Справа № 233/4791/21
Провадження № 2/219/805/2022
УХВАЛА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 січня 2022 року Артемівський міськрайонний суд Донецької області у складі головуючого судді Погрібної Н.М., секретаря судового засідання Захарчук М.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Бахмута цивільну справу за позовною заявою Кредитної Спілки Інтеграл до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,
встановив:
КС Інтеграл звернулась до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором № 430/2/С від 10.07.2009 р., а саме за процентами - 27 699,02 грн., 3 % річних - 507,17 грн., індекс інфляції - 4400,79 грн.
Одночасно, позивачем надана заява про відстрочення, розстрочення або звільнення від сплати судового збору, мотивуючи тим, що КС Інтеграл знаходиться в м. Донецьк, тому остання припинила свою діяльність на час проведення на території Донецької області АТО, виконання статутних завдань покладено на голову правління ОСОБА_2 , яка є вимушеною переселенкою з тимчасово окупованої території України. КС Інтеграл знаходиться у скрутному матеріальному стані, оскільки боржники добровільно не виконують поточні зобов`язання за кредитними договорами, у зв`язку з чим, підприємство несе збитки. Відсутність поштової діяльності на тимчасово окупованій території призвела до вкрай важкого майнового стану Кредитної Спілки, який перешкоджає сплату судового збору у встановленому законодавством розмірі і порядку. В КС Інтеграл відсутнє будь-яке зареєстроване рухоме та нерухоме майно, а також відсутній кошторис на 2021 р., на підставі якого, передбачаються будь-які витрати, іншого майна, крім пайових внесків, наданих під кредити членам, у Кредитної Спілки не має. Отже, вважає, що майновий стан КС Інтеграл та фінансова неможливість перешкоджає сплаті судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Ухвалою судді Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 13.12.2021 р. відкрите провадження за дійсною позовною заявою та призначено справу до розгляду на 13.01.2022 р.
В судове засідання представник позивача не з`явився, до суду надійшов уточнений позов про збільшення позовних вимог та заява про розгляд справи у відсутність представника позивача.
Відповідач в судове засідання не з`явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлявся.
Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов до наступного.
Судом встановлено, що провадження у справі відкрито за позовною заявою, поданою без додержання вимог, встановлених ст.ст. 175, 177 ЦПК України, а саме, не сплачено судовий збір.
Відповідно до ст. 136 ЦПК України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі.
Згідно ч. 1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
За ч. 2 ст. 8 вказаного Закону, суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Відповідно до роз`яснень, які містяться у п.29 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 10 від 17 жовтня 2014 року Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах (із змінами та доповненнями від 25 вересня 2015 р.) клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно зі статтею 10 ЦПК повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Єдиною підставою для відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати, є врахування судом майнового стану сторони, тобто фізичної або юридичної особи (наприклад: довідка про доходи, про склад сім`ї, про наявність на утриманні непрацездатних членів сім`ї, банківські документи про відсутність на рахунку коштів, довідка податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків тощо).
Таким чином, суддя відстрочує та розстрочує судові витрати, зменшує їх або звільняє від їх оплати при наявності беззаперечних доказів, які підтверджували б матеріальний стан платника.
Позивачем достатніх підтверджень про матеріальне становище до суду надано не було.
Наведені положення закону передбачають, що відстрочення сплати судового збору або зменшення розміру сплати судового збору є правом суду, а не його обов`язком.
Обставини для звільнення від сплати судового збору повинні бути виключними та такими, що обумовлюють необхідність у звільнені.
Отже, розглянувши документи, надані позивачем на підтвердження майнового стану та, як наслідок, відстрочення, розстрочення або звільнення від сплати судового збору, суд вважає недостатніми для прийняття рішення про відстрочення, розстрочення або звільнення позивача від сплати судового збору і приходить до висновку про відсутність підстави для відстрочення, розстрочення або звільнення позивача від сплати судового збору в розумінні ст. 8 Закону України Про судовий збір та ст. 136 ЦПК України.
Таким чином, враховуючи вищевикладені положення законодавства, а також докази, якими позивач обґрунтовує необхідність відстрочення, розстрочення або звільнення від сплати судового збору, суддя вважає за доцільне відмовити в задоволенні клопотання, позовну заяву слід залишити без руху відповідно до ст.185 ЦПК України.
Відповідно до ч. 4 ст. 177 ЦПК України, до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону. У матеріалах справи відсутній будь-який документ, що підтверджував би його сплату або посилання позивача про наявність в нього пільг щодо сплати судового збору.
Відповідно до уточненої позовної заяви ціна позову складає 33 188,45 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України Про судовій збір , за подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана юридичною особою справляється судовий збір у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
З огляду на викладене, позивачу необхідно сплатити судовий збір у розмірі 2481 грн. та надати суду документ, що підтверджує його сплату.
Зазначені недоліки перешкоджають розгляду справи.
Відповідно до ч.1ст.185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у ст.175 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення заяви без руху, надавши заявнику строк для усунення недоліків заяви терміном п`ять днів з дня отримання копії вказаної ухвали.
Керуючись ст.ст. 185 ч. 1, 177, 187 ЦПК України, суд,
ухвалив:
у задоволенні заяви Кредитної спілки Інтеграл про відстрочення, розстрочення або звільнення від сплати судового збору, відмовити.
Позовну заяву Кредитної Спілки Інтеграл до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви терміном п`ять днів з дня отримання копії вказаної ухвали, і роз`яснити, що інакше позовна заява буде залишена без розгляду згідно до п. 8 ч. 1 ст. 257 ЦПК України.
Відкласти судове засідання на 01 лютого 2022 р., о 09 год. 00 хв.
На ухвалу може бути подана апеляція до Донецького апеляційного суду через Артемівський міськрайонний суд Донецької області протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали в частині щодо визначення розміру судових витрат.
Суддя Н.М.Погрібна
Суд | Артемівський міськрайонний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 13.01.2022 |
Оприлюднено | 24.01.2022 |
Номер документу | 102640036 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Артемівський міськрайонний суд Донецької області
Погрібна Н. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні