Справа № 545/2600/21
Провадження № 2/545/162/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"18" січня 2022 р. Полтавський районний суд Полтавської області у складі:
головуючого судді Потетій А.Г.,
при секретарі Данко А.Р.
розглянувши у підготовчому засіданні в залі суду у м. Полтава цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Терешківської сільської ради Полтавського району Полтавської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Полтавська районна державна нотаріальна контора, про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування, -
в с т а н о в и в:
Позивач звернулася до суду з позовом до Терешківської сільської ради Полтавського району Полтавської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Полтавська районна державна нотаріальна контора, про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер дідусь позивача - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після нього відкрилась спадщина у вигляді земельної ділянки площею 4,982 га на території Микільської сільської ради Полтавського району Полтавської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер:5324083900:00:025:0007.
Згідно ч.1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Позивач має намір успадкувати вищезазначене майно, але після смерті дідуся не залишилось оригіналів правовстановлюючих документів та доказів наявності родинних відносин між ними, тому виникла необхідність звертатись до суду з позовною вимогою про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на спадкове майно.
За таких обставин позивач звернулася до суду із зазначеним позовом.
В судове засідання позивачка не з`явилася, надіславши на адресу суду заяву про розгляд справи без її участі, позов підтримала та прохала задовольнити.
Від представника відповідача Терешківської сільської ради Полтавського району Полтавської області до суду надійшла заява про розгляд справи без їх участі, не заперечили проти задоволення позову.
Від представника відповідача Полтавської районної державної нотаріальної контори до суду надійшла заява про розгляд справи без їх участі, проти задоволення позову не заперечували.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку що позов підлягає до задоволення.
Як вбачається з матеріалів справи і встановлено судом, ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , актова запис про смерть № 43 від 20.06.2000 року, свідоцтво серія НОМЕР_1 .
Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина у вигляді земельної ділянки площею 4,982 га на території Микільської сільської ради Полтавського району Полтавської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер:5324083900:00:025:0007.
Відповідно до п.5 ч.1 ст.293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно з п.1 ч.1 cт.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Згідно п. 7 постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31 березня 1995 року Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв`язку із втратою годувальника, тощо.
Позивач являється близьким родичем померлого, і проживала на момент його смерті з ним та своєю матір`ю ОСОБА_3 та вели з ОСОБА_2 спільне господарство за адресою: АДРЕСА_1 .
Також ОСОБА_3 проводила поховання спадкодавця - свого дядька ОСОБА_2 , про що свідчить довідка Терешківської сільської ради Полтавського району Полтавської області № 902 від 07.04.2021 року.
Прізвище позивачки ОСОБА_1 змінено на ОСОБА_1 у зв`язку з укладенням шлюбу, Свідоцтво про шлюб серії НОМЕР_2 від 26.10.2019 року.
ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем за законом після померлого діда.
Згідно ч. 1, ч. 2 ст. 158 Земельного кодексу України, земельні спори вирішуються судами, органами місцевого самоврядування та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Виключно судом вирішуються земельні спори з приводу володіння, користування і розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності громадян І юридичних осіб, а також спори щодо розмежування територій сіл, селищ, міст, районів та областей.
Відповідно до ст.316 ЦК України, право власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Згідно ст.328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст.392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Згідно зі частинами 9, 10 ст. 79-1 Земельного кодексу України земельна ділянка може бути об`єктом цивільних прав виключно з моменту її формування та державної реєстрації права власності на неї. Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.
Відповідно до ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщина і не припинилися в наслідок його смерті.
Відповідно до ч. 1 ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення. Як роз`яснено в п 10 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року за № 7 Про судову практику у справах про спадкування , право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування зі збереженням її цільового призначення, при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом (саме оригіналом, а не копією).
Згідно ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
У відповідності до п.4.14 глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання право встановлювальних документів щодо належності цього майна спадкодавцеві.
Відповідно до змісту ст. ст. 11, 15 ЦК України цивільні права і обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. Кожна особа має право на судовий захист.
Захист цивільних прав - це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення.
Під способами захисту суб`єктивних цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав.
На підставі викладеного суд вважає позов таким, що підлягає до задоволення.
Керуючись ст.12, 13, 30, 78-80, 141, 258 - 268, 280-283, 284, 352 ЦПК України, ст. 11, 15-16, 328, 346, 355-357, 370, 1268, 1270 ЦК України, суд,-
в и р і ш и в :
Позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Встановити факт родинних відносин, а саме те, що померлий ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 є дідом ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_3 , паспорт № НОМЕР_4 дійсний до 05.11.2029 року, орган що видав 5311, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2 ).
Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_3 , паспорт № НОМЕР_4 дійсний до 05.11.2029 року, орган що видав 5311, зареєстрованою за адресою: АДРЕСА_2 ) право власності на земельну ділянку площею 4,782 га на території Микільської сільської ради Полтавського району Полтавської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 5324083900:00:025:0007 в порядку спадкування за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 діда - ОСОБА_2 .
Судові витрати віднести за рахунок позивача.
Рішення може бути оскаржене до Полтавського апеляційного суду через Полтавський районний суд Полтавської області протягом тридцяти днів з моменту проголошення, а учасниками, що не були присутні при його проголошенні у той же строк з моменту отримання копії рішення.
Суддя: А.Г. Потетій
Суд | Полтавський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 18.01.2022 |
Оприлюднено | 21.01.2022 |
Номер документу | 102596783 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Полтавський районний суд Полтавської області
Потетій А. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні