Ухвала
19 січня 2022 року
м. Київ
справа № 200/10900/18
провадження № 61-1624св21
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Луспеника Д. Д.,
суддів: Воробйової І. А., Гулька Б. І., Коломієць Г. В. (суддя-доповідач), Лідовця Р. А.,
учасники справи:
позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю Центр-Інвест 2005 ,
відповідачі: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ,
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження заяву суддів: Гулька Б. І., Луспеника Д. Д., Воробйової І. А. та Лідовця Р. А., про самовідвід у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Центр-Інвест 2005 до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про відшкодування збитків, заподіяних забезпеченням позову, за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю Центр-Інвест 2005 на постанову Дніпровського апеляційного суду від 13 жовтня 2020 року, прийняту у складі колегії суддів: Красвітної Т. П., Свистунової О. В., Єлізаренко І. А.,
ВСТАНОВИВ:
У червні 2018 року Товариство з обмеженою відповідальністю Центр-Інвест 2005 (далі - ТОВ Центр-Інвест 2005 ) звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про відшкодування збитків, заподіяних забезпеченням позову.
Рішенням Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська у складі судді Женеску Е. В. від 14 грудня 2018 року позов ТОВ Центр-Інвест 2005 задоволено частково.
Стягнуто солідарно з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 на користь ТОВ Центр-Інвест 2005 збитки, заподіяні забезпеченням позову, у розмірі 418 800 грн.
В іншій частині позову відмовлено.
Вирішено питання про розподіл судових витрат.
Постановою Дніпровського апеляційного суду від 20 листопада 2019 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 , ОСОБА_2 задоволено.
Рішення Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 14 грудня 2018 року в частині стягнення солідарно з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на користь ТОВ Центр-Інвест 2005 збитків скасовано та ухвалено в цій частині нове рішення, яким у задоволенні позову ТОВ Центр-Інвест 2005 в частині стягнення солідарно з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на користь ТОВ Центр-Інвест 2005 збитків, заподіяних забезпеченням позову, у розмірі 418 800 грн та судового збору по 3 141,52 грн з кожного відмовлено.
В іншій частині рішення суду першої інстанції залишено без змін.
Вирішено питання про розподіл судових витрат.
Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду: Луспеника Д. Д., Воробйової І. А., Гулька Б. І. (суддя-доповідач), Лідовця Р. А., Черняк Ю. В., від 19 лютого 2020 року касаційну скаргу ТОВ Центр-Інвест 2005 задоволено частково, постанову Дніпровського апеляційного суду від 20 листопада 2019 року скасовано, справу направлено на новий розгляд до суду апеляційної інстанції (провадження № 61-22785св19).
Постановою Дніпровського апеляційного суду від 13 жовтня 2020 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 , ОСОБА_2 задоволено, рішення Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 14 грудня 2018 року скасовано та ухвалено нове судове рішення.
У задоволенні позовних вимог ТОВ Центр-Інвест 2005 до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про відшкодування збитків, заподіяних забезпеченням позову, відмовлено.
Вирішено питання розподілу судових витрат.
У січні 2021 року ТОВ Центр-Інвест 2005 подало до Верховного Суду касаційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просило скасувати постанову апеляційного суду та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Ухвалою Верховного Суду від 05 лютого 2021 року касаційну скаргу залишено без руху та надано строк для усунення недоліків касаційної скарги.
У строк, визначений судом, заявник усунув недоліки касаційної скарги.
Ухвалою Верховного Суду від 17 лютого 2021 року відкрито касаційне провадження у справі та витребувано цивільну справу із суду першої інстанції.
Ухвалою Верховного Суду від 26 листопада 2021 року справу призначено до судового розгляду.
Перед початком розгляду справи по суті судді Гулько Б. І., Луспеник Д. Д., Воробйова І. А. та Лідовець Р. А. заявили про самовідвід з тих підстав, щоб усунути обставини, які б давали щонайменший сумнів в об`єктивності та неупередженості суду.
Вирішуючи питання про самовідвід суддів, Верховний Суд виходить з такого.
У пункті 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожна людина має право на справедливий і відкритий розгляд справи незалежним і безстороннім судом упродовж розумного строку, встановленого законом.
У світлі прецедентної практики Європейського суду з прав людини об`єктивно безстороннім є судовий орган, діяльність якого відповідає таким критеріям: забезпечується не лише здійснення правосуддя, а й зовнішній вияв того, що відбувається; суддею створено достатні гарантії для усунення об`єктивно виправданих підстав (і навіть потенційної можливості) побоюватися, що він, незалежно від особистої поведінки, не є безстороннім.
Як зазначає Європейський суд з прав людини, найголовніше - це довіра, яку в демократичному суспільстві повинні мати суди у громадськості (Hauschildt Case, № 11/1987/134/188, § 48).
Крім того, пункт 2.5 Бангалорських принципів поведінки суддів, які схвалені резолюцією 2006/23 Економічної і Соціальної Ради ООН від 27 липня 2006 року, наголошує, що суддя заявляє самовідвід від участі в розгляді справи в тому випадку, коли у стороннього спостерігача могли б виникнути сумніви в його неупередженості.
Підстави для відводу (самовідводу) судді визначені у статтях 36, 37 ЦПК України.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 36 ЦПК України суддя не може розглядати справу і підлягає відводу (самовідводу), якщо є інші, ніж перелічені у пунктах 1-4 частини першої статті 36 ЦПК України, обставини, що викликають сумнів в неупередженості або об`єктивності судді.
З підстав, зазначених у статтях 36, 37 і 38 цього Кодексу, суддя, секретар судового засідання, експерт, спеціаліст, перекладач зобов`язані заявити самовідвід.
Відповідно до частини першої статті 40 ЦПК України питання про відвід (самовідвід) судді може бути вирішено як до, так і після відкриття провадження у справі.
У зв`язку із тим, що судді Верховного СудуГулько Б. І., Луспеник Д. Д., Воробйова І. А. та Лідовець Р. А. брали участь у розгляді цієї справи та висловлювали свою правову позицію щодо правовідносин сторін, з метою уникнення сумнівів у неупередженості та забезпечення об`єктивності розгляду цієї справи, на підставі пункту 5 частини першої статті 36 ЦПК України заяви про самовідвід суддів Гулька Б. І., Луспеника Д. Д., Воробйової І. А. та Лідовця Р. А. слід задовольнити, а справу передати для повторного автоматизованого перерозподілу.
Керуючись пунктом 5 частини першої статті 36, статями 37, 39, 40 ЦПК України, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду
УХВАЛИВ:
Заяви суддів Верховного Суду Гулька Бориса Івановича, Луспеника Дмитра Дмитровича, Воробйової Ірини Анатоліївни, Лідовця Руслана Анатолійовича про самовідвід задовольнити.
Справу передати на автоматизований перерозподіл.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий Д. Д. Луспеник Судді: І. А. Воробйова Б. І. Гулько Г. В. Коломієць Р. А. Лідовець
Суд | Касаційний цивільний суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 19.01.2022 |
Оприлюднено | 25.01.2022 |
Номер документу | 102704976 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Коломієць Ганна Василівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні