Рішення
від 17.01.2022 по справі 237/5012/21
МАР`ЇНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 237/5012/21

Провадження № 2/237/562/22

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

17.01.22 року м. Курахове

Мар`їнський районний суд Донецької області в складі:

головуючого судді Ліпчанського С.М..,

за участю секретаря судового засідання Бахтіярової Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Курахове Мар`їнського району Донецької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування, -

ВСТАНОВИВ:

До Мар`їнського районного суду Донецької області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що спадкодавець ОСОБА_3 померла, після її смерті залишилась спадщина у вигляді земельних ділянок з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 6,5408 га та 0,8705 га. Спадкодавець заповіт не залишила, тому позивач змушений звернутись до суду.

Позивач у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином у встановлений законодавством строк та порядок.

Відповідач в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином у встановлений законодавством строк та порядок, надав до суду заяву про розгляд справи за відсутності їх представника.

У зв`язку з наведеним, суд, на підставі ч. 4 ст. 223, ст. 280 ЦПК України, постановляє заочне рішення.

Згідно вимог ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з підстав, зазначених позивачем у позовній заяві.

Новомихайлівською сільською радою Мар`їнського району Донецької області було безоплатно передано у колективну власність КСП ім.Тімірязєва земельну ділянку для виробництва сільськогосподарської продукції з метою подальшого її паювання, КСП ім. Тімірязєва був виданий Державний Акт на право колективної власності на землю до якого був доданий список членів КСП ім. Тімірязєва для одержання земельного паю. До вказаного вище списку, що додавався до Державного акту на право колективної власності на земельну ділянку, під номером НОМЕР_2 була включена ОСОБА_3 , яка була членом КСП ім. Тімірязєва не момент отримання Державного акту на право колективної власності не земельну ділянку. КСП ім.Тімірязєва здійснило паювання землі, яке належить йому на праві колективної власності, визначивши розмір земельної частки (паю) у колективній власності на землю кожного члена без виділення земельної ділянки в натурі. Позивачу невідомо чи видавався Мар`їнською районною державною адміністрацією на ім`я ОСОБА_3 сертифікат на право приватної власності на земельну частку (пай). Відповідно до витягу з протоколу розіграшу номерів земельних ділянок (паїв) згідно схеми розпаювання земель колективної власності КСП в результаті розіграшу земельних ділянок (паїв) ОСОБА_3 було надано земельну ділянку за № НОМЕР_3. Передача земельної ділянки у приватну власність ОСОБА_3 не була здійснена через смерть ОСОБА_3 .

Відповідно до виготовленої технічної документації щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки внатурі (на місцевості), спірні земельні ділянки внесені до державного земельного кадастру за кадастровим номером 1423385200:03:000:1961, площею 6,5408 гектар та за кадастровим номером и 1423385200:03:000:1962, площею 0,8705 гектар, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташовані за межами населених пунктів на території Мар`їнської міської територіальної громади, Покровського району, Донецької області (колишня Новомихайлівської сільської ради Марийського району Донецькоїобласті), та яких здійснена відповідна державна реєстрація.

Відповідно до ст. 1223 ЦК України у разі відсутності заповіту має місце падкування за законом. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

Відповідач спадщину не прийняв, померлою ОСОБА_3 заповіта щодо розпорядження правом на земельну частку (пай), складено не було, у зв`язку з цим має місце спадкування за законом.

Відповідно до ст. 16 ЦК України Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права.

Відповідно до ч.2 ст.5 ЦПК України у випадку, якщо законом або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулась до суду, суд відповідно до викладеної в позовній заяві вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.

Відповідно до ст. 1216 Цивільного кодексу України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст. 1217 Цивільного кодексу України спадкування здійснюється за заповітом та за законом.

Відповідно до ст. 1258 ЦК України спадкодавці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 кодексу.

Спадкоємці першої,другої, третьої, четвертої черги у спадкодавця відсутні.

Відповідно до ст.1264 ЦК України у п`яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.

Відповідно до положень частини третьої статті 1268 Цивільного кодексу України спадкоємець , який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Згідно положень статті 1297 Цивільного кодексу України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутись до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно. Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається на ім`я кожного з них, із зазначенням імені та частки у спадщині інших спадкоємців.

Згідно із ст. 49. Закону України Про нотаріат нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, відмовляє у вчиненні нотаріальної дії, якщо: зокрема, якщо не подано відомості (інформацію) та документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії.

Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку, в тому числі й у випадку визначення судом за позовом спадкоємця додаткового строку для прийняття спадщини.

Право власності відповідно до ст.328 ЦК України набувається на підставах, що не заборонені законом.

Згідно з статтею 392 Цивільного кодексу України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.

Позов про визнання права власності - це позадоговірна вимога власника майна про констатацію перед третіми особами факту приналежності позивачу права власності на спірне майно.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що викладені обставини дають підстави для задоволення позовних вимог у повному обсязі та за позивачем необхідно визнати права власності на майно померлого спадкодавця в порядку спадкування за законом.

На підставі викладеного, у відповідності зі ст.ст. 12, 81, 259, 263-265 ЦПК України, ст.ст. 1225, 1261, 1268, 1270, 1272 ЦК України, суд -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) право власності в порядку спадкування за законом на земельні ділянки внесені до державного земельного кадастру за кадастровим номером1423385200:03:000:1961, площею 6,5408 гектар та за кадастровим номером и 1423385200:03:000:1962, площею 0,8705 гектар, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташовані замежами населених пунктів на території Мар`їнської міської територіальної громади, Покровського району, Донецької області (колишняНовомихайлівської сільської ради Марийського району Донецькоїобласті).

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому ЦПК України.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому ЦПК України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Заочне рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Донецького апеляційного суду через Мар`їнський районний суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Заочне рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Суддя С. М. Ліпчанський

Дата документу 17.01.22 року

СудМар`їнський районний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення17.01.2022
Оприлюднено25.01.2022
Номер документу102700292
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —237/5012/21

Рішення від 17.01.2022

Цивільне

Мар`їнський районний суд Донецької області

Ліпчанський С. М.

Ухвала від 11.01.2022

Цивільне

Мар`їнський районний суд Донецької області

Ліпчанський С. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні