Рішення
від 27.01.2022 по справі 365/631/21
ЗГУРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 365/631/21

Номер провадження: 2/365/80/22

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

27 січня 2022 року смт Згурівка

Згурівський районний суд Київської області в складі :

головуючого - судді ХИЖНОГО Р.В.

за участю секретаря судового засідання МАТВІЄНКО Н.В.

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі № 3 в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Згурівської селищної ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-

В С Т А Н О В И В:

Позивачка ОСОБА_1 звернулась до Згурівського районного суду Київської області із вищезазначеною позовною заявою посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько - ОСОБА_2 , після смерті якого позивачці відкрилась спадщина за законом на все майно померлого. До складу спадщини входить право на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 5,0801 га, яка складається із Ділянки № 1 площею 3,4214 га, кадастровий номер 3221985500:04:006:0057 та Ділянки № 2 площею 1,6587 га, кадастровий номер 3221985500:04:013:0050, які розташовані на території Згурівської селищної ради Броварського району Київської області (на території колишньої Середівської сільської ради), що підтверджується державним актом серії ЯГ № 156375.

Позивачка протягом шестимісячного строку до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини не зверталась, про наявність спадкового майна вона дізналась лише в серпні 2021 року. Батько позивачки був позбавлений батьківських прав щодо неї та до 27 червня 2007 року вона виховувалась в Переяслав-Хмельницькому будинку інтернаті. На час відкриття спадщини позивачка проживала в селі Антопіль Томашівського району Вінницької області. Крім того, ІНФОРМАЦІЯ_2 у неї народився син ОСОБА_3 . ІНФОРМАЦІЯ_3 у неї народився син ОСОБА_4 . У 2017 році вона переїхала жити в село Миколаївка Чернігівської області, де проживає і по теперішній час. Позивача тривалий час не могла працевлаштуватись та не мала коштів. Окрім цього, вона має незадовільний стан здоров`я і через це змушена перебувати вдома та лікуватись амбулаторно. В село Середівка вона не приїздила, оскільки всі її родичі померли. Мати позивачки ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 . Її брат ОСОБА_6 теж помер ІНФОРМАЦІЯ_5 . Батько ніколи не розповідав позивачці про те, що має право на земельну частку (пай) та розпочав процедуру приватизації земельної ділянки (паю). Тобто про наявність спадкового майна позивачці не було відомо з об`єктивних причин та саме через це вона своєчасно не подала нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Позивачці було відмовлено нотаріусом у прийнятті заяви про прийняття спадщини у зв`язку із пропуском строку прийняття спадщини.

В досудовому порядку вирішити питання оформлення спадкових прав позивачка не має можливості, тому просить суд визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини в три місяці.

В підготовче судове засідання учасники справи не з`явились, направили до суду заяви, в яких просили проводити розгляд справи у їх відсутність. Представник позивачки ОСОБА_1 - ОСОБА_7 позовні вимоги підтримав повністю, посилаючись на обставини викладені у позовній заяві. Представник відповідача Згурівської селищної ради Мокронос В. позовні вимоги визнав повністю.

На підставі ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання не проводилось.

Суд визнав можливим розглянути справу у підготовчому судовому засіданні у відсутність учасників справи, оскільки у справі є достатньо матеріалів про права та правовідносини сторін та їхня неявка не перешкоджає розгляду справи.

На підставі ч. 3 ст. 200 ЦПК України суд вважає за можливе за результатами підготовчого провадження ухвалити рішення, враховуючи визнання позову відповідачем.

Відповідно ч. 4 ст. 206 ЦПК України суд ухвалює рішення про задоволення позову, враховуючи визнання відповідачем позову за наявності для того законних підстав.

Оцінюючи добуті в судовому засіданні докази, враховуючи визнання позову відповідачем, яке прийняте судом, як таке, що не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення повністю.

Обставини, викладені в позові підтверджуються наступним.

Дослідженими судом письмовими доказами встановлено, що позивачка ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_6 в с. Середівка Згурівського району Київської області. батьками позивачки є ОСОБА_2 та ОСОБА_5 (копія свідоцтва про народження - а.с.8).

Мати позивачки ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_7 (копія свідоцтва про смерть - а.с.10).

У 2007 році позивачка закінчила Переяслав-Хмельницький ліцей-інтернат для дітей сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування Київської області (копія свідоцтва - а.с.28, копія додатку до свідоцтва - а.с.27, копія додатку до атестата - а.с.26).

Відомості про працевлаштування позивачки, починаючи з 2009 року встановлені з копії трудової книжки (а.с.17).

Позивачка є матір`ю двох дітей - сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 та сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_9 (копії свідоцтв про народження - а.с.15,16).

Позивачка проживала в селі Антопіль Томашівського району Вінницької області, з 2017 року вона проживає в селі Миколаївка Прилуцького району Чернігівської області (копія домової книги - а.с.21-22).

Позивачка має незадовільний стан здоров»я (копія медичної довідки - а.с.19).

За життя батько позивачки ОСОБА_2 розпочав процедуру приватизації належної йому земельної частки (паю) та набув право на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 5,0801 га, яка складається із Ділянки № 1 площею 3,4214 га, кадастровий номер 3221985500:04:006:0057 та Ділянки № 2 площею 1,6587 га, кадастровий номер 3221985500:04:013:0050, які розташовані на території Згурівської селищної ради Броварського району Київської області (на території колишньої Середівської сільської ради). На ім`я ОСОБА_2 був виготовлений державний акт серії ЯГ № 156375 (копія державного акту - а.с.12).

ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . На момент смерті він проживав один (копія свідоцтва про смерть - а.с.9, копія довідки Середівської сільської ради - а.с.18).

Після смерті ОСОБА_2 його дочці - позивачці ОСОБА_1 , як спадкоємцю першої черги, відкрилась спадщина за законом, до складу якої входить право на завершення приватизації зазначеної вище земельної ділянки.

Відповідно до ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

В силу ч.1 ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов»язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

В силу положення ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.

Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

Згідно ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Спадкова справа до майна померлого ОСОБА_2 не заводилась заповіти ним не складались, інші спадкоємці судом не встановлені. Син ОСОБА_2 - ОСОБА_6 помер ІНФОРМАЦІЯ_5 (інформаційні довідки із Спадкового реєстру - а.с. 38-39, копія свідоцтва про смерть - а.с.11).

Позивачці було відмовлено нотаріусом у прийнятті заяви про прийняття спадщини у зв»язку з пропуском встановленого строку для прийняття спадщини (нотаріальна відмова - а.с.13).

Позивачка позбавлена можливості оформити свої спадкові права в нотаріальних органах через пропуск строку для прийняття спадщини.

Згідно ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч. 1 ст. 1269 ЦК України).

Правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.

Як роз`яснено в пункті 24 постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику в справах про спадкування № 7 від 30 травня 2008 року особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 є спадкоємцем за законом померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 . Позивачка є єдиним спадкоємцем померлого, інші спадкоємці судом не встановлені. Спадкова справа до майна померлого не заводилась. У визначений законом строк позивачка із заявою про прийняття спадщини до нотаріальної контори не зверталась. Позивачка пропустила строк для прийняття спадщини з поважних причин.

З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне визначити позивачці ОСОБА_1 додатковий строк для прийняття спадщини тривалістю в три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили, як такий що був пропущений з поважних причин після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Суд не застосовує до відповідача Згурівської селищної ради ст. 141 ЦПК України та понесені позивачкою судові витрати залишає за нею.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1217,1218,1223,1261,1270,1272 ЦК України, ст.ст.81,141,142,197,198,200,206,247,263-265,273 ЦПК України,-

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 до Згурівської селищної ради Броварського району Київської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити повністю.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , додатковий строк для прийняття спадщини тривалістю в три місяці з дня набрання цим рішенням суду законної сили, як такий що був пропущений з поважних причин після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Не застосовувати до Згурівської селищної ради Броварського району Київської області ст. 141 ЦПК України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного суду або через Згурівський районний суд Київської області протягом тридцяти днів з дня складання судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивачка: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач: Згурівська селищна рада Броварського району Київської області, місцезнаходження: вул. Українська, буд. 10, смт. Згурівка Броварського району Київської області, код ЄДРПОУ 04360296.

ГОЛОВУЮЧИЙ Р.В. ХИЖНИЙ

СудЗгурівський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення27.01.2022
Оприлюднено28.01.2022
Номер документу102792459
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —365/631/21

Рішення від 27.01.2022

Цивільне

Згурівський районний суд Київської області

Хижний Р. В.

Ухвала від 24.12.2021

Цивільне

Згурівський районний суд Київської області

Хижний Р. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні