Ухвала
від 06.01.2022 по справі 182/2075/20
НІКОПОЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 182/2075/20

Провадження № 1-кс/0182/5/2022

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06.01.2022 м. Нікополь

Слідчий суддя Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської обл.. ОСОБА_1

секретар судового засідання ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Нікополі клопотання слідчого СВ Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_3 , яке погоджене прокурором Нікопольської окружної прокуратури ОСОБА_4 по кримінальному провадженню, відомості про вчинене кримінальне правопорушення за яким внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 30.10.2019 за № 12019040340002781 про арешт майна, -

за участю сторін кримінального провадження

прокурора ОСОБА_4

слідчого ОСОБА_5 ,

в с т а н о в и в :

24 грудня 2021 року до Нікопольського міськрайонного суду Дніпровської області, надійшло клопотання слідчого СВ Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_3 , яке погоджене прокурором Нікопольської окружної прокуратури ОСОБА_4 по кримінальному провадженню, відомості про вчинене кримінальне правопорушення за яким внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 30.10.2019 за № 12019040340002781 про арешт майна, а саме: метало-бетонної конструкції основи колонок № 7 та № 8, всіх труб комунікації, що знаходяться в ній та під землею, безпосередньо в охоронній зоні газопроводу, які розташовані на території АЗС за адресою: Дніпропетровська область, м. Нікополь, вул. Херсонська, 366/1.

Доводи клопотання

Вимоги клопотанняобґрунтовані тим, що 11.10.2019 до Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області від Нікопольського відділення AT «Дніпропетровськгаз» надійшов лист про те, що у період часу з 25.04.2019 по 10.07.2019 службові особи ТОВ «МОТО ТРЕЙДІНГ» без погодження з Нікопольським відділом AT «Дніпропетровськгаз» здійснили розміщення автозаправних колонок № 7, № 8, за адресою: Дніпропетровська область, м. Нікополь, вул. Херсонська, 366/1 на відстані 0,4 м від існуючого підземного розподільчого газопроводу середнього тиску O 219 мм, що є грубим порушенням розділу V п. 1.12 Правил безпеки систем газопостачання (далі по тексту - ПБСГ).

За даним фактом, відомості про вчинене кримінальне правопорушення внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 30.10.2019 за № 12019040340002781 за ознаками кримінального правопорушення /злочину/, передбаченого ч. 2 ст. 197-1 КК України.

У ході проведення досудового розслідування допитано як свідка ОСОБА_6 , провідного інженера Нікопольського відділення АТ «Дніпропетровськгаз», який показав, що 10.07.2019 він брав участь під час проведення огляду території автозаправочної станції (далі по тексту - АЗС) по вул. Херсонська, 366/1, в м. Нікополі. В ході огляду за допомогою приладу - трасошукача, встановлено, що по території зазначеної АЗС, ТОВ «МОТО ТРЕЙДІНГ», поблизу газової колонки на відстані 0,4 м проходить газопровід. Згідно виконавчо-технічної документації, на вказаній вище земельній ділянці проходить газопровід середнього тиску інв. № 112030900330200642. Згідно Кодексу газорозподільних систем, охоронна зона об`єктів газорозподільної системи - територія, обмежена умовними лініями, уздовж наземних, наземних і підземних газопроводів та їх споруд по обидва боки від крайніх елементів конструкції розподільних газопроводів та по периметру наземних споруд на визначеній відстані, на якій обмежується провадження господарської та іншої діяльності. Згідно додатку № 1 норм ДБН Б.2.2-12:2018 відстань від найближчих підземних інженерних мереж до газопроводу середнього тиску повинна бути не менше 4 м для будівництва будь-яких споруд та конструкцій (охоронна зона). Відповідно до Правил безпеки систем газопостачання, затверджених Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України № 285 від 15.05.2015, технічні полоси - це полоси на поверхні землі вздовж траси газопроводу, шириною 2 м з обох сторін від зовнішньої стінки газопроводу в плані, в межах яких не допускається складування юридичними і фізичними особами матеріалів, обладнання, посадка дерев і облаштування будь-яких споруд та будівель (в тому числі і тимчасових). Тобто, зазначені ділянки заборонено експлуатувати і займати взагалі. Поняття охоронної зони відображено в ПБСГ (розділ № 2 п. 2.1). В зазначеному пункті відображено поняття «технічні полоси». У межах охоронної зони забороняється будівництво будь-яких об`єктів. При проведенні зазначеного вище огляду було зафіксовано, що газові колонки № 7 та № 8 знаходяться в охоронній зоні газопроводу середнього тиску. Тобто, на підземному газопроводі середнього тиску та в його охоронній зоні (4 м з кожного боку від труби) розташована більша частина літнього майданчику. Вказаний факт був відображений у акті обстеження. Під час огляду на вказаній АЗС було виявлено дозвільні документи на ТОВ «МОТО ТРЕЙДІНГ». На адресу вказаного підприємства ПАТ «Дніпропетровськгаз» направлялись листи про переміщення газових колонок № 7 та № 8, однак вказані листи відмовлялись приймати представники вказаного підприємства.

ОСОБА_7 зазначив, що попередня перевірка ПАТ «Дніпропетровськгаз» проводилась влітку 2018 року і зауважень не було. Тобто, вказаних колонок № 7 та № 8 на газопроводі середнього тиску не було розміщено. Можна зробити висновок, що вказані колонки було розміщено в період з 2018 по 2019 рік. У зазначений період ніяких погоджень щодо розміщення вказаних колонок з ПАТ Дніпропетровськгаз» не було і інформація про таке розміщення від представників вказаної АЗС за зазначеною адресою не надходила.

Також ОСОБА_7 зазначив, що за вказаною адресою до ПАТ «Дніпропетровськгаз» документи надходили лише в 2014 році, коли ТОВ «Бел Оил» (власники об`єкту на той час) погоджували укладання тротуарної плитки на вказаному об`єкті і направляли гарантійний лист, що зобов`язуються у випадку необхідності розібрати зазначену плитку. Питання про укладання тротуарної плитки було погоджено з ПАТ «Дніпропетровськгаз». На той час на місці колонки № 7 та № 8 ніяких побудов не було.

У відповідності до вимог Кодексу газорозподільної системи (далі по тексту Кодекс) затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 за № 2494 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за № 1379/27824: охоронна зона вздовж газопроводів середнього тиску - у вигляді ділянки землі, обмеженої умовними лініями, що проходять в 4 м від осі газопроводу по обидва боки. У межах охоронної зоні забороняється: здійснювати будівництво будь-яких будівель; складувати матеріали обладнання, в тому числі для тимчасового зберігання, а також проводити посадку дерев і чагарників всіх видів; зводити малі архітектурні форми.

Земельні ділянки, розташовані в охоронних зонах об`єктів ГРМ, не вилучаються у їх власників або користувачів, а використовуються з обмеженнями встановленими цим Кодексом та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до положень ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» самовільним зайняттям земельної ділянки є будь які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Так, згідно вимог ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місце самоврядування з їх повноваженнями шляхом укладання договору оренди земельної ділянки; а передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки та орендарем. Крім того, право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації таких прав, що визначено у ст. 125 Земельного кодексу України.

Згідно з вимогами ст. 126 Земельного кодексу України, право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Згідно з вимогами ст. 211 Земельного кодексу України самовільне зайняття земельних ділянок віднесено до порушень земельного законодавства, за яке громадяни та юридичні особи несуть відповідальність відповідно до закону.

Згідно з вимогами ч. 2 ст. 19 Земельного кодексу України земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі.

Слідчим СВНікопольського РУПГУНП вДніпропетровській області21.02.2020 проведено огляд вказаної АЗС з працівниками Нікопольського відділення АТ «Дніпропетровськгаз», в ході якого зафіксовано, що за адресою: Дніпропетровська область, м. Нікополь, вул. Херсонська, 366/1, розташована АЗС «МОТТО», розміщення бензоколонок № 7, 8 перебуває в охоронній зоні газопроводу середнього тиску (тобто на підземному газопроводі середнього тиску та в його охоронній зоні (по 4 м з кожного боку від труби).

Крім того, факт самовільного зайняття земельної ділянки шляхом розміщення бензоколонок № 7, 8 зафіксовано й у Акті перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом - земельної ділянки № 121-ДК/106/АП/09/01/-20 від 21.02.2020, складеного Управлінням з контролю за використанням та охороною земель ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області.

23.04.2021 було проведено додатковий спільний огляд бетонної основи заправної колонки по вул. Херсонська, 366/1 в м. Нікополі, Дніпропетровської області в ході якого спеціалістам вдалося встановити, що газопровід розташовується від неї на відстані 0,4 м. При цьому метало-бетонна конструкція основи колонки та всі труби комунікації залишилися без змін.

В подальшому від АТ «Дніпропетровськгаз» булоотримано листаза даним виїздом, який було долучено до матеріалів. Згідно даного листа, у випадку виникнення можливого витоку газу, Нікопольське відділення АТ «Дніпропетровськгаз» буде не в змозі локалізувати та ліквідувати аварійну ситуацію, що зможе привести до непередбачуваних наслідків з постраждалими та руйнуванням споруд, що в свою чергу створює небезпеку життю та здоров`ю людей.

16.07.2021 та 04.10.2021 були отримані ідентичні листи від Нікопольського відділення АТ «Дніпропетровськгаз».

Все вищевказане підтверджує, що протиправна діяльність продовжується та продовжується створюватися небезпека для життя та здоров`я людей, метало-бетонна конструкція основи колонки та всі труби комунікації залишилися без мін, АЗС продовжує функціонувати в штатному режимі розмістивши на даному місці рекламний банер.

TOB «МАКРО ТРЕЙДІНГ» є власником об`єкта нерухомого майна - АЗС, що знаходиться за адресою: Дніпропетровська область, м. Нікополь, вул. Херсонська, 366/1, на підставі розподільного балансу та передавального акту від 15.09.2016, виданих ТОВ «МАКРО ПОІС ПЛЮС», що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Земельна ділянка, на якій розташований об`єкт нерухомого майна - АЗС, перебуває у користуванні (оренді) ТОВ «МАКРО ТРЕЙДІНГ» на підставах, визначених законодавством. Ні договір оренди земельної ділянки, ні витяг з державного земельного кадастру не містять будь-яких зареєстрованих обмежень у користуванні такої земельної ділянки.

Відповідно до договору оренди № 25/04/2019-05О від 25.04.2019, ТОВ МАКРО ТРЕЙДІНГ» передає, а ТОВ «МОТО ТРЕЙДІНГ» приймає у строкове платне користування нерухоме майно, а саме: будівлю автозаправочної станції, яка розташована за адресою: Дніпропетровська область, м. Нікополь, вул. Херсонська, 366/1, загальною площею 94,4 кв.м., з майном, технічними засобами, обладнанням та устаткуванням, перелік якого наводиться в Акті приймання-передачі.

Згідно Акту приймання-передачі, у користування (оренду) до ТОВ «МОТО ТРЕЙДІНГ» перейшла будівля автозаправочної станції, яка розташована за адресою: Дніпропетровська область, м. Нікополь, вул. Херсонська, 366/1, в тому числі: резервуари - 6 штук, газовий резервуар СВГ-20 - 1 штука, ПРК - 6 штук (паливороздавальні колонки), стела - 1 штука, насоси LPG - 2 штуки, насоси - 6 штук.

В ході досудового розслідування по кримінальному провадженню встановлено, що вищевказане майно, а саме: метало-бетонна конструкція основи колонок № 7 та № 8 і всі труби комунікації, що знаходяться в ній та під землею, безпосередньо в охоронній зоні є об`єктами матеріального світу, що відповідають критеріям визначеним ст. 98 КПК України, а саме були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, тобто набуті (збудовані) кримінально протиправним шляхом, в рамках охоронної території та можуть бути використані як доказ факту самовільного зайняття.

На даний час існує ризик супротиву зі сторони TOB «МАКРО ТРЕЙДІНГ» та ТОВ «МОТО ТРЕЙДІНГ», ризик пошкодження цілісності метало-бетонної конструкції основи колонок № 7 та № 8, а також всіх труб комунікації, що знаходяться у ній та під землею, безпосередньо в охоронній зоні з метою ухилення від кримінальної відповідальності. Не накладення арешту може призвести до зміни слідової картини, яку зберігає на собі вищезазначене майно та неможливості досягнення мети кримінального провадження в наступному. З метою збереження речових доказів у даному кримінальному провадженні, слідчий просить накласти арешт на метало-бетонну конструкцію основи колонок № 7 та № 8, всіх труб комунікації, що знаходяться в ній та під землею, безпосередньо в охоронній зоні газопроводу, які розташовані на території АЗС за адресою: Дніпропетровська область, м. Нікополь, вул. Херсонська, 366/1.

Позиції учасників судового провадження.

Слідчий у судовому засіданні підтримав вказане клопотання і пояснив, що метою накладення арешту є забезпечення збереження речових доказів, унеможливлення їх знищення.

Прокурор також підтримав клопотання, вважаючи його обґрунтованим і просив задовольнити.

Оцінка та висновки слідчого судді

Вислухавши сторони, вивчивши надані копії матеріалів справи, слідчий суддя вважає, що клопотання слідчого не підлягає задоволенню з наступних підстав.

При застосуванні заходів забезпечення кримінального провадження слідчий суддя повинен діяти у відповідності до вимог КПК України та судовою процедурою гарантувати дотримання прав, свобод та законних інтересів осіб; умов, за яких жодна особа не була б піддана необґрунтованому процесуальному обмеженню.

Відповідно до змісту ч. 2 ст.131КПК України арешт майна входить до видів заходів забезпечення кримінального провадження, а отже за правилами ст.132КПК України його застосування не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що:

1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження;

2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, дізнавача, прокурора;

3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, дізнавач, прокурор звертається із клопотанням.

Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом кримінального правопорушення, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.

Згідно ч. 11 ст. 170 КПК України, заборона або обмеження користування, розпорядження майном можуть бути застосовані лише у разі, коли існують обставини, які підтверджують, що їх незастосування призведе до приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі майна.

Із наданих слідчим копій матеріалів кримінального провадження вбачається, що 30.10.2021 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12019040340002781 були внесені відомості про кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 197-1 КК України.

Підозра в даному кримінальному провадженні не повідомлялась нікому.

Досудовим розслідуванням встановлено, що службові особи ТОВ «МОТО ТРЕЙДІНГ» без погодження з Нікопольським відділом AT «Дніпропетровськгаз» здійснили розміщення автозаправних колонок № 7, № 8 за адресою: Дніпропетровська область, м. Нікополь, вул. Херсонська, 366/1 на відстані 0,4 м від існуючого підземного розподільчого газопроводу середнього тиску.

Актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом - земельної ділянки № 121-ДК/106/АП/09/01/-20 від 21.02.2020, складеного державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель Держгеокадастру у Дніпропетровській області, встановлено часткове самовільне зайняття земельної ділянки комунальної власності: вул. Херсонська, 366/1 у м. Нікополі, Дніпропетровської області під автозаправною станцією.

Власником об`єкта нерухомого майна - АЗС, що знаходиться за адресою: Дніпропетровська область, м. Нікополь, вул. Херсонська, 366/1, на підставі розподільного балансу та передавального акту від 15.09.2016 є TOB «МАКРО ТРЕЙДІНГ» /інформаційна довідка з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 71497445/.

Згідно договору оренди № 25/04/2019-05О від 25.04.2019, ТОВ «МАКРО ТРЕЙДІНГ» передало, а ТОВ «МОТО ТРЕЙДІНГ» прийняло у строкове платне користування нерухоме майно, а саме: будівлю автозаправочної станції, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 94,4 кв.м., з майном, технічними засобами, обладнанням та устаткуванням, перелік якого наводиться в Акті приймання-передачі.

В ході досудового розслідування декілька разів, а саме: 21.02.2020 та 23.04.2021 було проведено огляд території, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 .

В ході проведення огляду місця події 21.02.2020 було виявлено наявність автозаправної колонки 7 - 8, розташованої за адресою: Дніпропетровська область, м. Нікополь, вул. Херсонська, 366/1

В ході проведення огляду місця події 23.04.2021 було виявлено лише бетонну основу автозаправної колонки, розташованої за адресою: Дніпропетровська область, м. Нікополь, вул. Херсонська, 366/1.

Метою накладення арешту на метало-бетонну конструкцію основи колонок № 7 та № 8, всіх труб комунікації, що знаходяться в ній та під землею, безпосередньо в охоронній зоні газопроводу, які розташовані на території АЗС за адресою: Дніпропетровська область,м.Нікополь,вул.Херсонська,366/1 є забезпечення збереження речових доказів, однак така мета арешту майна стороною обвинувачення не доведена.

Так, слідчому судді не надано постанови про визнання метало-бетонної конструкції основи колонок № 7 та № 8, всіх труб комунікації, що знаходяться в ній та під землею, речовим доказом у даному кримінальному провадженні.

Також голослівне припущення сторони обвинувачення про можливе пошкодження цілісності метало-бетонної конструкції основи колонок № 7 та № 8 та всіх труб комунікацій, що знаходяться в ній та під землею не заслуговує на увагу. Судове рішення не може ґрунтуватися на припущеннях, слідчому судді не надано жодних даних про наміри пошкодження метало-бетонної конструкції основи колонок № 7 та № 8 та всіх труб комунікацій, що знаходяться в ній та під землею, тощо.

З останнього протоколу огляду вбачається, що розміщені автозаправні колонки № 7 та № 8 на даний час демонтовані, що не суперечить вимогам Правил безпеки системи газопостачання.

Також слідчий суддя звертає увагу на те, що згідно наданих протоколів, огляд місця події було проведено 21.02.2020 та 23.04.2021. Однак, до слідчого судді з клопотання про арешт майна слідчий звернувся лише 24.12.2021, через значний проміжок часу, при цьому не обґрунтовуючи причину звернення зі вказаним клопотанням саме на даному етапі досудового розслідування.

З огляду на вищевикладене, слідчий суддя вважає за необхідне відмовити у задоволення клопотання слідчого про накладення арешту, оскільки необхідність такого арешту, а також наявність ризиків, передбачених абзацом другим частини першоїстатті 170 КПК Українислідчому судді не доведено

Керуючись ст. 170-173, 175 КПК України, -

п о с т а н о в и в :

В задоволенні клопотання слідчого СВ Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_3 , яке погоджене прокурором Нікопольської окружної прокуратури ОСОБА_4 по кримінальному провадженню, відомості про вчинене кримінальне правопорушення за яким внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 30.10.2019 за № 12019040340002781 про арешт майна - відмовити.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п`яти днів з дня її оголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудНікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення06.01.2022
Оприлюднено20.05.2024
Номер документу102482671
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна

Судовий реєстр по справі —182/2075/20

Ухвала від 06.01.2022

Кримінальне

Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Клименко І. В.

Ухвала від 06.01.2022

Кримінальне

Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Клименко І. В.

Ухвала від 26.10.2021

Кримінальне

Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Клименко І. В.

Ухвала від 23.04.2021

Кримінальне

Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Клименко І. В.

Ухвала від 05.03.2021

Кримінальне

Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Клименко І. В.

Ухвала від 30.10.2020

Кримінальне

Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Клименко І. В.

Ухвала від 01.07.2020

Кримінальне

Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Клименко І. В.

Ухвала від 01.07.2020

Кримінальне

Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Клименко І. В.

Ухвала від 26.06.2020

Кримінальне

Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Клименко І. В.

Ухвала від 25.06.2020

Кримінальне

Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Клименко І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні