 2/191/1312/20
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 січня 2022 року м. Синельникове
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого - судді Бондаренко Г.В.
за участю секретаря - Заламай О.Ю.
розглянувши згідно вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу у відкритому підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Раївської об`єднаної територіальної громади в особі Раївської сільської ради про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом, -
ВСТАНОВИВ
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду із позовною заявою, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її бабуся ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 13 серпня 2014 року Довгинцевським відділом державної реєстрації актів цивільно го стану реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській облас ті, актовий запис № 891.
На час своєї смерті ОСОБА_2 проживала одна за адресою: АДРЕСА_1 .
Після її смерті відкрилась спадщина у вигляді земельної ділянки площею 5. 9300 га, що розташована на території Василівської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 1224881200:01:003:0140.
Спадкоємцями першої черги після смерті ОСОБА_2 мали б бути діти останньої - донька ОСОБА_3 та батько позивачки ОСОБА_4 , однак ОСОБА_4 помер ще ІНФОРМАЦІЯ_2 , а ОСОБА_3 до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини не зверталась.
Оскільки на час відкриття спадщини, тобто станом на ІНФОРМАЦІЯ_1 , позивачка не досягла повноліття, окрім неї інші спадкоємці відсутні, вважає, себе такою, що прийняла спадщину, незалежно від місця свого проживання за правом представлення та є єдиним спадкоємцем після померлої ОСОБА_2
ІНФОРМАЦІЯ_3 позивачка ОСОБА_1 , яка є рідною онукою спадкодавця, звернулась до державного нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 , але отримала відмову у його видачі, в зв`язку з відсутністю оригіналів документів, що підтверджують право власності за померлою на земельну ділянку.
Враховуючи, що оригінал Державного акта на право приватної власності на землю належну ОСОБА_2 загублений, відповідно до чинного законодавства поновити його неможливо просить суд встановити факт того, що ОСОБА_2 на час своєї смерті, тобто ІНФОРМАЦІЯ_1 , во лоділа на праві приватної власності земельною ділянкою площею 5. 9300 гектарів, що розташо вана на території Василівської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, ка дастровий номер 1224881200:01:003: 0140 на підставі Державного акта на право приватної власності на землю серії ДП Св № 015439, виданого 23 березня 1999 року головою Синельниківської районної державної адміністрації Дніпропетровської області; визнати за ОСОБА_1 , право власності на земельну ділянку площею 5. 9300 гектарів, що розташована на території Василівської сільської ради Синельниківсь кого району Дніпропетровської області, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 1224881200:01:003:0140 в порядку спадкування за законом за правом представлення після ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позивачка у підготовче судове засідання не з`явилася, представником позивача ОСОБА_5 попередньо надано суду заяву про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги підтримують у повному обсязі, просять їх задовольнити.
Представник відповідача в підготовче судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи без їх участі, просить прийняти рішення відповідно до чинного законодавства.
Суд, всебічно, повно, об`єктивно та безпосередньо дослідивши наявні у справі докази, які є належними, допустимими і достовірними у їх сукупності, приходить до наступних висновків.
Так, згідно ч.1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно правового змісту положень ст.ст. 12, 81, 82 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести ті обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.
Факт смерті ОСОБА_2 підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , видане 13 серпня 2014 року Довгинцевським відділом державної реєстрації актів цивільно го стану реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській облас ті, актовий запис № 891 ( а. с. 13).
З копії державного акту на право приватної власності на землю серії ДП Св № 015439, виданого 23 березня 1999 року головою Синельниківської районної державної адміністрації Дніпропетровської області, вбачається що ОСОБА_2 передано у приватну власність земельну ділянку площею 5.9300 га, що розташована на території Василівської сільської ради Синельниківсь кого району Дніпропетровської області, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 1224881200:01:003:0140 ( а.с.10)
Копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданого 19.08.2004 року виконавчим комітетом Василівської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області, підтверджується факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_4 (а .с. 12).
Позивачем ОСОБА_1 на підтвердження того, що вона є донькою померлого ОСОБА_4 та онукою померлої ОСОБА_2 надано суду копію свідоцтва про народження ОСОБА_4 та ОСОБА_1 ( а.с.7).
З копії постанови державного нотаріуса Другої синельниківської державної нотаріальної контори від 02.01.2020 року вбачається відмова у вчиненні нотаріальної дії ОСОБА_1 після померлої ОСОБА_2 , а саме у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку, що розташована на території Василівської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області в зв`язку з відсутністю оригіналів документів, що підтверджують право власності за померлою ОСОБА_1 на земельну ділянку ( а.с.15).
Із наданої суду копії спадкової справи № 02/2020 до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 встановлено, що із заявою про прийняття спадщини після її смерті звернулась тільки онука померлої ОСОБА_1 . Заповіт ОСОБА_2 не складала, інші спадкоємці відсутні.
Відповідно до ч. 1 ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно зі ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч. 1 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Згідно ч. 1 ст. 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Згідно частини 1 статті 1265 ЦК України у п`яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення. Ступінь споріднення визначається за числом народжень, що віддаляють родича від спадкодавця. Народження самого спадкодавця не входить до цього числа.
Статтею 1266 ЦК України визначається спадкування за правом представлення, а саме: внуки, правнуки спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, бабі, дідові, якби вони були живими на час відкриття спадщини.
Спадкування за правом представлення - це такий порядок набуття права на спадкування за законом, при якому спадкоємець п`ятої черги включається до складу першої, другої чи третьої черги замість спадкоємця, що помер до відкриття спадщини.
Таким чином позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем п`ятої черги, доказів про існування інших спадкоємців за заповітом, за законом, чи таких, що мають право на обов`язкову частку, які прийняли спадщину після смерті ОСОБА_2 судом не встановлено.
Відповідно до ч.1 ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
Таким чином судом з`ясовано, що позивач в установленому законом порядку прийняв спадщину, однак не може отримати свідоцтво про право на спадщину за правом представлення на спадкове майно, зокрема на земельну ділянку, що розташована на території Василівської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області, через відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку, про що нотаріусом винесена постанова.
Із заяви, поданої до суду вбачається, що відповідачем позовні вимоги визнаються в повному обсязі, дані обставини, в силу вимог статті 206 ЦПК України, серед інших, є підставою для задоволення позову, оскільки визнання позову не суперечить закону та не порушує права, свободи та інтереси інших осіб.
Відповідно до ч. 3, ч. 4 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Враховуючи зазначені вище обставини справи та правові норми, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог - відсутність у спадкоємця оригіналу правовстановлюючого документу на земельну ділянку, не є підставою для встановлення факту володіння спадкодавцем належної їй земельної ділянки, тому в цій частині вимог слід відмовити.
Позовні вимога, щодо визнання за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку площею 5. 9300 гектарів, що розташована на території Василівської сільської ради Синельниківсь кого району Дніпропетровської області, в порядку спадкування за законом за правом представлення після ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 5, 10, 19, 235, 259, 261 ЦПК України, ст. ст. 1261, 1266 ЦК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Раївської об`єднаної територіальної громади в особі Раївської сільської ради про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом- задовольнити частково.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 право власності на земельну ділянку площею 5. 9300 гектарів, що розташована на території Василівської сільської ради Синельниківсь кого району Дніпропетровської області, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 1224881200:01:003:0140 в порядку спадкування за законом за правом представлення після ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду безпосередньо шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому рішення суду.
Суддя Г. В. Бондаренко
Суд | Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 05.01.2022 |
Оприлюднено | 10.01.2022 |
Номер документу | 102432675 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Бондаренко Г. В.
Цивільне
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Бондаренко Г. В.
Цивільне
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Бондаренко Г. В.
Цивільне
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Кухар Д. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні