Ухвала
від 16.11.2021 по справі 757/56792/21-к
ПЕЧЕРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/56792/21-к

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 листопада 2021 року м. Київ

Слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 ,

при секретарі ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора відділу організації процесуального керівництва та підтримання публічного обвинувачення у кримінальних провадженнях щодо кіберзлочинності управління нагляду за додержанням законів органами центрального апарату Національної поліції України Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою та транснаціональною злочинністю, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про накладення арешту на тимчасово вилучене майно, -

ВСТАНОВИВ:

27 жовтня 2021 року прокурор відділу організації процесуального керівництва та підтримання публічного обвинувачення у кримінальних провадженнях щодо кіберзлочинності управління нагляду за додержанням законів органами центрального апарату Національної поліції України Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою та транснаціональною злочинністю, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 на тимчасово вилучене майно, вилучене 21.10.2021 в ході обшуку за адресою: АДРЕСА_1 , (нежитлові приміщення 1 поверху, А-5), на підставі ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва, № справа №757/53229/21-к від 06.10.2021, а саме на:

- 47900 доларів США; 285100 гривень; 12000 рублів; які одержані внаслідок вчинення кримінального правопорушення та являються безпосередньо предметом кримінального правопорушення.

В обґрунтування клопотання прокурор посилається на те, що вказане майно відповідає критеріям, зазначеним у ст. 98 КПК України. Метою накладення арешту є забезпечення збереження речових доказів.

З наданих в обґрунтування матеріалів вбачається, що Федеральна прокуратура по Західному округу штату Пенсильванія та Управління Федерального бюро розслідувань в м. Піттсбург проводять розслідування справи щодо використання послуг абузостійкого хостингу мережі «Avalanche», якою раніше керував та управляв громадянин України ОСОБА_4 та інший неототожнений співучасник. Абузостійкий хостинг мережі Avalanche сприяв розповсюдженню шкідливого програмного забезпечення ("шкідливих програм"), від якого страждали потерпілі в різних частинах світу, включаючи потерпілих осіб у Західному окрузі штату Пенсильванія, внаслідок діяльності десятків різних угрупувань кіберзлочинців, які користувалися зазначеними послугами. Крім цього на мережі Avalanche розміщувалися кілька махінацій по легалізації злочинних доходів, які використовували "перенощиків грошей" для того, щоб легалізувати кошти, викрадені у потерпілих осіб у ході різних махінацій скоєних кіберзлочинцями.

30 листопада 2016 р. була проведена велика міжнародна правоохоронна операція, в якій взяли участь представники України, США, Німеччини та десятків інших країн, для протидії мережі Avalanche та припинення діяльності ОСОБА_5 . В результаті проведення цієї операції діяльність послуг Avalanche була припинена. Були заарештовані та заблоковані сотні тисяч шкідливих доменів, десятки серверів Avalanche були вилучені, і правоохоронні органи України провели обшук та арешт ОСОБА_5 . Розслідування щодо мережі Avalanche продовжується і правоохоронні органи з різних країн продовжують шукати та виявляти змовників, які експлуатували і використовували мережу ОСОБА_6 для сприяння здійсненню своїх злочинних махінацій.

Так встановлено, що ОСОБА_5 приймав оплату (через ресурс WebMoney) від своїх клієнтів-кіберзлочинців, які використовували мережу ОСОБА_6 для розміщення своїх шкідливих програм та здійснення махінацій з легалізації злочинних доходів. Надходження, що надходили на рахунок мережі Avalanche в ресурсі ОСОБА_7 направлялися на рахунки, якими управляв громадянин України ОСОБА_8 , який зараз мешкає в Україні. Докази, які зазначені нижче, свідчать про те, що ОСОБА_9 використовував в Інтернеті псевдонім "1DG", коли він управляв послугами в особливо великих розмірах з легалізації коштів для кіберзлочинців. Докази також свідчать про те, що сестра ОСОБА_9 , ОСОБА_10 (громадянка України, яка зараз мешкає в Україні), використовувала в Інтернеті псевдонім "idg support", коли вона надавала ОСОБА_9 допомогу в проведенні операцій з легалізації грошових коштів, отриманих злочинним шляхом. В додаток до дій, скоєних за попередньою змовою з ОСОБА_5 , по легалізації коштів, отриманих внаслідок махінацій з абузостійким хостингом мережі Avalanche, працівники ФБР нещодавно отримали інформацію, яка вказує, що станом на 2021 рік особа IDG ( ОСОБА_9 ) та особа idg support (Санко) продовжують активно займатися своєю протиправною діяльністю по легалізації грошових коштів, отриманих злочинним шляхом, діючи в інтересах інших кіберзлочинців.

В кінці 2015 року представники правоохоронних органів США разом з представниками правоохоронних органів Німеччини, України та інших країн, проводили розслідування складної мережі серверів, які використовувалися для сприяння здійсненню кіберзлочинних дій в усьому світі. Цю мережу серверів працівники правоохоронних органів та представники галузі кібер-безпеки часто називають " ОСОБА_6 ". Метою мережі Avalanche було забезпечення кіберзлочинців безпечними абузостійкими послугами щодо хостингу, який би не турбували скарги про порушення норм роботи, і за допомогою якого правопорушники могли розповсюджувати різні типи шкідливого програмного забезпечення (тобто - "шкідливі програми") і проводити складні махінації по легалізації злочинних доходів (тобто махінації під назвою "перенесення грошей"). Ці шкідливі програми зазвичай викрадали секретну фінансову інформацію у потерпілих осіб і надсилали таку інформацію (через кілька прошарків серверів мережі Avalanche) назад до правопорушників, і потім вона використовувалася для викрадення коштів з банківських рахунків потерпілих осіб (що були доступні через Інтернет). До махінацій по переміщенню коштів були залучені високоорганізовані мережі "перенощиків", які (часто не усвідомлюючи цього) купували товари за допомогою викрадених коштів, дозволяючи кіберзлочинцям легалізувати доходи, отримані внаслідок розповсюдження шкідливих програм або застосування інших протиправних дій.

Розслідування, яке провели працівники правоохоронних органів в різних країнах, виявило, що мережею Avalanche керують принаймні два кіберзлочинці, які на ресурсі Jabber3 використовували псевдоніми ІНФОРМАЦІЯ_1 (ця особа була пізніше ототожнена як громадянин України ОСОБА_4 ) та ІНФОРМАЦІЯ_1 (невиявлений співучасник), та інші псевдоніми. ОСОБА_5 та його невстановлений співучасник пропонували іншим кіберзлочинцям доступ до мережі абузостійкого хостингу' і також інші споріднені послуги, використовуючи для цього повідомлення (схожі на рекламні оголошення) на ексклюзивних російськомовних форумах кіберзлочинців на Інтернеті, де кіберзлочинці (що пройшли перевірку) зустрічаються у віртуальному просторі щоб пропонувати чи наймати технічних фахівців та послуги, які необхідні для сприяння скоєнню різних злочинних махінацій.

Протягом кількох місяців в 2016 році ОСОБА_5 та його співучасники спілкувалися з своїми клієнтами-кіберзлочинцями через сервер ресурсу ОСОБА_11 , який був розташований на території США. В березні 2016 року працівники ФБР отримали санкцію суду і перехопили електронні повідомлення, які надсилалися через зазначений сервер ОСОБА_11 і стосувалися взаємодії між адміністраторами мережі Avalanche та їхніми багатьма клієнтами, які займалися проведенням в Інтернеті кампаній по залученню перенощиків грошей і розповсюдженню шкідливих програм. Ці перехоплені повідомлення підтвердили факт існування мережі Avalanche і того, які типи послуг пропонуються адміністраторами мережі Avalanche для того, щоб сприяти своїм клієнтам при скоєнні останніми різних типів злочинів з використанням комп`ютерів. Наприклад, 4 травня 2016 р. один клієнт зв`язався з адміністраторами мережі Avalanche і запитав про VPS (віртуальний приватний сервер). Адміністратор запитав: "Для чого потрібен хостинг?" Клієнт відповів: "Злом". Клієнт згодом запитав: "А як добре він блокує скарги про порушення"? Адміністратор мережі Avalanche відповів: "Ми можемо запропонувати fastflux - перенаправления трафіку до вашого сервера, а скарги про порушення будуть залишатися у нас. Ви отримаєте звичайний законний сервер, а ми "проксуємо" трафік на нього. Вартість - 150 за тиждень, або 450 за 4 тижні. Після отримання оплати ми відразу блокуємо скарги, що надсилатимуться для вас щодо порушень". Це перехоплене повідомлення було суттєвим, тому що воно пояснило суть послуг, які пропонувалися адміністраторами мережі Avalanche з метою сприяння своїм клієнтам в питанні скоєння останніми неправомірних дій.

Перехоплення електронних повідомлень, що відбувалося на зазначеному сервері ОСОБА_11 , також дозволило працівникам ФБР переглянути (в режимі реального часу) імена доменів, до яких звертався цей сервер, розташований в СІНА. Всі ці домени мали злочинні наміри і велика кількість їх була відправними пунктами для зараження комп`ютерів в рамках кримінальних дій по розповсюдженню різних типів шкідливих програм, включаючи, наприклад, GozNym. GozNym це одна з версій складної шкідливої програми, яка була розроблена для викрадення облікових даних з банківських рахунків в Інтернеті. Вона почала діяти через мережу ОСОБА_6 і здійснювала напади на потерпілих осіб в США з початку 2016 року. Правопорушники використовували шкідливу програму GozNym для того, щоб заражати комп`ютери потерпілих осіб, викрадати секретні банківські облікові дані потерпілих та використовувати ці облікові дані для доступу до банківських рахунків потерпілих через Інтернет, з метою здійснення шахрайських переказів коштів.

Працівники ФБР змогли виявити кілька потерпілих осіб в західному окрузі штату Пенсильванія та у інших місцях, де IP-адреси таких осіб контактували з внутрішніми серверами програми GozNym на мережі Avalanche. Наприклад, 11 квітня 2016 р. Управління ФБР в м. Піттсбург отримало повідомлення про те, що потерпіла особа " ОСОБА_12 (яка знаходиться в Західному окрузі штату ОСОБА_13 ) постраждала від злочинного захоплення свого облікового запису, що призвело до видання фіктивної вказівки про переказ коштів на суму 387 500 доларів США з Банку PNC в Піттсбурзі, Пенсильванія, на обліковий запис в банку D Commerce Bank, AD, в АДРЕСА_2 . Працівники ФБР допитали працівників потерпілої особи " ОСОБА_12 і виявили, що один працівник отримав електронного листа, який містив додаток з документом у форматі Word. Документ мав вигляд рахунку. Журнали антивірусної програми потерпілої особи " ОСОБА_12 підтвердили, що при відкритті цього додатку на комп`ютер була встановлена шкідлива програма. Цей працівник пояснив, що 11 квітня 2016 р., приблизно об 11:00, він мне зміг зайти на портал дистанційного банківського обслуговування банку, яким користувалася потерпіла особа " ОСОБА_12 . Приблизно в цей самий час інший працівник помітив, що з онлайнового банківського облікового запису цієї компанії була здійснена фіктивна операція по переказу грошей на суму 387 500 доларів. Проведена працівниками ФБР експертиза виявила, що на комп`ютері потерпілої особи " ОСОБА_14 " існує шкідлива програма GozNym. Жодних інших шкідливих програм на цьому комп`ютері виявлено не було.

Перехоплені переговори, що здійснювалися через сервер ОСОБА_11 що знаходився в США, та дані з іншого серверу ОСОБА_11 , що знаходився в Європі, виявили, що особа ОСОБА_15 ( ОСОБА_5 ) і особа Flux2 запрошували своїх клієнтів-кіберзлочинців відправляти оплату за використання послуг мережі Avalanche до певного гаманця на ресурсі WebMoney: Z390320628451. Гаманець Z390320628451 належав рахунку № НОМЕР_1 на ресурсі WebMoney. Згідно інформації, наданої ресурсом ОСОБА_7 у відповідь на отриману санкцію, особа, що зареєструвала цей обліковий запис на ОСОБА_7 , називалася ОСОБА_16 з м. Миколаїв, Україна.

Інформація, яка була надана ресурсом WebMoney, також вказувала на те, що більша частина коштів з вищезгаданого гаманця мережі Avalanche (Z390320628451) на ресурсі WebMoney відправлялася безпосередньо до гаманця НОМЕР_2 . В свою чергу цей гаманець WebMoney переказував майже кожен долар до іншого гаманця - Z131900385458. Гаманець WebMoney Z13I900385458 належав рахунку № НОМЕР_3 на ресурсі WebMoney, де зареєстрованою особою була Ада ОСОБА_17 з м. Миколаїв, Україна. Значна сума коштів з гаманця НОМЕР_4 була безпосередньо переказана до гаманця НОМЕР_5 , який належав рахунку № НОМЕР_6 на ОСОБА_7 і був зареєстрований на ОСОБА_18 з АДРЕСА_3 коштів, отриманих в ході злочинної діяльності, з початкового гаманця мережі Avalanche на ресурсі WebMoney (Z390320628451) проходив через кілька "перехідних" гаманців і надходив до кінцевого гаманця, що утримувався на і`мя Тищука (Z983906395049), і ознаки таких дій співпадають з ознаками діяльності по легалізації грошових коштів отриманих злочинним шляхом.

30 листопада 2016 року правоохоронними органами України був здійснений обшук за місцем проживання ОСОБА_5 в м. Полтава, Україна, на підставі офіційного запиту органів юстиції США. Обшук вилучених у ОСОБА_5 комп`ютерів в решті решт виявив незашифровані повідомлення на чаті ОСОБА_11 , надіслані з комп`ютеру ОСОБА_5 , які підтвердили те, що ОСОБА_5 є адміністратором мережі Avalanche і що він використовував на ресурсі ОСОБА_11 псевдонім ІНФОРМАЦІЯ_1 та інші псевдоніми. ОСОБА_5 проводив багато розмов на чаті ОСОБА_11 з особами, що використовували на ОСОБА_11 псевдоніми ІНФОРМАЦІЯ_2 та ІНФОРМАЦІЯ_3 В цих чатах ОСОБА_5 періодично відсилав підтвердження платежів, використовуючи кошти на ОСОБА_7 , до гаманця особи IDG і просив, щоб особа IDG підтвердила доставку готівки через кур`єра до м. Полтава, Україна. У вересні 2015 року особа, що надавала "техпідтримку" особі IDG (тобто особа, яка допомагала особі IDG здійснювати операції з легалізації грошових коштів отриманих злочинним шляхом і яка користувалася псевдонімом supportidg) надіслала ОСОБА_5 новий рахунок на WebMoney (гаманець Z131900385458) для того, щоб отримувати кошти. Цей той самий гаманець, який описаний вище (Z983906395049), і на який остаточно надходили кошти від кримінальної діяльності з головного платіжного гаманця мережі Avalanche. В 2016 році, під час неодноразових сеансів зв`язку по чату ОСОБА_11 , особа support idg вказувала клієнтам, щоб вони переказували свої кошти до гаманця Z131900385458 на WebMoney. Були також виявлені сеанси зв`язку по чату ОСОБА_11 , в яких клієнти копіювали та вставляли свої чати з особою IDG, де зазначалося, що особа IDG вказувала користувачам, що потрібно зв`язатися з особою support idg, яка буде займатися переказом коштів. В цілому ці сеанси зв`язку по чату ОСОБА_11 вказують на те, що ОСОБА_5 запрошував IDG здійснювати перекази на суми, що складали десятки тисяч доларів, і щоб вони відсилалися кур`єром до м. Полтава, Україна.

Нижче надається пояснення того, чому працівники ФБР мають підстави вважати, що ОСОБА_8 - це та особа, яка використовувала в Інтернеті псевдонім IDG, а ОСОБА_10 (сестра ОСОБА_9 ) - це особа що використовувала в Інтернеті псевдонім idgsupport. Наприклад, інформація отримана в результаті проведення працівниками ФБР інших розслідувань вказує на те, що домен idghost.com був сервером доменного імені для веб-сайту ІНФОРМАЦІЯ_4 , який раніше наймав "перенощиків грошей", щоб вони працювали з свого дому і здійснювали махінацію по "пересиланню товарів", за допомогою якої відмивалися кошти викрадені у потерпілих осіб. Інформація отримана з відкритих джерел вказала, що в травні 2005 року була здійснена реєстрація домену idghost.com, де вказувалася наступна контактна інформація: Адмін/техпідтримка/рахунки: ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , АДРЕСА_4 . Інформація, яка була отримана на підставі санкції суду, вказала на те, що в кінці 2004 року7 Тищук орендував сервер в компанії ServerBeach, м. Сан-Антоніо, штат Техас. Інформація про користувача цього рахунку вказувала, що це ОСОБА_8 , дата народження - 23 лютого 1982 року, компанія IDGSolution, АДРЕСА_4 .

Докази також свідчать про те, що ОСОБА_10 , сестра ОСОБА_18 , це та особа, яка використовує в Інтернеті псевдонім support idg. Згідно інформації, отриманої від ресурсу WebMoney, з квітня по червень 2016 року до гаманця Z131900385458 на WebMoney здійснювали доступ з наступних ІР-адрес: НОМЕР_7 , НОМЕР_8 , НОМЕР_9 та 37.25.104.6. 9 червня 2015 року компанія Google, Inc. ("Google") надала документацію у відповідь на санкцію суду, де вказувалося, що до адреси електронної пошти ІНФОРМАЦІЯ_7 здійснювався доступ з ІР-адреси

НОМЕР_7 5 січня 2015 року, о 06:52:10 скоординованого центрального часу. В ході додаткового розслідування було виявлено, що кілька адрес електронної пошти та облікових записів в соціальних мережах були зареєстровані за допомогою електронної адреси ІНФОРМАЦІЯ_7 і вони були створені чи до них здійснювався доступ за допомогою 1Р-адрес НОМЕР_7 , НОМЕР_8 , НОМЕР_9 та 37.25.104.6, тобто тих самих IP-адрес, які описані вище і з яких здійснювався доступ до гаманця Z131900385458 на ОСОБА_7 , на який надходили кошти отримані злочинним шляхом від послуг мережі Avalanche та інших злочинних махінацій. Важливим моментом є те, що інформація, яка була отримана від постачальників послуг після отримання санкції, вказує на те, що майже всі ці повідомлення електронною поштою та зареєстровані облікові записи на соціальних мережах стосуються особи на ім`я ОСОБА_10 . /

Хоча в кінці 2016 року у ОСОБА_5 був проведений обшук в м. Полтава, Україна, і, в решті решт, він був заарештований правоохоронними органами України, його співучасник, який допомагав йому управляти послугами мережі Avalanche, не був ототожнений. Враховуючи те, що ОСОБА_9 і Санко підозрюються в тому, що вони переказували кошти через кур`єра від клієнтів мережі Avalanche до рідного міста ОСОБА_5 (в ОСОБА_19 ), цілком ймовірним є те, що ОСОБА_9 та ОСОБА_20 знають особу та місцезнаходження іншого адміністратора мережі Avalanche.

Крім цього працівники ФБР нещодавно отримали інформацію, яка вказує на те, що особа IDG (імовірно - ОСОБА_9 ) і його особа з "техпідтримки" (імовірно - Санко) продовжують надавати іншим кіберзлочинцям такі самі послуги з легалізації грошових коштів отриманих злочинним шляхом, які вони надавали ОСОБА_5 . Наприклад, на форумі кіберзлочинців ОСОБА_21 де особа IDG є учасником з 2005 року, нещодавно з`явилися наступні повідомлення:

- «19 січня 2021 року особа, що є "техпідтримкою" для особи IDG, надала особі з псевдонімом ОСОБА_22 на ресурсі ОСОБА_11 дані щодо адреси ІНФОРМАЦІЯ_8 , у відповідь на запит де говорилося: "додайте свої дані на ОСОБА_23 , терміново потрібен обмін на готівку в Україні»;

- «в грудні 2020 року та січні 2021 року особа з псевдонімом ІНФОРМАЦІЯ_3 на ресурсі ОСОБА_11 відповідала чисельним користувачам в повідомлені під назвою "Покупка/продаж біткоїн в Україні, Москві, Санкт- Петербурзі. Обмін на готівку - Westemunion/Moneygram».

Враховуючи вищезазначене, органи юстиції США вважають, що: (1) ОСОБА_5 та його колега - адміністратор мережі Avalanche - використовували гаманець Z390320628451 на ОСОБА_7 для того, щоб приймати оплату від своїх клієнтів- кіберзлочинців, які користувалися послугами мережі Avalanche для здійснення своїх злочинних махінацій; (2) доходи від махінацій мережі Avalanche легалізувалися безпосередньо через рахунки, якими управляє ОСОБА_8 ; (3) докази свідчать про те, що ОСОБА_9 (який використовує на Інтернеті псевдонім IDG) та його сестра ОСОБА_10 (яка використовує на Інтернеті псевдонім idgsupport) надають послуги з легалізації грошових коштів отриманих злочинним шляхом, які використовувалися для легалізації доходів мережі Avalanche від надання абузостійкого хостингу; (4) Тищук (який використовує в Інтернеті псевдонім IDG) та ОСОБА_10 (яка використовує в Інтернеті псевдонім idg support) продовжують надавати свої послуги з легалізації грошових коштів отриманих злочинним шляхом і продовжують активно діяти на ексклюзивних форумах кіберзлочинців на Інтернеті (наприклад - форум Verified, який обслуговує кіберзлочинців високого рівня). Внаслідок того, що розслідування діяльності мережі Avalanche ще продовжується, органи юстиції США вважають, що цифрові, електронні та інші докази, які будуть отримані в результаті обшуку у Тищука, зможуть надати додаткову інформацію для ідентифікації адміністраторів мережі Avalanche та їхніх клієнтів.

Так, компетентними органами США розслідуються такі злочини:

1. Розділ 18 Кодексу Сполучених Штатів, §371. (Змова):

- якщо двоє або більше осіб змовляються вчинити будь-яке правопорушення або шахрайство проти Сполучених Штатів ..., і одна або більше осіб здійснюють будь-які дії, що впливають на предмет змови, кожна така особа підлягає покаранню за цим розділом у вигляді штрафу або позбавлення волі на строк не більше п`яти років, або обом цим мірам покарання.

2. Розділ 18 Кодексу Сполучених Штатів, §1343. (Шахрайство за допомогою дротового зв`язку):

- будь-яка особа, яка розробляє або має намір розробити будь-яку схему або махінацію з наміром омани або отримання грошей чи майна за допомогою неправдивих або шахрайських висловлювань, заяв або обіцянок, передає або забезпечує за допомогою телеграфного, радіо чи телевізійного зв`язку в контексті міжнародної торгівлі або торгівлі між штатами передачу будь- яких письмових творів, символів, сигналів, зображень або звуків з метою здійснення такої схеми або махінації, підлягає покаранню за цим розділом у вигляді штрафу або позбавлення волі на строк не більше 20 років, або обом цим мірам покарання.

3. Розділ 18 Кодексу Сполучених Штатів, §1344. (Банківське шахрайство):

- будь-яка особа, яка свідомо здійснює або намагається здійснити схему або махінацію з наміром омани фінансової установи або отримання будь-які коштів, грошей, кредитів, активів, цінних паперів або іншого майна, що належить фінансовій установі або знаходіться під її наглядом або контролем, застосовуючи неправдиві або шахрайські висловлювання, заяви або обіцянки, підлягає покаранню у вигляді штрафу ... або позбавлення волі на строк не більше 30 років, або обом цим мірам покарання.

4. Розділ 18 Кодексу Сполучених Штатів, §1349. (Замах і змова з метою банківського шахрайства або шахрайства за допомогою дротового зв`язку):

- будь-яка особа, яка намагається чи вступає у змову з метою скоєння будь-якого злочину, передбаченого цією главою, підлягає тим самим санкціям, що передбачені для злочину, скоєння якого було предметом замаху або змови.

5. Розділ 18 Кодексу Сполучених Штатів, §1956(а). (Відмивання грошей):

- (а)(1) якщо будь-яка особа, обізнана у тому, що майно як предмет фінансової операції, є прибутком від якоїсь форми незаконної діяльності, здійснює або намагається здійснити таку фінансову операцію, у якій фактично використовуються прибутки від зазначеної незаконної діяльності -

(A)(і) з наміром сприяти здійсненню зазначеної незаконної діяльності...

(В)(і) знаючи, що така операція повністю або частково призначена, щоб приховати або замаскувати природу, місце здійснення, джерело, власність або контроль надходжень від зазначеної незаконної діяльності... підлягає покаранню у вигляді ... позбавлення волі на строк не більше двадцяти років...

(а)(2) Той, хто транспортує, переказує або передає, або намагається транспортувати, переказувати або передавати грошовий інструмент або кошти з місця в Сполучених Штатах за кордон або через закордонне місце поза межами Сполучених Штатів або до місця в Сполучених Штатах, або через місце за межами Сполучених Штатів -

(А) з наміром сприяти здійсненню зазначеної незаконної діяльності або

(B) знаючи, що грошовий інструмент або кошти, що є предметом транспортування, переказу або передачі, являють собою прибутки від будь-якої форми незаконної діяльності і знаючи, що таке транспортування, переказ або передача повністю або частково призначені, щоб

(і) приховати або замаскувати природу, місце здійснення, джерело, власність або контроль надходжень від зазначеної незаконної діяльності ... підлягає покаранню у вигляді ... позбавлення волі на строк не більше двадцяти років...

6. Розділ 18 Кодексу Сполучених Штатів, § 1956(h). (Змова з метою відмивання грошей):

- будь-яка особа, яка вступає у змову з метою скоєння будь-якого злочину, передбаченого цією главою ... підлягає тим самим санкціям, що передбачені для злочину, скоєння якого було предметом змови.

Співробітниками ДКІБ СБ України, на виконання доручення прокурора, проведеними оперативними заходами встановлено, що громадянин України ОСОБА_24 , який використовуючи нік-неймом «IDG» на форумах хакерського спрямування зокрема, «omerta.cc», « ІНФОРМАЦІЯ_9 », «carder.uk» надає послуги анонімного обготівкування, переведення, конвертації, грошових коштів із використанням банківських та небанківських платіжних систем.

За отриманими відомостями, ОСОБА_24 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , документований паспортом громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_10 (виданий 11.02.2014) та паспортом громадянина України НОМЕР_11 (виданий 03.04.1998), зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 .

Додатково встановлено, що ОСОБА_25 використовує номера мобільних телефонів НОМЕР_12 , НОМЕР_13 , в мессенджері "Telegram" зареєстрований під нікнеймом " ОСОБА_26 ". Використовує електронні поштові скриньки ІНФОРМАЦІЯ_11 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , ІР адреси НОМЕР_14 та НОМЕР_15 .

Відомо, що на теперішній час ОСОБА_24 проживає разом із дружиною ОСОБА_27 , ІНФОРМАЦІЯ_13 (документована паспортом громадянки України для виїзду за кордон НОМЕР_16 (виданий 18.05.2016) та паспортом громадянки України НОМЕР_17 (виданий 01.11.2017), використовує номер мобільного телефону НОМЕР_18 , електронну поштову скриньку: НОМЕР_19 ) та дочками: ОСОБА_28 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , ОСОБА_29 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , за адресою: АДРЕСА_5 , який розташований на земельній ділянці 4, із кадастровим номером: 4810136900:04:010:0013, що на праві власності належить ОСОБА_24 .

Окрім цього, у приватній власності ОСОБА_30 (дружини ОСОБА_24 ) знаходиться земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_6 , із кадастровим номером: 4810136900:04:010:0023 та житловий будинок за адресою: АДРЕСА_7 , що розташований на земельній ділянці із кадастровим номером: 4810136900:04:010:0022.

У користуванні ОСОБА_24 знаходиться транспортний засіб марки PORSCHE CAYENNE, д.н.з. НОМЕР_20 , який зареєстрований на ОСОБА_31 (батька ОСОБА_24 ), ІНФОРМАЦІЯ_16 , а також транспортний засіб марки FORD F150 д.н.з. НОМЕР_21 , який зареєстровано на ОСОБА_32 (рідний брат ОСОБА_33 ), ІНФОРМАЦІЯ_17 , також на праві власності ОСОБА_24 , належить транспортний засіб марки AUDI Q7 д.н.з. НОМЕР_22 .

За наявною інформацією з 2003 року ОСОБА_24 зареєстрований як фізична особа підприємець з основним видом діяльності у сфері інформаційних технологій, веб-портали, обробка даних, розміщення інформації на веб-вузлах (назва хостинг провайдера - "TISCHUIK VEAESLAV OOO", використовує ідентифікатор в мережі - НОМЕР_23 , юридична адреса офісного приміщення: АДРЕСА_8 (нежиле приміщення), що розташоване на земельній ділянці із кадастровим номером: 4810136300:01:021:0017, веб-ресурси "myhost.ua", IP адреса веб-ресурсу 193.169.240.0 - НОМЕР_24 , "hostingcatalog.com.ua" IP адреса веб-ресурсу НОМЕР_25 ). Для здійснення вказаної діяльності ОСОБА_24 , орендує серверні потужності у хостинг провайдера ТОВ "Омніленс", код ЄДРПОУ 37436286 (торгова марка - "RX-name", "Server ua").

Окрім цього, офісні приміщення, які на праві приватної власності належать ОСОБА_24 , знаходяться за наступними адресами:

- АДРЕСА_9 (нежитлові приміщення цокольного поверху, в житловому будинку за літ.1А-5);

- АДРЕСА_10 (нежитлові приміщення, які розташовані в будинку за літ. 1А-5);

- АДРЕСА_1 (нежитлові приміщення І поверх, А-5).

До протиправної діяльності ОСОБА_24 причетні наступні особи:

- ОСОБА_34 (рідна сестра ОСОБА_24 ), ІНФОРМАЦІЯ_18 , документована паспортом громадянки України для виїзду за кордон НОМЕР_26 (виданий 18.07.2013) та паспортом громадянки України НОМЕР_27 , використовує номер мобільного телефону НОМЕР_28 , електронну поштову скриньку ІНФОРМАЦІЯ_19 За вказівкою ОСОБА_24 , ОСОБА_35 надає технічну підтримку особам з числа т.зв. хакерського середовища на форумах хакерського спрямування зокрема: «omerta.cc», «forum.exploit.in», «carder.uk» використовуючи нік-нейм "support_IDG". Проживає за адресою: АДРЕСА_11 , що розташований на земельній ділянці із кадастровим номером: 4810136600:04:022:0021. На праві власності ОСОБА_35 , належить транспортний засіб марки BMW X5, д.н.з. НОМЕР_29 .

- ОСОБА_36 (батько ОСОБА_24 ), ІНФОРМАЦІЯ_16 , документований паспортом громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_30 (виданий 19.07.2013) та паспортом громадянина України НОМЕР_31 , використовує номери мобільних телефонів НОМЕР_32 , НОМЕР_33 , а також використовував номер мобільного телефону НОМЕР_34 , який наразі не активний. За вказівкою ОСОБА_24 здійснює перевезення обготівкованих грошових коштів для осіб з числа т.зв. хакерського середовища власним транспортним засобом марки LEXUS ES 250, д.н.з. НОМЕР_35 . Зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 .

Встановлено, що ОСОБА_24 в 2011 році зареєстрував на території Кіпру компанію "SJ SOFTWARE DEVELOPMENT GROUP LIMITED" ( НОМЕР_36 ) з основним видом діяльності: розробка програмного забезпечення.

Використовуючи бренд вказаної вище компанії ОСОБА_24 розробив та впровадив мобільний додаток "SJ Software" (im-клієнт з системами шифрування із застосуванням протоколів XMPP (Jabber) OSCAR (ICQ). Веб-ресурс: "safetyjabber.com", IP-адреса: НОМЕР_37 (CloudFlare, Inc, 101 Townsend Street San Francisco CA US 94107). Для обміну повідомленнями з використанням мережевого протоколу ХМРР ( ОСОБА_11 ) ОСОБА_24 , використовує наступні ідентифікатори: ІНФОРМАЦІЯ_3 , Support IDG НОМЕР_38 , ІНФОРМАЦІЯ_20

21.10.2021 на підставі ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва, справа №757/53229/21-к від 06.10.2021, проведено обшук за адресою: АДРЕСА_1 , (нежитлові приміщення 1 поверху, А-5), на підставі ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва, № справа №757/53229/21-к від 06.10.2021, а саме на:

- 47900 доларів США; 285100 гривень; 12000 рублів.

В ході проведення власники нерухомого майн походження грошових коштів пояснити не змогли.

Враховуючи викладене вище, встановлено що виявлені грошові кошти одержані внаслідок вчинення кримінального правопорушення та являються безпосередньо предметом кримінального правопорушення, у зв`язку із чим виникла необхідність у накладенні арешту на вказане майно з метою його збереження.

Прокурор до судового засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутність, клопотання підтримав у повному обсязі, просив задовольнити.

Власник майна до судового засідання не з`явився з невідомих причин, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, тому слідчий суддя розглянув клопотання за його відсутності на підставі ч. 1 ст. 172 КПК України.

Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов наступного висновку.

Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України захід забезпечення кримінального провадження застосовується з метою досягнення дієвості цього провадження.

Одним із заходів забезпечення кримінального провадження є арешт майна (ч. 2 ст. 131 КПК України).

Згідно з ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку. Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження.

Відповідно до ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення: збереження речових доказів; спеціальної конфіскації; конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.

Під час судового розгляду клопотання слідчим суддею встановлено, що Федеральна прокуратура по Західному округу штату Пенсильванія та Управління Федерального бюро розслідувань в м. Піттсбург проводять розслідування справи щодо використання послуг абузостійкого хостингу мережі «Avalanche», якою раніше керував та управляв громадянин України ОСОБА_4 та інший неототожнений співучасник. Абузостійкий хостинг мережі Avalanche сприяв розповсюдженню шкідливого програмного забезпечення ("шкідливих програм"), від якого страждали потерпілі в різних частинах світу, включаючи потерпілих осіб у Західному окрузі штату Пенсильванія, внаслідок діяльності десятків різних угрупувань кіберзлочинців, які користувалися зазначеними послугами. Крім цього на мережі Avalanche розміщувалися кілька махінацій по легалізації злочинних доходів, які використовували "перенощиків грошей" для того, щоб легалізувати кошти, викрадені у потерпілих осіб у ході різних махінацій скоєних кіберзлочинцями.

30 листопада 2016 р. була проведена велика міжнародна правоохоронна операція, в якій взяли участь представники України, США, Німеччини та десятків інших країн, для протидії мережі Avalanche та припинення діяльності ОСОБА_5 . В результаті проведення цієї операції діяльність послуг Avalanche була припинена. Були заарештовані та заблоковані сотні тисяч шкідливих доменів, десятки серверів Avalanche були вилучені, і правоохоронні органи України провели обшук та арешт ОСОБА_5 . Розслідування щодо мережі Avalanche продовжується і правоохоронні органи з різних країн продовжують шукати та виявляти змовників, які експлуатували і використовували мережу Avalanche для сприяння здійсненню своїх злочинних махінацій.

21.10.2021 на підставі ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва, справа №757/53229/21-к від 06.10.2021, проведено обшук за адресою: АДРЕСА_1 , (нежитлові приміщення 1 поверху, А-5), на підставі ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва, № справа №757/53229/21-к від 06.10.2021, а саме на:

- 47900 доларів США; 285100 гривень; 12000 рублів.

В ході проведення власники нерухомого майн походження грошових коштів пояснити не змогли.

Так, вилучене майно є тимчасово вилученим майном у розумінні ч. 7 ст. 236 КПК України, оскільки на його вилучення дозвіл слідчим суддею не надавався.

Відповідно до ч. 3 ст. 170 КПК України арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.

Згідно з ст. 98 КПК України речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення. Документи є речовими доказами, якщо вони містять ознаки, зазначені в частині першій цієї статті.

Отже, арешт з метою забезпечення речових доказів, по суті являє форму забезпечення доказів у кримінальному провадженні та не вимагає обов`язкового повідомлення підозри у кримінальному провадженні, не пов`язується з особою, підозрюваною у вчиненні кримінального провадження.

Відповідно до ч. 2 ст. 167 КПК України тимчасово вилученим може бути майно у вигляді речей, документів, грошей тощо, щодо яких є достатні підстави вважати, що вони:

1) підшукані, виготовлені, пристосовані чи використані як засоби чи знаряддя вчинення кримінального правопорушення та (або) зберегли на собі його сліди;

2) призначалися (використовувалися) для схиляння особи до вчинення кримінального правопорушення, фінансування та/або матеріального забезпечення кримінального правопорушення або винагороди за його вчинення;

3) є предметом кримінального правопорушення, у тому числі пов`язаного з їх незаконним обігом;

4) одержані внаслідок вчинення кримінального правопорушення та/або є доходами від них, а також майно, в яке їх було повністю або частково перетворено.

Відповідно до ч. 2 ст. 168 КПК України тимчасове вилучення майна може здійснюватися також під час обшуку, огляду.

Згідно ч. 10 ст. 170 КПК України арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.

З урахуванням наведеного, слідчий суддя дійшов висновку про задоволення клопотання прокурора та накладення арешту на майно вказане вище, оскільки вилучене майно відповідає критеріям, передбаченим ст. 98, ч. 2 ст. 167 КПК України, містить на собі сліди кримінального правопорушення та метою такого арешту є забезпечення зберігання речових доказів.

При цьому, слідчий суддя приймає до уваги, що інформація яка міститься у вказаних речах має значення для кримінального провадження, враховуючи обставини вчинення кримінального правопорушення.

З урахуванням наведеного та керуючись ст. 98, 167, 170-173, 175, 309, 372, 392, 532 КПК України,-

УХВАЛИВ:

Клопотання прокурора відділу організації процесуального керівництва та підтримання публічного обвинувачення у кримінальних провадженнях щодо кіберзлочинності управління нагляду за додержанням законів органами центрального апарату Національної поліції України Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою та транснаціональною злочинністю, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про накладення арешту на тимчасово вилучене майно задовольнити.

Накласти арешт на тимчасово вилучене майно, вилучене 21.10.2021 в ході обшуку за адресою: АДРЕСА_1 , (нежитлові приміщення 1 поверху, А-5), на підставі ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва, № справа №757/53229/21-к від 06.10.2021, а саме на:

- 47900 доларів США; 285100 гривень; 12000 рублів; які одержані внаслідок вчинення кримінального правопорушення та являються безпосередньо предметом кримінального правопорушення.

Ухвала слідчого судді може бути оскаржена протягом п`яти днів з дня її оголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції. .

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудПечерський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення16.11.2021
Оприлюднено20.05.2024
Номер документу102800358
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна

Судовий реєстр по справі —757/56792/21-к

Ухвала від 16.11.2021

Кримінальне

Печерський районний суд міста Києва

Батрин О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні