308/1092/22
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27.01.2022 року місто Ужгород
Слідчий суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю слідчого ОСОБА_3 , розглянувши у закритому судовому засіданні в залі суду в м. Ужгород клопотання слідчого у кримінальному провадженні №22021070000000014 від 23.03.2021 року - старшого слідчого в ОВС 2 відділення слідчого вiддiлу УСБУ в Закарпатській області підполковника юстиції ОСОБА_3 , погоджене процесуальним керівником у кримінальному провадженні - прокурором відділу Закарпатської обласної прокуратури ОСОБА_4 про надання дозволу на проведення обшуку,-
ВСТАНОВИВ:
Слідчий у кримінальному провадженні №22021070000000014 - старший слідчий в ОВС 2 відділення слідчого вiддiлу УСБУ в Закарпатській області підполковник юстиції ОСОБА_3 , за погодженням з процесуальним керівником у кримінальному провадженні - прокурором відділу Закарпатської обласної прокуратури ОСОБА_4 , звернувся до слідчого судді Ужгородського міськрайонного суду з клопотанням про надання дозволу на проведення обшуку.
В обґрунтування клопотання слідчий посилається на те, що 01.03.2021 о 8:24 в зону митного контролю митного поста «Ужгород» Закарпатської митниці Держмитслужби на ділянку «виїзд» прибув вантажний автомобіль марки «МАН» р.н.з. НОМЕР_1 з напівпричепом р.н.з. НОМЕР_2 , в якому згідно наданих на митний контроль товарно-супровідних документів переміщувався вантаж - «пиломатеріали хвойні обрізні з ялин та ялиці» загальним обсягом 34, 2276 м. куб.
Згідно поданих до митного оформлення документів відправником даного вантажу значиться ФОП « ОСОБА_5 » а отримувачем словацька фірма «Sklair s.r.o for DP work s.r.o», 04012, Kosice, Levocska, 1375/4. У відповідності до п. 5 поданого до митного оформлення сертифікату про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій від 26.02.21 серії ЗК № 783636 виданого Закарпатським обласним Управлінням лісового та мисливського господарства ФОП « ОСОБА_5 » останньому надано дозвіл на експорт лісоматеріалів загальним об`ємом 37 м. куб. геометричними розмірами 20-200х30-200х4000-6000 мм.
Однак в ході митного контролю, а саме, митного огляду вищевказаного вантажу встановлено, що фактично через митний кордон України переміщується 28, 1796 м. куб. пиломатеріалів довжиною 6 метрів, що на 6,796 м. куб. більше ніж зазначено в товарно-супровідних документах та 6,048 м. куб пиломатеріалів довжиною 4 метра, тобто фактично наявний вантаж не відповідає обсягам та розмірам зазначеним в поданих на митний контроль товарно-супровідних документах.
У відповідності до відповідей Закарпатського обласного Управління лісового та мисливського господарства № 04-10/316 від 01.03.2021 та № 04-10/469 від 23.03.2021 поданий до митного контролю сертифікат про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій від 26.02.21 серії ЗК № 783636 був виданий ФОП « ОСОБА_5 » на партію лісоматеріалів обсягом 37 м. куб. У відповідності до поданих останнім документів, як підставу для отримання зазначеного сертифікату ОСОБА_5 експортується партія пиломатеріалів обсягом 37 м. куб на адресу угорської фірми «Sklair s.r.o for Torf-Brikett Kft», Devavanya Deak Ferenc ut 1. Сертифікати на пиломатеріали загальним обсягом 34, 2276 м. куб. для експорту на адресу словацької фірми «Sklair s.r.o for DP work s.r.o», 04012, Kosice, Levocska, 1375/4 Закарпатським обласним управлінням лісового та мисливського господарства ФОП « ОСОБА_5 » взагалі не видавались.
Проведеною науковою експертизою пиломатеріалів № 01-221 від 13.05.2021 встановлено, що партія пиломатеріалів хвойних обрізних з ялини, ялиці, геометричними розмірами: 30-150х50-150х4000-6000 мм загальним обсягом 34,2276 м.куб., які виявлені 01.03.2021 року в ході митного контролю на митному посту « Ужгород » Закарпатської митниці Держмитслужби не виготовлена із сировини (лісоматеріалів) вказаних у сертифікаті про походження лісоматеріалів, та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій серії ЗК № 783636 виданого 26.02.2021.
Таким чином, в ході досудового розслідування та проведення перевірочних заходів встановлено, що зазначений вантаж переміщувався на підставі документів, які містять неправдиві дані щодо походження та обсягу лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів, підроблених документів, в тому числі виданих на іншу партію, а відтак, вони є забороненими до переміщення через митний кордон України, у зв`язку з чим вказані обставини свідчать про наявність ознак злочину, передбаченого ч. 2 ст. 15 та ч. 2 ст. 201-1 КК України.
Як вбачається з матеріалів кримінального провадження та відповідей ВБКОЗ УСБУ в Закарпатській області, в ході проведення оперативно-розшукових заходів на виконання доручення слідчого отримано достовірну інформацію про те, що до вчинення даного злочину можливо причетні громадяни України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , мешканець АДРЕСА_1 та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженець м. Мукачево, мешканець АДРЕСА_2 , які працюють митними брокерами у ФОП ОСОБА_8 та здійснюють свою діяльність за адресою: АДРЕСА_3 в орендованому приміщенні, яке розташоване на другому поверсі триповерхової будівлі, третій кабінет справа від сходів з написом «Митний брокер». Так, ОСОБА_5 отримує від невстановлених на даний час досудовим слідством осіб незаконно порубані лісоматеріали, без відповідних документів про їх походження з яких виготовляє партії пиломатеріалів, які в подальшому і експортує. Надалі, ОСОБА_7 та ОСОБА_6 , діючи за попередньою змовою з ОСОБА_5 , використовуючи свої зв`язки серед фізичних осіб-підприємців, які займаються заготовкою та реалізацією лісоматеріалів придбають у останніх другі екземпляри товарно-транспортних накладних та виготовляють від їх імені перехідні накладні на ім`я ОСОБА_5 таким чином легалізовуючи наявні у останнього незаконно порубані лісоматеріали. Надалі, ОСОБА_7 та ОСОБА_6 на підставі незаконно отриманих товарно-супровідних документів отримують в Закарпатському обласному управлінні лісового та мисливського господарства сертифікати від імені ОСОБА_5 , що надає право на безперешкодне переміщення через митний кордон України партії пиломатеріалів. Після чого, також виготовляють інші товарно-супровідні документи, які містять неправдиві відомості та необхідні для подання на митний контроль як підставу для переміщення через митний кордон партії пиломатеріалів.
Окрім цього, в ході досудового розслідування встановлено, що всі товарно-супровідні документи на вищевказані пиломатеріали, які 01.03.2021 переміщувались через митний кордон України митний пост «Ужгород» Закарпатської митниці Держмитслужби України від імені ОСОБА_5 умисно виготовлені ОСОБА_7 та ОСОБА_6 за допомогою комп`ютерної техніки, щоб в подальшому унеможливити проведення почеркознавчої експертизи та встановлення особи якою вносились неправдиві відомості. Всі зазначені документи підписані одним підписом, проте сам підпис виконаний таким чином, що також неможливо провести експертизу виконавця.
У відповідності до пояснень ОСОБА_5 всі товарно-супровідні документи на вищевказані пиломатеріали оформляли та сертифікат про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів отримували митні брокери ОСОБА_7 та ОСОБА_6 , які з невідомих йому причин і внесли неправдиві відомості в дані документи. У нього відсутня комп`ютерна техніка взагалі. Вантажний автомобіль для перевезення даної партії пиломатеріалів також наймали митні брокери. Періодично він залишає ОСОБА_7 свою печатку фізичної особи-підприємця для оформлення документів.
Також, в ході проведення оперативно-розшукових заходів та досудового розслідування отримано достовірну інформацію про те, що за адресою розташування офісного приміщення митних брокерів АДРЕСА_3 , можуть знаходитись: підроблені печатки та штампи державних лісових та мисливських господарств, які використовувались для підроблення товарно-транспортних накладних, печатки інших фізичних осіб підприємців, які також використовувались для підроблення товарно-транспортних накладних та інших документів на лісо та пиломатеріали, записні книжки (блокноти, аркуші паперу) з даними щодо розрахунків за незаконно придбані лісоматеріали та пиломатеріали та номерами мобільних телефонів спільників вчинюваного ОСОБА_5 злочину, примірники підроблених товарно-транспортних накладних та інші документи, що стосуються виготовлення таких накладних, комп`ютери, ПЕОМ (комп`ютер, ноутбук, планшет), які останні використовують для внесення неправдивих відомостей до документів та виготовлення підроблених документів та на яких можуть знаходитись електронна переписка щодо вищевказаних документів.
Слідчий зазначає, що необхідність вилучення комп`ютерної техніки також обумовлена тим, що в подальшому, з метою встановлення факту виготовлення документів, які планується вилучити необхідно буде провести компютерно-технічну експертизу. Отримати вищевказані документи та речі, які планується відшукати в ході обшуку у добровільному порядку шляхом витребування речей, документів, відомостей відповідно до ст. 93 КПК України, або за допомогою інших слідчих дій на даний час неможливо, оскільки такі підтверджують злочинну діяльність ОСОБА_5 та спільників вчинюваного ним злочину, а тому, останнім можуть вживатися заходи по їх знищенню, або спотворенню.
Згідно з Довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно будинок АДРЕСА_3 -обїзна належить на праві приватної власності ТЗОВ «ПЕРСПЕКТИВА» (код ЄДРПОУ: 30225054) так само як і земельна ділянка на якій розташований зазначений будинок.
Приймаючи до уваги наведене з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення даного кримінального правопорушення слідчий просить надати дозвіл на обшук - офісного приміщення (кабінету) з написом «митний брокер», який розташований на другому поверсі триповерхової будівлі АДРЕСА_3 -об`їзна, який належить на праві приватної власності ТЗОВ «ПЕРСПЕКТИВА» (код ЄДРПОУ: 30225054) та в якому розташовані та здійснюють свою діяльність митні брокери ФОП ОСОБА_8 громадяни ОСОБА_7 та ОСОБА_6 , з метою відшукання та вилучення:
-підроблених печаток та штампів державних лісових та мисливських господарств, які використовувались для підроблення товарно-транспортних накладних,
-печаток інших фізичних осіб підприємців, які також використовувались для підроблення товарно-транспортних накладних та інших документів на лісо та пиломатеріали, в тому числі печатка ФОП ОСОБА_5 ;
-записних книжок (блокноти, аркуші паперу) з даними щодо розрахунків за незаконно придбані лісоматеріали та пиломатеріали та номерами мобільних телефонів спільників вчинюваного ОСОБА_5 , ОСОБА_7 та ОСОБА_6 злочинів,
-примірників підроблених товарно-транспортних накладних та інших документів, що стосуються виготовлення таких накладних, в тому числі, примірників рахунку № 4 від 26.02.2021 та додатку № 4 до вказаного рахунку, інвойсу № 2702/2 від 27.02.021, виписаних від імені ФОП ОСОБА_5 , товарно-транспортних накладних серії ЗК №№ 110316 від 14.09.2020, 110318 від 14.08.2020, 110306 від 08.09.2020, 110190 від 30.07.2020 та 110317 від 14.09.2020, накладної № 6 від 22.02.2021 та № 7 від 23.02.2021, заявок на перевезення пиломатеріалів від імені ФОП ОСОБА_5 , заяви від 26.02.2021 в Закарпатське обласне управління лісового та мисливського господарства на отримання сертифікату про походження лісоматеріалів серії ЗК № 783636 виданого на ім`я ОСОБА_5 ;
-комп`ютерів, ПЕОМ (комп`ютер, ноутбук, планшет), які останні використовують для внесення неправдивих відомостей до документів та виготовлення підроблених документів та на яких можуть знаходитись електронна переписка щодо вищевказаних документів.
В судовому засіданні слідчий клопотання підтримав та просив його задовольнити з підстав та мотивів, викладених у клопотанні. Надав пояснення аналогічні викладеним у клопотанні. Вказав, що існує реальна загроза знищення, пошкодження речей , які мають суттєве значення для кримінального провадження, так як можуть бути доказом, а отримати їх можливо лише шляхом вилучення в результаті проведення обшуку. Слідчий зазначив, що необхідність вилучення комп`ютерної техніки також обумовлена тим, що в подальшому, з метою встановлення факту виготовлення документів, які планується вилучити необхідно буде провести компютерно-технічну експертизу. Звернув увагу на проведену наукову експертизу пиломатеріалів № 01-221 від 13.05.2021, якою встановлено, що партія пиломатеріалів хвойних обрізних з ялини, ялиці, геометричними розмірами: 30-150х50-150х4000-6000 мм загальним обсягом 34,2276 м.куб., які виявлені 01.03.2021 року в ході митного контролю на митному посту « Ужгород » Закарпатської митниці Держмитслужби не виготовлена із сировини (лісоматеріалів) вказаних у сертифікаті про походження лісоматеріалів, та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій серії ЗК № 783636 виданого 26.02.2021.
Заслухавши пояснення слідчого з приводу внесеного клопотання, дослідивши матеріали додані до нього, слідчий суддя прийшов до наступного висновку.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб. Обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді.
Частиною 3 ст. 234 КПК України визначено, що у разі необхідності провести обшук слідчий за погодженням з прокурором або прокурор звертається до слідчого судді з відповідним клопотанням.
Згідно п.п. 4, 5, 6 ч.3 ст. 234 КПК України клопотання слідчого, погоджене з прокурором, повинне містити відомості про: підстави для обшуку; житло чи інше володіння особи або частину житла чи іншого володіння особи, де планується проведення обшуку; особу, якій належить житло чи інше володіння, та особу, у фактичному володінні якої воно знаходиться. До клопотання також мають бути додані оригінали або копії документів та інших матеріалів, якими прокурор, слідчий обґрунтовує доводи клопотання.
Слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про обшук, якщо прокурор, слідчий не доведе наявність достатніх підстав вважати, що: 1) було вчинено кримінальне правопорушення; 2) відшукувані речі і документи мають значення для досудового розслідування; 3) відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах, можуть бути доказами під час судового розгляду; 4) відшукувані речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи (ч.5 ст.234 КПК України).
Витягом з кримінального провадження №22021070000000014 від 23.03.2021 року підтверджено, що органом досудового розслідування - УСБУ в Закарпатській області проводиться досудове розслідування, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 15 та ч. 2 ст. 201-1 КК України.
З клопотання та доданих до нього матеріалів вбачається, що в ході досудового розслідування перевіряються обставини, які свідчать про можливу причетність ОСОБА_7 та ОСОБА_6 до вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 15 та ч. 2 ст. 201-1 КК України.
Згідно Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборони відчуження об`єктів нерухомого майна № 260092548 від 04.06.2021, будинок АДРЕСА_3 -обїзна належить на праві приватної власності ТЗОВ «ПЕРСПЕКТИВА» (код ЄДРПОУ: 30225054).
Окрім того, обставини викладені слідчим в клопотанні підтверджуються: даними протоколу про порушення митних правил від 02.03.2021 року № 0325/30500/21, даними протоколу допиту свідків від 10.04.2021 року (а.с.49-54), від 05.05.2021 року (а.с.67-75), від 04.10.2021 року (а.с.76-85) , письмовими поясненнями ОСОБА_5 від 30.08.2021 року (а.с.57-65) даними протоколу огляду диску з табуляграми телефонних з`єднань абонентів ПрАТ "ВФ Україна" від 02.11.2021 року, даними сертифіката від 26.02.2021 року, даними документів які стали підставою для видачі сертифіката , документами , які були подані до митного контролю.
Слідчий довів наявність достатніх, передбачених ч. 5 ст. 234 КПК України, підстав для проведення обшуку в офісному приміщенні (кабінету) з написом «митний брокер», який розташований на другому поверсі триповерхової будівлі АДРЕСА_4 .
Крім цього, відповідно до ч. 2 ст. 235 КПК України ухвала про дозвіл на обшук повинна містити відомості про речі, документи або осіб, для виявлення яких проводиться обшук.
Вирішуючи дане клопотання про надання дозволу на проведення обшуку, слідчий суддя враховує практику Європейського суду з прав людини. Так, визнаючи порушення ст. 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та констатуючи незаконність обшуку у справі «Ернст та інші проти Бельгії», Європейський суд зазначив, що ордер на проведення обшуку не містив жодної інформації про конкретні цілі та підстави для проведення обшуку, характер розслідування, точні місця проведення обшуків та про предмети, що підлягали вилученню. Таким чином, слідчі наділялися широкими повноваженнями.
Заслухавши пояснення слідчого з приводу внесеного клопотання, дослідивши матеріали клопотання, приймаючи до уваги, що в матеріалах клопотання та в матеріалах кримінального провадження наявні достатні підстави вважати, що в офісному приміщенні (кабінету) з написом «митний брокер», який розташований на другому поверсі триповерхової будівлі АДРЕСА_3 -об`їзна, можуть зберігатися підроблені печатки та штампи державних лісових та мисливських господарств, які використовувались для підроблення товарно-транспортних накладних, печатки інших фізичних осіб підприємців, які також використовувались для підроблення товарно-транспортних накладних та інших документів на лісо та пиломатеріали, записні книжки (блокноти, аркуші паперу) з даними щодо розрахунків за незаконно придбані лісоматеріали та пиломатеріали та номерами мобільних телефонів спільників вчинюваного ОСОБА_5 злочину, примірники підроблених товарно-транспортних накладних та інші документи, що стосуються виготовлення таких накладних, комп`ютери, ПЕОМ (комп`ютер, ноутбук, планшет), які останні використовують для внесення неправдивих відомостей до документів та виготовлення підроблених документів та на яких можуть знаходитись електронна переписка щодо вищевказаних документів, наслідки обшуку, розумність та співрозмірність обшуку завданням кримінального провадження, наявність об`єктивної необхідності та виправданість такого втручання у права і свободи особи, а також неможливість досягнення мети, на яку посилається слідчий, без застосування цих заходів, вважаю, що клопотання слідчого є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Разом з тим, слідчий суддя враховує висновки Великої Палати Верховного Суду викладені у постанові від 14.06.2018 року у справі № 11-386 сап 18, в яких Велика Палата Верховного Суду звертає увагу, що вмотивованість ухвали слідчого судді про дозвіл на проведення обшуку житла чи іншого володіння особи повинна бути в межах, які не розкривають таємницю досудового розслідування, зокрема в ній повинні бути наведені аргументи, що переконали суддю у задоволенні чи відхиленні такого клопотання.
Керуючись ст.ст. 234, 235, 309 КПК України, слідчий суддя,-
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання слідчого у кримінальному провадженні №22021070000000014 від 23.03.2021 року - старшого слідчого в ОВС 2 відділення слідчого вiддiлу УСБУ в Закарпатській області підполковника юстиції ОСОБА_3 , погоджене процесуальним керівником у кримінальному провадженні - прокурором відділу Закарпатської обласної прокуратури ОСОБА_4 про надання дозволу на проведення обшуку - задовольнити.
Надати стороні кримінального провадження - слідчим слідчої групи: старшому слідчому в ОВС 2 відділення слідчого відділу УСБУ в Закарпатській області підполковнику юстиції ОСОБА_3 , старшому слідчому в ОВС 2 відділення слідчого відділу підполковнику юстиції ОСОБА_9 , старшому слідчому в ОВС 2 відділення слідчого відділу майору ОСОБА_10 , старшому слідчому в ОВС 2 відділення слідчого відділу підполковнику юстиції ОСОБА_11 , старшому слідчому 2 відділення слідчого відділу старшому лейтенанту юстиції ОСОБА_12 , старшому слідчому 2 відділення слідчого відділу майору юстиції ОСОБА_13 , слідчому 2 відділення слідчого відділу майору ОСОБА_14 , слідчому 2 відділення слідчого відділу ОСОБА_15 дозвіл на проведення обшуку офісного приміщення (кабінету) з написом «митний брокер», який розташований на другому поверсі триповерхової будівлі АДРЕСА_3 -об`їзна, який належить на праві приватної власності ТЗОВ «ПЕРСПЕКТИВА» (код ЄДРПОУ: 30225054) та в якому розташовані та здійснюють свою діяльність митні брокери ФОП ОСОБА_8 , громадяни ОСОБА_7 та ОСОБА_6 , з метою виявлення та вилучення:
-підроблених печаток та штампів державних лісових та мисливських господарств, які використовувались для підроблення товарно-транспортних накладних,
-печаток інших фізичних осіб підприємців, які також використовувались для підроблення товарно-транспортних накладних та інших документів на лісо та пиломатеріали, в тому числі печатка ФОП ОСОБА_5 ;
-записних книжок (блокноти, аркуші паперу) з даними щодо розрахунків за незаконно придбані лісоматеріали та пиломатеріали та номерами мобільних телефонів спільників вчинюваного ОСОБА_5 , ОСОБА_7 та ОСОБА_6 злочинів,
-примірників підроблених товарно-транспортних накладних та інших документів, що стосуються виготовлення таких накладних, в тому числі, примірників рахунку № 4 від 26.02.2021 та додатку № 4 до вказаного рахунку, інвойсу № 2702/2 від 27.02.2021, виписаних від імені ФОП ОСОБА_5 , товарно-транспортних накладних серії ЗК №№ 110316 від 14.09.2020, 110318 від 14.08.2020, 110306 від 08.09.2020, 110190 від 30.07.2020 та 110317 від 14.09.2020, накладної № 6 від 22.02.2021 та № 7 від 23.02.2021, заявок на перевезення пиломатеріалів від імені ФОП ОСОБА_5 , заяви від 26.02.2021 в Закарпатське обласне управління лісового та мисливського господарства на отримання сертифікату про походження лісоматеріалів серії ЗК № 783636 виданого на ім`я ОСОБА_5 ;
-жорсткі диски із стаціонарних компютерів, ноутбук, планшет, які останні використовують для внесення неправдивих відомостей до документів та виготовлення підроблених документів та на яких можуть знаходитись електронна переписка щодо вищевказаних документів.
Ухвала надає право проникнути до житла чи іншого володіння лише один раз, строк її дії не може перевищувати одного місяця з дня її постановлення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали оголошено 31.01.2022 року о 13-45 годин.
Слідчий суддя Ужгородського
міськрайонного суду ОСОБА_1
Суд | Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 27.01.2022 |
Оприлюднено | 02.02.2023 |
Номер документу | 102877975 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про проведення обшуку житла чи іншого володіння особи |
Кримінальне
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області
Бенца К. К.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні