Справа № 939/2518/21
РІШЕННЯ
Іменем України
12 січня 2022 рокусмт Бородянка
Бородянський районний суд Київської області в складі головуючої судді Герасименко М.М., за участі секретаря Рассказової М.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Бородянської селищної ради Бучанського району Київської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
ВСТАНОВИВ:
У листопаді 2021 року позивач звернувся до суду з позовом до Бородянської селищної ради Бучанського району Київської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини. В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_2 , після смерті якого відкрилася спадщина у вигляді земельних ділянок площею 2,1721 га, кадастровий номер 3221088600:05:006:0117 та площею 0,8159 га, кадастровий номер 3221088600:05:001:0088, призначених для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які розташовані на території Шибенської сільської ради Бородянського (на даний час - Бучанського) району Київської області. У встановлений законодавством строк позивач не зміг звернутися до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, у зв`язку із погіршенням стану здоров`я. Позивач зазначив, що через травму голови він став страждати на провали пам`яті та періодично втрачати свідомість, через що проходить лікування, що підтверджується медичною карткою амбулаторного хворого. Позивач звернувся до нотаріуса щодо прийняття спадщини після смерті батька, проте йому було повідомлено про пропуск ним строку для прийняття спадщини. З урахуванням зазначених поважних причин пропуску строку на прийняття спадщини, позивач просив визначити йому додатковий строк для прийняття спадщини.
Ухвалою суду від 01 листопада 2021 року відкрито провадження у справі та призначено у справі підготовче засідання.
Ухвалою суду від 16 грудня 2021 року закрито підготовче провадження та справа призначена до розгляду в судовому засіданні на 12 січня 2022 року.
Представник позивача ОСОБА_1 - адвокат Тищенко Л.М. у судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила їх задовольнити.
Від відповідача надійшла заява про розгляд справи без участі його представника.
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, допитавши свідка, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 (а.с. 6).
ОСОБА_2 належали на праві власності земельні ділянки площею 2,1721 га, кадастровий номер 3221088600:05:006:0117 та площею 0,8159 га, кадастровий номер 3221088600:05:001:0088, призначені для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташовані на території Шибенської сільської ради Бородянського (на даний час - Бучанського) району Київської області (а.с. 16, 17).
Позивач є сином ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 (а.с. 8).
Як вбачається з Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) від 02 листопада 2021 року, спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилась (а.с. 33).
Відповідно до довідки Здвижівського старостинського округу Бучанської міської ради Київської області № П-19055 від 30 червня 2021 року, ОСОБА_2 був зареєстрований з 13 серпня 1999 року та проживав по день смерті за адресою: АДРЕСА_1 . На день смерті спільно з ним у вказаному житловому будинку ніхто не проживав та не був зареєстрований (а.с. 50).
Як зазначається позивачем, він звернувся до державного нотаріуса для прийняття спадщини, проте нотаріус не прийняла заяву про прийняття спадщини та повідомила останнього про пропуск шестимісячного строку на прийняття спадщини.
Позивач зазначив, що пропустив шестимісячний строк на прийняття спадщини у зв`язку із погіршенням стану здоров`я, оскільки через травму голови він став страждати на провали пам`яті та періодично втрачати свідомість, через що проходив лікування.
На підтвердження наведеного долучив до позову копії записів з медичної картки амбулаторного хворого.
Як вбачається з наданих до позову копій медичної картки амбулаторного хворого, позивач перебуває на диспансерному обліку із діагнозом: артеріальна гіпертензія ІІ ступеню, хронічний бронхіт, ішемічна хвороба серця, АСКС. Позивачу призначалось лікування у 2011, 2018 та 2021 році. Згідно запису невропатолога від 25 лютого 2011 року позивачу встановлено діагноз: наслідки перенесеного струсу головного мозку, АГ ІІ ступеню, лівобічний гемисиндром.
Свідок ОСОБА_3 , яка є дочкою позивача вказала, що ОСОБА_1 страждає на провали пам`яті, а після смерті його батька - ОСОБА_2 стан здоров`я позивача погіршився, він почав все забувати та блукати, не пам`ятаючи де був. Вказала, що сусідка підвозила позивача до нотаріуса, позивач мав намір подати заяву про прийняття спадщини після смерті батька, проте, як з`ясувалось згодом, таку заяву позивач не подав. Наразі позивач не пам`ятає обставин, що стосуються прийняття спадщини.
Згідно до ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до вимог ст.1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до ч.1,2 ст.1277 ЦК України, у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття, орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини.
Згідно зі ст.5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Оскільки спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилась, спадщина ніким не прийнята, заяв про відмову від спадщини позивач не подавав, спадщина не визнана судом відумерлою, позивач в інший спосіб, крім як звернутися з позовом до суду про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, захистити своє право на спадкування не може.
В законі не міститься визначення поняття поважності причин пропуску строку для прийняття спадщини і їх поважність повинна визначатися судом у кожному випадку, виходячи з конкретних обставин справи та характеру взаємовідносин сторін, даних щодо юридичної обізнаності особи.
Посилання позивача на незадовільний стан здоров`я, судом визнається поважною причиною пропуску строку на подання позивачем заяви про прийняття спадщини.
У судовому засіданні порушень визначенням позивачеві додаткового строку для прийняття спадщини прав, свобод чи інтересів інших осіб не встановлено, оскільки інші спадкоємці, які прийняли спадщину відсутні.
Відповідно до п.п. 2, 6 ст.3 ЦК України, загальними засадами цивільного законодавства є неприпустимість позбавлення права власності, судовий захист цивільного права та інтересу, а також справедливість, добросовісність та розумність і ними суд має керуватися при вирішенні питання про права на спадкування.
З урахуванням вищенаведених вимог закону, поважності пропуску строку на подання заяви про прийняття спадщини позивачем, відсутності інших, крім позивача, спадкоємців, які б бажали прийняти спадщину, визначення додаткового строку для звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини буде відповідати загальним засадам цивільного законодавства, визначених у ст. 3 ЦК України.
Три місяці буде достатнім строком для подання позивачем відповідної заяви.
Керуючись ст.ст. 10, 12, 13, 81, 141, 259, 263, 264, 265, 268, 273, 354 ЦПК України, ст.ст. 3, 13, 1270, 1272 ЦК України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Бородянської селищної ради Бучанського району Київської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , терміном в три місяці з моменту набрання рішенням суду законної сили.
На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення суду складено 13 січня 2022 року.
СуддяМ.Герасименко
Суд | Бородянський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 13.01.2022 |
Оприлюднено | 21.01.2022 |
Номер документу | 102584881 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Бородянський районний суд Київської області
Герасименко М. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні