Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 січня 2022 року Чорнобаївський районний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді - Кваші І.М.,
за участі секретаря судового засідання - Дем`яненко Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Чорнобай цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування-
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про визнання права власності в порядку спадкування на дві земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходяться в адміністративних межах Чорнобаївської селищної ради Золотоніського району Черкаської області. Обгрунтовуючи свої позовні вимоги позивач зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його дядько по материнській лінії. Оскільки на момент смерті проживав разом зі спадкодавцем, спадщину прийняв, і являється спадкоємцем 5 черги. Спадщину померлого також прийняв його син, відповідач по справі. Нотаріус у видачі свідоцтва про право на спадщину відмовив, оскільки щодо поділу спадкового майна між спадкоємцями існує спір.
В судове засідання позивач не з`явився, згідно поданої заяви просив справу розглядати в його відсутність, на позовних вимогах наполягав.
Відповідач в судове засідання не з`явився, про дату та час розгляду справи повідомлявся шляхом розміщення оголошення про виклик на сайті суду.
Виходячи з приписів ст.128, ч. 3 ст. 223, ст. 280 ЦПК України суд ухвалив слухати справу за відсутності нез`явившихся сторін та ухвалити заочне рішення.
Суд, з`ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами шляхом дослідження письмових доказів в матеріалах справи, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 (копія свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 , а.с. 6).
Як зазначає позивач та вбачається зі спадкової справи, відповідач по справі є сином померлого.
Позивач є племінником померлого ОСОБА_3 по материнській лінії, на підтвердження чого суду надано копії свідоцтв про народження та про одруження (а.с. 10-13).
Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина, до складу якої, зокрема, входять:
- земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2,6496 га, кадастровий номер 7125155100:05:000:0094, що знаходиться в адміністративних межах Чорнобаївської селищної ради Золотоніського району Черкаської області та належала померлому згідно державного акту на право приватної власності на земельну ділянку серії ПЗ №020954, виданого на підставі свідоцтва про право на спадщину (а.с. 16-19).
- земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2,8511 га, що знаходиться в адміністративних межах Чорнобаївської селищної ради Золотоніського району Черкаської області та належала померлому згідно державного акту на право приватної власності на земельну ділянку серії ЧР №19-29-02-0095 (а.с. 20).
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Статтею 1217 ЦК України передбачено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Статтею 1268, ч. 1 ст. 1269 ЦК України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час її відкриття не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
З довідки Чорнобаївської селищної ради від 09.10.2009 року № 2895 вбачається, що ОСОБА_3 до дня смерті проживав в АДРЕСА_1 та мав такий склад сім`ї: племінник ОСОБА_1 , племінниця ОСОБА_4 , діти племінника ОСОБА_5 , ОСОБА_6 (а.с. 8).
З спадкової справи, наданої Чорнобаївською державною нотаріальною конторою вбачається, що після смерті ОСОБА_3 із заявою про прийняття спадщини звернувся його син ОСОБА_2 (а.с. 38-42).
Тобто спадщину померлого прийняли двоє спадкоємців - його син та племінник.
За положеннями ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно з ст. 1223 цього Кодексу право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, прийняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини, право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу (спадкування за законом).
З спадкової справи вбачається, що заповіту померлий не складав.
Статті 1261-1265 ЦК України визначають п`ять черг спадкоємців за законом.
У відповідності до ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Згідно ст. 1265 ЦК України у п`яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.
Тобто, відповідач по справі як син спадкодавця є спадкоємцем першої черги.
В позові ОСОБА_1 посилається на те, що він як племінник померлого є спадкоємцем п`ятої черги, і враховуючи положення ст. 1265 ЦК України, суд з цим тверженням погоджується.
У видачі свідоцтва про право на спадщину позивачу нотаріусом відмовлено, оскільки він є спадкоємцем лише п`ятої черги, а спадщину померлого ОСОБА_3 у визначений законом спосіб та строк прийняв спадкоємець першої черги.
Згідно з ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
За ч. 1,3 ст. 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Спадкування за законом здійснюється почергово.
Спадкоємець кожної наступної черги може спадкувати лише за умови відсутності спадкоємців попередньої черги або неприйняття ними спадщини чи відмови від неї.
Вимог щодо усунення позивача від права на спадкування позивач не заявляє.
На основі повно та всебічно з`ясованих обставин, на які посилається позивач як на підставу своїх вимог, враховуючи наявність спадкоємця першої черги, який прийняв спадщину, а позивач при цьому є лише спадкоємцем п`ятої черги, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову.
На підставі викладеного вище, керуючись ст.ст. 10, 11, 81, 141, 259, 263-265, 280-284 ЦПК України , суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування - відмовити.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. В такому випадку рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не були вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Апеляційні скарги подаються учасниками справи до Черкаського апеляційного суду.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ;
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , АДРЕСА_2 .
Суддя І.М. Кваша
Суд | Чорнобаївський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 27.01.2022 |
Оприлюднено | 31.01.2022 |
Номер документу | 102827403 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Чорнобаївський районний суд Черкаської області
Кваша І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні