ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АД МІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 червня 2010 року 10:11 Справа № 2а-2959/10/08 70
Запорізький окружн ий адміністративний суд у ск ладі:
головуючого - судді Садов ий І.В.,
при секретарі судового зас ідання - Сірик К.Л.
за участю:
представника позивача: Х арламової О.О.
відповідач: не з' явився
розглянувши у відкритому с удовому засіданні адміністр ативну справу
за позовною заявою: Запоріз ького обласного відділення Ф онду соціального захисту інв алідів
до: Товариства з обмеженою в ідповідальністю «Світоч»
про: стягнення суми адмініс тративно-господарських санк цій та пені у розмірі 16 196 грн. 80 к оп. за невиконання нормативу робочих місць для працевла штування інвалідів у 2009 році
26.05.2010 Запорізьке обласне від ділення Фонду соціального за хисту інвалідів звернулося д о Запорізького окружного адм іністративного суду із позов ною заявою до Товариства з об меженою відповідальністю «С віточ» про стягнення суми ад міністративно-господарськи х санкцій та пені у розмірі 16 196 грн. 80 коп. за невиконання норм ативу робочих місць для прац евлаштування інвалідів у 2009 р оці.
Ухвалою суду від 27.05.2010 відкри то провадження в адміністрат ивній справі №2а-2959/10/0870, закінчен о підготовче провадження та призначений судовий розгляд на 14.06.2010. Розгляд справи відкла дався до 30.06.2010 у зв' язку із нея вкою відповідача.
Розгляд справи здійснював ся за допомогою технічних за собів, а саме: програмно-апара тного комплексу «Камертон».
У судовому засіданні 30.06.2010 на підставі ст.160 КАС України суд ом проголошено вступну та ре золютивну частину постанови .
Позивач підтримав позовні вимоги з підстав, зазначених у позовній заяві. В обґрунтув ання позовних вимог посилаєт ься на ст.ст.69, 238-241 Господарсько го кодексу України, ст.ст.19, 20 За кону України «Про основи соц іальної захищеності інвалід ів в Україні» від 21.03.1991 №875-ХІІ та зазначає, що середньообліко ва кількість штатних працівн иків, що працювали у відповід ача, за рік склала 57 осіб, таким чином, середньооблікова кіл ькість інвалідів, відповідно до нормативу, встановленого ч.1 ст.19 зазначеного Закону на п ідприємстві відповідача пов инна складати 2 особи. Згідно в ідомостей, наданих відповіда чем у звіті за 2009 рік, середньоо блікова кількість інвалідів на підприємстві склала 1 особ у, що є меншим ніж установлено нормативом. На підставі викл аденого, позивач просить поз ов задовольнити, стягнути з в ідповідача суму адміністрат ивно-господарських санкцій т а пені у розмірі 16 196 грн. 80 коп. за невиконання нормативу робоч их місць для працевлаштуванн я інвалідів у 2009 році.
Відповідач у судове засіда ння не з' явився, письмові за перечення не направив, про пр ичини неявки суду не повідом ив. Судом встановлено, що відп овідач був належним чином по відомлений про дату та час су дових засідань, про що свідча ть поштові повідомлення про вручення повісток №664273 та №642903.
Суд, розглянувши матеріали і з' ясувавши обставини адм іністративної справи, заслух авши пояснення представника позивача, дослідивши інші на явні у справі докази у їх суку пності,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмежен ою відповідальністю «Світоч » (код ЄДРПОУ 03749266) відноситься д о підприємств, яким, відповід но до ст.19 Закону «Про основи с оціальної захищеності інвал ідів в Україні» від 21.03.1991 №875-ХІІ (далі - Закон №875-ХІІ) встановл юється норматив робочих місц ь для працевлаштування інвал ідів.
Відповідно до Звіту про зай нятість та працевлаштування інвалідів форми 10-ПІ річна-по штова, затвердженої наказом Мінпраці України від 10.02.2007 № 42 (да лі - Звіт 10-ПІ), наданого відпо відачем, середньооблікова кі лькість штатних працівників , що працювали у відповідача з а 2009 рік склала 57 особи.
Частиною першою статті 19 За кону №875-ХІІ для підприємств, у станов, організацій, у тому чи слі підприємств, організацій громадських організацій інв алідів, фізичних осіб, які вик ористовують найману працю, у становлюється норматив робо чих місць для працевлаштуван ня інвалідів у розмірі чотир ьох відсотків середньооблік ової чисельності штатних пра цівників облікового складу з а рік, а якщо працює від 8 до 25 ос іб, - у кількості одного робо чого місця.
Отже, середньообліко ва кількість інвалідів, відп овідно до нормативу, встанов леного ч.1 ст.19 Закону №875-ХІІ у відповідача повинна склада ти 2 особи. Згідно відомостей, наданих відповідачем у Звіті , середньооблікова кількість інвалідів, що працювали у від повідача у 2009 році склала 1 особ у.
Дослідивши матеріали спра ви, проаналізувавши норми за конодавства, оцінивши надані докази, суд вважає позовні ви моги такими, що підлягають за доволенню з наступних підст ав.
Статтею 20 Закону №875-ХІІ вста новлено, що підприємства, уст анови, організації, у тому чис лі підприємства, організації громадських організацій інв алідів, фізичні особи, які вик ористовують найману працю, д е середньооблікова чисельні сть працюючих інвалідів менш а, ніж установлено нормативо м, передбаченим ст. 19 цього Зак ону, щороку сплачують відпов ідним відділенням Фонду соці ального захисту інвалідів ад міністративно-господарські санкції, сума яких визначаєт ься в розмірі середньої річн ої заробітної плати на відпо відному підприємстві, устано ві, організації, у тому числі п ідприємстві, організації гро мадських організацій інвалі дів, фізичної особи, яка викор истовує найману працю, за кож не робоче місце, призначене д ля працевлаштування інвалід а і не зайняте інвалідом.
Відповідно до приписів ст.19 Закону №875-ХІІ для підприємст в, установ, організацій, у тому числі підприємств, організа цій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману прац ю, встановлюється норматив р обочих місць для працевлашту вання інвалідів у розмірі 4% се редньооблікової чисельност і штатних працівників обліко вого складу за рік, а якщо прац ює від 8 до 25 осіб, - у кількості о дного робочого місця. Підпри ємства, установи, організаці ї, у тому числі підприємства, о рганізації громадських орга нізацій інвалідів, фізичні о соби, які використовують най ману працю, самостійно розра ховують кількість робочих мі сць для працевлаштування інв алідів відповідно до нормати ву, встановленого Законом, і з абезпечують працевлаштуван ня інвалідів. При розрахунку кількість робочих місць окр углюється до цілого значення .
Як свідчать дані звіту відп овідача ф. 10-ПІ про зайнятість та працевлаштування інвалі дів за 2009 рік, середньообліков а кількість працюючих на під приємстві відповідача у 2009 ро ці складала 57 осіб.
Отже, відповідно до ст.19 зазн аченого Закону норматив робо чих місць для забезпечення п рацевлаштування інвалідів п овинен складати 2 місця. Згідн о із звітом в 2009 році на підприє мстві відповідача працювало 1 інвалід.
За правилами ч.2 ст.20 Закону № 875-ХІІ порушення термінів спла ти адміністративно-господар ських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчис люється виходячи з 120 відсоткі в річних облікової ставки На ціонального банку України, щ о діяла на момент сплати, нара хованої на повну суму недоїм ки за весь її строк.
Відповідно до наданого поз ивачем розрахунку, сума адмі ністративно-господарських с анкцій для підприємства відп овідача складає 16 000 грн. та пен і в сумі 196 грн. 80 коп., а всього 16 196 грн. 80 коп.
Згідно ч.3 ст. 18 Закону №875-ХІІ п ідприємства, установи, орган ізації, фізичні особи, які вик ористовують найману працю, з обов' язані виділяти та ство рювати робочі місця для прац евлаштування інвалідів, у то му числі спеціальні робочі м ісця, створювати для них умов и праці з урахуванням індиві дуальних програм реабілітац ії і забезпечувати інші соці ально-економічні гарантії, п ередбачені чинним законодав ством, надавати державній сл ужбі зайнятості інформацію, необхідну для організації пр ацевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайня тість та працевлаштування ін валідів у порядку, встановле ному Кабінетом Міністрів Укр аїни.
Відповідно до абзацу друго го пункту 2 статті 19 Закону Укр аїни «Про зайнятість населен ня» від 01.03.1991 №803-ХІІ (далі - Зако н №803-ХІІ) державна служба зайн ятості має право одержувати від підприємств, установ і ор ганізацій, незалежно від фор м власності, адміністративні дані про наявність вакантни х робочих місць, у тому числі п ризначених для працевлаштув ання інвалідів, характер і ум ови праці на них, про всіх виві льнюваних, прийнятих і звіль нених працівників та інформа цію про передбачувані зміни в організації виробництва і праці, інші заходи, що можуть п ризвести до вивільнення прац івників.
Відповідно до ч.4 ст.20 Закону №803-ХІІ підприємства, установи і організації незалежно від форми власності реєструютьс я у місцевих центрах зайнято сті за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду за гальнообов'язкового державн ого соціального страхування України на випадок безробіт тя, щомісяця подають цим цент рам адміністративні дані у п овному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакан сій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалі дів.
Інформацію про наявність в ільних робочих місць (вакант них посад) для працевлаштува ння інвалідів роботодавці по дають центру зайнятості за м ісцем їх реєстрації як платн иків страхових внесків на за гальнообов' язкове державн е соціальне страхування на в ипадок безробіття за формою, затвердженою Наказом Мініст ерства праці та соціальної п олітики України від 19 грудня 2 005 року № 420 за погодженням з Дер жкомстатом.
Правила подання роботодав цями звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів відділенням Фонду та інформ ації про наявність вільних р обочих місць (вакантних поса д) передбачено Порядком пода ння підприємствами, установа ми, організаціями та фізични ми особами, що використовуют ь найману працю, звітів про за йнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, нео бхідної для організації їх п рацевлаштування, затверджен им постановою Кабінету мініс трів України «Про реалізацію статей 19 і 20 закону України «Пр о основи соціальної захищено сті інвалідів в Україні» від 31.01.2007 №70.
Як вбачається з листа Запор ізького районного центру зай нятості від 07.06.2010 №434/10 протягом 200 9 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Світоч» н е інформувало про наявність вільних вакантних місць для інвалідів та не подавало зві тів за формою 3 - ПН. Запорізь ким районним центром зайнято сті до ТОВ «Світоч» інваліди для працевлаштування на віл ьні робочі місця не направля лись, у зв' язку з відсутніст ю звітів за формою 3 - ПН.
Відповідно до ч.3 ст.5 ГК Украї ни суб' єкти господарювання та інші учасники відносин у с фері господарювання здійсню ють свою діяльність у межах в становленого правового госп одарського порядку, додержую чись вимог законодавства.
Згідно ч.1 ст.238 ГК України за п орушення встановлених закон одавчими актами правил здійс нення господарської діяльно сті до суб' єктів господарюв ання можуть бути застосовані уповноваженими органами дер жавної влади або органами мі сцевого самоврядування адмі ністративно-господарські са нкції, тобто заходи організа ційно-правового або майновог о характеру, спрямовані на пр ипинення правопорушення суб ' єкта господарювання та лік відацію його наслідків.
Статтею 218 ГК України передб ачено, що підставою господар ської відповідальності учас ника господарських відносин , у тому числі для застосуванн я адміністративно-господарс ьких санкцій, є вчинене таким суб' єктом господарське пра вопорушення. У частині друго ї зазначеної статті визначен о, що учасник господарських в ідносин відповідає за поруше ння правил здійснення господ арської діяльності, якщо не д оведе, що ним ужито всіх залеж них від нього заходів для нед опущення господарського пор ушення.
Враховуючи вищезазначене, та приймаючи до уваги, що прот ягом 2009 року відповідачем зві ти форми № 3-ПН «про наявність вакансій» для інвалідів до р айонного центру зайнятості н е подавалися, суд приходить д о висновку, що ТОВ «Світоч» не ужито всіх залежних від ньог о заходів для недопущення го сподарського порушення, у зв ' язку з чим вважає позовні в имоги про стягнення суми адм іністративно-господарських санкцій та пені обґрунтован ими та такими, які підлягають задоволенню у повному обсяз і.
Відповідно до п.4 ст. 94 Кодекс у адміністративного судочин ства України у справах, в яких позивачем є суб`єкт владних п овноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, су дові витрати, здійснені пози вачем, з відповідача не стягу ються.
Керуючись ст.ст. 94, 158, 160, 161, 162, 163, 167 Ко дексу адміністративного суд очинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов Запорізького обласн ого відділення Фонду соціаль ного захисту інвалідів до То вариства з обмеженою відпові дальністю «Світоч» про стягн ення 16 196 грн. 80 коп. задовольнит и.
Стягнути з Товариства з обм еженою відповідальністю «Св іточ» (70401, с.Миколай - Поле, Зап орізький район, Запорізька о бласть, вул.Центральна, буд.76, Є ДРПОУ 03749266) на користь Запорізь кого обласного відділення Фо нду соціального захисту інва лідів (69095, м.Запоріжжя, вул.Гого ля, буд.147, одержувач: Державний бюджет Запорізького району м.Запоріжжя, р/р 31213230700122, код ЄДРП ОУ 34677014, ГУДКУ у Запорізькій об ласті, МФО 813015, 50070000 «Платежі до Фо нду соціального захисту інва лідів за 2009 рік») суму адмініст ративно-господарських санкц ій та пені за невиконання нор мативу робочих місць для пра цевлаштування інвалідів у 2009 році у розмірі 16 196 (шістнадцят ь тисяч сто дев' яносто шіст ь) грн. 80 коп.
Постанова набирає законно ї сили після закінчення стро ків подання заяви про апеляц ійне оскарження та апеляційн ої скарги, якщо вони не були по дані у встановлені строки. У р азі подання апеляційної скар ги постанова, якщо її не скасо вано, набирає законної сили п ісля закінчення апеляційног о розгляду справи.
Постанова може бути оскарж ена в апеляційному порядку д о Дніпропетровського апеляц ійного адміністративного су ду через Запорізький окружни й адміністративний суд шляхо м подання в 10-денний строк з дн я її проголошення, а в разі скл адення постанови не у повном у обсязі відповідно до статт і 160 КАС України - з дня складенн я її в повному обсязі, заяви пр о апеляційне оскарження і по дання після цього протягом 20 д нів апеляційної скарги, з под ачею її копії відповідно до к ількості осіб, які беруть уча сть у справі. Копія апеляційн ої скарги одночасно надсилає ться особою, яка її подає, до с уду апеляційної інстанції.
Якщо постанову було прогол ошено у відсутності особи, як а бере участь у справі, то стро к подання заяви про апеляцій не оскарження обчислюється з дня отримання нею копії пост анови.
Суддя І.В.Садовий
Постанова складена у повн ому обсязі 02.07.2010.
Суд | Запорізький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 30.06.2010 |
Оприлюднено | 05.08.2010 |
Номер документу | 10264292 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Запорізький окружний адміністративний суд
Садовий Ігор Вікторович
Адміністративне
Запорізький окружний адміністративний суд
Садовий Ігор Вікторович
Адміністративне
Запорізький окружний адміністративний суд
Садовий Ігор Вікторович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні