Рішення
від 13.01.2022 по справі 547/811/21
СЕМЕНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

СЕМЕНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Шевченка, 41-а, смт Семенівка, Кременчуцький район, Полтавська область, 38200

тел. (05341) 9-17-39, факс (05341) 9-17-39, 9-15-37

Справа №547/811/21

Провадження №2/547/56/22

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 січня 2022 року смт Семенівка

Семенівський районний Полтавської області в складі:

головуючої судді Самойленко Л.М.,

за участі секретаря судового засідання Юрченко Ю.В.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі судових засідань № 2 Семенівського районного суду Полтавської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Оболонської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2021 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Оболонської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача ОСОБА_2 , який на момент смерті знаходився в м. Донецьк. Після його смерті залишилася спадщина, яка складається,зокрема, із земельної ділянкина 0,25 га, розташованої на території Оболонської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області. Згідно заповіту від 13.12.2017, ОСОБА_2 заповів зазначену земельну ділянку своєму сину ОСОБА_1 .

У вересні 2021 року позивач звернувся до нотаріуса з метою оформлення спадкових прав на спадкове майно, але нотаріусом було відмовлено та роз`яснено, що пропущений строк, необхідний для прийняття спадщини, який закінчився 08.07.2021 року. У встановлений законом строк для прийняття спадщини позивач не звернувся до нотаріуса для подачі заяви через відсутність свідоцтва про смерть спадкодавця, яке не було видане органом державної влади України, оскільки спадкодавець ОСОБА_3 на день смерті перебував у м. Донецьк, що є тимчасово окупованою територією України. 29 червня 2021 року позивач звернувся до Оржицького районного суду Полтавської області із заявою про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України. Рішенням Оржицького суду Полтавської області від 19 липня 2021 року було встановлено факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Донецьк ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Юридичний факт смерті спадкодавця встановлено після спливу 6 - місячного строку для прийняття спадщини. Враховуючи вищевикладене позивач ОСОБА_1 вважає причини пропуску для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 поважними для встановлення додаткового строку для прийняття спадщини.

Ухвалою Семенівського районного суду Полтавської області від 24.09.2021 відкрито провадження по справі за правилами загального позовного провадження.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, про розгляд справи повідомлений належним чином, в позовній заяві просив розглянути справу без його участі.

Представник позивача Трембач В.Внаправив до суду клопотання про розгляд справи у його відсутності.

Відповідач Оболонська сільська рада Кременчуцького району Полтавської області в судове засідання представника не направила, направили до суду клопотання про розгляд справи без участі представника, позовні вимоги визнають в повному обсязі.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Всебічно проаналізувавши обставини справи в їх сукупності, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному і об`єктивному розгляді справи, зібрані по справі докази, керуючись законом, суд дійшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 виданого 07.09.2021 року Оржицьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Лубенському районі Полтавської області Північно - Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача ОСОБА_2 (а.с. 7).

Відповідно до рішення Оржицького районного суду Полтавської області від 19.07.2021 встановлено факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Донецьк, Донецької області, Україна (а.с. 12-13).

У своєму заповіті зареєстрованому за №78 та посвідченому 13.12.2017 секретарем виконкому Горошинської сільської ради Семенівського району Полтавської області ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , належний на праві приватної власності житловий будинок з усіма надвірними будівлями, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , земельну ділянку, розміром 0,2500 га, державний акт на право власності серії ЯК №658034, кадастровий номер 5324581504:04:001:0024, яка розташована на території Горошинської сільської ради Семенівського району Полтавської області, земельну ділянку, розміром 0,1965 га, державний акт серії ЯК №658061, кадастровий номер 5324581504:04:001:0053, яка розташована на території Горошинської сільської ради Семенівського району Полтавської області, заповів позивачу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с. 9)

У вересня 2021 року позивач звернувся до приватного нотаріуса Кременчуцького районного нотаріального округу Полтавської області Трембач Н.В. з метою оформлення спадщини після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , але йому було відмовлено у зв`язку з відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів (а.с.15).

Відповідно до ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи, або день, з якого вона оголошується померлою.

Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її відповідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Згідно ч. 1 ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 1272 ЦК України.

Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування", особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК.

Зазначене положення застосовується до спадкоємців, в яких право на спадкування виникло з набранням чинності зазначеним Кодексом. Суди відкривають провадження в такій справі уразі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину, а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Згідно Правової позиції Верховного Суду України у справі № 6-85цс12, право на спадщину належить спадкоємцеві з моменту її відкриття й закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав із спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Листом Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 року № 24-753/0/4-13 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування роз`яснено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно зі спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини відповідно до ч. 1 ст. 1269 ЦК України. Заява про прийняття спадщини подається до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини особисто. Зі змісту п. 207 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України вбачається, що письмову заяву про прийняття спадщини та відмову від неї може бути надіслано поштою (втратила чинність на підставі наказу Міністерства юстиції України № 296/5 від 22 лютого 2012 року). Надіслання заяви про прийняття спадщини поштою передбачено п. 3.5 гл. 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5.

Норми ст. 1272 ЦК України щодо права на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку для прийняття спадщини застосовуються до спадкоємців, право на спадкування яких виникло із набранням чинності ЦК.

Відповідно до ст. 1272 ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до змісту ст. 1272 ЦК України позов про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини подається:

1) у разі відсутності письмової згоди всіх спадкоємців, які прийняли спадщину, на подання спадкоємцем, який пропустив шестимісячний строк, заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори;

2) у разі пропуску шестимісячного строку подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори та відсутності інших спадкоємців, які прийняли спадщину та могли б дати письмову згоду на подання цієї заяви.

При вирішенні справ про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини слід також враховувати, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними. У зазначеній категорії справ є обов`язковим обґрунтування в мотивувальній частині судового рішення поважності причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Аналізуючи зібрані по справі докази в світлі наведених правових норм, суд вважає, що строк на звернення із заявою про прийняття спадщини пропущений з поважних причин.

З огляду на вищевикладене, беручи до уваги всі встановлені судом факти і відповідні їм правовідносин, належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок у їх сукупності, суд приходить до висновку, що строк прийняття спадщини позивачем пропущено з поважних причин, тому позов ОСОБА_1 є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Відтак суд задовольняє позов повністю.

Керуючись ст. ст. 200, 206, 258, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Оболонської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -задовольнити повністю.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_2 , додатковий строк 2 (два) місяці з дня набрання рішенням законної сили для подання заяви до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку учасниками справи до Полтавського апеляційного суду протягом 30-ти днів з дня його проголошення.

Позивач - ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_2 .

Відповідач - Оболонська сільська рада Кременчуцького району Полтавської області, Полтавська обл., Кременчуцький р-н., с. Оболонь, вул. Позена, 1/2; код ЄДРПОУ 22543563.

Суддя Л.М. Самойленко

СудСеменівський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення13.01.2022
Оприлюднено24.01.2022
Номер документу102596907
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —547/811/21

Рішення від 13.01.2022

Цивільне

Семенівський районний суд Полтавської області

Самойленко Л. М.

Ухвала від 14.12.2021

Цивільне

Семенівський районний суд Полтавської області

Самойленко Л. М.

Ухвала від 24.09.2021

Цивільне

Семенівський районний суд Полтавської області

Самойленко Л. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні