Пр.№ 2/155/86/22
Справа № 155/1746/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 січня 2022 року м.Горохів
Горохівський районний суд Волинської області
в складі: головуючого - судді Адамчук Г.М.
при секретарі судового засідання Ревуцькій М.В.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі засідань Горохівського районного суду в м.Горохів Волинської області справу за позовом ОСОБА_1 до Берестечківської міської ради про визнання права власності на спадкове майно, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернулася з вищевказаним позовом до Берестечківської міської ради про визнання права власності на спадкове майно.
Свої позовні вимоги обгрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 . Спадщину після смерті ОСОБА_2 позивач прийняла шляхом спільного проживання на момент смерті зі спадкодавцем. Чоловік спадкодавці ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Єдиним спадкоємцем після смерті ОСОБА_2 по закону є ОСОБА_1 . На момент смерті спадкодавцю належала земельна ділянка площею 1.40 га, яка призначена для ведення особистого підсобного господарства, яка розташована на території Смолявської сільської ради Горохівський район Волинська область на підставі державного акта на право приватної власності на землю Серія ІІІ-ВЛ № 002019.
Позивачка є єдиною спадкоємицею майна по закону, однак оскільки правовстановлюючих документів на це майно немає, а нотаріальна контора відмовила позивачці у видачі їй свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку, то позивачка просила визнати за нею право власності на вищевказане майно в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 .
У підготовче судове засідання представник відповідача Берестечківської міської ради не з`явився, однак скерував до суду письмове клопотання про розгляд справи без його участі, заявлені позовні вимоги визнає повністю.
У підготовче судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явилася, однак скерувала до суду письмове клопотання про розгляд справи без її участі, заявлені позовні вимоги підтримує повністю.
Оскільки сторони в судове засідання не з`явились, відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України фіксація судового засідання з допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд вважає, що даний позов підлягає до задоволення повністю з наступних підстав.
Із державного акту на право приватної власності на землю серії ІІІ-ВЛ № 002019, вбачається, що ОСОБА_2 передано у приватну власність земельну ділянку площею 1.40 га, яка призначена для ведення особистого підсобного господарства та розташована на території Смолявської сільської ради Горохівський район Волинська область.
Згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, індексний № НВ-3513282332021, кадастровий номер земельної ділянки загальною площею 1,3959 га - 0720887600:00:001:0588.
Як вбачається із свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Смолява Горохівського району Волинської області.
Згідно довідки №407, виданої 29 жовтня 2021 року Берестечківською міською радою, єдиною спадкоємицею після смерті ОСОБА_2 по закону є позивачка ОСОБА_1 .
Відповідно до 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно з ч.1 ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно з ч.1 ст.1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 1 ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. Відповідно до ст. 1233 ЦК України заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок свої смерті.
Із інформаційної довідки зі Спадкового реєстру № 67996444 від 29.12.2021 вбачається, що заповіт ОСОБА_2 не посвідчувався.
Відповідно до ч.3 ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Згідно ч.5 ст.1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч.1 ст.1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
Згідно ч.1 ст.1273 ЦК України, спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу. Заява про відмову від прийняття спадщини подається нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Із матеріалів спадкової справи, заведеної Горохівською державною нотаріальною конторою після смерті ОСОБА_2 25.11.2021 року, вбачається, що крім позивача, із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_1 , ніхто не звертався.
Із свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 вбачається, що ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Із свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 вбачається, що ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Із свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 вбачається, що ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Таким чином, позивач є єдиною спадкоємицею, яка прийняла спадщину, інші спадкоємці - не вчинили дій, передбачених ст. 1267, 1268 ЦК України у визначений ст. 1270 ЦК України строк, а тому, відповідно до ст. 1272 ЦК України їх слід вважати такими, що не прийняли спадщину.
Згідно з ч.1 ст.1258 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. А відповідно до ч.2 ст.1258 ЦК України, кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
Згідно ч.1 ст.1265 ЦК України у п`яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.
Ступінь споріднення визначається за числом народжень, що віддаляють родича від спадкодавця. Народження самого спадкодавця не входить до цього числа.
Згідно з пунктом г частини 1 статті 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.
Пунктом а частини 3 статті 152 ЗК України визначено, що захист прав громадян на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом визнання права.
Відповідно до ст. 392 Цивільного кодексу України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється чи не визнається іншою особою.
Із постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії, виданої Горохівською державною нотаріальною конторою від 25.11.2021 року, вбачається що позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом у зв`язку із неподанням оригіналу правовстановлюючого документу на спадкове майно.
Отже, виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що позивач ОСОБА_1 є єдиною спадкоємицею за законом майна померлої ОСОБА_2 , яка прийняла спадщину в установленому порядку та як спадкоємець за законом п`ятої черги після померлої має право на спадкування її майна, але у зв`язку з відмовою нотаріуса не може оформити спадщину в нотаріальному порядку, а тому суд визнає за ОСОБА_1 , в порядку спадкування за законом п`ятої черги, після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на земельну ділянку площею 1,40 га, яка призначена для ведення особистого підсобного господарства, кадастровий номер земельної ділянки: 0720887600:00:001:0588, яка розташована на території Смолявської сільської ради Горохівського району Волинської області.
Керуючись ст.ст.12, 13, 89, 259, 264-265 ЦПК України, ст.ст.1217, 1222, 1223, 1235, 1261, 1268, 1269 ЦК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 , в порядку спадкування за законом п`ятої черги, після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на земельну ділянку площею 1,40 га, яка призначена для ведення особистого підсобного господарства, кадастровий номер земельної ділянки: 0720887600:00:001:0588, яка розташована на території Смолявської сільської ради Горохівського району Волинської області.
Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий
Суд | Горохівський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 18.01.2022 |
Оприлюднено | 20.01.2022 |
Номер документу | 102568849 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Горохівський районний суд Волинської області
Адамчук Г. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні