Справа № 399/916/20
Провадження № 2/399/214/2021
РІШЕННЯ
Іменем України
01 грудня 2021 року селище Онуфріївка
Онуфріївський районний суд Кіровоградської області в складі: головуючого судді Лях М.М., за участю секретаря судових засідань Гриценко Т.М., представника позивача - адвоката Назаренка В.В., представника третьої особи - адвоката Кінаша А.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Онуфріївка в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Онуфріївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області, треті особи Онуфріївська районна державна нотаріальна контора, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
встановив:
До Онуфріївського районного суду Кіровоградської області з позовом звернулася ОСОБА_1 до Онуфріївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області, треті особи Онуфріївська районна державна нотаріальна контора, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, в якому просить визначити їй додатковий строк шість місяців для подачі заяви про прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 .
Свій позов мотивує тим, що вона тривалий час проживає в Російській Федерації. ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її свекруха ОСОБА_4 , яка проживала в АДРЕСА_1. Крім неї за вказаною адресою ніхто не проживав та не був зареєстрований. Після її смерті залишилося спадкове майно, яке складається з земельної ділянки площею 5, 3713 га, розташованої на території Деріївської сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області, кадастровий номер 3524681300:02:000:0107 та житлового будинку загальною прощею 48, 1 кв.м, який знаходиться по АДРЕСА_1 . Спадкоємцем після померлої є її син ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який був чоловіком позивачки, але помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , переживши свою матір лише на місяць.
Після смерті чоловіка вона вперше приїхала на Україну лише в листопаді 2017 року, і в цей час дізналася про те, що покійною свекрухою був складений заповіт на користь її чоловіка, покійного ОСОБА_5 , про наявність якого не були повідомлені ні вона, ні він.
На день смерті ОСОБА_4 її чоловік ОСОБА_5 дуже хворів, знаходився на стаціонарному лікуванні в Калінінградській обласній психіатричній лікарні № 1, тому, після смерті матері звернутись до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини не мав можливості. Після смерті чоловіка вона прийняла спадщину в Російській Федерації та вважає, що за правилами спадкової трансмісії вона, як дружина померлого до закінчення шестимісячного строку для прийняття спадщини чоловіка, набула права спадкування після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 .
По причинам необізнаності спадкоємця про наявність заповіту, тривалої хвороби спадкоємця ОСОБА_5 та великої відстані між місцем проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна, які є поважними, вона пропустила строк подачі заяви про прийняття спадщини, тому не може отримати у нотаріуса свідоцтво про право на спадщину. Просила суд визначити їй додатковий строк в шість місяців для подання заяви нотаріусу для прийняття спадщини.
Ухвалою судді Онуфріївського районного суду Кіровоградської області від 10.11.2020 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.
Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 24.09.2021 матеріали цивільної справи № 399/916/20 передані для розгляду судді Лях М.М.
Ухвалою судді Онуфріївського районного суду Кіровоградської області Лях М.М. від 27.09.2021 справу прийнято до свого провадження та призначено до судового розгляду.
В судовому засіданні представник позивача адвокат Назаренко В.В. позовні вимоги підтримав повністю, та просив їх задовольнити.
Представник третьої особи ОСОБА_3 - адвокат Кінаш А.Г. в судовому засіданні позовні вимоги визнав та проти їх задоволення не заперечував.
Представник відповідача - Онуфріївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області - в судове засідання не з`явився, надав суду заяву, згідно якої просили справу розглянути без їх участі, та у вирішенні даного спору повністю покладаються на розсуд суду.
Представник третьої особи Онуфріївської районної державної нотаріальної контори в судове засідання не з`явився, про день і час розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Третя особа ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, про день і час розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи представника позивача та представника третьої особи, оцінивши надані докази в їх сукупності, приходить до наступних висновків.
В судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в АДРЕСА_1 померла ОСОБА_4 , що підтверджується доданою до позову копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 /т. 1 а.с. 9/. Згідно довідки № 165 від 24.01.2018 померла ОСОБА_4 до дня смерті проживала та була зареєстрована в АДРЕСА_1 одна, ніхто зареєстрований за вищевказаною адресою не був /т. 1 а.с. 17/.
Після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина на належне їй майно, а саме: земельну ділянку площею 5, 3713 га, розташовану на території Деріївської сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області, кадастровий номер 3524681300:02:000:0107 та житловий будинок загальною прощею 48, 1 кв.м, який знаходиться по АДРЕСА_1 та розташований на земельній ділянці 7000 кв.м, що підтверджується Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта від 23 червня 2020 року /т. 1 а.с. 20-22/.
Згідно заповіту, посвідченого 28 травня 2009 року ОСОБА_6 , секретарем Деріївської сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області, зареєстрованого в реєстрі за № 13, зазначене майно померла заповіла своєму синові ОСОБА_5 , а житловий будинок, що знаходиться по АДРЕСА_1 заповіла онукові ОСОБА_2 /т. 1 а.с. 24/.
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданого 17 грудня 2014 року відділом РАЦС адміністрації муніципальної освіти Балтийський муніципальний район Калінінградської області, ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 у м. Балтійськ Калінінградської області, Росія /т. 1 а.с. 10/. Спадщину після його смерті прийняла його дружина ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом, виданим 10 квітня 2015 року нотаріусом Балтійського міського нотаріального округу Калінінградської області Тихоновою С.П., зареєстровано в реєстрі за № 2-833 /т. 1 а.с. 13-16/.
Постановою державного нотаріуса Онуфріївської державної нотаріальної контори Оніщенко А.А. від 09.10.2018 позивачу ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право власності на спадкове майно в зв`язку з пропуском ОСОБА_5 шестимісячного строку для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 / т. 1 а.с. 44/.
ОСОБА_5 у встановлений законом шестимісячний строк до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини не звернувся, так як не знав про наявність заповіту матері на його ім`я, проживав в м. Балтійськ Калінінградської області, РФ, що знаходиться на великій відстані від місця знаходження спадкового майна та внаслідок своєї тривалої хвороби, що підтверджується епікризом до історії хвороби № 547, відповідно до якого останній знаходився на стаціонарному лікуванні Калінінградської обласної психіатричної лікарні № 1 з 03 липня 2014 року по 26 серпня 2014 року /т. 1 а.с. 18-19/.
Відповідно до відміток у паспорті громадянки Російської Федерації ОСОБА_1 вбачається, що вона перебувала на території України в період з 08.11.2017 по 17.11.2017 /т. 1 а.с. 25-26/. Дана обставина узгоджується з тим, що в цей же час, а саме 10 листопада 2017 року вона отримала дублікат заповіту, що підтверджується її особистим підписом у Реєстрі для реєстрації нотаріальних дій органу місцевого самоврядування Деріївської сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області /т. 2 а.с. 219-220/.
Відповідно до статті 1217 Цивільного кодексу України (далі ЦК) спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав із спадкодавцем, повинен подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
За вимогами ст. 1276 ЦК України, якщо спадкоємець за заповітом або за законом помер після відкриття спадщини і не встиг її прийняти, право на прийняття належної йому частки спадщини, крім права на прийняття обов`язкової частки у спадщині, переходить до його спадкоємців (спадкова трансмісія). Право на прийняття спадщини у цьому випадку здійснюється на загальних підставах протягом строку, що залишився. Якщо строк, що залишився, менший як три місяці, він подовжується до трьох місяців.
Згідно з положеннями п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 Про судову практику в справах про спадкування особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Зазначене положення застосовується до спадкоємців, в яких право на спадкування виникло з набранням чинності зазначеним Кодексом. Визначаючи спадкоємцеві додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, суд не повинен вирішувати питання про визнання за ним права на спадщину. Спадкоємець після визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини має право прийняти спадщину в порядку, установленому статтею 1269 ЦК України, звернувшись в нотаріальну контору, після чого вважається таким, що прийняв спадщину. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Згідно ст. 1270 вказаного Кодексу для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини; якщо виникнення у особи права на спадщину залежить від неприйняття спадщини або відмови в його прийнятті іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини, встановлюється в три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.
Згідно ч. 3 ст. 1272 вказаного Кодексу за позовом спадкоємця, що пропустив строк для прийняття спадщини із поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо. Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові 26 червня 2019 року справа № 565/1145/17.
Таким чином, велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємця ОСОБА_5 і місцем знаходження спадкового майна, його серйозна тривала хвороба та необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини.
Суд вважає, причини пропуску строку для подачі заяви про прийняття спадщини поважними, а тому позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 4, 5, 10, 12, 77, 78, 141, 259, 263-265, суд,
вирішив:
Позов ОСОБА_1 до Онуфріївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області, треті особи Онуфріївська районна державна нотаріальна контора, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженці села Куцеволівка Онуфріївського району Кіровоградської області додатковий строк тривалістю 6 (шість) місяців з дня набрання судовим рішенням законної сили для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Деріївка Онуфріївського району Кіровоградської області.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення до Кропивницького апеляційного суду через Онуфріївський районний суд Кіровоградської області.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 9 грудня 2021 року.
Суддя М.М. Лях
Суд | Онуфріївський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 01.12.2021 |
Оприлюднено | 26.01.2022 |
Номер документу | 102635479 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Онуфріївський районний суд Кіровоградської області
Лях М. М.
Цивільне
Онуфріївський районний суд Кіровоградської області
Лях М. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні