ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
14.01.2022Справа № 910/16684/21
Господарський суд міста Києва у складі судді Комарової О.С., розглянув в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом Акціонерного товариства ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК
до Товариства з обмеженою відповідальністю САНРІМ , ОСОБА_1
про стягнення 830 865, 06 грн
Без повідомлення (виклику) учасників судового процесу
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Акціонерне товариство ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю САНРІМ та ОСОБА_1 про стягнення 830 865, 06 грн.
Вимоги позивача обґрунтовані тим, що відповідач-1, в порушення умов укладеного договору про надання банківської послуги - овердрафт Легкий № МБ-КІЕ-Ов-11381 від 26.01.2021, не повернув позивачу грошові кошти у встановлений договором строк, внаслідок чого у останнього виникла заборгованість, в свою чергу відповідач-2 є поручителем відповідача-1 перед позивачем відповідно до договору поруки № МБ-КІЕ-Ов-11381/1 від 26.01.2021.
Зважаючи на те, що відповідачем-2 є фізична особа, Господарський суд міста Києва 18.10.2021 звернувся до Центру надання адміністративних послуг м. Маріуполь із запитом з метою встановлення зареєстрованого місця проживання вищевказаної особи в порядку ч. 6 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України.
10.11.2021 від Відділу аналітичного забезпечення Департаменту адміністративних послуг Маріупольської міської ради надійшла відповідь на запит суду, зі змісту якої вбачається, що відомості про реєстрацію/зняття з реєстрації особи відсутні.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 15.11.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
Так, з метою повідомлення відповідача-1 про розгляд справи судом та про його право подати відзив на позовну заяву, на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України, ухвала суду від 15.11.2021 була направлена судом рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу місцезнаходження відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: 02091, м. Київ, вул. Ревуцького, буд. 9, кв. 187.
Однак, конверт з ухвалою суду був повернутий відділенням поштового зв`язку у зв`язку із закінченням терміну зберігання.
Повідомлення відповідача-2 про розгляд справи судом та про його право подати відзив на позовну заяву було здійснено у відповідності до приписів ч. 10 ст. 176 ГПК України, шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України.
Додатково, ухвала суду від 15.11.2021 була направлена судом рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу місцезнаходження відповідача, зазначену позивачем у позовній заяві, а саме: 87000, Донецька обл., Маріупольський р-н., смт. Нікольське, вул. Калинова, буд. 197.
Однак, конверт з ухвалою суду був повернутий відділенням поштового зв`язку у зв`язку з відсутністю адресата за вказаною адресою.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що неотримання листів з ухвалою суду відповідачами та їх повернення до суду є наслідком відсутності волевиявлення відповідачів щодо їх належного отримання, проте, ніяким чином не неналежним повідомленням про розгляд справи у розумінні Господарського процесуального кодексу України.
Приймаючи до уваги, що відповідачі так і не скористалися наданим їм правом на подання відзиву на позовну заяву, а за висновками суду у матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, суд вважає, що справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України.
Згідно з ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,
ВСТАНОВИВ:
26.01.2021 між Акціонерним товариством Перший український міжнародний банк (банк) та Товариством з обмеженою відповідальністю Санрім (клієнт) був укладений Договір про надання банківської послуги - овердрафт Легкий № МБ-КІЕ-Ов-11381 (далі - Кредитний договір, Договір), відповідно до умов якого банк зобов`язався надати клієнту банківську послугу - овердрафт Легкий , а клієнт зобов`язався прийняти банківську послугу, належним чином виконувати зобов`язання, що встановлені в Договорі, Правилах надання АТ ПУМБ банківської послуги - овердрафту Легкий корпоративним клієнтам малого бізнесу, в тому числі своєчасно та в повному обсязі здійснювати оплату Банківської послуги.
Згідно з п. 1.1. Кредитного договору, термін Правила використовується в цьому Договорі в наступному значенні: типові Правила надання AT ПУМБ банківської послуги - овердрафту Легкий корпоративним клієнтам малого бізнесу, що розміщуються на інтернет-сайті банку (за електронною адресою: https://www.pumb.ua/) (далі - Правила). Всі інші терміни, що використовуються в цьому Договорі, мають значення, наведені у Правилах. Підписаний клієнтом Договір разом з Правилами, які викладені на сайті Банку, складає укладений між клієнтом та банком договір, що підтверджується підписом клієнта у цьому Договорі.
Згідно п. 2.1. Правил, відповідно до положень Договору банк надає клієнту банківську послугу, а клієнт приймає банківську послугу та зобов`язується належним чином виконувати зобов`язання, що встановлені в Договорі та у Правилах відносно такої банківської послуги, в тому числі своєчасно та в повному обсязі здійснювати оплату банківської послуги.
У пункті А8 Договору встановлено ліміт банківської послуги у розмірі 800 000, 00 грн.
Пунктом A9 Договору встановлено ліміт овердрафту на перший період дії ліміту овердрафту у розмірі 500 000, 00 грн.
У пунктах А12, А13 Договору визначено стандартний розмір процентної ставки - 15,9 % річних та розмір процентної ставки на прострочену заборгованість - 35 % річних.
Розмір комісійної винагороди за управління лімітом овердрафту - 0,5% від розміру максимальної заборгованості за основною сумою овердрафту, визначеної на кінець дня в періоді нарахування (п. А16 Договору).
З метою забезпечення виконання зобов`язань відповідача-1 перед позивачем за Кредитним договором, 26.01.2021 між банком (кредитор) та ОСОБА_1 (поручитель) був укладений Договір поруки № МБ-КІЕ-П-11381/1 (далі - Договір поруки), згідно з яким відповідач-2 (боржник) поручився перед банком за виконання відповідачем-1 зобов`язань, що випливають з Кредитного договору (основне зобов`язання).
Відповідно до положень п. 1.2 Договору поруки, у разі порушення боржником основного зобов`язання такий боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники.
Пунктом 2.1 Договору поруки передбачено, що у разі порушення зобов`язання боржником (у тому числі невиконання та/або неналежного виконання боржником основного зобов`язання у строки, визначені договором, з якого випливає основне зобов`язання), поручитель зобов`язаний в перший день порушення боржником основного зобов`язання або певної його частини) виконати таке основне зобов`язання (або певну його частину) незалежно від факту направлення йому кредитором відповідної вимоги. При цьому кредитор не зобов`язаний підтверджувати буд-яким чином факт порушення основного зобов`язання боржником.
Згідно п. А10 Договору ліміт дії банківської послуги встановлюється строком до 25 грудня 2021 року.
Термін Період дії Ліміту Овердрафту це проміжок часу, який починається з першого банківського дня, наступного за 11 (одинадцятим) числом кожного календарного місяця, а закінчується в день, що передує першому банківському дню, наступного за 11 (одинадцятим) числом наступного календарного місяця, з такими виключеннями: перший період дії ліміту овердрафту починається з дня укладення Договору; останній період дії ліміту овердрафту закінчується датою настання однієї з наступних подій, в залежності від того, яка з них настане раніше: останній день строку ліміту овердрафту, зазначеного в Договорі, або день, в який клієнт зобов`язаний достроково погасити заборгованість за основною сумою овердрафту відповідно до умов Договору.
Пунктом 2.3.7 Правил, встановлено, що ліміт овердрафту на кожен період дії ліміту овердрафту визначається (в межах ліміту банківської послуги, зазначеної в п. А8 преамбули Договору) на підставі Договору, цих Правил і не потребує укладення між сторонами окремих угод з цього приводу. Користуючись принципом свободи договору, клієнт підписанням Договору про надання банківської послуги надає право банку в будь-який момент дії такого Договору зменшити ліміт акцептованого банком овердрафту; банк на підставі письмової заяви клієнта має право також збільшити ліміт овердрафту (але не більше ліміту банківської послуги) до закінчення поточного періоду дії ліміту овердрафту.
У випадку, якщо ліміт овердрафту, розрахований на наступний період дії ліміту овердрафту, є меншим ніж 50 000, 00 грн, ліміт визначається на рівні 0,00 грн. У випадку, якщо ліміт овердрафту, розрахований на наступний період дії ліміту овердрафту, є більшим ніж ліміт банківської послуги, ліміт визначається на рівні ліміту банківської послуги. З моменту підписання Договору до моменту визначення ліміту овердрафту на наступний період, відповідно до умов цих Правил та Договору, клієнт має право користуватися лімітом овердрафту в розмірі, зазначеному в п. А9 преамбули Договору.
На момент підписання Кредитного договору, виходячи з розміру чистих грошових надходжень за попередній місяць, клієнту було встановлено ліміт овердрафту - 500 000, 00 грн (ліміт овердрафту на перший період дії овердрафту).
З 12.04.2021 банком встановлений ліміт овердрафту в розмірі - 385 000,00 грн, виходячи з його об`єму чистих грошових надходжень за попередній місяць, які склали 968 245, 52 грн, про що клієнта було повідомлено в системі Клієнт-Банк .
З 12.05.2021 банком ліміт овердрафту встановлений на рівні 295 000, 00 грн, оскільки об`єм чистих грошових надходжень за попередній місяць склав 982 146, 06 грн, про що клієнт був повідомлений в системі Клієнт-Банк .
З 14.06.2021 ліміт овердрафту встановлений на рівні 800 000, 00 грн (ліміт банківської послуги), оскільки об`єм чистих грошових надходжень за попередній місяць склав 2 145 667, 59 грн, про що клієнт був повідомлений в системі Клієнт-Банк .
Але, 08.07.2021 банк встановив клієнту ліміт овердрафту у розмірі 0,00 грн на наступний період, з огляду на те, що обсяг чистих грошових надходжень на усі поточні рахунки, відкриті в банку за період з 01 по 30 червня 2021 року склав 43 559, 17 грн.
Відповідно до п. 2.3.8 Правил, якщо згідно цих правил було визначено розмір ліміту овердрафту, який є меншим, ніж існуюча на такий момент заборгованість за основною сумою овердрафту, то частина заборгованості за основною сумою овердрафту, на яку вона перевищує ліміт овердрафту, має бути погашена клієнтом першочергово не пізніше дня, що передує встановленню нового (зменшеного) ліміту овердрафту.
У випадку не погашення клієнтом частини заборгованості за основною сумою овердрафту, на яку вона перевищує ліміт овердрафту, з дати встановлення нового (зменшеного) ліміту овердрафту, така частина заборгованості за основною сумою овердрафту вважається простроченою заборгованістю, на неї нараховуються проценти, розраховані виходячи з розміру процентної ставки на прострочену заборгованість (зазначеного у Договорі), а банк першочергово спрямовує кошти клієнта (його поручителів) на погашення частини заборгованості за основною сумою овердрафту, на яку вона перевищує поточний ліміт овердрафту.
Звертаючись до суду з даним позовом, заявник мотивує свої вимоги тим, що він належним чином виконав свої обов`язки за Договором, надавши відповідно до п. A8 Договору банківську послугу - овердрафт в межах ліміту у розмірі 800 000, 00 грн, проте, з 12.07.2021 у позичальника виник дебетовий залишок за поточним рахунком, що підтверджується випискою за оборотами, яка міститься в матеріалах справи.
10.08.2021 банк направив клієнту вимогу № КНО-61.1.3.1/93 від 10.08.2021 щодо виконання зобов`язань за Кредитним договором.
Аналогічним чином, банк направив поручителю вимогу № КНО-61.1.3.1/94 від 10.08.2021 щодо виконання зобов`язань за Договором поруки.
Втім, як доказів їх вручення, так і доказів розгляду зазначених вимог матеріали справи не містять.
Враховуючи, що обов`язок з погашення заборгованості за Кредитним договором не був виконаний позичальником та поручителем, позивач просить стягнути з відповідачів прострочену заборгованість за сумою кредиту у розмірі 799 523, 17 грн, 27 344, 27 грн заборгованості за простроченими процентами за користування кредитом, а також 3 997, 62 грн заборгованості за комісійною винагородою за управління лімітом овердрафту.
Оцінюючи подані докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
За приписами частини 2 статті 509 ЦК України зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Згідно з п. 1 частини 2 статті 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Укладений між сторонами договір за своєю правовою природою є кредитним договором.
Відповідно до частини 1 статті 1054 ЦК України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.
Приписами частини 2 вищевказаної статті передбачено, що до відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
За частиною 1 статті 1049 ЦК України, позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Якщо договором не встановлений строк повернення позики або цей строк визначений моментом пред`явлення вимоги, позика має бути повернена позичальником протягом тридцяти днів від дня пред`явлення позикодавцем вимоги про це, якщо інше не встановлено договором.
Згідно зі ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Правилами надання АТ Перший український міжнародний банк банківської послуги - овердрафту Легкий корпоративним клієнтам малого бізнесу визначається, що період дії ліміту овердрафту - проміжок часу, який починається з першого банківського дня, наступного за 11 (одинадцятим) числом кожного календарного місяця, а закінчується в день, що передує першому банківському дню, наступному за 11 (одинадцятим) числом наступного календарного місяця, з такими виключеннями: перший період дії ліміту овердрафту починається з дня укладення договору; останній період дії ліміту овердрафту закінчується датою настання однієї з наступних подій, в залежності від того, яка з них настане раніше: останній день строку дії ліміту овердрафту, зазначеного в договорі, або день, в який клієнт зобов`язаний достроково погасити заборгованість за основною сумою овердрафту відповідно до умов договору.
Відповідно до підпункту 2.3.7 Правил, ліміт овердрафту на кожен період дії ліміту овердрафту визначається (в межах ліміту банківської послуги, зазначеної в п. А8 преамбули договору) на підставі договору, цих правил і не потребує укладення між сторонами окремих угод з цього приводу. Користуючись принципом свободи договору, клієнт підписанням договору про надання банківської послуги надає право банку в будь-який момент дії такого договору зменшити ліміт акцептованого банком овердрафту у випадку порушення клієнтом обов`язку, встановленого п.7.3.5 розділу 7 цих Правил. У випадку, якщо ліміт овердрафту, розрахований на наступний період дії ліміту овердрафту, є меншим ніж 50 000 (п`ятдесят тисяч) гривень, ліміт визначається на рівні 0,00 (нуль грн. 00 коп.) гривень. Банк направляє клієнту повідомлення про ліміт овердрафту на наступний період дії ліміту овердрафту (Електронним повідомленням/документом), в якому (повідомленні) зазначає ліміт овердрафту на наступний період дії ліміту овердрафту та розмір чистих грошових надходжень на поточні рахунки в банку (в гривні) за попередній розрахунковий період. Зазначене повідомлення банк направляє клієнту не пізніше спливу 1 (одного) банківського дня, наступного за 5 (п`ятим) числом кожного календарного місяця, наступного за розрахунковим періодом. У разі, якщо ліміт овердрафту на наступний період дії ліміту овердрафту дорівнює ліміту овердрафту за попередній період, банк може не направляти клієнту зазначених повідомлень. Ліміт овердрафту на наступний період починає діяти незалежно від дати та/або факту отримання клієнтом відповідного повідомлення від банку.
Згідно з підпунктом 2.3.8 Правил, якщо згідно цих правил було визначено розмір ліміту овердрафту, який є меншим, ніж існуюча на такий момент заборгованість за основною сумою овердрафту, то частина заборгованості за основною сумою овердрафту, на яку вона перевищує ліміт овердрафту, має бути погашена клієнтом першочергово не пізніше дня, що передує встановленню нового (зменшеного) ліміту овердрафту. У випадку непогашення клієнтом частини заборгованості за основною сумою овердрафту, на яку вона перевищує ліміт овердрафту, з дати встановлення нового (зменшеного) ліміту овердрафту, така частина заборгованості за основною сумою овердрафту вважається простроченою заборгованістю, на неї нараховуються проценти, розраховані виходячи з розміру процентної ставки на прострочену заборгованість (зазначеного у договорі), а банк першочергово спрямовує кошти клієнта (його поручителів) на погашення частини заборгованості за основною сумою овердрафту, на яку вона перевищує поточний ліміт овердрафту.
Як вбачається з виписки з особового рахунку позичальника за основною сумою кредиту, станом на 30.06.2021 у позичальника виник дебетовий залишок (заборгованість) за поточним рахунком, розмір якого є більшим, а ніж визначений підпунктом 2.3.7 розмір ліміту овердрафту, у зв`язку з чим 08.07.2021 позивачем було повідомлено відповідача у визначеному Правилами порядку про встановлення з 12.07.2021 ліміту овердрафту у розмірі 0,00 грн.
Таким чином, у відповідності до вимог підпунктів 2.3.7 та 2.3.8 Правил, відповідач-1 зобов`язаний був погасити частину заборгованості за основною сумою овердрафту, на яку вона перевищує ліміт овердрафту до 11.07.2021 включно.
Пунктом 2.3.10 Правил передбачено, що у випадку виникнення простроченої заборгованості клієнта за овердрафтом до дати закінчення строку дії ліміту овердрафту, сторони домовились про, зокрема, те, що прострочена заборгованість клієнта за овердрафтом переноситься банком на відповідні балансові рахунки обліку простроченої заборгованості.
Так, 12.07.2021 відбулась автоматична рекласифікація стандартної заборгованості за основним боргом в прострочену згідно Кредитного договору.
Тобто з 12.07.2021 заборгованість Товариства з обмеженою відповідальністю Санрім за основною сумою овердрафту є простроченою.
Таким чином, з урахуванням положень ст. 530 ЦК України та змісту підпунктів 2.3.7, 2.3.8 Правил, строк виконання позичальникм грошового зобов`язання з повернення кредитних коштів, отриманих за Кредитним договором на момент розгляду справи є таким, що настав.
Втім, як встановлено судом, ані позичальник, ані поручитель, погашення заборгованості за Кредитним договором не здійснив.
Зобов`язання, в силу вимог статей 526, 525 Цивільного кодексу України, має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічна за змістом норма міститься і у ст. 193 Господарського кодексу України.
Частина 2 статті 193 Господарського кодексу України передбачає, що сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Порушенням зобов`язання, у відповідності до ст. 610 ЦК України, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Статтею 612 ЦК України встановлено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
З урахуванням вищевикладеного, враховуючи, що факт надання позивачем кредитних коштів та факт порушення відповідачем-1 своїх зобов`язань в частині повного їх повернення у встановленому Договором та Правилами порядку і строки, підтверджений матеріалами справи та не спростований відповідачами, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог про стягнення заборгованості за кредитом у розмірі 799 523, 17 грн.
Статтею 1056-1 ЦК України передбачено, що процентна ставка за кредитом може бути фіксованою або змінюваною. Тип процентної ставки визначається кредитним договором. Розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) та порядок їх сплати за кредитним договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів.
Умовами підпунктів 4.2, 4.3.1 та 4.3.2 Правил визначено, що платою за користування банківською послугою є проценти та комісійна винагорода. Проценти нараховуються з використанням процентної ставки. Процентна ставка за договором є фіксованою, тобто виражена числом. Проценти за користування банківською послугою нараховуються у процентах річних із розрахунку 365 днів на рік на підставі процентної ставки, зазначеної у договорі.
Проценти нараховуються щоденно на фактичну суму заборгованості і за весь час фактичного користування кредитними коштами, наданими в рамках банківської послуги. Період нарахування процентів складає календарне число днів. Якщо інше не передбачено договором, датою закінчення періоду нарахування процентів є перший банківський день після 24 (двадцять четвертого) числа місяця (без його урахування) або день, що передує даті повернення кредиту, а початком - дата надання кредиту та/або перший банківський день після 24 (двадцять четвертого) числа місяця (з його урахуванням). Закінчення зазначеного у договорі строку надання банківської послуги - овердрафту не звільняє клієнта від обов`язку сплачувати відповідно до умов договору на користь банку проценти за користування кредитом за весь час прострочення клієнтом погашення заборгованості за кредитом (підпункт 4.3.3 Правил).
Відповідно до підпункту 4.3.4 Правил визначено, що якщо інше не передбачено договором, нараховані проценти повинні сплачуватися Клієнтом щомісячно не пізніше 1-го банківського дня, наступного за 24-м числом кожного місяця за відповідний період.
Згідно з пунктом А12 Договору визначено, що стандартний розмір процентної ставки становить 15,9 % річних, а на прострочену заборгованість, згідно пункту А13 Договору - 35 % річних.
Позивачем нараховано проценти за користування кредитом на підставі пункту А13 преамбули договору та підпунктів 2.3.8, 4.3.1, 4.3.2 та 4.3.3 Правил у розмірі 27 344, 27 грн.
Також, підпунктом 4.4.1 Правил встановлено, що клієнт зобов`язаний щомісячно сплачувати банку комісійну винагороду за управління лімітом овердрафту у розмірі, зазначеному в п. А16 преамбули Договору. Призупинення або припинення надання овердрафту, з підстав передбачених Договором, не створюють обов`язку банку повернути клієнту комісійну винагороду за управління лімітом овердрафту.
У пункті А16 Договору, визначено розмір комісійної винагороди за управління лімітом овердрафту - 0,5% від розміру максимальної заборгованості за основною сумою овердрафту, визначеної на кінець дня в періоді нарахування.
З урахуванням викладеного, позивачем нараховано та заявлено до стягнення 3 997, 62 грн комісійної винагороди за управління лімітом овердрафту.
Перевіривши надані позивачем розрахунки процентів та комісійної винагороди за управління лімітом овердрафту, суд не виявив у них помилок, у зв`язку з чим вимоги в цій частині підлягають задоволенню в заявленому розмірі.
При цьому, позивач заявив позовні вимоги про стягнення суми грошових коштів з відповідачів солідарно, з огляду на те, що 26.01.2021 між Акціонерним товариством Перший український міжнародний банк ОСОБА_1 був укладений Договір поруки, пунктом 1.2 якого визначено, що у разі порушення боржником основного зобов`язання такий боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники.
З урахуванням викладеного, можна дійти висновку, що у кредитора є право вимагати виконання зобов`язання в повному обсязі як від боржника і поручителя разом, так і від кожного з них окремо.
Відповідно до частини 1 статті 546 ЦК України виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком, правом довірчої власності.
За умовами ст. 553 ЦК України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку і відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов`язання частково або у повному обсязі.
У разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки (ст. 554 ЦК України).
У підпункті 3.1.1 Договору поруки поручитель запевнив кредитора про те, що поручитель повністю ознайомився з договором, з якого випливає основне зобов`язання, виконання якого забезпечене порукою за цим Договором, всі умови цього договору йому зрозумілі.
Таким чином, у зв`язку з невиконанням відповідачем-1 умов кредитного договору суд вважає обґрунтованим стягнення із відповідачів солідарно заявленої до стягнення заборгованості.
Враховуючи викладене в сукупності, зважаючи на зміст позовних вимог, обставини, встановлені під час розгляду справи, беручи до уваги те, що відповідачем не спростовано факту наявності спірної заборгованості, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, у зв`язку з чим наявні підстави для задоволення позову в повному обсязі.
Судові витрати зі сплати судового збору, відповідно до положень статті 129 ГПК України, покладаються на відповідачів солідарно (ч. 7 ст. 238 ГПК України).
Керуючись ст.ст. 129, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 254 Господарського процесуального кодексу України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю САНРІМ (02091, м. Київ, вул. Ревуцького, буд. 9, кв. 187; ідентифікаційний код 41312023) та ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_1 ) на користь Акціонерного товариства ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК (04070, м. Київ, вул. Андріївська, буд. 4; ідентифікаційний код 14282829) 799 523, 17 грн (сімсот дев`яносто дев`ять тисяч п`ятсот двадцять три гривні 17 коп) заборгованості за простроченою сумою кредиту, 27 344, 27 грн (двадцять сім тисяч триста сорок чотири гривні 27 коп) заборгованості за простроченими процентами за користування кредитом, 3 997, 62 грн (три тисячі дев`ятсот дев`яносто сім гривень 62 коп) заборгованості за комісійною винагородою за управління лімітом овердрафту та 12 462, 98 грн (дванадцять тисяч чотириста шістдесят дві гривні 98 коп.) судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів в порядку, передбаченому ст.ст. 253-259, з урахуванням підпункту 17.5 пункту 17 розділу XI Перехідні положення Господарського процесуального кодексу України.
Рішення в повному обсязі складено 14.01.2022.
Суддя О.С. Комарова
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 14.01.2022 |
Оприлюднено | 26.01.2022 |
Номер документу | 102728804 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Комарова О.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні