Номер провадження 2-о/243/108/2022
Номер справи 243/393/22
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 січня 2022 року суддя Слов`янського міськрайонного суду Донецької області Хаустова Т.А., розглянувши цивільну справу за Заявою представника заявника ОСОБА_1 - адвоката ЧЕРЕДНИЧЕНКО Романа Володимировича , за участю заінтересованої особи: Слов`янського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Краматорському районні Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), про встановлення факту смерті в певний час , -
ВСТАНОВИВ:
21 січня 2022 року на адресу Слов`янського міськрайонного суду Донецької області надійшла Заява представника заявника ОСОБА_2 - адвоката Чередниченко Романа Володимировича , за участю заінтересованої особи: Слов`янського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Краматорському районні Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), про встановлення факту смерті в певний час .
Згідно ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу , в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Частиною 1 статті 1 ЦПК України, передбачено, що цивільний процесуальний кодекс України визначає юрисдикцію та повноваження загальних судів щодо цивільних спорів та інших визначених цим Кодексом справ, встановлює порядок здійснення цивільного судочинства.
Частиною 1 ст. 2 ЦПК України передбачено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
За правилами частини 1 статті 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
При пред`явленні позову (Заяви) до суду позивачу необхідно визначити, до якого суду звернутися. Це питання вирішує інститут підсудності цивільних справ.
Підсудність - це розмежування компетенції між судами щодо розгляду і вирішення справ.
Вирішуючи питання про відкриття провадження, суддя повинен визначити, який саме суд повинен розглядати дану справу.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Так, відповідно до ч.1 ст. 316 ЦПК України, заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Як зазначено в матеріалах справи доданих до Заяви представника заявника ОСОБА_2 - адвоката Чередниченко Романа Володимировича , за участю заінтересованої особи: Слов`янського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Краматорському районні Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), про встановлення факту смерті в певний час, заявник ОСОБА_2 фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Гарантоване ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод право на справедливий суд включає право кожного на справедливий і публічний розгляд його справи судом, встановленим законом.
Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до підсудності якого вона віднесена процесуальним законом.
Згідно з судовою практикою Європейського Суду з прав людини фраза встановленого законом , крім іншого, поширюється на дотримання судом певних норм, які регулюють його діяльність; у разі перевищення судом повноважень, які чітко викладені в процесуальному законі, такий суд не може вважатися судом, встановленим законом у значенні п. 1 ст. 6 Конвенції (справа Сокуренко і Стригун проти України ).
Враховуючи наведене, приходжу до висновку, що Слов`янському міськрайонному суду Донецької області, як місцевому суду, територіально не підсудна Заява представника заявника ОСОБА_2 - адвоката Чередниченко Романа Володимировича , за участю заінтересованої особи: Слов`янського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Краматорському районні Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), про встановлення факту смерті в певний час, оскільки з матеріалів справи вбачається, що дана справа підсудна Бердянському міськрайонному суду Запорізької області, з тих підстав, що заявник ОСОБА_2 фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , та дана категорія справ розглядається судом за місцем проживання заявника.
Відповідно до ч. 5 ст. 4 ЦПК України , жодна особа не може бути позбавлена права на участь у розгляді своєї справи у визначеному цим Кодексом порядку.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 31 ЦПК України передбачено, що суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до ст. 32 ЦПК України спори між судами про підсудність не допускаються. Справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу , повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана.
Таким чином, враховуючи, що заявник ОСОБА_2 фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , та враховуючи, що завданням цивільного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб та те, що судом не можуть бути порушені правила підсудності, приходжу до переконання, що справа підлягає переданню до Бердянського міськрайонного суду Запорізької області.
Керуючись ст. ст. 1,4, 13, 27 , 31 , 32 , 187, 260-261, 293, 316, 317 ЦПК України , суддя, -
УХВАЛИВ:
Цивільну справу за Заявою представника заявника ОСОБА_1 - адвоката ЧЕРЕДНИЧЕНКО Романа Володимировича , за участю заінтересованої особи: Слов`янського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Краматорському районні Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), про встановлення факту смерті в певний час - передати на розгляд до Бердянського міськрайонного суду Запорізької області.
Ухвалу суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Донецького апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Передача справи з одного суду до іншого на підставі даної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.
Суддя Слов`янського
міськрайонного суду Т.А. Хаустова
Суд | Слов'янський міськрайонний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 24.01.2022 |
Оприлюднено | 26.01.2022 |
Номер документу | 102708438 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Слов'янський міськрайонний суд Донецької області
Хаустова Т. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні