Вирок
від 26.01.2022 по справі 712/14884/19
СОСНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЧЕРКАС

Вирок

Іменем України

Справа№ 712/14884 /19

Номер провадження1-кп/712/251 /22

СОСНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ЧЕРКАСИ

26 січня 2022 року м. Черкаси

Соснівський районний суд м. Черкаси у складі колегії:

головуючого судді ОСОБА_1

судді ОСОБА_2

судді ОСОБА_3

при секретарі ОСОБА_4

за участю прокурора ОСОБА_5 , ОСОБА_6

представника потерпілого ОСОБА_7

захисника ОСОБА_8

обвинуваченого ОСОБА_9

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Черкаси кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець села Каленики, Золотоніського району Черкаської області, українець, громадянин України, освіта середня-спеціальна, непрацюючого, учасник бойових дій, інвалідом, депутатом, учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС не являється, одружений, має на утриманні неповнолітню дитину, зареєстрований та проживаючий за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимий,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого, ч.4 ст.190, ч.4 ст.358КК України, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_9 , достовірно знаючи про відсутність підстав для встановлення причинного зв`язку його захворювання із захистом Батьківщини, знаходячись в адміністративному приміщенні Центральної військово-лікарської комісії Міністерства Оборони України (далі - ЦВЛК), розташованого за адресою: місто Київ, вулиця Госпітальна, 16, маючи умисел, направлений на незаконне заволодіння чужим майном, шляхом обману, переслідуючи корисливі мотиви, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, з метою встановлення причинного зв`язку його захворювання із захистом Батьківщини, а в подальшому інвалідності та отримання з державного бюджету грошових коштів у вигляді соціальних виплат, 11.08.2017, у робочій час, тобто з 08.00 год. до 17.00 год., більш точного часу в ході досудового розслідування не встановлено, умисно подав до ЦВЛК завідомо підроблений офіційний документ - виписку із історії хвороби №1531/17 від 12.07.2017, видану Інститутом нейрохірургії імені академіка А.П. Ромоданова Академії медичних наук України, що в м. Києві по вул. Мануїльського, 32 (діюча назва даного медичного закладу - Державна Установа «Інститут нейрохірургії імені академіка Ромоданова Академії медичних наук України», що в м. Києві по вул. Платона Майбороди, 32), на підставі якої, на засіданні ЦВЛК, будучи введеними в оману, члени комісії встановили причинний зв`язок захворювання ОСОБА_9 із захистом Батьківщини, про що було складено протокол №2223 від 11.08.2017, що у подальшому дало йому можливість при призначенні групи встановити ступінь втрати професійної працездатності.

Далі, ОСОБА_9 , продовжуючи жагу особистого злочинного збагачення, намагаючись максимально використати усі можливості заволодіння грошима, знаходячись в адміністративному приміщенні Золотоніської центральної районної лікарні Черкаської обласної ради (далі - Лікарня), розташованого за адресою: Черкаська область, місто Золотоноша, вулиця Лікарняна, 2, продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, направленого на заволодіння чужим майном шляхом обману, переслідуючи корисливі мотиви, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, з метою незаконного встановлення йому групи інвалідності, а в подальшому отримання з державного бюджету грошових коштів у вигляді соціальних виплат, 13.02.2018, у робочій час, тобто з 08.00 год. до 17.00 год., більш точного часу в ході досудового розслідування не встановлено, умисно надав до Лікарні завідомо підроблений офіційний документ - виписку із історії хвороби № 1531/17 від 12.07.2017, видану Інститутом нейрохірургії імені академіка А.П. Ромоданова Академії медичних наук України, що в м. Києві по вул. Мануїльського, 32 (діюча назва даного медичного закладу - Державна Установа «Інститут нейрохірургії імені академіка Ромоданова Академії медичних наук України», що в м. Києві по вул. Платона Майбороди, 32) та Витяг з протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії Міністерства Оборони України по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв № 2223 від 11.08.2017, отриманого на підставі вищезазначеного підробленого документа, які в подальшому були передані до Комунального закладу «Черкаський обласний центр медико-соціальної експертизи Черкаської обласної ради», що розташований за адресою: Черкаська область, місто Черкаси, вулиця Волкова, будинок 22, для розгляду питання щодо встановлення ОСОБА_9 групи інвалідності та ступеню втрати професійної працездатності.

У подальшому, на підставі вищезазначених документів, комісією Комунального закладу «Черкаський обласний центр медико-соціальної експертизи Черкаської обласної ради» ОСОБА_9 було встановлено II групу інвалідності захворювання, яке пов`язане із захистом Батьківщини, безтермінове, та 70% ступеню втрати професійної працездатності, про що складено акт огляду МСЕК від 01.03.2018, форма якого затверджено наказом Міністерством Охорони Здоров`я України 30.07.2012 № 577, та підписано членами комісії. Після чого ОСОБА_9 видано довідки МСЕК про встановлення II групи інвалідності, серія 12 ААА № 878823 та 70% ступеню втрати професійної працездатності, серія форми 158/0 № 023581, а другий екземпляр довідок направлено до Управління пенсійного фонду в Черкаській області для подальшого призначення пенсії.

У подальшому, внаслідок зазначених вище протиправних, умисних дій ОСОБА_9 , 04.05.2018 комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975, на підставі довідки МСЕК серія 12 ААА № 878823 від 01.03.2018 ОСОБА_9 призначено одноразову грошову допомогу в сумі 528 600,00 грн. (п`ятсот двадцять вісім тисяч шістсот гривень 00 копійок), та яку, відповідно до наказу військового комісара Черкаського обласного військового комісаріату від 07.06.2018 № 209, з Державного Бюджету України 11.06.2018 перераховано на картковий рахунок ОСОБА_9 № НОМЕР_1 через відділення ПАТ КБ «Приватбанк», чим спричинено матеріальної шкоди охоронюваним державним інтересам в особі Міністерства Оборони України на вищевказану суму, що є особливо великими розмірами.

Він же, у січні 2018 року, більш точного часу та дати встановити не виявилось можливим, при невстановлених в ході досудового розслідування обставинах, маючи намір на використання підробленого офіційного документу, який видається та посвідчується установою, що посвідчує факт, який має юридичне значення, придбав у невстановленої слідством особи, завідомо для нього підроблений офіційний документ, який посвідчує факт, що здатний спричинити наслідки правового характеру та можливість реалізації прав у сфері охорони здоров`я та соціального забезпечення, а саме: виписку із історії хвороби № 1531/17 від 12.07.2017, видану Інститутом нейрохірургії імені академіка А.П. Ромоданова Академії медичних наук України, що в м. Києві по вул. Мануїльського, 32, яка (діюча назва даного медичного закладу - Державна Установа «Інститут нейрохірургії імені академіка Ромоданова Академії медичних наук України», що в АДРЕСА_2 ), містить неправдиві відомості про володільця і офіційно посвідчує те, що ОСОБА_9 дійсно перебував на обстеженні та лікуванні у відділенні позамозкових пухлин, яка має підпис керівника, завідуючого лікарні та лікуючого лікаря вказаної установи та скріплена їхньою печаткою, та в подальшому, знаходячись в адміністративному приміщенні Центральної військово-лікарської комісії Міністерства Оборони України, розташованого за адресою: місто Київ, вулиця Госпітальна, 16, маючи на меті незаконне встановлення причинного зв`язку його захворювання із захистом Батьківщини, а в подальшому інвалідності та отримання з державного бюджету грошових коштів у вигляді соціальних виплат, 11.08.2017, у робочій час, тобто з 08.00 год. до 17.00 год., більш точного часу в ході досудового розслідування - не встановлено, діючи умисно, переслідуючи корисливі мотиви, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, використав вказаний медичний документ, шляхом подання його уповноваженим особам ЦВЛК, на підставі чого, на засіданні ЦВЛК комісія встановила причинний зв`язок захворювання ОСОБА_9 із захистом Батьківщини, про що було складено протокол № 2223 від 11.08.2017, що у подальшому дало йому можливість при призначенні групи встановити ступень втрати ступень професійної працездатності.

Далі, ОСОБА_9 , знаходячись в адміністративному приміщенні Золотоніської центральної районної лікарні Черкаської обласної ради (далі - Лікарня), розташованої за адресою: Черкаська область, місто Золотоноша, вулиця Лікарняна, 2, маючи не меті незаконне встановлення йому групи інвалідності, а в подальшому отримання з державного бюджету грошових коштів у вигляді соціальних виплат, 13.02.2018, у робочій час, тобто з 08.00 год. до 17.00 год., більш точного часу в ході досудового розслідування не встановлено, умисно надав до Лікарні завідомо підроблений офіційний документ - виписку із історії хвороби № 1531/17 від 12.07.2017, видану Інститутом нейрохірургії імені академіка А.П. Ромоданова Академії медичних наук України, що в м.Києві по вул. Мануїльського 32 та Витяг з протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії Міністерства Оборони України по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв № 2223 від 11.08.2017, отриманого на підставі вищезазначеного підробленого документа, які в подальшому були передані до Комунального закладу «Черкаський обласний центр медико-соціальної експертизи Черкаської обласної ради», що розташований за адресою: Черкаська область, місто Черкаси, вулиця Волкова, будинок 22, для розгляду питання щодо встановлення ОСОБА_9 групи інвалідності та ступеню втрати професійної працездатності.

Далі, на підставі вищезазначених документів, комісією Комунального закладу «Черкаський обласний центр медико-соціальної експертизи Черкаської обласної ради» ОСОБА_9 було встановлено II групи інвалідності захворювання, яке пов`язане із захистом Батьківщини, безтермінове та 70% ступеню втрати професійної працездатності, про що складено акт огляду МСЕК від 01.03.2018, форма якого затверджено наказом Міністерством Охорони Здоров`я України 30.07.2012 № 577 та підписано членами комісії, що в подальшому слугувало нарахуванню та виплаті з Державного бюджету України ОСОБА_9 одноразової грошової допомоги в сумі 528 600,00 грн. (п`ятсот двадцять вісім тисяч шістсот гривень 00 копійок).

Допитаний всудовому засіданніобвинувачений ОСОБА_9 свою винність у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.4ст.190,ч.4ст.358ККУкраїнине визнав повністю, суду показав, що він проходив військову службу у військоматі в учебці в м.Полтава. Коли повернувся зі служби почав помічати провали в пам`яті, погано почувався. Від воєнкомату потрібно проходити медогляд, йому встановили діагноз гіпертонія. Він порадився зі знайомими і йому порекомендували звернутися для лікування в інститут Ромоданова. Він лежав у лікарні на 3 поверсі, в палаті було 4 особи, але він їх не пам`ятає. Після порушення кримінальної справи відносно нього він не звертався в інститут Ромоданова для документального підтвердження свого перебування там та встановленого діагнозу.

Незважаючи наневизнання виниобвинуваченим ОСОБА_9 його вина у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушень повністю підтверджується зібраними по справі доказами в їх сукупності поясненнями свідків, допитаних в судовому засіданні, які показали, що:

-свідок ОСОБА_10 суду показав, що ОСОБА_9 через Золотоніський військовий комісаріат подав документи про призначення одноразової виплати по інвалідності 2 групи. Черкаським військоматом документи подані на розгляд комісії, долучений витяг про причинний зв`язок захворювання та довідка МСЕК, інші документи. В подальшому комісією було розглянуто звернення, призначені та виплачені кошти в сумі 520000грн. Документи були оформлені в березні 2018. Документи подаються військовим комісаріатом, а розглядаються комісією;

- свідок ОСОБА_11 суду показав, що 01.03.2018 в обласний МСЕК №2 за медичними документами формою 0880 з Золотоніської лікарні для огляду на МСЕК ОСОБА_9 , встановлена 2 група інвалідності, за захворюванням, яке пов`язанеіз захистомБатьківщини безтерміново та видано довідку МСЕК та довідку про втрату працездатності 70% для отримання одноразової грошової допомоги, 2 виписка відправлена до Пенсійного фонду для встановлення пільг та пенсії. Через деякий час з військомату надійшов лист, що у одного з учасників бойових дій виписка підроблена. Просили перевірити інформацію щодо учасників АТО. При перевірці ними виявлено цілу групу осіб, з приблизно однаковими довідками. Вони зробили запит до лікарні і їм прийшла відповідь, що ОСОБА_9 там не лікувався. Потім ОСОБА_9 викликали на комісію, але обидва рази він не з`явився, він особисто йому телефонував, обвинувачений обіцяв приїхати, але не приїхав. Тому вони відмінили рішення, і він був визнаний не інвалідом. Направили заяву до поліції про вчинене кримінальне правопорушення. Захворювання яке було в підроблених документах лягло в основу довідки МСЕК. Вони приймають рішення для військовослужбовців згідно з Положенням 13.17, основним документам є витяг з Центральної лікарської комісії, якби витягу не було у нього не було б таких пільг, і статусу. Вони приймають всі документи, але беруть оригінали, звіряють, а потом приймають завірені комісії. Пащенко пред`являв оригінал виписки з Інституту нейрохірургії імені академіка А.П. Ромоданова Академії медичних наук України, вони перевірили, а в справі знаходиться копія;

- свідок ОСОБА_12 суду показала, що вона працювала до 2019 в Центральній військово-лікарській комісії Міністерства Оборони України. ОСОБА_9 звертався до нихв 2017з заявоюпро встановленняпричинного зв`язкусвоїх захворюваньз захистомБатьківщини.Надав відповіднідокументи пропроходження службив АТОта медичнідокументи, випискуз історії хвороби№1531від 12.06.2017 Інституту нейрохірургії імені академіка А.П. Ромоданова Академії медичних наук України, виписку з історії хвороби №1587 ЧОЛ. Після вивчення медичних документів комісія встановила захворювання к ОСОБА_13 епілепсія, складено протокол;

- свідок ОСОБА_14 суду показала, що працює в Золотоніській ЦРЛ медсестрою. В лютому 2018 до лікарні звернувся ОСОБА_9 та надав Витяг центральної військово-лікарської комісії, виписку з історії хвороби з інституту Ромоданова, посвідчення учасника АТО. Вона надала йому перелік документів, які необхідно зібрати і в подальшому виписали йому направлення на МСЕК;

- свідок ОСОБА_15 суду показав, що 23.03.2018 ОСОБА_9 надав до ЛКК Золотоніської ЦРЛ для направлення його до КНЗ «Черкаський обласний центр МСЕ» з метою визначення ступеню втрати працездатності, крім медичних документів було направлення з Золотоніського РВН як колишнього військовослужбовця;

- свідок ОСОБА_16 суду показала, що вона є дружиною ОСОБА_9 , чоловік проходив військову службу з 20.03.2015 по 26.04.2016. ЇЇ чоловік проходив обстеження в лікарні і його поклали в Золотоніську ЦРЛ, обстеження тривало 5 днів. Йому було встановлено діагноз судинний генезис. В Інституті нейрохірургії імені академіка А.П. Ромоданова Академії медичних наук України її чоловік також проходив обстеження. Вона особисто в літку 2017 ходила до їхнього сусіда ОСОБА_17 , просила щоб він відвіз їх з чоловіком до м.Києва в Інститут Ромоданова. Він погодився, коли вони приїхали пішли в 9-й корпус поліклініки, зареєструвалися. Лікарь сказав, що їм потрібно в 5-й корпус в приймальне відділення, звідти направили до 3корпусу. Чоловік знаходився там на лікуванні 10днів, вони спілкувалися по телефону. Потім вона разом з ОСОБА_17 їздила забирати чоловіка з лікарні. Діагноз встановлено - судинна епілепсія;

- свідок ОСОБА_17 суду показав, що він є сусідом обвинуваченого, знає його давно, також знає, що останній проходив військову службу в 2015-2016. В 2017 приходила дружина ОСОБА_9 , просила завезти їх у м. Київ до лікарні, він їхав по навігатору, через приблизно 14 днів забирав їх з лікарні

Крім того,вина ОСОБА_9 підтверджується такожіншими письмовимидоказами,дослідженими всудовому засіданні,а саме:

- заявою виконувача обов`язків головного лікаря КЗ «Черкаський обласний центр медико-соціальної експертизи Черкаської обласної ради» ОСОБА_18 про вчинення кримінального правопорушення № 1126/01-09/1 від 10.12.2018;

- протоколом тимчасового доступу до речей і документів від 18.03.2019, який був здійснений на підставі ухвали слідчого судді Соснівського районного суду м. Черкаси від 05.03.2019, та в ході проведення якого в службових осіб комунального закладу «Черкаський обласний центр медико-соціальної експертизи Черкаської обласної ради» вилучено медико-експертну справу № 09-27 на ім`я ОСОБА_9 ;

- медико-експертною справою № 09-27 на ім`я ОСОБА_9 та протоколом огляду документів від 12.07.2019, а саме: медико-експертної справи №09-27 на ім`я ОСОБА_9 , вилученої під час проведення тимчасового доступу до речей та документів в комунальному закладі «Черкаський обласний центр медико-соціальної експертизи Черкаської обласної ради»;

- постановою про визнання та приєднання речей та предметів до кримінального провадження в якості речових доказів від 12.07.2019, якою медико-експертну справу № 09-27 на ім`я ОСОБА_9 визнано речовим доказом та приєднано до матеріалів кримінального провадження;

- протоколом огляду документів від 03.04.2019 та медичною карткою стаціонарного хворого № 7512 на ім`я ОСОБА_9 , вилученої під час проведення тимчасового доступу до речей та документів в Золотоніській центральній районній лікарні Черкаської обласної ради ;

- листом Центральної військово-лікарської комісії № 1463 від 04.04.2019 з додатками до нього, згідно якого ОСОБА_9 11.08.2017 звернувся до комісії із заявою про встановлення причинного зв`язку його захворювання із захистом Батьківщини. Також даним листом надано копії документів, які були долучені до заяви ОСОБА_9 ;

- листом територіального медичного об`єднання «ПСИХІАТРІЯ» у місті Києві № 061/203/1-01/669 від 08.04.2019, відповідно до якого ОСОБА_9 до вказаного закладу не звертався та не отримував консультативних чи будь-яких інших заключень;

- листом Золотоніського районного військового комісаріату № 5/171 від18.04.2019, згідно якого комісаріатом були оформлені відповідні документи на виплату грошової допомоги, як інваліду II групи та направлені на розгляд комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 . Також у даному листі зазначено перелік документів, які були надані до ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_9 ;

- листом ІНФОРМАЦІЯ_2 № 6/8/5/792 від 10.05.2019, згідно якого ОСОБА_9 призначено одноразову грошову допомогу та перераховано на його рахунок в сумі 528 600,00 грн.;

- листом ІНФОРМАЦІЯ_2 № 6/8/5/1009 від 03.06.2019 з додатками до нього, яким надано реквізити рахунку ОСОБА_9 , надані ним для виплати одноразової допомоги;

- листом ІНФОРМАЦІЯ_2 № 6/8/5/1609 від 16.09.2019 з додатками до нього, яким надано копії документів, поданих ОСОБА_9 для виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням інвалідності: копія витягу з протоколу засідання Міністерства оборони України з розгляду питань пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги, заява ОСОБА_9 . Військовому комісару ІНФОРМАЦІЯ_2 від 14.03.2018 про виплату йому одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням інвалідності, довідка МСЕК, згідно якої ОСОБА_9 встановлена 2 група інвалідності, витяг з протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв`язку захворювань, витяг з наказу командира військової частини польова пошта НОМЕР_2 від 25.04.2016 про виплату щомісячної премії, надбавки, додаткової грошової винагороди, довідка Міністерства Оборони України про участь ОСОБА_9 , в антитерористичних операціях;

- копією витягу з наказу Військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_2 від 07.06.2018 №209 про виплату ОСОБА_9 одноразової грошової допомоги в розмірі 528600грн., на підставі довідки МСЕК від 27.02.2018;

- копією витягу з протоколу засідання ЦВЛК по встановленню причинного зв`язку захворювань ОСОБА_9 , згідно з яким захворювання пов`язане із захистом Батьківщини;

- листом комунального некомерційного підприємства «Черкаська обласна лікарня Черкаської обласної ради» № 01-30/1215 від 19.09.2019, згідно якого ОСОБА_9 на стаціонарному лікуванні у неврологічному відділенні обласної лікарні у період з 03.08.2016 по 17.08.2016 не перебував;

- листом Управління праці та соціального захисту населення Золотоніської районної державної адміністрації Черкаської області № 01-10/2931 від 28.10.2019 з додатками до нього, яким надано копії документів, які буди надані ОСОБА_9 до управління для отримання посвідчення «інвалід війни»: заява ОСОБА_9 , довідка МСЕК копії паспортних даних, копія посвідчення;

- протоколом тимчасового доступу до речей та документів від 15.10.2019, який був здійснений на підставі ухвали слідчого судді Соснівського районного суду м. Черкаси та у ході якого в ПАТ КБ «ПриватБанк» вилучено виписку по картковому рахунку НОМЕР_1 , який відкрито в банківській установі на ім`я ОСОБА_9 ;

- копією виписки по картковому рахунку НОМЕР_1 , який відкрито в ПАТ КБ «ПриватБанк» на ім`я ОСОБА_9 ;

- протоколом огляду документів від 15.10.2019, а саме: виписки по картковому рахунку НОМЕР_1 , який відкрито в ПАТ КБ «ПриватБанк» на ім`я ОСОБА_9 , вилученої під час проведення тимчасового доступу до речей та документів в банківській установі;

- листом Державної установи «Інститут нейрохірургії ім. Акад. А.П. Ромоданова Національної академії медичних наук України» № 411/05 від 18.03.2019, відповідно до якого ОСОБА_9 не числиться в базі комп`ютерної реєстрації пацієнтів інституту;

- постанова про визнання та приєднання речей та предметів до кримінального провадження в якості речових доказів від 03.04.2019, якою медичну картку стаціонарного хворого № 7512 на ім`я ОСОБА_9 визнано речовим доказом та приєднано до матеріалів кримінального провадження;

Розгляд провадження провадився відносно обвинуваченого в межах пред`явленого йому обвинувачення. При встановлених обставинах, оцінюючи зібрані докази, суд вважає, що винуватість обвинуваченого у вчиненні вищезазначених кримінальних правопорушень в судовому засіданні доведена повністю і зібраних доказів достатньо для визнання його винним. Невизнання вини обвинуваченим ОСОБА_9 в скоєнні кримінальних правопорушень, передбачених ч.4ст.190,ч.4ст.358КК Українисуд оцінює критично та вважає їх такими, що спрямовані на уникнення відповідальності, виходячи з наступного. Об`єктивна сторона кримінального правопорушення, передбаченого ч.4ст.190КК України полягає у заволодінні майном або придбанні права на майно шляхом обману чи зловживання довірою. В результаті шахрайських дій потерпілий - власник, володілець, особа, у віданні або під охороною якої знаходиться майно, добровільно передає майно або право на майно винній особі. Безпосередня участь потерпілого у передачі майнових благ і добровільність його дій є обов`язковими ознаками шахрайства, які відрізняють його від викрадення майна та інших злочинів проти власності. За ознакою безпосередньої участі потерпілого у процесі незаконного вилучення майна шахрайство схоже з вимаганням, яке також передбачає передачу майна чи права на нього винній особі самим потерпілим. Однак, якщо при вимаганні потерпілий робить це вимушено, то при шахрайстві потерпілий переконаний у тому, що він розпоряджається майном за власною волею, у своїх інтересах або принаймні не на шкоду цим інтересам. Така його переконаність є результатом впливу на нього шахрая, а саме, введенням потерпілого в оману щодо правомірності передачі ним винному майна чи надання йому права на майно. Добровільність при шахрайстві має уявний характер, оскільки вона обумовлена обманом. Способами вчинення шахрайства є зокрема обман. Обман як спосіб шахрайського заволодіння чужим майном чи придбання права на таке майно полягає у повідомленні потерпілому неправдивих відомостей або приховування певних відомостей, повідомлення яких мало б суттєве значення для поведінки потерпілого, з метою введення в оману потерпілого. Таким чином, обман може мати як активний (повідомлення потерпілому неправдивих відомостей про певні факти, обставини, події), так і пасивний (умисне замовчування юридично значимої інформації) характер. У другому випадку для наявності шахрайства необхідно встановити, що бездіяльність винного призвела до помилки потерпілого щодо обов`язковості або вигідності передачі майна (права на майно) шахраєві, була причиною добровільної передачі потерпілим майнових благ. Якщо особа заволодіває чужим майном, свідомо скориставшись чужою помилкою, виникненню якої вона не сприяла, вчинене не може визнаватися шахрайством. Змістом обмануяк способушахрайства можутьбути різноманітніобставини,стосовно якихшахрай вводитьв оманупотерпілого.Зокрема,це можестосуватися характеристикипевних предметів,зокрема їхкількості,тотожності,дійсності (обману предметі),особистості винногоабо іншихосіб (обману особі),певних подій,юридичних фактів,дій окремихосіб тощо.За своєюформою обманможе бутиусним,письмовим,виражатися упевних діях(підмінапредмета,його фальсифікаціятощо),у т.ч.конклюдентних. Суб`єктивна сторона шахрайства характеризується прямим умислом і корисливим мотивом. Об`єктивна сторона кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.358КК України виражається зокрема у формі використання завідомо підробленого документа. Використання завідомо підробленого документа може бути вчинене одним із двох способів: 1) пред`явлення документа; 2) подання документа. Подання документа також передбачає, що певне коло осіб ознайомлюється із змістом підробленого документа. Але підробка не залишається у винного, а передається уповноваженим особам для посвідчення тих чи інших фактів з метою отримання прав або звільнення від обов`язків (наприклад, особа подає на підприємство підроблений документ про закінчення вищого закладу освіти для того, щоб зайняти певну посаду). Суб`єктивна сторона кримінального правопорушення характеризується прямим умислом. Обов`язковою суб`єктивною ознакою підроблення документа, виготовлення підробленого штампа, печатки або бланку є мета використання зазначених предметів як підроблювачем, так і іншою особою. Мета використання підробленого документа означає прагнення винного отримати певні права або звільнитись від обов`язків і має конкретний характер. Колегія суддів вважає встановленим той факт, що ОСОБА_9 подав до ЦВЛК завідомо підроблений офіційний документ - виписку із історії хвороби №1531/17 від 12.07.2017, видану Інститутом нейрохірургії імені академіка А.П. Ромоданова Академії медичних наук України, на підставі якої, в подальшому на засіданні ЦВЛК, будучі введеними в оману, члени комісії встановили причинний зв`язок захворювання ОСОБА_9 із захистом Батьківщини, про що було складено протокол №2223 від 11.08.2017, що у подальшому дало йому можливість при призначенні групи встановити ступінь втрати професійної працездатності. Зазначене підтверджується: листом Державної установи «Інститут нейрохірургії ім. Акад. А.П. Ромоданова Національної академії медичних наук України» № 411/05 від 18.03.2019, відповідно до якого ОСОБА_9 не числиться в базі комп`ютерної реєстрації пацієнтів інституту; листом територіального медичного об`єднання «ПСИХІАТРІЯ» у місті Києві № 061/203/1-01/669 від 08.04.2019, відповідно до якого ОСОБА_9 до вказаного закладу не звертався та не отримував консультативних чи будь-яких інших заключень. Крім того, вказане також підтверджується показами свідка ОСОБА_11 ,працюючого в обласному МСЕК№2,який вказав,що післяотримання нимиінформації проте,що ОСОБА_9 не числиться в базі комп`ютерної реєстрації пацієнтів інституту нейрохірургії ім. Акад. А.П. Ромоданова, двічі викликав та особисто телефонував обвинуваченому, з проханням з`явитися в МСЕК для з`ясування обставин, на що останній не вжив ніяких заходів. Також сам обвинувачений в судовому засіданні вказав, що після порушення кримінальної справи не звертався до інституту для отримання фактичних доказів свого перебування там. На думку суду, така пасивна поведінка обвинуваченого свідчить про його обізнаність, щодо походження підробленого документа.

Надання в МСЕК, ОСОБА_9 завідомо підробленого документу потягнуло за собою настання правових наслідків, отримання особливого статусу, що в подальшому дало йому можливість (особисте звернення з заявою та відповідними документами до Черкаського обласного військового комісаріату № 6/8/5/1609 від 16.09.2019) отримати грошову винагороду у розмірі 528600грн.

Пояснення ОСОБА_16 (дружини обвинуваченого) суд оцінює критично, як особи неспроможної надати об`єктивну оцінку у зв`язку із зацікавленістю.

Пояснення свідка ОСОБА_17 не можуть підтвердити чи спростувати показів обвинуваченого, оскільки фактичних обставин справи він не знає, а лише надавав послугу ОСОБА_16 та ОСОБА_9 як перевізник до м. Києва.

Позицію сторони захисту про визнання ряду доказів недопустимими, а саме: копії листа ДУ «Інституту нейрохірургії імені академіка ОСОБА_19 » від 24.07.2018 року № 636\0109\1 та від 18.03.2019 року № 411\05, з причини отримання їх за запитом не уповноваженою особою, суд оцінює критично, як позицію захисту направлену на уникнення відповідальності, т.я. це спростовується матеріалами досудового слідства.

За таких обставин суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_9 наявна об`єктивна та суб`єктивна сторона інкримінуємих кримінальних правопорушень.

Всі вищеперелічені докази належні, оскільки вони підтверджують існування обставин, що підлягають доказуванню, допустимі, оскільки вони отримані в порядку встановленому КПК України, достовірні, оскільки фактичні дані отримані з цих доказів, не спростовані жодним іншим доказом, наданим сторонами кримінального провадження. Всі ці докази в своїй сукупності та взаємозв`язку не містять суперечностей, доповнюють один одного і дають можливість суду прийти до однозначного висновку про винність ОСОБА_9 . Таким чином, враховуючи викладене, суд вважає, що своїми діями, які виразились у: заволодіння чужим майном шляхом обману (шахрайство), вчинене в особливо великих розмірах, ОСОБА_9 вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч.4ст.190 КК України; використання завідомо підробленого документу - ч.4ст.358КК України.

Призначаючи покарання обвинуваченому у відповідності зі ст.65 КК України, суд враховує ступінь тяжкості вчиненого ним кримінального правопорушення, особу винного та обставину, що пом`якшує покарання. Обставиною, що пом`якшує покарання ОСОБА_9 , згідно ст.66 КК України, судом не встановлено. Обставин, що обтяжують покарання ОСОБА_9 , згідно ст.67 КК України, судом не встановлено. Суд, з урахуванням тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, особи винного, за відсутності обставин що пом`якшують та обтяжують покарання, обирає ОСОБА_9 , покарання за ч.4 ст.358 КК України, у вигляді арешту. Разом з тим, відповідно до п.2 ч.1 ст.49 КК України, у разі вчинення злочину невеликої тяжкості, за який передбачене покарання, у виді обмеження волі, особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею злочину і до дня набрання вироком законної сили минуло три роки. Відповідно до ч.2 ст.49 КПК України, перебіг давності зупиняється, якщо особа, що вчинила кримінальне правопорушення, ухилилася від досудового слідства або суду. У цих випадках перебіг давності відновлюється з дня з`явлення особи із зізнанням або її затримання. У цьому разі особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з часу вчинення злочину минуло п`ятнадцять років. Відомостей щодо фактів зупинення кримінального провадження№12019251010000269, надані суду матеріали не містять. Згідно до положень ч.5 ст.74 КК України, особа також може бути за вироком суду звільнена від покарання на підставах, передбачених статтею 49 цього Кодексу. Враховуючи, що з дня вчинення кримінального правопорушення минули строки визначені п.2 ч.1 ст.49 КК України, суд вважає, що ОСОБА_9 , підлягає звільненню від призначеного судом покарання за ч. 4 ст. 358 КК України. На підставі викладеного, з урахуванням відношення ОСОБА_9 до вчиненого, особи обвинуваченого, який раніше не судимий, є учасником бойових дій, має на утриманні неповнолітню дитину, має тісні соціальні зв`язки, має хронічне захворювання пов`язане з епілепсією, суд дійшов висновку, що перевиховання та виправлення обвинуваченого можливі при призначенні покарання за ч.4 ст.190КК України в умовах без ізоляції від суспільства із застосуванням ст.ст.75,76КК України. Процесуальні витрати відсутні. Відповідно до ч.1 ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Суд вважає, що цивільний позов Міністерства оборони України підлягає задоволенню, оскільки своїми неправомірними діями ОСОБА_9 завдав матеріальних збитків державі в особі МОУ у сумі 528600грн., що підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами. Питання про долю речових доказів вирішити у відповідності до ст.100 КПК України.

Керуючись ст.ст.370,374,377 КПК України, суд,-

ЗАСУДИВ:

ОСОБА_9 визнати винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.358КК України та призначити покарання у вигляді 6( шість) місяців арешту. На підставі ч.5 ст.74 КК України, звільнити ОСОБА_9 від призначеного покарання у вигляді арешту, у зв`язку із закінченням строків давності визначених п.2 ч.1 ст.49 КК України.

ОСОБА_9 визнати винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4ст.190 КК України та призначити покарання 5(п`ять) років позбавлення волі з конфіскацією належного на праві власності майна.

На підставіст.75КК України ОСОБА_9 , звільнити від відбування призначеного основного покарання, якщо він протягом 3 (трьох) років не вчинить нового злочину і виконає покладені на нього обов`язки.

На підставі ч.1п.1,2,ч.3п.2ст.76КК Українизобов`язати ОСОБА_9 не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації (кримінально-виконавчої інспекції); періодично з`являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації (кримінально-виконавчої інспекції); повідомляти уповноважений орган з питань пробації (кримінально-виконавчої інспекції) про зміну місця проживання.

Цивільний позов Міністерства оборони України задоволити.

Стягнути з ОСОБА_9 накористь Міністерства оборони України 528600грн.

Речові докази: медико-експертна справа № 09-27 на ім`я ОСОБА_9 ; медична картка стаціонарного хворого № 7512 на ім`я ОСОБА_9 повернути за належністю; виписку по картковому рахунку відкритому в ПАТ КБ « ПриватБанк» на ім`я ОСОБА_9 приєднану до матеріалів справи залишити в матеріалах справи.

Вирок може бути оскаржено до Черкаського апеляційного суду через Соснівський районний суд м.Черкас протягом тридцяти діб з моменту його проголошення, а обвинуваченому, який перебуває під вартою, з моменту вручення копії вироку.

Головуючий:

Суддя:

Суддя:

СудСоснівський районний суд м.Черкас
Дата ухвалення рішення26.01.2022
Оприлюднено16.01.2023
Номер документу102756780
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини проти власності Шахрайство

Судовий реєстр по справі —712/14884/19

Ухвала від 04.02.2025

Кримінальне

Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області

Середа Л. В.

Ухвала від 28.03.2023

Кримінальне

Соснівський районний суд м.Черкас

Рябуха Ю. В.

Ухвала від 05.04.2022

Кримінальне

Черкаський апеляційний суд

Поєдинок І. А.

Ухвала від 05.04.2022

Кримінальне

Черкаський апеляційний суд

Поєдинок І. А.

Ухвала від 18.03.2022

Кримінальне

Черкаський апеляційний суд

Поєдинок І. А.

Ухвала від 10.03.2022

Кримінальне

Черкаський апеляційний суд

Поєдинок І. А.

Вирок від 26.01.2022

Кримінальне

Соснівський районний суд м.Черкас

Рябуха Ю. В.

Ухвала від 22.07.2020

Кримінальне

Соснівський районний суд м.Черкас

Рябуха Ю. В.

Ухвала від 04.12.2019

Кримінальне

Соснівський районний суд м.Черкас

Рябуха Ю. В.

Ухвала від 15.11.2019

Кримінальне

Соснівський районний суд м.Черкас

Рябуха Ю. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні