Рішення
від 01.02.2022 по справі 904/9284/21
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.02.2022м. ДніпроСправа № 904/9284/21

Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Мілєвої І.В., розглянувши справу

за позовом Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Дніпрогаз", Дніпропетровська область, м. Дніпро

до Сурсько-Литовського ліцею Сурсько-Литовської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області, Дніпропетровська область, с. Сурсько-Литовське

про стягнення 48 872,16 грн.

Без виклику представників сторін

СУТЬ СПОРУ:

Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Дніпрогаз" звернулося до господарського суду з позовною заявою до Сурсько-Литовського ліцею Сурсько-Литовської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області про стягнення 48 871,16 грн. донарахованого необлікованого обсягу природного газу.

Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем умов договору розподілу природного газу № 42АВ491-6409-20 від 31.12.2020.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 03.12.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Постановлено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.

В ухвалі від 03.12.2021 про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі відповідачу було роз`яснено, що відповідно до ч. 1 ст. 251 Господарського процесуального кодексу України відзив подається протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Представник відповідача отримав вищевказану ухвалу 10.12.2021, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Відзив відповідач до суду не подав.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

31.12.2020 між Акціонерним товариством "Оператор газорозподільної системи "Дніпрогаз" (оператор ГРМ) та Комунальним закладом Сурсько-Литовська загальноосвітня школа 1-111 ступенів Сурсько-Литовської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області (споживач) було укладено типовий договір розподілу природного газу № 42АВ491-6409-20 (далі - договір) та підписано заяву-приєднання № 42АВ491-6409-20 (а.с. 17).

Цей типовий договір розподілу природного газу (далі - договір) є публічним та регламентує порядок і умови забезпечення цілодобового доступу споживача до газорозподільної системи, розподіл (переміщення) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об`єкта Споживача та переміщення природного газу з метою фізичної доставки оператором ГРМ обсягів природного газу до об`єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи (п. 1.1. договору).

Умови цього договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України Про ринок природного газу і Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 № 2494 (далі - Кодекс газорозподільних систем) (п. 1.2. договору).

Цей договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання споживача до умов цього договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього договору, яку в установленому порядку оператор ГРМ направляє споживачу інформаційним листом за формою, наведеною У додатку 3 до цього договору, та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу (п. 1.3. договору).

За цим договором Оператор ГРМ зобов`язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором (п. 2.1. договору). Обов`язковою умовою надання споживачу послуги з розподілу природного газу є наявність у споживача об`єкта, підключеного в установленому порядку до газорозподільної системи Оператора ГРМ (п. 2.2. договору).

При вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов`язуються керуватися Законом України Про ринок природного газу та Кодексом газорозподільних систем. Оператор ГРМ зобов`язується вносити зміни та оновлювати інформацію, що розміщена на його сайті, зокрема, чинну редакцію тексту цього договору та Кодексу газорозподільних систем (п. 2.3. договору).

Облік (у тому числі приладовий) природного газу, що передається Оператором ГРМ та споживається Споживачем на межі балансової належності об`єкта споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем (п. 5.1. договору).

Визначення об`єму розподілу та споживання природного газу по споживачу здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ та споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом газорозподільних систем та цим договором. Якщо комерційний вузол обліку встановлений не на межі балансової належності сторін (точка вимірювання не збігається з точкою комерційного обліку), фактичний об`єм природного газу визначається з урахуванням втрат та витрат природного газу між точкою вимірювання і межею балансової належності сторін шляхом їх додавання/віднімання до/від об`єму природного газу, визначеного комерційним вузлом обліку в точці вимірювання, відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем. Для визначення об`єму розподілу та споживання природного газу беруться дані комерційного вузла обліку Оператора ГРМ. У разі відсутності комерційного вузла обліку в Оператора ГРМ беруться дані комерційного вузла обліку споживача (п. 5.2. договору).

При здійсненні обліку спожитого природного газу побутовим споживачем за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу беруться кубічні метри (м куб.) природного газу, визначені відповідно до фактичних показів лічильника природного газу або відповідно до норм споживання природного газу, затверджених постановою Кабінету Міністрів України. При здійсненні обліку спожитого природного газу споживачем, що не с побутовим, за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу береться один кубічний метр (м куб.) природного газу, приведений до стандартних умов згідно з вимогами, визначеними в Кодексі газорозподільних систем. У разі виявлення порушень вимог Кодексу газорозподільних систем при обліку спожитого природного газу побутовим споживачем та споживачем, що не є побутовим, за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу беруться об`єми природного газу, які нараховуються згідно з вимогами Кодексу газорозподільних систем (п. 5.3. договору).

Оплата вартості послуги оператора ГРМ з розподілу природного газу здійснюється споживачем за тарифом, встановленим Регулятором для Оператора ГРМ, що сплачується як плата за річну замовлену потужність, з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем (п. 6.1. договору).

Оплата вартості послуги з розподілу природного газу за цим Договором здійснюється споживачем, який не є побутовим, на умовах попередньої оплати до початку розрахункового періоду на підставі рахунка Оператора ГРМ. Якщо згідно із законодавством споживач має сплачувати Оператору ГРМ за послуги з розподілу природного газу зі свого поточного рахунку із спеціальним режимом використання, оплата послуг розподілу природного газу здійснюється з поточного рахунку із спеціальним режимом використання споживача на поточний рахунок Оператора ГРМ кожного банківського дня згідно з алгоритмом розподілу коштів, встановленим Регулятором, та зараховується як плата за послуги розподілу природного газу в тому місяці, в якому надійшли кошти. Остаточний розрахунок за надані у звітному місяці послуги проводиться споживачем до десятого числа місяця, наступного за звітним, відповідно до акта наданих послуг та з урахуванням раніше перерахованих коштів. Оплата здійснюється виключно грошовими коштами на поточний рахунок Оператора ГРМ. Дата оплати визначається датою, на яку були зараховані кошти па рахунок Оператора ГРМ (п. 6.6. договору).

Надання Оператором ГРМ послуги з розподілу природного газу споживачу, що не є побутовим, має підтверджуватися підписаним між сторонами актом наданих послуг, що оформлюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем (п. 6.8. договору).

Відповідно до п. 7.4. договору споживач зобов`язується:

4) забезпечувати безперешкодний та безплатний доступ на власні об`єкти чи земельну ділянку представникам Оператора ГРМ за їх службовими посвідченнями для виконання ними службових обов`язків щодо забезпечення гарантованого рівня надійності, безпеки, якості та величини тиску природного газу, запобігання можливим витокам газу та недопущення аварійних ситуацій, зокрема для: перевірки, локалізації і ліквідації витоків газу та аварійних ситуацій; перевірки, повірки та/або експертизи комерційного вузла обліку (лічильника газу), а також перевірки показань лічильників газу; виконання робіт з припинення та відновлення газопостачання тощо;

6) забезпечити належну експлуатацію власних газових мереж відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем та акта розмежування балансової належності й експлуатаційної відповідальності сторін;

7) дотримуватись інших вимог цього Договору та Кодексу газорозподільних систем.

8) на вимогу Оператора ГРМ у десятиденний строк сплатити Операторові ГРМ компенсацію за порушення, які передбачені пунктом 3 глави 7 розділу VI Кодексу газорозподільних систем.

За невиконання або неналежне виконання своїх зобов`язань за цим договором сторони несуть відповідальність згідно з цим договором та чинним законодавством України (п. 8.1. договору).

Цей договір укладається на невизначений строк. При цьому, розпорядник коштів бере на себе зобов`язання в межах бюджетного періоду, а саме з 01 січня до 31 грудня 2021 року (п. 12.1. договору).

Згідно з додатком №4 до типового договору, який додасться до заяви-приєднання № 42АВ491-6409-20 від 31.12.2020 на об`єкті газопостачання споживача - Сурсько-Литовський ліцей встановлений комерційний вузол обліку Курс-01А№15524, типорозмір/d20, мм - G25.

Також в точці комерційного обліку суб`єкта встановлене газоспоживаюче обладнання, а саме:

- котел Ferrоlі Реgasus F2 N 51Т - 2 шт., номінальні витрати - 5,99 м3/год

- котел Ноt-Wеll КВ-НW80 - 2 шт., номінальні витрати - 9,24 м3/год.

31.12.2020 сторони підписали додаткову угоду № ДУ-1/42АВ491-6409-20 до типового договору (а.с. 20), в якій дійшли згоди про те, що до внесення змін НКРЕКП до типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП, від 30.09.2015 № 2498, оплату за послуги розподілу природного газу здійснювати з врахуванням умов Постанови КМУ від 02.12.2020 № 1198 Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 № 1070 і від 22.07.2020 № 641 .

28.01.2021 сторонами укладено додаткову угоду № ДУ-2/42АВ491-6409-20 до типового договору (а.с. 21-22), в якій домовилися внести зміни до додатку № 2 Заяви - Приєднання № 42АВ491-6409-20 до умов договору розподілу природного газу від 31.12.2020, в частині вартості тарифу (на послуги з розподілу природного газу), з 01.01.2021 -у розмірі 0,93 грн. за 1 м3 (без урахування ПДВ) та - 1,116 грн. за 1 м3 з ПДВ (згідно Постанови НКРЕКП № 2767 від 30.12.2020) та викласти пункт 6 додатку № 2 у наступній редакції:

6 Інша інформація, передбачена вимогами чинного законодавства, а саме:

- загальна ціна договору 28 974,63 грн. з ПДВ;

- обсяги річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача 25 962,93 м3;

- вартість тарифу (на послугу з розподілу природного газу) 1,116 грн. за 1 м3 з ПДВ (станом на 01.01.21);

- строк надання послуги (з урахуванням умов ст.631 Цивільного кодексу України) 01.01.2021 по 31.12.2021;

- документ, що підтверджує повноваження представника споживача - статут . Згідно ч. 3 ст. 631 Цивільного кодексу України сторони оговорили, що умови цієї додаткової угоди застосовуються до відносин між ними, які виникли до її підписання, а саме з 01.01.2021.

29.01.2021 сторони підписали додаткову угоду № ДУ-3/42АВ491-6409-20 до типового договору (а.с. 23), у зв`язку зі зміною банківських реквізитів споживача, по тексту договору та в його додатках реквізити споживача викласти в новій редакції.

Згідно рішення Сурсько-Литовської сільської ради Про зміну типів закладів загальної середньої освіти Сурсько-Литовської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області змінено тип закладу освіти з 01.07.2021 - Комунальний заклад Сурсько-Литовська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Сурсько-Литовської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області (код ЄДРПОУ 23641859) на Сурсько-Литовський ліцей Сурсько-Литовської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області (код ЄДРПОУ 23641859).

10.08.2021 сторонами підписано додаткову угоду № ДУ- 4/42АВ491-6409-20 до типового договору (а.с. 26), у зв`язку зі зміною найменування організації з боку споживача, в преамбулі та додатках договору назву Комунальний заклад Сурсько-Литовська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів змінити на Сурсько-Литовський ліцей Сурсько-Литовської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області .

Відповідно до положення глави 6 розділу X Кодексу газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРМ) власник комерційного ВОГ або суб`єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію па підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ). Технічне обслуговування елементів комерційного ВОГ, зокрема повірки та ремонту ЗВТ. проводить власник цього комерційного ВОГ або суб`єкти господарювання, що здійснюють його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником. згідно з експлуатаційними документами в спеціалізованих сервісних центрах. Засоби вимірювальної техніки, які є складовими комерційного ВОГ, підлягають періодичній повірці відповідно до вимог чинного законодавства та з урахуванням вимог глав 7 та 8 цього розділу.

У главі 7 розділу X Кодексу газорозподільних систем встановлений порядок періодичної повірки ЗВТ по об`єктах споживачів, що не є побутовими, відповідно до якого власники ЗВТ, що є елементами комерційних ВОГ (вузол обліку природного газу), зобов`язані забезпечити належний контроль за строками спливу міжповірочних інтервалів ЗВТ та організацією проведення їх періодичної повірки. Здійснення періодичної повірки ЗВТ забезпечується власником ЗВТ за власний рахунок.

Для належної організації періодичної повірки власних ЗВТ, що входять до складу комерційного ВОГ, споживач повинен:

- завчасно (до дати прострочення періодичної повірки) направити оператору ГРМ письмове повідомлення (зразок якого оператор ГРМ має опублікувати на своєму веб-сайті) про дату та час демонтажу ЗВТ на повірку (або його повірку на місці установки) та необхідність забезпечення представником оператора ГРМ розпломбування ЗВТ. Звернення має бути направлене не пізніше десяти робочих днів до запланованої дати;

- забезпечити на дату демонтажу ЗВТ на повірку (або його повірку на місці встановлення) доступ представникам оператора ГРМ до ЗВТ для його розпломбування та складання відповідного акта рої пломбування;

- у разі якщо повірка ЗВТ буде здійснюватися не на місці його встановлення, забезпечити за власний рахунок демонтаж/монтаж ЗВТ, його транспортування та державну повірку. Про дату і час встановлення повіреного ЗВТ споживач завчасно має письмово повідомити оператора ГРМ та забезпечити присутність представника оператора ГРМ під час монтажу повіреного ЗВТ.

Відповідно до п. 7.4. типового договору, до умов якого позивача приєднався згідно із заявою-приєднанням, споживач зобов`язується дотримуватись інших вимог цього договору та Кодексу газорозподільних систем.

Отже, відповідно до наведених норм чинного законодавства та умов договору розподілу природного газу відповідач, як споживач, що не є побутовим, зобов`язаний здійснювати належний контроль за строками спливу міжповірочних інтервалів ЗВТ та своєчасно здійснювати організацію проведення їх періодичної повірки.

Порядок організації споживачем періодичної повірки власних ЗВТ, що входять до складу комерційного ВОГ, визначений у пункті 2 глави 7 розділу X Кодексу ГРМ.

Відповідно до Наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 13.10.2016 № 1747 Про затвердження міжповірочних інтервалів законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, за категоріями для лічильників газу та пристроїв перетворення об`єму (використовуються для проведення розрахунків за поставлений та/або спожитий природний газ) класу 1.0 установлено міжповірочний інтервал 2 роки.

Відповідно до технічної дозвільної документації на комерційний вузол обліку Курс-01А№15524, що встановлений у відповідача, остання повірка лічильника була проведена 21.12.2018 (а.с. 30-40).

26.10.2020 Сурсько-Литовський ліцей звернувся до АТ Дніпрогаз із заявою про розпломбування лічильника та коректора об`єму газу ВЕГА-2.01-60-05848 для чергової держповірки, розташованого за адресою: с. Сурсько-Литовське, вул. Шкільна, 35 (а.с. 41).

04.11.2020 працівники АТ Дніпрогаз з`явилися за вказаною адресою, про що складено акт № 16932 перевірки технічного стану вузла обліку (а.с. 42). Згідно зазначеного акту був розпломбований та знятий для проходження чергової держповірки коректор газу.

Позивач зазначає, що заявка споживача щодо лічильника газу Курс-01А№15524 залишилася не виконаною з причин відсутності обслуговуючої організації. При цьому, споживачу було роз`яснено про необхідність організувати чергову повірку у відповідності до вимог законодавства. Зафіксовано покази лічильника - 41 036,27 м3.

04.01.2021 після контрольного огляду вузла обліку лічильника газу КУРС-01G25А, заводський номер 15524 складено акт про порушення № 16932 (а.с. 43), зі змісту якого вбачається, що вичерпано термін повірки лічильника, зафіксовано показники лічильника - 51 290,73 мЗ. Також, споживачу надано рекомендацію подати заявку в АТ Дніпрогаз про зняття лічильника на держповірку та попереджено про дату та місце проведення засідання комісії Оператора ГРМ з розгляду цього Акту.

05.01.2021 споживач повторно звернувся до Оператора ГРМ з вимогою про розпломбування лічильника газу для чергової держповірки (а.с. 44).

Позивач стверджує, що 16.01.2021 працівники АТ Дніпрогаз склали акт про неможливість виконання заявки споживача з причин відсутності обслуговуючої організації. Споживачу було роз`яснено про необхідність організувати чергову повірку у відповідності до вимог законодавства. Зафіксовано покази лічильника- 53 043,93 м3.

18.01.2021 споживач повторно звернувся до Оператора ГРМ з вимогою про розпломбування лічильника газу для чергової держповірки (а.с. 45).

28.01.2021 лічильник знято для проходження чергової держповірки, про що складено акт № 16932 (а.с. 46). Зафіксовано покази лічильника - 55 425,06 м3.

Згідно п. 5.9 Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затверджених наказом Мінпаливенерго України від 27.12.2005 № 618 власник комерційного вузла обліку газу відповідає за технічний стан комерційного вузла обліку газу та порушення правил його експлуатації, а також за використання ЗВТ з вичерпаним терміном повірки.

Згідно пункту 8 глави 7 розділу X Кодексу ГРМ у разі пропущення терміну періодичної повірки ЗВТ з вини споживача (незабезпечення належної організації повірки власних ЗВТ або недопуск до ЗВТ представників оператора ГРМ) обсяг спожитого природного газу через комерційний ВОГ, елементом якого є ЗВТ з пропущеним терміном повірки, розраховується відповідно до вимог розділу ХІ цього Кодексу.

Відповідно до пункту 2 глави 2 розділу XI Кодексу ГРМ пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є пробутовим відноситься до порушень, внаслідок яких Оператор ГРМ змінює встановлений режим нарахування об`ємів (обсягів) розподіленого природного газу споживачу.

Згідно підпункту 1.1. пункту 4 глави 4 розділу XI Кодексу ГРМ у разі виявлення Оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача, несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об`єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням такого:

1) при визначенні лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску) непридатними до застосування за результатами позачергової або експертної повірки, а також при припущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об`єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ. У разі якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно визначити, перерахунок проводять з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.

29.01.2021 враховуючи обставини та ознаки виявленого порушення, члени комісії з розгляду актів про порушення дійшли висновку про обґрунтованість складеного Акту про порушення № 16932 від 04.01.2021, у зв`язку з чим було прийнято рішення про його задоволення, про що складено протокол засідання комісії Оператора ГРМ (а.с. 47-49) та відповідно складено акт-розрахунок необлікованого об`єму та обсягу природного газу і його вартості за період з 22.12.2020 по 01.01.2021 в розмірі 5 394,8 м3 вартістю 48 871,16 грн. (а.с. 50).

Оскільки з вини споживача несвоєчасно був знятий лічильник на періодичну повірку. розрахунок обсягу спожитого газу з дати початку прострочення періодичної повірки був проведений згідно абзацу 1 пункту 4 глави 4 розділу XI Кодексу ГРМ, а саме по номінальній потужності неопломбованого газового обладнання, встановленого за адресою: м. Дніпро, вул. Шкільна, 35. Номінальна потужність неопломбованого газового обладнання, про яке йдеться, становить 30,46 м3/год. Кількість годин неопломбованого газового обладнання становить 240 годин.

Позивач наголошує, що комісією враховано завчасне звернення відповідача з відповідним повідомленням про розпломбування вузла обліку Курс-01А№15524, типорозмір/d20 мм - G25. Втім, таке звернення не свідчить про відсутність вини споживача у прострочені строку міжповірочного інтервалу ЗВТ, оскільки виходячи із правил пункту 2 глави 7 розділу X Кодексу ГРМ для належної організації періодичної повірки власних ЗВТ, що входять до складу комерційного ВОГ, споживач повинен не тільки забезпечити належний контроль за строками спливу, а ще й забезпечити своєчасну організацією проведення такої періодичної повірки. Доказами належної організації проведення періодичної повірки - є договір з обслуговуючою організацією, який був відсутній на момент складання акту про порушення.

Позивачем здійснено розрахунок необлікованого об`єму природного газу (а.с. 51) та виставлено відповідачу рахунок № 61003609 від 02.02.2021 на суму 48 871,16 грн. (а.с. 53).

Згідно п.12 гл.5 р. XI Кодексу ГРМ вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акту про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням.

У зв`язку із викладеним, листом № 491-сл-759-0221 від 03.02.2021 (а.с. 54) представниками оператора ГРМ на адресу споживача було направлено рахунок на оплату необлікованого об`єму природного газу.

В якості доказу направлення на адресу відповідача вказаного листа позивач надав до суду копії накладної кур`єрської служби доставки та опису вкладення (а.с. 55).

Однак, як зазначає позивач, відповідач грошові кошти в розмірі 48 871,16 грн. не сплатив, що і стало причиною звернення до суду.

Закон України "Про ринок природного газу" визначає наступних суб`єктів ринку природного газу: оператор газотранспортної системи; оператор газорозподільної системи: оператор газосховища, оператор установки LNG, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, споживач.

Відповідно до кодексу ГРМ оператор газорозподільної системи - суб`єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.

Згідно з п. 1, 2 гл.1 р. VI кодексу ГРМ суб`єкти ринку природного газу (у тому числі споживачі), які в установленому законодавством порядку підключені до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними газорозподільними системами за умови дотримання ними вимог цього кодексу та укладення договору розподілу природного газу. Доступ споживачів, у тому числі побутових споживачів, до ГРМ для споживання природного газу надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та оператором ГРМ (до ГРМ якого підключений об`єкт споживача) договору розподілу природного газу, що укладається за формою типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 № 2498 в порядку, визначеному цим розділом.

Відповідно до п. 3 гл.3 р. VI кодексу ГРМ договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України за формою типового договору розподілу природного газу.

Розділом X кодексу ГРМ передбачений порядок періодичної повірки засобів вимірювальної техніки (ЗВТ) по об`єктах споживачів, що не є побутовими.

Згідно з п. 1, 2 гл.6 р. X кодексу ГРМ власник комерційного ВОГ або суб`єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ).

Протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових оператор ГРМ та споживач і суміжний суб`єкт ринку природного газу) проводять такі спільні дії:

- контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу);

- перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу, зокрема контрольний огляд вузла обліку;

- монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку (періодичну, позачергову, експертну), експертизу та/або ремонт.

Відповідно до п.1 гл.5 р.XI кодексу ГРМ у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 розділу XI кодексу ГРМ. на місці їх виявлення представником позивача (оператора ГРМ) складається акт про порушення.

Згідно з п. 6 глави 6 розділу X кодексу ГРМ позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає:

1) витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо;

2) відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об`єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу;

3) наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ;

4) індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ. в тому числі про необхідність зміни елементів живлення;

5) забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів;

6) інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.

Згідно з п. 3 гл.2 р. XI кодексу ГРМ до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як не з вини споживача ), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об`єму природного газу, належить:

1) пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або роботи комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.

Пунктом 6 гл. 9 р. X кодексу ГРМ передбачено, що якщо за результатами позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ (ЗВТ) не буде підтверджено факт його невідповідності нормативним документам у сфері метрології, у всіх випадках за відсутності дублюючого чи підмінного ВОГ (ЗВТ) або припинення газопостачання об`єм розподіленого в точці вимірювання природного газу за період відсутності комерційного ВОГ (ЗВТ) розраховується за середньодобовими (для неповної доби за середньогодинними) значеннями за попередні три аналогічних періоди споживання природного газу. При цьому витрати, пов`язанні з проведенням позачергової чи експертної повірки, мають бути компенсовані їх ініціатором.

Розділом ХІ кодексу ГРМ передбачений порядок перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об`ємів природного газу у разі виявлення порушень вимог цього кодексу.

Відповідно до п. 4 гл.4 р. XI кодексу ГРМ у разі виявлення оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача, несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об`єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням такого:

1) при визначенні лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску) непридатними до застосування за результатами позачергової або експертної повірки, а також при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об`єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ. У разі якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно визначити, перерахунок проводять з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.

Згідно з п. 8 гл. 5 р. ХІ Кодексу ГРМ акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.

При цьому, відповідно до п. 11 гл. 5 р. ХІ кодексу ГРМ за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.

При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.

При складанні акта-розрахунку враховується таке:

1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу;

2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об`ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об`єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці.

Згідно з п. 12 гл. 5 р. XI Кодексу ГРМ вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акту про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку оператора ГРМ.

За договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором (ч.1 ст. 901 Цивільного кодексу України).

Суб`єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином, відповідно до закону, інших правових актів, договору (ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України).

Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться (ч. 1 ст. 526 Цивільного кодексу України).

Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст.525 Цивільного кодексу України).

Зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином (ч. 1 ст. 599 Цивільного кодексу України).

Порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання) (ст. 610 Цивільного кодексу України).

У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом (ч. 1 ст. 611 Цивільного кодексу України).

В даному випадку, матеріалами справи підтверджено пропущення відповідачем строку періодичної повірки ЗВТ з вини відповідача, про що свідчить відповідний акт про порушення № 16932 від 04.01.2021.

На підставі встановлених порушень позивачем було проведено нарахування необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу у сумі 48 871,16 грн.

Відповідач будь-яких доказів спростування порушень, встановлених позивачем, чи оскарження відповідних нарахувань до суду не надав. Також матеріали справи не містять належних доказів сплати вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу у сумі 48 871,16 грн.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про правомірність та обґрунтованість позовних вимог позивача про стягнення з відповідача 48 871,16 грн., у зв`язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Згідно зі ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір підлягає стягненню з відповідача на користь позивача в розмірі 2 270,00 грн.

Керуючись ст. ст. 2, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Сурсько-Литовського ліцею Сурсько-Литовської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області (52064, Дніпропетровська область, Дніпровський р-н, с. Сурсько-Литовське, вул. Шкільна, буд. 35, ідентифікаційний код 23641859) на користь Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Дніпрогаз" (49101, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Кониського Олександра, буд. 5, ідентифікаційний код 20262860) 48 871,16 грн. донарахованого необлікованого обсягу природного газу, а також витрати по сплаті судового збору у розмірі 2 270,00 грн. , про що видати наказ.

Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення двадцятиденного строку з дня складання повного судового рішення і може бути оскаржено до Центрального апеляційного господарського суду.

Суддя І.В. Мілєва

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення01.02.2022
Оприлюднено03.02.2022
Номер документу102889567
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/9284/21

Судовий наказ від 20.02.2022

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Мілєва Ірина Вікторівна

Рішення від 01.02.2022

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Мілєва Ірина Вікторівна

Ухвала від 03.12.2021

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Мілєва Ірина Вікторівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні