Справа № 629/5334/21
Номер провадження 2/629/134/22
РIШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.01.2022 року м. Лозова
Лозівський міськрайонний суд Харківської області у складі: головуючого судді- Мицик С.А., за участю секретаря судового засідання - Заводяної О.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом представника ОСОБА_1 адвоката Дегтярчук Ірини Олександрівни до територіальної громади в особі Лозівської міської ради Харківської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
ВСТАНОВИВ:
Представник ОСОБА_1 адвокат Дегтярчук І.О. звернулася до суду з позовом, в якому просить визначити додатковий строк - три місяці, для подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 . В обґрунтування позову зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , який на день смерті був зареєстрований в Харківській області Лозівського району смт. Орілька. Після його смерті відкрилася спадщина, яка складається з земельної ділянки, площею 4,9381 га, яка розташована на території Орільської селищної ради Лозівського району Харківської області та надана для ведення сільськогосподарського виробництва. Згідно заповіту спадкоємцем на вказане спадкове майно є заявник - ОСОБА_1 . В липні 2021 року під час здачі квартального звіту позивачу стало відомо, що ОСОБА_2 помер, оскільки між ними було укладено договір оренди земельної ділянки. Для виявлення кола спадкоємців ОСОБА_1 звернувся з заявою до нотаріальної контори. На запит нотаріуса 17.09.2021 йому було видано дублікат заповіту. Вказав, що на час відкриття спадщини разом зі спадкоємцем не проживав, про наявність заповіту дізнався поза межами строку, передбаченого ч. 1 ст. 1270 ЦК України, тому вважає, що строк пропущено з поважних причин. При зверненні до нотаріуса з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину згідно заповіту він отримав відмову в зв`язку з пропуском шестимісячного терміну.
Представник позивача в судове засідання не з`явилася, надала заяву про розгляд справи за її відсутності, на задоволенні позовних вимог наполягала.
Представник відповідача в судове засідання не з`явилася, надала заяву про розгляд справи за її відсутності, просила вирішити справу на розсуд суду.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного.
Судом встановлено, що згідно копії заповіту від 24.09.2020, посвідченого приватним нотаріусом Лозівського міського нотаріального округу Харківської області Руденко Т.В., ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , заповів ОСОБА_1 земельну ділянку, площею 4,9381 га, кадастровий номер 6323955700:03:000:0521, надану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Орільської селищної ради, КСП ім. Свердлова, яка належить йому на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ХР №101371, що підтверджується копією витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі (а.с.11).
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть, виданого Лозівським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), актовий запис №1306 (а.с.10).
Постановою приватного нотаріуса Лозівської районного нотаріального округу Харківської області, Гладуну Ю.В. від 24.07.2021 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_2 з причини пропуску шестимісячного строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, що підтверджено копією постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії (а.с.14).
За загальним правилом положення про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).
Згідно з частиною третьою статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року № 6-1320цс17.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Таким чином, необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.
У вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права.
Відповідно до положень статті 63 Закону України Про нотаріат в редакції, яка діяла на момент відкриття спадщини, нотаріус або в сільських населених пунктах - посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, отримавши від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов`язана повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких відоме. Нотаріус або посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, також може зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення у пресі.
Отже, Закон пов`язує виникнення у нотаріуса або особи, уповноваженої на вчинення нотаріальних дій, обов`язку здійснювати дії щодо сповіщення спадкоємців, місце проживання або роботи яких відоме, з моментом заведення спадкової справи, чому передує звернення спадкоємця із заявою про прийняття спадщини.
Аналізуючи зібрані по справі докази в світлі наведених правових норм та встановлених судом обставин, суд вважає можливим встановити позивачу додатковий строк на звернення із заявою про прийняття спадщини.
Керуючись ст.ст.13,81,258,265,268 ЦПК України, ст.ст.1269,1270,1272 ЦК України, суд -
в и р і ш и в :
Позов -задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , і.п.н. НОМЕР_1 , уродженцю с. Захарінське Лозівського району Харківської області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 (місце реєстрації смерті Лозівський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), актовий запис №1306 від 22.12.2020), -в три місяці, починаючи з дня набрання цим рішенням суду законної сили.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя С.А.Мицик
Суд | Лозівський міськрайонний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 14.01.2022 |
Оприлюднено | 25.01.2022 |
Номер документу | 102607302 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Лозівський міськрайонний суд Харківської області
МИЦИК С. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні