Ухвала
від 05.01.2022 по справі 751/11/22
НОВОЗАВОДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЧЕРНІГОВА

Справа№751/11/22

Провадження №1-кс/751/19/22

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 січня 2022 року місто Чернігів

Слідчий суддя Новозаводського районного суду міста Чернігова ОСОБА_1

секретар судового засідання ОСОБА_2

з участю : слідчої - ОСОБА_3

розглянувши клопотання старшого слідчого у провадженні - слідчого СУ ГУНП в Чернігівській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором Козелецької окружної прокуратури ОСОБА_4 , про проведення обшуку, в рамках досудового розслідування в кримінальному провадженню, внесеному до ЄРДР за № 42021270000000106 від 19.10.2021, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 241 КК України,

Встановив:

До суду з даним клопотанням звернувся слідчий, вказавши, що в провадженні СУ ГУНП в Чернігівській області знаходяться матеріали кримінального провадження за № 42021270000000106 від 19.10.2021, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 241 КК України.

З метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, у органу досудового розслідування виникла необхідність проведення обшуку території та будівель, які розташовано за адресою АДРЕСА_1 , де здійснюється господарська діяльність ПП «Науково-виробнича фірма «СОТИС», право власності на яке зареєстровано за ОСОБА_5 , яка є засновником ПП «Науково-виробнича фірма «СОТИС».

В судовому засіданні слідча клопотання про надання дозволу на проведення обшуку підтримала, просила його задовольнити.

Вислухавши думку слідчої, вивчивши додатки, додані до клопотання, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання слідчого не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

У провадженні СУ ГУНП в Чернігівській області перебувають матеріали кримінального провадження за № 42021270000000106 від 19.10.2021, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 241 КК України.

Так, в поданому клопотанні зазначено, що в ході досудового розслідування встановлено, що ТОВ «Ливарний завод «Символ», яке розташовано на території колишнього ПрАТ «ЧЕЗАРА» за адресою: вул. Захисників України, 25 в м. Чернігові, упродовж 2019-2020 років провадить господарську діяльність з виготовлення чавуну, сталі та феросплавів, лиття чавуну та сталі з порушенням вимог чинного природоохоронного законодавства.

Зокрема, органом досудового розслідування встановлено, що в результаті господарської діяльності здійснюються викиди забруднюючих речовин без спеціального дозволу та розміщуються відходи у невстановлених для цього місцях. Унаслідок порушення ТОВ «Ливарний завод «Символ» спеціальних правил, встановлених для такої діяльності, відбувається зміна природних властивостей атмосферного повітря, що створює небезпеку для здоров`я людей та довкілля.

Допитана у якості свідка голова правління ОСББ «БОСТОН» ОСОБА_6 пояснила, що приблизно на початку травня 2019 року з території ПрАТ «ЧЕЗАРА» відчувався характерний звук роботи обладнання, яке дробить метал або каміння. Цей звук був гучним та починався щоденно з 8-9 години та припинявся близько 18-19 години. Через 1-2 дні після того, як стало чутно характерний звук роботи обладнання, яке дробить метал, мешканці будинку, який знаходиться неподалік від вказаного суб`єкту господарювання, почали відчувати у повітрі їдкий запах спаленого або плавленого пластику. Пізніше свідок дізнався про господарську діяльність сталеливарного заводу «Символ», який спеціалізується на плавленні чавуну, сталі та феросплавів. Свідок зверталася до різних організацій з метою встановлення та вимірів рівня шуму та викидів, які здійснює вказаний завод у атмосферне повітря. Державною екологічною інспекцією у Чернігівській області проводилися перевірки сталеливарного заводу «Символ» та виявлено факти здійснення викидів шкідливих речовин у навколишнє середовище без спеціального дозволу. На даний час завод продовжує функціонувати та здійснювати свою господарську діяльність, робить це приховано, запускає дробильну машину, найпотужніші викиди здійснює після 17 години, а також протягом усього дня у вихідні та святкові дні.

Допитаний у якості свідка старший державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області Державної екологічної інспекції у Чернігівській області ОСОБА_7 пояснив, що у 2020 році Державною екологічною інспекцією у Чернігівській області проведено позапланову перевірку ТОВ «Ливарний завод «Символ», який здійснює свою господарську діяльність на території ПрАТ «ЧЕЗАРА». За результатами перевірки виявлено порушення, а саме відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря. При цьому, на підприємстві було обладнане одне організоване джерело викидів та декілька неорганізованих джерел. При першій позаплановій перевірці лабораторні вимірювання не проводились, оскільки організоване джерело викидів не працювало. Також, у ході перевірки виявлено порушення у сфері поводження з відходами. За результатами проведення позапланової перевірки органом державного контролю винесено припис та зобов`язано отримати відповідний дозвіл. Наприкінці лютого 2021 року проведено планову перевірку ТОВ «Ливарний завод «Символ», про її проведення згідно з вимогами законодавства за 2 тижні попереджено суб`єкта господарювання. По прибуттю на підприємство встановлено, що пилогазоочисне обладнання «ЦИКЛОН» демонтовано, за словами директора - у зв`язку з тим, що дане обладнання не використовується, оскільки підприємством не здійснюється очистка. Однак, у місці, де було організовано джерело викидів, отвір був заклеєний поліетиленом та скотчем, а біля нього на снігу спостерігались сліди пилу, при чому на більшій частині території, де встановлено це джерело, верхній шар снігу був знятий. Наявність забруднення на снігу могло свідчити, що джерело задіювалось підприємством у виробничій діяльності. Поряд із цим, виявлено значне засмічення території підприємства залишками виробничих відходів, а саме пилу від процесів плавлення та оброблення металу та металевих виробів. Даний пил створює загрозу забруднення навколишнього середовища. Під час проведення перевірки працівниками Державної екологічної інспекції у Чернігівській області зверталась увага керівництва зазначеного підприємства на допущені порушення в організації виробничого процесу, надавались рекомендації для усунення розповсюдження та накопичення пилу, проведення періодичного прибирання та обладнання робочих місць витяжками, однак керівництво, окрім отримання дозволу на викиди, інших запропонованих заходів не вжило.

Відповідно до інформації Департаменту екології та природних ресурсів Чернігівської обласної державної адміністрації ТОВ «Ливарний завод «Символ» провадить господарську діяльність на підставі дозволу № 7410136600-23 від 28.12.2020, відповідно до умов якого не допускається експлуатація обладнання з несправними або з відключеними системами газо- та пилоочищення.

Поряд з цим, згідно з показаннями свідків ОСОБА_6 та ОСОБА_7 вбачається, що підприємство систематично використовує у своїй господарській діяльності установку для очищення металевих виробів, яка відповідно до звіту ТОВ «Ливарний завод «Символ» є організованим джерелом викидів забруднюючих речовин і обладнана пилогазоочисним обладнанням, без такого пилогазоочисного обладнання, що є порушенням умов дозволу та Закону України «Про охорону атмосферного повітря».

У матеріалах Звіту з інвентаризації викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря на об`єкті ТОВ «Ливарний завод «Символ» (об`єкт розташований за адресою: вул. Захисників України, 25, м. Чернігів) мається експлікація будівель, споруд та об`єктів, на якій зображено схему розташування джерел викидів забруднюючих речовин.

Згідно з Генеральним планом розташування будівель на території колишнього ПрАТ «ЧЕЗАРА», який міститься в матеріалах інвентаризаційної справи ТОВ «ТК ЧОБТІ», вбачається, що ТОВ «Ливарний завод «Символ» займає приміщення корпусу 37/1 та ОКС (отдел капитального строительства або відділ капітального будівництва), за адресою: вул. Захисників України, 25, м. Чернігів .

Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, будівля ОКС, загальною площею 559,8 кв.м., опис: корпус № 37/1 (ОКС), за адресою: м. Чернігів, вул. Захисників України, 25 та будівля складського корпусу, загальною площею 3430,1 кв.м, опис: складський корпус: № 37/1 під літерою Р-4, Р(1)-2,Р (2)-1, за адресою: м. Чернігів, вул. Захисників України, 25, корп. 37/1, - на праві приватної власності належить ТОВ «Український аукціон активів» (код ЄДРПОУ 37027583, адреса: вул. Січових Стрільців, 13, м. Київ).

12.11.2021 органом досудового розслідування проведено огляд виробничих приміщень, які використовуються ТОВ «Ливарний завод «Символ» у господарській діяльності та які обладнані організованими та неорганізованими джерелами викидів забруднюючих речовин у атмосферне повітря.

За результатами огляду встановлено факт самовільного переобладнання пилогазоочисного обладнання, влаштування джерела викидів, яке не задеклароване, а також факти зберігання відходів без відповідних дозвільних документів.

Виявлені порушення підтверджені Державною екологічною інспекцією у Чернігівській області у ході проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання - ТОВ «Ливарний завод «Символ» - вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Відповідно до Акту № 115/08, складеного Державною екологічною інспекцією у Чернігівській області за результатами вказаного позапланового заходу, підприємством ТОВ «Ливарний завод «Символ» не дотримуються умови існуючого дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами № 7410136600-623 від 28.12.2020 та порушено ст.ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».

Окрім того, у ході перевірки інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції у Чернігівській області виявлено неорганізоване джерело викидів (відповідно до Акту № 115/08, позначено як № 3) від дільниці механічної обробки металів. При чому, при обстеженні встановлено, що вказана дільниця була зачинена, а зі слів заступника директора з виробництва ТОВ «Ливарний завод «Символ» ОСОБА_8 , зазначена дільниця підприємством не експлуатується.

Загалом, за результатом державного нагляду (контролю) встановлено наявність наступних порушень:

викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря з дільниці фарбування та сушіння виробів литва; з додаткового неорганізованого джерела викидів забруднюючих речовин в атмосферу (отвір в стіні біля дробометної камери) здійснюються за відсутності дозволу на викиди (ч. 5, 6 ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»);

в порушення умов дозволу підприємством проведено самовільне переобладнання газоходу джерела викиду від дробометної камери; пилогазоочисне обладнання, яким обладнано дане джерело викидів, перенесено та встановлено безпосередньо за дробометною камерою, а в місці встановлення обладнання наявні порушення герметичної цілісності та цілісності газоходу (абз. 2 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»);

не вжиття ТОВ «Ливарний завод «Символ» заходів щодо запобігання негативному і екологонебезпечному впливу на земельні ділянки, що полягає у розміщенні розсипів формульованої суміші, розливі паливно-мастильних матеріалів та інших невідомих хімічних речовин на твердому покритті і грунті, що створює загрозу забруднення земельних та водних ресурсів (абз. 12 ч. 1 ст. 35 Закону України «Про охорону земель», ст. 52 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»);

змішування відходів, які утворюються в результаті виробничої діяльності (п. ж, ч. 1 ст. 17 Закону України «Про відходи);

зберігання виробничих відходів у несанкціонованих місцях (п. з, ч. 1 ст. 17, ст. 33 Закону України «Про відходи»);

не забезпечення здійснення контролю за станом місць чи об`єктів розміщення відходів, які утворюються в результаті виробничої діяльності (п. и, ч. 1 ст. 17 Закону України «Про відходи»);

не забезпечення проведення розрахунку показника загального утворення відходів та подання щорічної декларації про відходи (ч. 2 ст. 17 Закону України «Про відходи», п. 3 Порядку, затвердженого Постановою КМУ № 118).

За результатом проведеної перевірки 19.11.2021 Державною екологічною інспекцією у Чернігівській області адміністрації ТОВ «Ливарний завод «Символ» скеровано відповідний припис щодо усунення останнім вказаних порушень, необхідності прибуття до органу державного контролю для надання пояснень та складення адміністративних матеріалів. Однак, у зазначений термін керівник ТОВ «Ливарний завод «Символ» або уповноважена ним особа до органу державного контролю не з`явились, про що повідомлено Чернігівську обласну прокуратуру, у зв`язку з чим у сторони обвинувачення виникли обґрунтовані підстави стверджувати про те, що ТОВ «Ливарний завод «Символ» на сьогодні продовжується господарська діяльність з порушенням вимог природоохоронного законодавства, а дієвих заходів, направлених на усунення порушень у сфері охорони навколишнього природного середовища зазначеним суб`єктом господарюванні вжито не було.

Поряд із цим, у ході досудового розслідування встановлено, що 10.11.2020 між ТОВ «Ливарний завод «Символ» та Приватним підприємством «Науково-виробнича фірма «СОТИС» укладено договір № 76-20 на розробку документів, в яких обґрунтовуються обсяги викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел, згідно інвентаризації для об`єкту ТОВ «Ливарний завод «Символ», за адресою:вул. Захисників України, 25 в м. Чернігові.

14.12.2021 ПП «Науково-виробнича фірма «СОТИС» виготовлено Звіт з інвентаризації викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря на об`єкті ТОВ «Ливарний завод «Символ».

Відповідно до розділів 4.2. (Характеристика джерел утворення), 5.1. (Характеристика джерел викиду) вказаного Звіту, на території ТОВ «Ливарний завод «Символ» облаштовано шість джерел викиду:

1- ливарний цех, у якому облаштовано печі вторинного нагрівання для виробництва чавуну та сталі (індукційні печі ТПЧ ИСТ 0,16; 0,4; 0,47; піч камерна, шліфувально-полірувальний верстат; змішувальний міксер; вібростіл; машина зачистна);

2- труба циклону дробометної камери, яка облаштована в печі вторинного нагрівання для виробництва чавуну та сталі (камера дробометна 42834);

3- цех механообробки, у якому здійснюється механічна обробка металу (токарно-карусельний верстат 1531М; довбальний верстат 7А420; радіально-свердильний верстат 2К52; координатно-розточний верстат 2А450; верстат токарно-гвинторізний 16К20; верстат токарно-гвинторізний 1К62Д; верстат токарний 1М63ДФ101; верстат горизонтально-фрезерний 6Р82; вертикально-фрезерний ВМ127; 676П; 6Р11; верстат круглошліфувальний 3Б12; верстат плоскофліфувальний 3Б724);

4- модельна дільниця для механічної обробки деревини (верстат фрезерний ADF 6090 мини; ADF 1200х2200);

5- пункт газового різання металу (установка газового різання);

6- пост електрозварювання (напівавтомат зварювальний SSVA-270P; інвертор Патон-2000 ВДИ-200ЕДС).

Згідно з п. 6 вказаного звіту (Характеристика газоочисного обладнання), наявне газоочисне обладнання - джерело викиду № 2 (труба циклону дробометної камери) обладнана газоочисною установкою Циклон СЦН-40-400 для очистки речовин у вигляді суспендованих твердих частинок.

14.12.2021 на території ТОВ «Ливарний завод «Символ» проведено обшук з метою вилучення, у тому числі, технічних паспортів, сертифікатів відповідності на обладнання (джерела викидів). За результатом слідчої дії на вказаному суб`єкті господарювання таких документів виявлено не було, присутній під час слідчої дії директор з виробництва ОСОБА_8 підтвердив відсутність даної документації.

Допитаний в якості свідка державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції у Чернігівській області ОСОБА_9 , якого залучено в якості спеціаліста для участі 14.12.2021 під час проведення обшуку, повідомив про те, що дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря видано ТОВ «Ливарний завод «Символ» з порушеннями. Зокрема, відповідно до Інструкції про зміст та порядок складання звіту проведення інвентаризації викидів забруднюючих речовин на підприємстві, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України № 7 від 10.02.1995 (далі - Інструкція), обов`язком елементом при складанні Звіту з інвентаризації викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря є проведення прямих вимірювань забруднюючих речовин до проектних даних або технологічного регламенту для визначення оцінки впливу на навколишнє природне середовище. Відсутність відомостей щодо впливу на навколишнє природне середовище унеможливлює проведення інвентаризації джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, оскільки неможливо порівняти інструментальні заміри з вихідними даними. Зважаючи на те, що під час обшуку не виявлено проектної документації, видача дозволу на викиди забруднюючих речовин в повітря є неможливою. За відсутності сертифікатів відповідності та технічних паспортів на обладнання з інформацією про повне найменування обладнання, характеристики забруднюючих речовин, типу газоочищення, результатів прямого вимірювання забруднюючих речовин для з`ясування оцінки впливу на навколишнє природне середовище тощо, провести інвентаризацію викидів забруднюючих речовин неможливо, так як неможливо встановити, чи відповідає фактичний об`єм викидів інструментальним показникам.

Відповідно до п. 2.4.3. Інструкції, кількісна та якісна характеристики джерел утворення надаються на основі прямих вимірювань забруднюючих речовин, проектних даних або технологічного регламенту.

Згідно з п. 2.5.3. Інструкції, показники з проекту (або з техрегламенту) є обов`язковими.

З огляду на викладене, стороною обвинувачення здобуто достатніх даних стверджувати про те, що при виконанні Звіту з інвентаризації викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря на об`єкті ТОВ «Ливарний завод «Символ» (вказаний звіт є обов`язковою умовою для отримання спеціального дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами) в порушення Інструкції не досліджувались сертифікати відповідності та технічні паспорти на обладнання, розміщене на території ТОВ «Ливарний завод «Символ», не здійснювалось порівняння інструментальних замірів з вихідними даними, і як наслідок належним чином не з`ясовувалась оцінка впливу на навколишнє природне середовище.

У зв`язку з тим, що зазначені документи відсутні у ТОВ «Ливарний завод «Символ», вони перебувають у виконавця Звіту з інвентаризації викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря - ПП «Науково-виробнича фірма «СОТИС».

Здійснюючи функцію судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні під час розгляду цього клопотання, слідчим суддею у судовому засіданні не встановлено усі, передбачені ст.234 КПК України, підстави для задоволення внесеного слідчим клопотання.

Відповідно до ч. 1 ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення, або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.

Відповідно до ч. 2 ст. 234 КПК України обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді.

Відповідно до п. 8 ч. 3 ст. 234 КПК України у разі необхідності провести обшук слідчий за погодженням з прокурором або прокурор звертається до слідчого судді з відповідним клопотанням, яке повинно містити відомості про обґрунтування того, що доступ до речей, документів або відомостей, які можуть у них міститися, неможливо отримати органом досудового розслідування у добровільному порядку шляхом витребування речей, документів, відомостей відповідно до частини другої статті 93 цього Кодексу, або за допомогою інших слідчих дій, передбачених цим Кодексом, а доступ до осіб, яких планується відшукати, за допомогою інших слідчих дій, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до п. 5 ч. 5 ст. 234 КПК України слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про обшук, якщо прокурор, слідчий не доведе наявність достатніх підстав вважати, що, зокрема: за встановлених обставин обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб, а також заходом, пропорційним втручанню в особисте і сімейне життя особи.

Отже, надання дозволу на проведення обшуку здійснюється виключно у випадку доведення стороною кримінального провадження у своєму клопотанні обставин, передбачених ч. ч. 3, 5 ст. 234 КПК України.

Згідно ч. 5 ст. 110 КПК України під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні надати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.

Проте слідчим до клопотання не надано жодного доказу в підтвердження вищезазначеного, що унеможливлює слідчому судді надати оцінку для встановлення дійсних обставин обґрунтування необхідності вилучення документів у кримінальному провадженні.

Таким чином, дослідивши матеріали клопотання в сукупності, суд приходить до висновку, що доводи клопотання не знайшли в судовому засіданні свого підтвердження та обґрунтування, у зв`язку з чим суд відмовляє у його задоволенні.

Керуючись ст.ст.110,303-307,309,ч.2 ст.376,234,235 КПК України, слідчий суддя -

УХВАЛИВ:

В задоволенні клопотання старшого слідчого у провадженні - слідчого СУ ГУНП в Чернігівській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором Козелецької окружної прокуратури ОСОБА_4 , про проведення обшуку, в рамках досудового розслідування в кримінальному провадженню, внесеному до ЄРДР за № 42021270000000106 від 19.10.2021, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 241 КК України - відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий cуддя ОСОБА_1

СудНовозаводський районний суд м.Чернігова
Дата ухвалення рішення05.01.2022
Оприлюднено13.01.2023
Номер документу102517785
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про проведення обшуку житла чи іншого володіння особи

Судовий реєстр по справі —751/11/22

Ухвала від 05.01.2022

Кримінальне

Новозаводський районний суд м.Чернігова

Деркач О. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні