Справа № 559/469/20
Провадження № 2/559/22/2022
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 січня 2022 року Дубенський міськрайонний суд Рівненської області
в складі головуючого судді Ралець Р.В.,
секретаря судового засідання Протас Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Дубно справу за позовом ОСОБА_1 до Мирогощанської сільської ради, ОСОБА_2 про визнання права безстрокового і безплатного користування земельною ділянкою, -
ВСТАНОВИВ:
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 покликається на те, що згідно даних з витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 130730262 від 13 липня 2018 року, Мирогощанська сільська рада 09 липня 2018 року набула право власності (номер запису про право власності 27021846) на земельну ділянку кадастровий номер: 5621682600:16:009:0092 площею 30 га, призначену для ведення фермерського господарства, яка знаходиться за адресою: Рівненська область, Дубенський район, Мирогощанська сільська рада, на підставі відомостей з Державного земельного кадастру №3288425 від 09 липня 2018 року та на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області № 1361 від 06 червня 2018 року.
Позивач вважає, що йому належить невизнане право безстрокового і безплатного користування вказаною вище земельною ділянкою, яке він успадкував за своїм батьком ОСОБА_3 , який разом зі своїми батьками ОСОБА_4 та ОСОБА_5 був власником Фермерського господарства Аліса , код ЄДРПОУ 22577527, яке було зареєстровано 27 квітня 1993 року.
Державний акт на право користування землею серії Б № 019995 видано у 1992 році ОСОБА_3 , який мешкає у селі Білобережжя Дубенського району Рівненської області виконавчим комітетом Княгининської сільської ради, в тому, що за вказаним землекористувачем закріплюються в безстрокове і безплатне користування 30 гектарів землі в межах згідно з планом землекористування.
Земля надана у постійне користування для ведення селянського (фермерського) господарства на підставі рішення Княгининської сільської ради народних депутатів № 16 від 16 липня 1992 року. На даний час вказана земельна ділянка площею 30 гектарів зареєстрована у Державному земельному кадастрі за кадастровим номером: 5621682600:16:009:0092 і перебуває у власності Мирогощанської сільської ради.
Згідно із заповітом від 16 жовтня 2003 року, зареєстрованим в реєстрі за №619. посвідченим секретарем виконкому Княгининської сільської ради Ковальчук Валентиною Іванівною, ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 і на час складання заповіту проживав у селі Білоберіжжя Дубенського району Рівненської області, на випадок своєї смерті зробив таке розпорядження: все моє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося, і взагалі все те, що буде мені належати на день смерті і на що я зі законом матиму право, заповідаю своєму сину ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в селі Білоберіжжя Дубенського району, Рівненської області, мешкає в селі Білоберіжжя Дубенського району, Рівненської області та своєму сину ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_3 в селі Білоберіжжя Дубенського району, Рівненської області мешкає в селі Білоберіжжя Дубенського району, Рівненської області - в рівних частках кожному .
ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_3 помер. 15 липня 2004 року державний нотаріус Другої Дубенської державної нотаріально контори Хомич Ольга Степанівна видала ОСОБА_1 свідоцтво про право на спадщину за заповітом, яким посвідчила, що на підставі заповіту, посвідченого Княгининською сільською радою 16 жовтня 2003 року за реєстровим № 619, спадкоємцями зазначеного в заповіті майна ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 , є його діти - ОСОБА_2 (спадкує 1/2 частку спадкового майна) та ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 (спадкує 1/2 частку спадкового майна), які мешкають в селі Білоберіжжя, Дубенського району Рівненської області. У вказаному свідоцтві про право на спадщину за заповітом згадується грошовий вклад, а також декілька транспортних засобів.
Право безстрокового і безплатного користування земельною ділянкою, яке виникло у засновника фермерського господарства на підставі державного акта на право користування земельною ділянкою згідно із Земельним кодексом Української РСР 1990 року, не було включено державним нотаріусом до свідоцтва про право на спадщину за заповітом.
01 січня 2004 року набрав чинності Цивільний кодекс України, частиною четвертою Прикінцевих та перехідних положень якого передбачено, що Цивільний кодекс України застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності.
Щодо цивільних відносин, які виникли до набрання чинності Цивільним кодексом України, положення цього Кодексу застосовуються до тих прав і обов`язки що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності.
Частиною п`ятою Прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу України передбачено, що правила книги шостої Цивільного кодексу України застосовуються також до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята ніким із спадкоємців до набрання чинності цим Кодексом.
Спадщина після ОСОБА_3 відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_4 , але не була прийнята ніким із спадкоємців до набрання чинності Цивільним кодексом України, тож до неї необхідно застосовувати правила книги шостої Цивільного кодексу України.
ОСОБА_3 , звернувшись до Княгининської сільської ради з письмовою заявою про надання йому в безстрокове і безплатне користування 30, 0 гектарів землі для ведення селянського (фермерського) господарства, зробив Княгининській сільській раді пропозицію про укладення договору користування чужою земельної ділянкою для сільськогосподарських потреб. В свою чергу, прийнявши рішення № 16 від 16 липня 1992 року, Княгининська сільська рада народних депутатів в письмовій формі прийняла вказану пропозицію.
Враховуючи, що сторони в письмовій формі досягли згоди з усіх істотних умов договору, так як за вказаним землекористувачем закріплюються в безстрокове і безплатне користування 30, 0 гектарів землі в межах згідно з планом землекористування, вважає, що між сторонами відбулося укладення договору користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзису). А так як на даний час вказана земельна ділянка площею 30 гектарів зареєстрована у Державному земельному кадастрі за кадастровим номером: 5621682600:16:009:0092 і перебуває у власності Мирогощанської сільської ради, то саме до Мирогощанської сільської ради переходять права і обов`язки власника земельної ділянки за вказаним вище договором користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзису). Права і обов`язки землекористувача за вказаним договором спадкує ОСОБА_1 .
Враховуючи заяву про зменшення позовних вимог, просить визнати за ним право безстрокового і безплатного користування 1/2 частиною земельної ділянки від загальної площі 30 га, кадастровий номер: 5621682600:16:009:0092, яка призначена для ведення фермерського господарства, що знаходиться за адресою: Мирогощанська сільська рада Дубенського району Рівненської області.
Ухвалою Дубенського міськрайонного суду Рівненської області від 30.03.2020 відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою суду від 16.09.2020 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті.
Позивач ОСОБА_1 та його представник - адвокат Рідченко М.В., згідно поданих заяв, просять провести розгляд справи без їх участі, позовні вимоги підтримують із врахуванням заяви про зменшення позовних вимог та просять їх задовольнити.
Представник відповідача Мирогощанської сільської ради Дубенського району Рівненської області, належно повідомлений про день та час слухання справи, в судове засідання не з`явився. Згідно поданих до суду пояснень, просять справу розглядати за відсутності представника сільської ради, проти задоволення позовних вимог не заперечують.
Представник відповідача ОСОБА_2 - адвокат Альонова М.Б., згідно поданої заяви, просить розглядати справу без їх участі, проти задоволення позову з врахуванням зменшених позовних вимог не заперечують.
Керуючись ст. 223 ЦПК України, суд вважає можливим провести судове засідання без участі сторін на підставі наявних у справі доказів.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Відповідно до ч. 4 ст. 268 ЦПК України, у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.
Згідно роз`яснень, що містяться в пункті 11 постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 18 грудня 2009 року Про судове рішення у цивільній справі , … у разі визнання відповідачем позову, яке не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд у мотивувальній частині рішення може вказати лише про визнання позову та прийняття його судом.
Перевіривши фактичні обставини справи, наявні докази в їх сукупності та взаємозв`язку суд з врахуванням того, що визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, приходить до висновку про задоволення позову у повному обсязі.
Судом встановлено, що згідно даних витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 130730262 від 13 липня 2018 року, Мирогощанська сільська рада 09 липня 2018 року набула право власності (номер запису про право власності 27021846) на земельну ділянку кадастровий номер: 5621682600:16:009:0092 площею 30 га, призначену для ведення фермерського господарства, яка знаходиться за адресою: Рівненська область, Дубенський район, Мирогощанська сільська рада, на підставі відомостей з Державного земельного кадастру №3288425 від 09 липня 2018 року та на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області № 1361 від 06 червня 2018 року (а.с. 7, 8, 9).
Державний акт на право користування землею серії Б № 019995 видано у 1992 році громадянину ОСОБА_3 , який мешкає у селі Білобережжя Дубенського району Рівненської області виконавчим комітетом Княгининської сільської ради, в тому, що за вказаним землекористувачем закріплюються в безстрокове і безплатне користування 30 гектарів землі в межах згідно з планом землекористування. Земля надана у постійне користування для ведення селянського (фермерського) господарства на підставі рішення Княгининської сільської ради народних депутатів № 16 від 16 липня 1992 року (а.с.10-14).
Згідно із заповітом від 16 жовтня 2003 року, зареєстрованим в реєстрі за №619. посвідченим секретарем виконкому Княгининської сільської ради Ковальчук Валентиною Іванівною, ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 і на час складання заповіту проживав у селі Білоберіжжя Дубенського району Рівненської області, на випадок своєї смерті зробив таке розпорядження: все моє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося, і взагалі все те, що буде мені належати на день смерті і на що я зі законом матиму право, заповідаю своєму сину ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в селі Білоберіжжя Дубенського району, Рівненської області, мешкає в селі Білоберіжжя Дубенського району, Рівненської області та своєму сину ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_3 в селі Білоберіжжя Дубенського району, Рівненської області мешкає в селі Білоберіжжя Дубенського району, Рівненської області - в рівних частках кожному (а.с. 21).
ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_1 (а.с. 22).
15 липня 2004 року державним нотаріусом Другої Дубенської державної нотаріально контори Хомич О.С. видано ОСОБА_1 свідоцтво про право на спадщину за заповітом у якому зазначено, що на підставі заповіту, посвідченого Княгининською сільською радою 16 жовтня 2003 року за реєстровим № 619, спадкоємцями зазначеного в заповіті майна ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 , є його діти - ОСОБА_2 (спадкує 1/2 частку спадкового майна) та ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 (спадкує 1/2 частку спадкового майна), які мешкають в селі Білоберіжжя, Дубенського району Рівненської області. У склад спадкового майно увійшло право на грошовий вклад, а також на транспортні засоби (а.с. 23).
У статуті Фермерського господарства Аліса власниками господарства зазначені ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 . Фермерське господарство Аліса , код ЄДРПОУ 22577527, було зареєстровано 27 квітня 1993 року. Згідно наданої Мирогощанською сільською радою з реєстру ДП Національні інформаційні системи інформацією за 2018-2019 р.р., ФГ Аліса сплачувались податки та інші збори (а.с. 15-20, 97-100).
ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_6 , про що свідчить свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 , ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_7 , про що свідчить свідоцтво про смерть серії НОМЕР_3 (а.с. 41, 42).
Згідно повідомлення Мирогощанської сільської ради Дубенського району Рівненської області №843 від 27.05.2020, рішення про припинення права постійного користування земельною ділянкою площею 30, 00 га кадастровий номер земельної ділянки: 5621682600:16:012:0533, яка була у користуванні ОСОБА_3 , Мирогощанською сільською радою не приймалось (а.с. 43).
Статтею 16 ЦК України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути у тому числі, визнання права.
Суд бере до уваги позицію ВП ВС у постанові від 23.06.2020 у справі №179/1043/16-ц, яка з урахуванням позиції ВП ВС, висловленій у постанові від 05.11.2019 у справі № 906/392/18 прийшла до наступного висновку.
Спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців) (ст. 1216 ЦК України). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (статті 1218 ЦК України).
Право постійного користування земельною ділянкою, набуте у встановленому порядку до 1 січня 2002 року, не втрачається внаслідок його непереоформлення користувачем. Право постійного користування земельною ділянкою зберігається за таким користувачем до приведення прав і обов`язків щодо вказаної ділянки у відповідність до вимог чинного законодавства.
Право постійного землекористування є безстроковим і може бути припинене лише з передбачених у статті 141 ЗК України від 25 жовтня 2001 року підстав, перелік яких є вичерпним. Дії органів державної влади та місцевого самоврядування, спрямовані на позбавлення суб`єкта права користування земельною ділянкою поза межами підстав, визначених у статті 141 ЗК України від 25 жовтня 2001 року, є такими, що порушують право користування земельною ділянкою (постанова ВП ВС від 05.11.2019 у справі № 906/392/18).
Статті 27 і 114 ЗК Української РСР від 18 грудня 1990 року, а також стаття 141 ЗК України від 25 жовтня 2001 року не передбачали припинення права постійного користування земельною ділянкою внаслідок смерті особи. Тому право постійного користування (на підставі відповідного державного акта) земельною ділянкою не припиняється зі смертю особи, якій було надане таке право, незалежно від цільового призначення відповідної ділянки.
Спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців) (стаття 1216 ЦК України).До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (статті 1218 ЦК України).
Перелік прав та обов`язків особи, які не входять до складу спадщину визначений устатті 1219 ЦК України.За змістом вказаного переліку право постійного користування земельною ділянкою, яке належало спадкодавцю, не є тим правом, яке не можна успадкувати. А тому таке право за загальним правилом входить до складу спадщини.
Кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Проте попередні положення жодним чином не обмежують право держави вводити в дію такі закони, які вона вважає за необхідне, щоб здійснювати контроль за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів (стаття 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод).
Враховуючи вище наведене, беручи до уваги, що право постійного користування землею відноситься до тих прав, які можуть бути успадковані, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у встановленому законом порядку прийняли спадщину після смерті батька ОСОБА_3 , визнання позову відповідачами, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову та визнання за позивачем права безстрокового і безплатного (окрім обов`язкових платежів та зборів) користування 1/2 частиною земельної ділянки від загальної площі 30 га, кадастровий номер: 5621682600:16:009:0092, яка призначена для ведення фермерського господарства, що знаходиться за адресою: Мирогощанська сільська рада Дубенського району Рівненської області.
Керуючись: ст. ст.10, 13, 81, 263-265 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_4 , виданий Дубенським РВ УДМС України в Рівненській області 11.12.2012) до Мирогощанської сільської ради (місцезнаходження: вул. Миру, 100, с. Мирогоща Друга Дубенського району Рівненської області, код ЄДРПОУ 04385304), ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 ) про визнання права безстрокового і безплатного користування земельною ділянкою - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 успадковане право безстрокового і безплатного (окрім обов`язкових платежів та зборів) користування 1/2 частиною земельної ділянки від загальної площі 30 га, кадастровий номер: 5621682600:16:009:0092, яка призначена для ведення фермерського господарства, що знаходиться за адресою: Мирогощанська сільська рада Дубенського району Рівненської області.
Апеляційна скарга подається до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не булу вручену у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: Р.В. Ралець
Суд | Дубенський міськрайонний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 26.01.2022 |
Оприлюднено | 31.01.2022 |
Номер документу | 102818632 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Дубенський міськрайонний суд Рівненської області
Ралець Р. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні