Ухвала
від 23.12.2021 по справі 607/23866/21
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23.12.2021 Справа №607/23866/21

Провадження 1-кс/607/7691/2021

Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , з участю: секретаря судового засідання ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 розглянувши у закритому судовому засіданні в залі судових засідань Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області, клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_4 про надання дозволу на проведення обшуку,-

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчий в ОВС СУ ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_3 , за погодженням із прокурором відділу Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_4 звернулась до слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області в рамках кримінального провадження №12021210000000146 від 11 травня 2021 року за ознаками кримінального правопорушення ч.3 ст. 146 КК України з клопотанням про надання дозволу на проведення обшуку у житловому будинку з надвірними побудовами і спорудами та земельній ділянці біля будинку, за адресою: будинок АДРЕСА_1 , з метою відшукання речей та документів здобутих злочинним шляхом і вилучення їх оригіналів, а саме: осіб, незаконно позбавлених волі, наркотичних засобів; психотропних речовин та їх аналогів; обмежених в доступі лікарських засобів; будь-яких особистих документів осіб, які були незаконно позбавлені волі; документації щодо здійснення злочинної діяльності.

Клопотання мотивоване тим, що групою слідчих слідчого управління Головного управління Національної поліції в Тернопільській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №12021210000000146 від 11 травня 2021 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.146 КК України.

Як зазначає слідчий, досудовим розслідуванням встановлено, що в період з 2015 року по теперішній час, організована група осіб на території Тернопільської області викрадають людей та незаконно позбавляють їх волі, імітуючи лікування від алкоголізму та наркотичної залежності не маючи на це законних підстав.

Відомості про кримінальне правопорушення внесено до ЄРДР із кримінально - правовою кваліфікацією, передбаченою ч. 3 ст. 146 КК України.

Для реалізації своєї злочинної діяльності, а саме з метою імітування лікування від алкогольної та наркотичної залежності особами, які причетні до вчинення даного кримінального правопорушення створено (зареєстровано) Громадську організацію «Бетлехем» (ГО «Бетлехем»), код ЄДРПОУ 41347517.

Слідчий вказує, що в ході досудового розслідування встановлено, що організатором даної злочинної групи являється ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований та проживає: АДРЕСА_2 . Для реалізації своєї злочинної діяльності, а саме утримання людей, яких незаконно позбавлено волі, можливого зберігання наркотичних засобів, психотропних речовин та їх аналогів, а також обмежених в доступі лікарських засобів, документації щодо здійснення злочинної діяльності, грошові кошти, які здобуті злочинним шляхом ОСОБА_5 разом із своїми спільниками використовує житловий будинок, за адресою АДРЕСА_1 .

На даний час у слідчого виникла необхідність у проведенні обшуку у житловому будинку і надвірними побудовами і спорудами та земельній ділянці біля будинку АДРЕСА_1 , з метою відшукання речей здобутих злочинним шляхом, а саме: осіб, незаконно позбавлених волі; наркотичних засобів; психотропних речовин та їх аналогів; обмежених в доступі лікарських засобів; будь-яких особистих документів осіб, які були незаконно позбавлені волі; документації щодо здійснення злочинної діяльності.

Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна встановлено, що житловому будинку з нежитловими будівлями, що за адресою: АДРЕСА_3 на праві приватної власності належить ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .

На підставі наведеного, з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення вищевказаного кримінального правопорушення, приймаючи до уваги достатні підстави вважати, що в житловому будинку з надвірними побудовами і спорудами та земельній ділянці біля будинку АДРЕСА_1 на даний час перебуває майно здобуте в результаті вчинення злочину, а також утримуються особи, яких незаконно позбавлено волі, слідчий просить клопотання задовольнити.

В судовому засіданні слідчий ОСОБА_3 клопотання підтримала та просила задовольнити з мотивів у ньому наведених.

Заслухавши доводи слідчого, вивчивши клопотання та додані до нього документи, слідчий суддя приходить до наступного висновку:

Згідно ст. 233 КПК України ніхто не має проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи з будь-якою метою, або на підставі ухвали слідчого судді, крім випадків, установлених частиною третьої цієї статті. Під іншим володінням розуміється транспортний засіб, земельна ділянка, інші будівлі чи приміщення побутового, службового, господарського, виробничого та іншого призначення тощо, які знаходяться у володінні особи.

Відповідно до ч. 1 ст.234 КПК України, обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.

Відповідно до ч.3 ст. 234 КПК України у разі необхідності провести обшук слідчий за погодженням з прокурором або прокурор звертається до слідчого судді з відповідним клопотанням, яке повинно містити відомості про:

1) найменування кримінального провадження та його реєстраційний номер;

2)короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв`язку з розслідуванням якого подається клопотання;

3) правову кваліфікацію кримінального правопорушення з зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність;

4) підстави для обшуку;

5) житло чи інше володіння особи або частину житла чи іншого володіння особи, де планується проведення обшуку;

6) особу, якій належить житло чи інше володіння, та особу, у фактичному володінні якої воно знаходиться;

7) індивідуальні або родові ознаки речей, документів, іншого майна або осіб, яких планується відшукати, а також їхній зв`язок із вчиненим кримінальним правопорушенням;

8) обґрунтування того, що доступ до речей, документів або відомостей, які можуть у них міститися, неможливо отримати органом досудового розслідування у добровільному порядку шляхом витребування речей, документів, відомостей відповідно до частини другої статті 93 цього Кодексу, або за допомогою інших слідчих дій, передбачених цим Кодексом, а доступ до осіб, яких планується відшукати, - за допомогою інших слідчих дій, передбачених цим Кодексом. Зазначена вимога не поширюється на випадки проведення обшуку з метою відшукання знаряддя кримінального правопорушення, предметів і документів, вилучених з обігу.

До клопотання також мають бути додані оригінали або копії документів та інших матеріалів, якими прокурор, слідчий обґрунтовує доводи клопотання, а також витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання.

У відповідності до ч.5 ст.234 КПК України слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про обшук, якщо прокурор, слідчий не доведе наявність достатніх підстав вважати, що:

1) було вчинено кримінальне правопорушення;

2) відшукувані речі і документи мають значення для досудового розслідування;

3) відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах, можуть бути доказами під час судового розгляду;

4) відшукувані речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи;

5) за встановлених обставин обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування, а також встановлення місце знаходження розшукуваних осіб, а також заходом, пропорційним втручанню в особисте і сімейне життя особи.

За матеріалами клопотання встановлено, що у провадженні СУ ГУНП в Тернопільській області перебувають матеріали кримінального провадження за №12021210000000146 від 11 травня 2021 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.146 КК України.

Як вбачається з витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань, досудове розслідування у даному кримінальному провадженні здійснюється за фактом того, що в період з 2015 року по теперішній час, організована група осіб на території Тернопільської області викрадають людей та незаконно позбавляють їх волі, імітуючи лікування від алкоголізму та наркотичної залежності не маючи на це законних підстав.

У клопотанні слідчий зазначає про необхідність проведення обшуку у житловому будинку АДРЕСА_1 , посилаючись на те, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , котрий причетний до вчинення даних кримінальних правопорушень, у вказаному житловому будинку, який використовує у злочинній діяльності може зберігати: осіб, незаконно позбавлених волі, наркотичних засобів; психотропних речовин та їх аналогів; обмежених в доступі лікарських засобів; будь-яких особистих документів осіб, які були незаконно позбавлені волі; документації щодо здійснення злочинної діяльності.

Однак, будь-яких доказів на підтвердження вказаних обставин до клопотання не долучено.

Житловий будинок АДРЕСА_1 належить на праві приватної власності ОСОБА_6 , що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме манно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 256018888 від 12 травня 2021 року.

Так, оцінивши надані в судовому засіданні пояснення та матеріали клопотання в сукупності, зважаючи на обставини кримінального провадження та правову кваліфікацію складу злочину, за яким здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12021216040001969 від 15 грудня 2021 року, слідчий суддя не вбачає достатніх підстав вважати, що у житловому будинку АДРЕСА_1 , який належить ОСОБА_6 , утримуються особи, яких незаконно позбавлено волі, чи зберігаються наркотичні засоби; психотропні речовини та їх аналоги, обмежені в доступі лікарські засоби чи будь-які особисті документи осіб, які були незаконно позбавлені волі та документація щодо здійснення злочинної діяльності, оскільки на підтвердження таких своїх доводів слідчим не подано жодних доказів.

При прийнятті рішення слідчий суддя враховує і те, що за змістом ч.1 ст.234 КПК України, обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вже вчиненого кримінального правопорушення, факт якого мав місце та доводиться певною сукупністю доказів, а не з метою виявлення відомостей, які саме і мають підтвердити, що таке правопорушення взагалі було вчинене.

В порушення зазначених вище приписів кримінального процесуального закону, слідчим у клопотанні та в судовому засіданні при його розгляді не доведено, що існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження, натомість клопотання обґрунтовано лише формально, з долученням до нього доказів, які не містять жодних обставин про вчинення кримінального правопорушення, а тому не можуть вважатися належними підтвердженнями доводів вказаних слідчим клопотанні.

Доданий до матеріалів клопотання рапорт начальника ВМП ГУНП в тернопільській області ОСОБА_7 , слідчий суддя до уваги не бере, оскільки на підтвердження інформації, викладеної у ньому, не надано належних та допустимих доказів. Разом з тим за змістом ст. 99 КПК України та ст. 10 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність» рапорт сам по собі не містить доказового значення у кримінальному провадженні, а лише може слугувати для отримання фактичних даних, які можуть бути доказами у кримінальному провадженні.

Будь-яких інших доказів на підтвердження наведених у клопотанні слідчим доводів слідчому судді надано не було.

Відповідно до ст.84 КПК України, доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню. Процесуальними джерелами доказів є показання, речові докази, документи, висновки експертів.

Стаття 93 КПК України встановлює порядок збирання доказів як стороною обвинувачення, так й стороною захисту, й за її частиною 3, сторона захисту, зокрема, здійснює збирання доказів шляхом витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, службових та фізичних осіб речей, копій документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій, актів перевірок; ініціювання проведення слідчих (розшукових) дій, негласних слідчих (розшукових) дій та інших процесуальних дій, а також шляхом здійснення інших дій, які здатні забезпечити подання суду належних і допустимих доказів.

За частинами 2 і 6 статті 22 КПК України, яка визначає зміст однієї з засад кримінального провадження - змагальності сторін - сторони кримінального провадження, користуючись засобами, передбаченими статтею 93 КПК України, мають рівні права на збирання та подання до суду речей, документів, інших доказів, клопотань, скарг, а також на реалізацію інших процесуальних прав, передбачених КПК. При цьому суд, зберігаючи об`єктивність та неупередженість, створює необхідні умови для реалізації сторонами їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов`язків.

Переконливих доказів щодо проведення обшуку та на підтвердження вказаних у клопотанні обставин слідчим не було додано та не було обґрунтовано необхідність проведення саме такої слідчої дії як обшук, зважаючи на той факт, що проведення такої слідчої дії може невиправдано і свавільно порушити інтереси невизначеного кола осіб.

У відповідності до національного законодавства України та практики ЄСПЛ, проведення обшуку як і у сторони та/або учасника кримінального провадження так і навпаки - третьої особи, можливо лише за умов цілковитого обґрунтування цих підстав в ухвалі слідчого судді, та доведення таких слідчим чи прокурором у клопотанні: підстави для обшуку; відомості про житло чи інше володіння особи; особу, якій належить житло чи інше володіння, та особу, у фактичному володінні якої воно знаходиться, а також конкретизовані речі, документи або осіб, яких планується відшукати.

Надані слідчому судді відомості є недостатніми та не можуть бути беззаперечною підставою для надання дозволу на проведення обшуку у житловому будинку АДРЕСА_1 , який належить ОСОБА_6 .

Проаналізувавши наведені слідчим дані та обставини за ознаками кримінального правопорушення, а також повно, всебічно і об`єктивно дослідивши матеріали додані до клопотання, слідчий суддя дійшов до висновку про відсутність достатніх підстав для задоволення клопотання, оскільки слідчим не доведено, що відшукувані люди, речі та документи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи, а тому наразі клопотання є необґрунтованим і таким, що не підлягає задоволенню з наведених підстав.

На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що клопотання слідчого не відповідає вимогам ч. 5 ст. 234 КПК України, слідчий суддя вважає, що у задоволенні клопотання слід відмовити.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 234, 235, 309 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_4 про надання дозволу на проведення обшуку - відмовити.

Ухвала є остаточною, оскарженню не підлягає, заперечення проти неї може бути подане під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1

СудТернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення23.12.2021
Оприлюднено09.01.2023
Номер документу102442972
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про проведення обшуку житла чи іншого володіння особи

Судовий реєстр по справі —607/23866/21

Ухвала від 23.12.2021

Кримінальне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Кунець Н. Р.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні