печерський районний суд міста києва
Справа № 757/48855/21-к
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 жовтня 2021 року м. Київ
Слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 ,
при секретарі ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві скаргу ОСОБА_3 в інтересах ОСОБА_4 на бездіяльність уповноважених осіб Служби безпеки України у м. Києві та Київській області, яка полягає у неповерненні тимчасово вилученого майна в рамках кримінального провадження № 22020101110000197 від 17.10.2020 року,
ВСТАНОВИВ:
13 вересня 2021 року до слідчого судді надійшла скарга ОСОБА_3 в інтересах ОСОБА_4 на бездіяльність уповноважених осіб Служби безпеки України у м. Києві та Київській області, яка полягає у неповерненні тимчасово вилученого під час проведення обшуку 08.06.2021 року за адресою: АДРЕСА_1 , майна, а саме:
- Мобільний телефон марки Iphone моделі 11, s/n НОМЕР_1 , який належить ОСОБА_4 ;
- Печатка із написом «Політична партія «Партія Шарія» (Код ЄДРПОУ 43373617);
- Пластикова банківська картка «Приват Банк» № НОМЕР_2 ;
- Пластикова банківська картка «Приват Банк» № НОМЕР_3 ;
- Мобільний телефон марки Iphone моделі 11, s/n НОМЕР_4 , із сім-карткою оператора «МТС» № НОМЕР_5 , який належить ОСОБА_5 ;
- Паспорт громадянки Російської Федерації № НОМЕР_6 , виданий на ім`я ОСОБА_5 ;
- Паспорт громадянки Російської Федерації № НОМЕР_7 , виданий на ім`я ОСОБА_5 .
Просили повернути вилучене майно, оскільки слідчим суддею в ухвалі про надання дозволу на проведення обшуку дозвіл на вилучення вказаних речей не надавався. У той же час, вони не можуть мати значення речового доказу у кримінальну провадженні, оскільки не відповідають критеріям, визначеним у ст. 98 КПК України, тому це майно набуло статусу тимчасово вилученого. Арешт на вказані речі в установленому законом порядку не накладено. Особи, у яких вилучено речі під час проведення обшуку не мають статусу підозрюваних у кримінальному провадженні, а отже підстави для утримання їх майна, наразі відсутні.
Учасники справи до судового засідання не з`явилися. Представник володільця майна направив на адресу суду заяву про розгляд скарги за його відсутності. Доводи скарги підтримує в повному обсязі.
Слідчий до судового засідання не з`явився, з невідомих суду причин, про дату та час проведення судового засідання повідомлений належним чином.
Тому слідчий суддя розглянув вказану скаргу у відсутність слідчого в порядку ч. 3 ст. 306 КПК України та у відсутність представника володільця майна на підставі ст. 26 КПК України.
Дослідивши матеріали скарги, слідчий суддя дійшов висновку про задоволення скарги, виходячи з такого.
Слідчим суддею встановлено, що слідчим управлінням Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області здійснюється досудове розслідування в рамках кримінального провадження № 22020101110000197.
Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва у справі № 757/25831/21-к від 19.05.2021 року надано дозвіл на проведення обшуку у приміщенні за адресою: АДРЕСА_1 , в якій фактично проживає ОСОБА_4 , з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення й відшукання знарядь, зокрема: документів, чорнових записів, блокнотів, бюлетенів, листівок, банерів, банківських карток, виписок з банківських рахунків, мобільних телефонів, ПЕОМ, електронних носіїв інформації, що містять відомості про діяльність громадської організації «Партія Шарія», політичної партії «Партія Шарія», ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , підготовку, випуск і розповсюдження громадсько-політичної газети «Право на правду», містять відомості про умисні дії з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, публічні заклики до вчинення таких дій.
У вказаній ухвалі слідчим суддею визначений конкретний перелік майна, яке підлягало відшуканню та вилученню.
Так, під час проведення обшуку вилучені речі про повернення яких просить представник володільця майна, зокрема: Мобільний телефон марки Iphone моделі 11, s/n НОМЕР_1 , який належить ОСОБА_4 , печатка із написом «Політична партія «Партія Шарія» (Код ЄДРПОУ 43373617); пластикова банківська картка «Приват Банк» № НОМЕР_2 ; пластикова банківська картка «Приват Банк» № НОМЕР_3 ; мобільний телефон марки Iphone моделі 11, s/n НОМЕР_4 , із сім-карткою оператора «МТС» № НОМЕР_5 , який належить ОСОБА_5 ; паспорт громадянки Російської Федерації № НОМЕР_6 , виданий на ім`я ОСОБА_5 ; паспорт громадянки Російської Федерації № НОМЕР_7 , виданий на ім`я ОСОБА_5 .
В ухвалі слідчого судді Печерського районного суду міста Києва від 19.05.2021 зазначено про можливість вилучення тих речей, про повернення яких просить ОСОБА_4 .
Разом з тим, як вбачається з ухвали слідчого судді від 19.05.2021 у справі № 757/25831/21-к дозвіл на вилучення паспортів, документів, які посвідчують особу, слідчим не надавався.
Згідно із ч. 1 ст. 100 КПК України, речовий доказ, який був наданий стороні кримінального провадження або нею вилучений, повинен бути якнайшвидше повернутий володільцю, крім випадків, передбачених ст. ст. 160166, 170174 цього Кодексу.
Обов`язковою обставиною, яка вказує на відповідність вилученого майна критеріям, визначеним ч. 2 ст. 167 КПК України, є наявність достатніх доказів, що вказують на вчинення злочину. Обов`язок доведення існування зазначеної умови КПК України покладає на слідчого та/або прокурора, а обов`язок перевірки цих обставин на слідчого суддю при розгляді відповідного клопотання чи скарги.
Крім того, слідчий суддя при вирішенні даної скарги, враховує, приписи статті 1 Протоколу № 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, якою передбачено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Така позиція також узгоджується із частиною 5 статті 9 КПК України, відповідно до якої кримінальне процесуальне законодавство України застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.
Статтею 28 КПК України передбачено, що під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки. Критерії для визначення розумності строків кримінального провадження визначені ч. 3 ст. 28 КПК України, однак він має бути об`єктивно необхідним для прийняття процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень.
Стороною обвинувачення не надано відомостей та документів, в яких наводилися б підстави для подальшого утримання майна та його необхідність, як такого, що має значення для подальшого досудового розслідування, оскільки доказів, які б могли свідчити, що вилучене майно є таким, що містить інформацію про факти підготовки, координування спланованих дій та вчинення кримінальних правопорушень, тобто, що є предметом кваліфікації у кримінальному провадженні № 22020101110000197 не надано.
Так, обов`язок доведення існування тієї обставини, яка вказує на відповідність вилученого майна критеріям, визначеним ч. 2 ст. 167 КПК України, КПК України покладає на слідчого та/або прокурора, а обов`язок перевірки цих обставин на слідчого суддю при розгляді відповідного клопотання чи скарги, а також враховуючи ту обставину, що однією з засад кримінального провадження є принцип змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом та принципу диспозитивності кримінального провадження, відповідно до якого сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, передбачених цим Кодексом, а слідчий суддя, суд у кримінальному провадженні вирішують лише ті питання, що винесені на їх розгляд сторонами та віднесені до їх повноважень цим Кодексом, слідчий суддя приходить до висновку про відсутність в матеріалах скарги даних, які б виправдовували подальше втручання у право на мирне володіння належним йому майном, а враховуючи, що заперечень на скаргу стороною обвинувачення суду не надано, до судового засідання представник органу досудового розслідування не з`явився, та органом досудового розслідування не надано доказів, що вилучені речі містять відомості, які становлять доказову базу щодо необхідності збереження майна в органу досудового розслідування, у даному кримінальному провадженні.
За вказаних обставин позиція органу досудового розслідування щодо неповернення майна його законному володільцю спростовується, тобто за встановлених обставин вбачається, що вилучене майно, а саме паспорти громадянки Російсчької Федерації ОСОБА_5 , не відповідає критеріям, визначеним ч. 2 ст. 167 КПК України, що як наслідок свідчить про бездіяльність сторони обвинувачення, яка полягає у неповерненні майна, що вилучено під час проведення обшуку 08.06.2021 за адресою: АДРЕСА_1 , яку необхідно усунути шляхом зобов`язання повернути вилучене майно його власнику, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 169 КПК України.
Керуючись ст. 100, 169170, 303, 305, 306, 307, 309 КПК України,
УХВАЛИВ:
Скаргу ОСОБА_3 в інтересах ОСОБА_4 на бездіяльність уповноважених осіб Служби безпеки України у м. Києві та Київській області, яка полягає у неповерненні тимчасово вилученого майна в рамках кримінального провадження № 22020101110000197 від 17.10.2020 року задовольнити частково.
Зобов`язати слідчих слідчої групи у кримінальному провадженні № 22020101110000197 Слідчого управління Головного управління служби безпеки України у місті Києві та Київській області, повернути ОСОБА_4 та/або його законному представнику, вилучені під час проведення 08.06.2021 року за адресою: АДРЕСА_1 , майно, а саме:
-Паспорт громадянки Російської Федерації № НОМЕР_6 , виданий на ім`я ОСОБА_5 ;
-Паспорт громадянки Російської Федерації № НОМЕР_7 , виданий на ім`я ОСОБА_5 .
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Печерський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 25.10.2021 |
Оприлюднено | 13.02.2023 |
Номер документу | 102719548 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора |
Кримінальне
Печерський районний суд міста Києва
Батрин О. В.
Кримінальне
Печерський районний суд міста Києва
Батрин О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні