Ухвала
від 18.01.2022 по справі 499/42/22
ІВАНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Іванівський районний суд Одеської області

Справа № 499/42/22

Провадження № 2/499/77/22

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

18 січня 2022 року смт.Іванівка

Суддя Іванівського районного суду Одеської області Кравчук О.О., отримавши цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Приватного сільськогосподарського підприємства Дружба , третя особа Реєстраційна служба Ширяївського районного управління юстиції Одеської області про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення,

В С Т А Н О В И В:

1.Суть питання, що вирішується ухвалою таке.

27 грудня 2021 року через засоби поштового зв`язку ОСОБА_1 (далі - також позивач) подав позовну заяву до Приватного сільськогосподарського підприємства Дружба (далі - також відповідач), що надійшла до суду 13 січня 2022 року, в якій просить визнати недійсними договір оренди земельної ділянки кадастровий номери 5125481400:01:001:0566 (далі - також земельна ділянка), укладений між позивачем та відповідачем, зобов`язати відповідача повернути позивачу земельну ділянку, а також скасувати державну реєстрацію права оренди відповідача на земельну ділянку (далі - також позовна заява).

Суд вирішує питання про залишення позовної заяви без руху.

2. Мотиви, з яких суд дійшов висновків, і закону, яким керувався суд, постановляючи ухвалу такі.

Виключно адвокат здійснює представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення (частина 3 статті 131-2 Конституції України).

Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів (частина 1 статті 4 Цивільного процесуального кодексу України, далі - також ЦПК).

Представництво у суді як вид правничої допомоги здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом (частина 1 статті 15 ЦПК).

Сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника (частина 1 статті 58 ЦПК).

Представником у суді може бути адвокат або законний представник (частина 1 статті 60 ЦПК).

Позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником, або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи (частина 2 статті 175 ЦПК).

Суд констатує, що стаття 175 ЦПК визначає вимоги до позовної заяви, яка підписується позивачем або його представником, чи іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи.

Суд відмічає, що текст позовної заяви містить підпис особи - ОСОБА_2 , натомість за паспортом прізвище, ім`я, по батькові позивача ОСОБА_1 .

Водночас, позивач на підтвердження повноважень представників ОСОБА_3 та ОСОБА_4 подав до суду: довіреність посвідчену приватним нотаріусом Ширяївського районного нотаріального округу Петровим Ю.М., посвідчену 25 грудня 2020 року; довіреність посвідчену приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Мозолєвою О.В. 18 квітня 2021 року. Проте не подав до суду документів, які б підтверджували їх право здійснювати адвокатську діяльність.

Відповідно до частини 1 статті 42 ЦПК у справах позовного провадження учасниками справи є сторони, треті особи.

За приписами статей 52, 53 ЦПК треті особи можуть виступати на стороні позивача або відповідача, а також треті особи можуть заявляти або не заявляти самостійні вимоги щодо предмету спору.

Позивач у позовній заяві зазначив третьою особою Реєстраційну службу Ширяївського районного управління юстиції Одеської області, однак не зазначив чи має третя особа самостійні вимоги щодо предмету спору, а також на стороні позивача або відповідача вона виступає у справі.

Тому, позивачу необхідно визначити процесуальний статус третьої особи.

Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення (частина 1, 2, 4, 5 статті 95 ЦПК).

Суд зауважує, що порядок засвідчення копії документа регламентований підпунктами 5.26, пункту 5 Уніфікованої системи організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів, затвердженої наказом Державного підприємства Українського науково-дослідного і навчального центру проблем стандартизації, сертифікації та якості від 01 липня 2020 року №144, де передбачається, що відмітка про засвідчення копії документа складається з таких: слів Згідно з оригіналом (без лапок), найменування посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її власного імені та прізвища, дати засвідчення копії. У випадках, визначених законодавством, копії документів засвідчують відбитком печатки юридичної особи. Відмітку про засвідчення копії документа проставляють нижче реквізиту Підпис на лицьовому боці останнього аркуша копії документа.

Проте, документи додані позивачем до позовної заяви, та копії позовної заяви з додатками, що мають направлятися відповідачу та третій особі, не засвідчені в порядку, встановленому чинним законодавством.

Позовна заява повинна містити: повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв`язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти (пункт 2 частини 3 статті 175 ЦПК).

Однак, у позовній заяві не зазначено: офіційну електронну адресу позивача та відповідача або її відсутність.

Позовна заява повинна містити зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини (пункти 4, 5 частини 3 статті 175 ЦПК).

У позовній заяві не зазначено, виходячи з положень пункту 5 частини 3 статті 175 ЦПК докази на підтвердження: введення відповідачем позивача в оману щодо укладення договору оренди; відсутності внутрішнього волевиявлення позивача під час підписання договору оренди; не проведення індексації орендної плати протягом дії договору оренди земельної ділянки від 03 березня 2004 року; не сплати відповідачем орендної плати за користування земельною ділянкою тощо.

Така правова позиція підтверджується роз`ясненнями Верховного Суду України, який в абзаці 1 пункту 7 постанови Пленуму Верховного суду України Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції від 12 червня 2009 року № 2 роз`яснив, що заява повинна відповідати вимогам ЦПК. У зв`язку з цим суди мають звертати особливу увагу, зокрема, на те, що у заяві повинні не лише міститися вимоги, а й бути викладені обставини, якими заявник обґрунтовує свої вимоги, і зазначені докази, що підтверджують кожну обставину.

За таких обставин позивачу слід зазначити докази, що підтверджують кожну вказану в цій ухвалі обставину, або причини неможливості їх зазначення, а у випадку неможливості отримання таких доказів зазначити про це з подальшим направленням до суду відповідних клопотань про забезпечення цих доказів, виклик свідків, тощо.

При цьому, позивачу роз`яснюється, що у позовній заяві необхідно саме зазначити, тобто зробити конкретне посилання про наявність таких доказів, які підтверджують викладені обставини, та забезпечити додання всіх наявних доказів до позовної заяви.

Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом (частина 2 статті 133 ЦПК).

До позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону (частина 4 статті 177 ЦПК).

Закон України Про судовий збір (далі - також Закон) визначає правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору.

За подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру (частини 3 статті 6 Закону).

Ставки судового збору встановлюються у таких розмірах, за подання до суду: позовної заяви немайнового характеру, яка подана фізичною особою 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб; позовної заяви майнового характеру, яка подана фізичною особою 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (підпункт 1 пункту 1частини 2 статті 4 Закону).

Статтею 7 Закону України Про Державний бюджет України на 2021 рік прожитковий мінімум на одну особу для працездатних осіб станом на 1 січня 2021 року становить 2270 гривні.

Слід зауважити, що у позовній заяві об`єднані три вимоги немайнового характеру щодо розірвання договору оренди, зобов`язання повернути земельну ділянку та скасування державної реєстрації договору оренди.

Отже, позивач має сплатити судовий збір за вимоги немайнового характеру у загальному розмірі 2724 гривень (908 х 3= 2724).

Позивачем до позовної заяви додано квитанцію від 29 квітня 2021 року №7 про сплату судового збору в розмірі 908 гривень.

Таким чином, позивачу слід здійснити доплату судового збору в розмірі 1816 гривень.

Відповідно до пункту 8 частини 3 статті 175 ЦПК позовна заява повинна містити: зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.

Однак, позовна заява не містить тексту з зазначенням відомостей щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових доказів, копії яких додано до заяви.

Таким чином, позовну заяву подано без дотримання вимог статей 175, 177 ЦПК.

З урахуванням частини 1 статті 185 ЦПК, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви, суддя постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Суддя роз`яснює позивачу, що з урахуванням приписів частини 2 статті 177 ЦПК, усунення недоліків позовної заяви має відбуватися шляхом подання тексту нової позовної заяви з доданими до неї документами.

Суддя привертає увагу позивача, що суд не може надавати привілеї будь-якому учаснику справи та має здійснювати судочинство в межах, й порядку визначеному процесуальним законом, щоб у стороннього, розсудливого спостерігача не виникало сумнівів в його необ`єктивності. Тому, представник, позивач, не має сприймати постановлення ухвали про залишення позовної заяви без руху, як перешкоду у розгляді позовної заяви, а як необхідність виконання вимог закону для забезпечення справедливого, неупередженого та своєчасного подальшого вирішення цієї справи.

3. Висновок такий.

З огляду на зазначене суд доходить висновку, що позовну заяву необхідно залишити без руху, надавши позивачу строк для усунення зазначених в ухвалі недоліків.

Керуючись статтями 95, 175, 177, 185, 260 ЦПК, суддя,

П О С Т А Н О В И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Приватного сільськогосподарського підприємства Дружба , третя особа Реєстраційна служба Ширяївського районного управління юстиції Одеської області про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення - залишити без руху.

Надати, позивачу строк, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення копії ухвали для усунення недоліків позовної заяви, зазначених у мотивувальній частині ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Роз`яснити позивачу, що в разі невиконання вимог зазначених в ухвалі про залишення позовної заяви без руху, позовна заява вважатиметься неподаною та буде повернута позивачу.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

СуддяОлександр КРАВЧУК

СудІванівський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення18.01.2022
Оприлюднено24.01.2022
Номер документу102688060
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —499/42/22

Ухвала від 02.05.2022

Цивільне

Іванівський районний суд Одеської області

Кравчук О. О.

Ухвала від 18.01.2022

Цивільне

Іванівський районний суд Одеської області

Кравчук О. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні