Рішення
від 26.01.2022 по справі 196/975/21
ЦАРИЧАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 196/975/21

№ провадження 2/196/78/2022

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 січня 2022 року Царичанський районний суд Дніпропетровської області в складі:

головуючого судді: Руснака А.І.

секретаря судового засідання: Дорошенко В.В.,

представника позивача: Боровик Л.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Царичанка Дніпропетровської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Могилівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області, треті особи: Шоста Дніпровська державна нотаріальна контора Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро), Царичанська державна нотаріальна контора Дніпропетровської області, про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини та визнання права власності в порядку спадкування, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернулась до Царичанського районного суду Дніпропетровської області з позовом до Могилівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області, треті особи: Шоста Дніпровська державна нотаріальна контора Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро), Царичанська державна нотаріальна контора Дніпропетровської області, про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини та визнання права власності в порядку спадкування.

Вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_2 . Після смерті батька відкрилась спадщина на належне йому майно, яке складається з земельної ділянки площею 3.0676 га, кадастровий номер 1225684000:02:005:0061, яка надана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться на території Новопідкрязької сільської ради Царичанського району Дніпропетровської області. Вказану земельну ділянку він прийняв як спадщину шляхом фактичного вступу в управління спадковим майном після смерті своєї матері, її бабусі - ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , але юридично не оформив.

Її бабусею, ще за життя було складено заповіт від 12.12.1989р. на сина - ОСОБА_2 , після смерті бабусі спадкова справа її батьком не заводилась, що підтверджується копією витягу про реєстрацію в спадковому реєстрі заведеної спадкової справи №100/2020 від 10.08.2020р. після смерті її бабусі. Тобто ні її батько, ні будь-хто інший у встановлений законом строк після смерті ОСОБА_3 не звертався ні до приватного нотаріуса, ні до нотаріальної контори.

ІНФОРМАЦІЯ_3 померла її мати та дружина її батька ОСОБА_4 .

Її батько ОСОБА_2 після смерті її матері та у зв`язку з похилим віком її бабусі повернувся проживати до будинку її бабусі, його матері ОСОБА_3 , де фактично мешкав приблизно з 2005 року разом із своєю матір`ю, а її бабусею до дня її смерті (2013р.).

Після смерті матері, її батько фактично вступив в управління та володіння майном у відповідності до ст.ст.1233, 1268 ЦК України, але спадщину юридично не оформив. До нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини не звертався.

ІНФОРМАЦІЯ_4 помер її батько ОСОБА_2 . За життя батько заповіту не склав, оскільки вона була єдиною донькою і єдиним спадкоємцем.

Після смерті її матері, батько в шлюбі не перебував, інших дітей окрім неї не мав, спадкоємців, які б мали право на обов`язкову частку у спадщині не було, тому крім неї інших спадкоємців першої черги за законом відповідно до ст.1261 ЦК України немає.

Звернувшись до Шостої державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини за законом, отримала постанову від 08.07.2021р. про відмову у вчиненні нотаріальних дій, а саме видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку, яку її батько успадкував після смерті своєї матері, через відсутність юридичної реєстрації за однією адресою.

Факт постійного проживання її батька ОСОБА_2 разом із його матір`ю, її бабусею ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 підтверджується складеним актом від 10.08.2020р., копією довідки №211 від 10.08.2020р. виконавчого комітету Новопідкрязької сільської ради Царичанського району Дніпропетровської області.

Встановлення факту постійного проживання її батька ОСОБА_2 разом з матір`ю та її бабусею їй необхідно для оформлення спадщини та одержання свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті її батька ОСОБА_2 .

На підставі викладеного, прохає встановити факт проживання ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 зі своєю матір`ю ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , з березня 2005 року і по день смерті ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_5 ; визнати за нею право власності на земельну ділянку площею 3,0676 га, кадастровий номер 1225684000:02:005:0061, розташовану на території Новопідкрязької сільської ради Царичанського району Дніпропетровської області в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Представник позивача ОСОБА_1 - адвокат Боровик Л.О. в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, прохала задовольнити.

Представник Могилівської сільської ради в судове засідання не з`явився, проте надали до суду заяву, в якій прохали розглянути дану справу у відсутність представника, позовні вимоги визнають.

Представник Шостої дніпровської державної нотаріальної контори в судове засідання не з`явився, проте надіслали до суду заяву, в якій прохали судове засідання провести без участі нотаріуса.

Представник Царичанської державної нотаріальної контори в судове засідання не з`явився, проте надали до суду заяву, в якій прохали розглянути справу без участі нотаріуса.

Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_5 , пояснив, що знав ОСОБА_6 , та її сина ОСОБА_7 ; орендував в Захорольських земельну ділянку; дійсно з 2005 року ОСОБА_2 переїхав на постійне проживання до своєї матері в АДРЕСА_1 та проживав з нею до дня її смерті.

Свідок ОСОБА_8 пояснив, що являється двоюрідним братом ОСОБА_7 , а ОСОБА_3 є його тіткою; в 2005 році ОСОБА_2 дійсно переїхав до своєї матері ОСОБА_3 на постійне проживання за адресою: АДРЕСА_1 , здійснював догляд за матір`ю; проживав з нею по день її смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 та здійснив поховання матері.

Відповідно до ч. 1 ст. 206 ЦПК України, позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.

У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову (ч.4 ст.206 ЦПК України).

Вивчивши та дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

У відповідності до ст. 315 ч. 2 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Відповідно до ч.1 ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.

В силу п.11 ч.1 ст. 346 ЦК України право власності припиняється у разі смерті власника.

Виходячи зі змісту ст.392 ЦК України право власності встановлюється в судовому порядку, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.

Згідно зі ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Частиною 1 статті 1258 ЦК України встановлено, що спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.

Згідно з ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно до ст.1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Судом встановлено і підтверджується матеріалами справи, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 - батько позивача ОСОБА_1 (свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 від 25.05.2020р. (а.с.12)).

Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на належне йому майно, яке складається з земельної ділянки площею 3.0676 га, кадастровий номер 1225684000:02:005:0061, яка надана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться на території Новопідкрязької сільської ради Царичанського району Дніпропетровської області (а.с.16). Вказану земельну ділянку він прийняв як спадщину шляхом фактичного вступу в управління спадковим майном після смерті його матері, бабусі позивача - ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.14), але юридично не оформив.

Бабусею позивача ОСОБА_3 за життя було складено заповіт від 12.12.1989р. на сина - ОСОБА_2 (а.с.14).

ІНФОРМАЦІЯ_3 померла мати позивача та дружина її батька ОСОБА_4 (свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 від 10.01.2011 (а.с.12).

Після смерті бабусі позивача ОСОБА_3 спадкова справа батьком позивача ОСОБА_2 не заводилась згідно витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі від 10.08.2020р. (а.с.15).

Згідно постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 08.07.2021р. державного нотаріуса Шостої дніпровської державної нотаріальної контори було відмовлено у вчиненні нотаріальних дій, а саме видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку, яку батько позивача успадкував після смерті своєї матері, через відсутність юридичної реєстрації за однією адресою батька позивача ОСОБА_2 та бабусі позивача ОСОБА_3 (а.с.22).

Згідно акту про проживання без реєстрації від 10.08.2020р. ОСОБА_2 - батько позивача, проживав за адресою: АДРЕСА_1 без реєстрації з березня 2005 року разом з його матір`ю ОСОБА_3 (а.с.17).

Згідно довідки №211 від 10.08.2020р. виконавчого комітету Новопідкрязької сільської ради Царичанського району Дніпропетровської області ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 була зареєстрована та постійно мешкала з 1977 року і по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_1 , разом з нею на день її смерті проживав без реєстрації її син ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 з березня 2005 року і по день її смерті (а.с.21).

Отже, судом встановлено, що позивач не може оформити право власності на спадкове майно, яке залишилося після смерті спадкодавця у зв`язку з невстановленням факту постійного проживання батька позивача - ОСОБА_2 разом з його матір`ю, бабусею позивача - ОСОБА_3 .

У пункті 23 постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування №7 від 30.05.2008 року роз`яснено, якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Місцем проживання фізичної особи згідно з частиною першою статті 29 ЦК України є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово.

Статтями 2, 3 Закону України Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні передбачено, що реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.

Місцем проживання є адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком понад шість місяців на рік.

Таким чином, відсутність реєстрації місця проживання спадкоємця за місцем проживання спадкодавця не може бути доказом того, що спадкоємець не проживав зі спадкодавцем, оскільки сама по собі відсутність такої реєстрації згідно зі статтею 2 Закону України Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні не є абсолютним підтвердженням обставин про те, що спадкоємець не проживав зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, якщо обставини, встановлені частиною третьою статті 1268 ЦК України, підтверджуються іншими належними і допустимими доказами, які були надані позивачем та оцінені судом.

Оскільки батько та бабуся позивача померли, тому суд вважає, що факт постійного сумісного проживання ОСОБА_7 зі своєю матір`ю ОСОБА_3 на час відкриття спадщини підтверджений.

Враховуючи викладені обставини, беручи до уваги, що ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем у порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , яка спадщину прийняла, від спадкування не усувалась, бажає оформити свої спадкові права, а її вимоги ґрунтуються на законному праві на спадщину та не суперечать правам та інтересам інших осіб, суд вважає можливим задовольнити позовні вимоги.

При вирішенні питання про розподіл судового збору, судом враховується позиція позивача не стягувати судовий збір із відповідача.

Зважаючи на вищевикладене, керуючись ст.ст. 204, 328, 392, 1217, 1258, 1261,1268 ЦК України, ст.ст. 9-13, 17, 81, 200, 206, 258-259, 263-265 ЦПК України, суд,-

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 до Могилівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області, треті особи: Шоста Дніпровська державна нотаріальна контора Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро), Царичанська державна нотаріальна контора Дніпропетровської області, про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини та визнання права власності в порядку спадкування - задовольнити повністю.

Встановити факт постійного проживання ОСОБА_7 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 з його матір`ю ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 , на час відкриття спадщини за адресою: АДРЕСА_1 .

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , уродженкою м.Дніпропетровськ, паспорт серії НОМЕР_3 , виданий Індустріальним РВ ДМУ УМВС України в Дніпропетровській області 04 червня 1996 року, рнокпп НОМЕР_4 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2 в порядку спадкування за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_7 , право власності на земельну ділянку площею 3.0676 га, яка надана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Новопідкрязької сільської ради Царичанського району Дніпропетровської області, кадастровий номер 1225684000:02:005:0061.

Судовий збір залишити за позивачем ОСОБА_1 .

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення виготовлено 26.01.2022 року.

Суддя: А.І. Руснак

СудЦаричанський районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення26.01.2022
Оприлюднено31.01.2022
Номер документу102777707
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —196/975/21

Рішення від 26.01.2022

Цивільне

Царичанський районний суд Дніпропетровської області

Руснак А. І.

Рішення від 25.01.2022

Цивільне

Царичанський районний суд Дніпропетровської області

Руснак А. І.

Ухвала від 23.12.2021

Цивільне

Царичанський районний суд Дніпропетровської області

Руснак А. І.

Ухвала від 24.11.2021

Цивільне

Царичанський районний суд Дніпропетровської області

Руснак А. І.

Ухвала від 18.10.2021

Цивільне

Царичанський районний суд Дніпропетровської області

Руснак А. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні