Рішення
від 10.01.2022 по справі 279/5457/21
КОРОСТЕНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

2/279/2039/21 Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Справа № 279/5457/21

Провадження № 2/279/2039/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.01.2022 року

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді Коваленко В.П.

секретаря Комарової О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Коростень цивільну справу № 279/5457/21 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , про припинення дії договорів оренди земельних ділянок та про припинення права оренди земельних ділянок , -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до суду із позовною заявою про припинення дії договорів оренди земельних ділянок та про припинення права оренди земельних ділянок, мотивуючи свої вимоги тим, що вона являється власницею земельної ділянки площею 3,42 га, розташованої на території Бондарівської селищної ради Коростенського району Житомирської області наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Земельна ділянка складається з чотирьох частин , які є окремими земельними ділянками: земельна ділянка площею 0,5556 га, кадастровий номер якої 1822380800:03:000:0092, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1703453118223, яка розташована на території Ушомирської сільської ради; земельна ділянка площею 1,1611 га.кадастровий номер якої 1822380800:06:000:0218, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 17004350418223, яка розташована на території Ушомирської сільської ради; земельна ділянка площею 1,7 га, кадастровий номер якої 1822380800:06:000:0217, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1703257318223, яка розташована на території Ушомирської сільської ради. В 2016 році утвоворилась Ушомирська об`єднана територіальна громада, до складу якої увійшла Бондарівська сільська рада. Представницьким органом Ушомирської об`єднаної територіальної громади є Ушомирська сільська рада, на території якої на даний час розташовані вищезазначені земельні ділянки.

16.11.2018 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 були укладені три договори оренди землі з аналогічним текстом кожний, на підставі яких і передано в оренду ОСОБА_3 строком на 15 років зазначені земельні ділянки.

Право оренди кожної із переданих в оренду земельних ділянок ОСОБА_4 зареєстрованео в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права. Дана обставина підтверджується витягами із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, а саме права оренди кожної із переданих в оренду земельних ділянок.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 помер в м. Коростені, а відтак договори оренди земельних ділянок, які були укладені на 15 років фактично свою дію втратили, оскільки ніким не використовуються. Проте в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно значиться зареєстрованим право оренди кожної із трьох земельних ділянок за орендарем ОСОБА_3

ОСОБА_1 звернулась з письмовою заявою до державного реєстратора Ушомирської сільської ради по питанню реєстрації в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно припинення права оренди земельних ділянок за ОСОБА_3 у зв`язку з його смертю.

Листом державного реєстратора Ушомирської сільської ради № 851/02-2С м 06/09/2021 року ОСОБА_5 їй рекомендовано звернутись до суду для вирішення питання про припинення права оренди земельних ділянок, оскільки судове рішення підставою для реєстрації в Державному реєстрі припинення права власності та та інших речових прав на нерухоме майно. Правовідносини між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 щодо оренди земельних ділянок врегульовано договорами оренди, укладеними між ними 16.11.2018 року, проте в тексті договорів оренди земельних ділянок чітко не виписано, що смерть орендаря є підставою для припинення договору оренди і відповідно до чинного законодавства припинення дії договору оренди не є беззаперечною умовою для припинення права оренди, оскільки цим правом можуть користуватись спадкоємці та члени сім`ї орендаря, а також інші особи, які користувались земельними ділянками разом із орендарем.

Відповідачем по справі зазначено ОСОБА_2 , сина і спадкоємця орендаря за договорами оренди земельних ділянок від 16.11.2018 року .

Справу розглянуто в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідач відзиву чи інших заперечень на позов не подав.

Дослідивши письмові докази по справі, встановивши обставини справи та визначені відповідно до них правовідносини, суд прийшов до наступного висновку.

Судом встановлено, що позивачка являється власницею земельної ділянки площею 3,42 га, розташованої на території Бондарівської селищної ради Коростенського району Житомирської області наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка складається з чотирьох частин , які є окремими земельними ділянками.

Також судом встановлено, що 16.11.2018 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 укладені договори оренди трьох земельних ділянок: земельна ділянка площею 1,1611 га., кадастровий номер якої 1822380800:06:000:0218, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 17004350418223, яка розташована на території Ушомирської сільської ради; земельна ділянка площею 1,7 га, кадастровий номер якої 1822380800:06:000:0217, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1703257318223, яка розташована на території Ушомирської сільської ради.

Право оренди земельної ділянки площею 0,5556 га та земельної ділянки площею 1,7 га за орендарем ОСОБА_3 зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 26.11.2018 року , а право оренди земельної ділянки площею 1,1611 га відповідно 27.11.2018 року.

ІНФОРМАЦІЯ_1 орендар земельних ділянок ОСОБА_3 помер .

Відповідач ОСОБА_2 , який є сином і спадкоємцем ОСОБА_3 в усному порядку повідомив ОСОБА_1 , що він є єдиним спадкоємцем по факту смерті батька ОСОБА_3 та не бажає використовувати вищевказані земельні ділянки на умовах договорів оренди , укладених його батьком.

За змістом ч. ч. 1, 2ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін, зокрема у випадках, встановлених договором або законом.

Відповідно до ч. 2ст. 792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Спеціальним законом, яким регулюються відносини, пов"язані з орендою землі, є Закон України Про оренду землі від 6 жовтня 1998 року № 161-XIV. За змістом ст. 1 вказаного Закону оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно ст. 31 Закону України Про оренду землі`договір оренди землі припиняється в разі: закінчення строку, на який його було укладено; викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря; смерті фізичної особи-орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у статті 7 цього Закону, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки; ліквідації юридичної особи-орендаря; відчуження права оренди земельної ділянки заставодержателем; набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці; припинення дії договору, укладеного в рамках державно-приватного партнерства (щодо договорів оренди землі, укладених у рамках такого партнерства).

Договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом.

Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.

Згідно ч. 1ст. 32 Закону Про оренду землі на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов"язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

В свою чергу пунктом 36 оспорюваних договорів оренди землі передбачена зміна умов договору і припинення його дії.

Відповідно до п. 37 дія договору припиняється у разі закінчення строку, на який його було укладено; придбання орендарем земельної ділянки у власність; викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності або ж ліквідації юридичної особи; визнання договору недійсним на майбутнє за рішенням суду. Договір припиняється також в інших випадках передбачених законом.

Пункт 38 Договору визначає випадки його припинення шляхом розірвання, зокрема це за взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною обовязків, передбачених Договором; внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також інших підстав, визначених законом.

Відповідач на день розгляду справи в суді не надав заперечень на позов.

Разом з тим позивачка вважає, що її право на одностороннє розірвання договору оренди землі визначено пунктом 37 Договору, у зв"язку зі смертю орендаря ( інші випадки)

У пункті "б" частини 1 статті 90 ЗК України закріплено право власника земельних ділянок самостійного господарювання на землі.

Відповідно до положень ст. 627 ЦК України, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

За змістом ч. 4 ст.32 Закону України Про орендуземлі договір оренди землі може бути розірваний судом за вимогою нового власника земельної ділянки, якщо таке право передбачено договором.

У даному випадку смерть орендаря є підставою для зміни умов або розірвання договору, що відповідає вимогам ст. ст.6, 627, ч. ч. 1,2ст.651 ЦК України.

Згідно п. 17 Постанови № 9 вiд 1 листопада 1996 року Пленуму ВСУ Про застосування конституції України при здійсненні правосуддя вирiшуючи спори, що випливають iз права приватної власностi громадян, суди повиннi виходити з положень ст. 41 Конституцiї про те, що це право є непорушним i нiхто не може бути протиправно його позбавлений.

Враховуючи вищевказане, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню.

Згідно ст. 34 Закону України Про оренду землі , у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов`язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором.

Керуючись ст. ст. 263-268 ЦПК України, ст.ст. 317, 651, 653, 759, 792 ЦК України, Законом України Про оренду землі , ст. ст. 93, 124, 125 Земельного кодексу України, суд -

У Х В А Л И В:

Позовні вимоги задовольнити .

Припинити дію договору оренди земельної ділянки площею 0,5556 га, кадастровий номер якої 1822380800:03:000:0092, розташованої на території Ушомирської сільської ради, укладеного 16.11.2018 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 та про припинення права оренди даної земельної ділянки, зареєстрованого за ОСОБА_3 на підставі зазначеного договору;

Припинити дію договору оренди земельної ділянки площею 1,1611га., кадастровий номер якої 1822380800:06:000:0218, розташованої на території Ушомирської сільської ради, укладеного 16.11.2018 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 та про припинення права оренди цієї земельної ділянки, зареєстрованого за ОСОБА_3 на підставі зазначеного договору;

Припинити дію договору оренди земельної ділянки площею 1,7 га, кадастровий номер якої 1822380800:06:000:0217, розташованої на території Ушомирської сільської ради, укладеного 16.11.2018 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 та про припинення права оренди цієї земельної ділянки, зареєстрованого за ОСОБА_3 на підставі зазначеного договору.

Рішення може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду через Коростенський міськрайонний суд шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення апеляційної скарги.

Суддя: В.П. Коваленко

СудКоростенський міськрайонний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення10.01.2022
Оприлюднено11.01.2022
Номер документу102453089
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —279/5457/21

Рішення від 10.01.2022

Цивільне

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Коваленко В. П.

Ухвала від 02.11.2021

Цивільне

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Коваленко В. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні