Справа № 555/2369/21
Номер провадження 2/555/109/22
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 січня 2022 року
Березнівський районний суд Рівненської області в складі:
головуючого судді - Мельничук Н. В.
при секретарі Кравчук С. Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Березне цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Соснівської селищної ради Рівненського району Рівненської області про встановлення факту родинних відносин та визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася із позовом до Соснівської селищної ради Рівненського району Рівненської області про встановлення факту родинних відносин та визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини. Позивач в обґрунтування заявлених вимог вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла бабуся позивача, ОСОБА_2 , яка на день смерті була зареєстрована та проживала за адресою: АДРЕСА_1 .Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина та залишилося спадкове майно, яке є її приватною власністю і складається із земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарський будівель і споруд (присадибна ділянка), площе 0,1700 га, кадастровий номер 5620484403:02:007:0041, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 . Право власності ОСОБА_2 на вказану земельну ділянку підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку, серія ЯИ №948798 від 03.02.2010 року.Бабуся позивача була одинока. Спадкоємцями першої черги у відповідності до статті 1261 Цивільного кодексу України, після смерті ОСОБА_2 є син ОСОБА_3 , який відмовився від прийняття спадщини за законом подавши відповідну заяву нотаріусу, та син ОСОБА_4 , який спадщину у встановленому законом порядку не прийняв і помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Крім того у ОСОБА_2 був син, ОСОБА_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .Відповідно до статті 1217 Цивільного кодексу України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.Позивач є єдиним спадкоємцем, який бажає прийняти спадщину після смерті бабусі.18 вересня 2021 року звернувшись до приватного нотаріуса Рівненського нотаріального округу Скоропад В.В. з питанням про порядок оформлення спадщини після смерті померлої ОСОБА_2 позивачу ОСОБА_1 було повідомлено, що він пропустив встановлений законом шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини, а також зазначено про невідповідність прізвища померлої та його прізвища, у зв`язку з цим рекомендовано звернутися до суду.Батьком позивача є син померлої ОСОБА_2 - ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується Повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану щодо актового запису про народження.В свідоцтвах про народження синів померлої ОСОБА_2 батьками записані на російській мові батько - ОСОБА_5 , матір`ю - ОСОБА_6 записана ОСОБА_7 , що підтверджується Свідоцтвом про народження ОСОБА_3 , та повними витягами з Державного реєстру актів цивільного стану щодо актового запису про народження ОСОБА_4 та ОСОБА_1 . Місцем їх народження вказано село Мочулянка Соснівський район Рівненської області.Із Свідоцтва про смерть ОСОБА_2 та з довідки із місця проживання останньої вбачається, що вона проживала та померла у селі Мочулянка Березнівського району Рівненської області.Тобто, враховуючи співпадіння у прізвищі, окрім однієї букви, у померлої та позивача, можна стверджувати, що перераховані вище документи, підтверджують факт, що позивач ОСОБА_1 , є внуком померлої ОСОБА_2 .
Клопотання, процесуальні дії у справі.
13 жовтня 2021 року позовна заява була прийнята до розгляду та відкрите провадження у справі.
Будь-які заяви чи клопотання щодо проведення процесуальних дій, в тому числі забезпечення позову, забезпечення доказів, зупинення і поновлення провадження у справі, учасниками справи не заявлялися.
Позиваа в судове засідання не з`явилася, подала до суду письмову заяву про проведення розгляду справи у її відсутності, заявлені вимоги підтримує в повному обсязі, просить задовольнити позов.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву, у якій позовні вимоги визнає, а також просить розглядати справу за його відсутності.
Встановлені судом фактичні обставини та відповідні їм правовідносини, норми права, які застосовував суд, мотиви суду.
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , яка на день смерті була зареєстрована та проживала за адресою: АДРЕСА_1 .
Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина та залишилося спадкове майно, яке є її приватною власністю і складається із земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарський будівель і споруд (присадибна ділянка), площе 0,1700 га, кадастровий номер 5620484403:02:007:0041, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 . Право власності ОСОБА_2 на вказану земельну ділянку підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку, серія ЯИ №948798 від 03.02.2010 року.
Бабуся позивача була одинока. Спадкоємцями першої черги у відповідності до статті 1261 Цивільного кодексу України, після смерті ОСОБА_2 є син ОСОБА_3 , який відмовився від прийняття спадщини за законом подавши відповідну заяву нотаріусу, та син ОСОБА_4 , який спадщину у встановленому законом порядку не прийняв і помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Крім того у ОСОБА_2 був син, ОСОБА_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Відповідно до статті 1217 Цивільного кодексу України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Позивач є єдиним спадкоємцем, який бажає прийняти спадщину після смерті бабусі.
18 вересня 2021 року звернувшись до приватного нотаріуса Рівненського нотаріального округу Скоропад В.В. з питанням про порядок оформлення спадщини після смерті померлої ОСОБА_2 позивачу ОСОБА_1 було повідомлено, що він пропустив встановлений законом шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини, а також зазначено про невідповідність прізвища померлої та його прізвища, у зв`язку з цим рекомендовано звернутися до суду.
Батьком позивача є син померлої ОСОБА_2 - ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується Повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану щодо актового запису про народження.
В свідоцтвах про народження синів померлої ОСОБА_2 батьками записані на російській мові батько - ОСОБА_5 , матір`ю - ОСОБА_6 записана ОСОБА_7 , що підтверджується Свідоцтвом про народження ОСОБА_3 , та повними витягами з Державного реєстру актів цивільного стану щодо актового запису про народження ОСОБА_4 та ОСОБА_1 . Місцем їх народження вказано село Мочулянка Соснівський район Рівненської області.
Із Свідоцтва про смерть ОСОБА_2 та з довідки із місця проживання останньої вбачається, що вона проживала та померла у селі Мочулянка Березнівського району Рівненської області.
Тобто, враховуючи співпадіння у прізвищі, окрім однієї букви, у померлої та позивача, можна стверджувати, що перераховані вище документи, підтверджують факт, що позивач ОСОБА_1 , є внуком померлої ОСОБА_2 .
Родинні відносини позивача та померлої ОСОБА_2 , підтверджується письмовими поясненнями свідків: ОСОБА_8 та ОСОБА_9 .
На час смерті ОСОБА_2 була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 по день своєї смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ,, а спадкоємець ОСОБА_9 станом на 15 червня 012 року там же без реєстрації, що підтверджується доданою до позовної заяви довідкою, а зареєстрований відповідно до паспорту був АДРЕСА_2 .
У відповідності до статті 1217 Цивільного Кодексу України (далі - ЦК) спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно із ч.2 ст.1223 ЦК у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.
Статтею 1258 ЦК встановлено, що спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
Відповідно до ст.1262 у другу чергу право на спадкування за законом мають, зокрема, рідні брати та сестри спадкодавця.
Згідно зі ст. 1268 ЦК спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом встановленого ст. 1270 Цивільного Кодексу України строку (шість місяців), він не заявив про відмову від неї.
Статтею 1269 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має у шестимісячний термін подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
Дані обставини створили об`єктивні, непереборні, істотні труднощі для спадкоємця на вчинення дій щодо прийняття спадщини.
Згідно статті 1272 Цивільного Кодексу України встановлено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
З метою забезпечення однакового застосування законодавства про спадкування Пленумом Верховного Суду України 30.05.2008р. прийнято Постанову №7 "Про судову практику у справах про спадкування".
В частині 6 пункту 24 даної постанови вказано, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Отже, правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року № 6-1320цс17.
Вирішуючи питання поважності причин пропуску шестимісячного строку, визначеного частиною першою статті 1270 ЦК України, для прийняття спадщини, суд має ураховувати, що такі причини визначаються у кожному конкретному випадку з огляду на обставини справи (Постанова Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 02 лютого 2021 року у справі № 491/327/18).
Протягом визначених ст. 1270 ЦК України шестимісячних строків після смерті кожного зі спадкодавців жоден із інших спадкоємців за законом 1-5 черг спадкування заяв про прийняття спадщини не подавали і на даний на описану спадщину не претендують.
Відповідно до ст. 1216 Цивільного кодексу України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Частиною 2 ст. 256 ЦПК України визначено, що в судовому порядку можуть бути встановлені факти від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Вирішуючи питання про встановлення даних фактів, суд має виходити з того, що відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення (п. 5 ч.2 ст. 293 ЦПК України).
Статтею 315 ЦПК України передбачено перелік справ про встановлення фактів, які розглядаються судом, зокрема згідно з ч. 2 вказаної статті у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до п. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними. Якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року тощо.
Аналогічна позиція викладена у п. 9 листа Вищого спеціалізованного суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 року № 24-753/0/4-13. Так, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, факту прийняття спадщини.
Згідно вимог п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.
Абзацом 2 вказаного пункту Постанови визначено, що наведений у ст. 273 ЦПК (на даний час ст. 315 ЦПК) перелік фактів, які встановлюються судом, не є вичерпним. За наявності зазначених умов суд може встановлювати й інші факти, що мають юридичне значення, наприклад, факти визнання батьківства щодо дітей, які народилися до 1 жовтня 1968 року; батьківства; реєстрації батьківства; факти прийняття спадщини, встановлення місця відкриття спадщини та фактів володіння будівлею на праві приватної власності.
Згідно з роз`ясненнями, викладеними у листі Верховного Суду України від 01.01.2012 року Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення , справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за таких умов: - факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; - встановлення факту не пов`язується з подальшим вирішенням спору про право; - заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; - чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку встановлення юридичних фактів.
За правилами п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення , суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв`язку із втратою годувальника.
Керуючись ст.ст.1233, 1269, 1270, 1272 ЦК України, ст.ст.263-265 ЦПК України, ст.141 ЦПК України, п.1 ч.1 ст.7 Закону України Про судовий збір , суд -
В И Р І Ш И В :
Встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є онуком ОСОБА_10 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк тривалістю 3 (три) місяці для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті баби, ОСОБА_10 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Сторони та інші учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 , ід.номер НОМЕР_2 , проживає за адресою: АДРЕСА_3 .
Відповідач : Солснівська селищна рада Рівненського району Рівненської області вул.Шевченка,5, смт.Соснове Рівненського району Рівненської області код ЄДРПОУ 04387876
Рішення може бути оскаржене до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення через Березнівський районний суд Рівненської області. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 30 днів з дня отримання копії цього рішення.Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: Мельничук Н. В.
Суд | Березнівський районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 19.01.2022 |
Оприлюднено | 26.01.2022 |
Номер документу | 102697026 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Березнівський районний суд Рівненської області
Мельничук Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні