Заводський районний суд м. Запоріжжя
Справа № 332/2769/21
Провадження № 2/332/179/22
Рішення
Іменем України
26 січня 2022 р. м. Запоріжжя
Заводський районний суд м. Запоріжжя у складі:
головуючого судді: Яцуна О.С.,
за участю секретаря: Мусаєва Р.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Запоріжжя цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа - приватний нотаріус Запорізького міського нотаріального округу Студенцова Олена Олександрівна, про визнання права власності в порядку спадкування за законом, -
Встановив:
У липні 2021 року позивач ОСОБА_1 , інтереси якої представляє адвокат Новіков Ігор Олександрович, звернулась до Заводського районного суду м. Запоріжжя із позовною заявою до ОСОБА_2 , третя особа - приватний нотаріус Запорізького міського нотаріального округу Студенцова Олена Олександрівна, про визнання права власності в порядку спадкування за законом.
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік - ОСОБА_3 . Після його смерті відкрилась спадщина у вигляді квартири, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 ; земельної ділянки, кадастровий номер 1225482000:01:004:0662, розташованої за адресою: Дніпропетровська область, Томаківський район, Виводівська сільська рада для ведення сільськогосподарського виробництва, площею 6,4620 га; права на вклади з відсотками в АТ КБ ПриватБанк ; легкового автомобіля ЗАЗ-110217, реєстраційний номер НОМЕР_1 , номер кузову - НОМЕР_2 , автомобіль Renault, реєстраційний номер НОМЕР_3 , номер кузову - НОМЕР_4 ; автомобіля Mercedes-Benz, реєстраційний номер НОМЕР_5 , номер кузову - НОМЕР_6 , автомобіля ЗИЛ, реєстраційний номер НОМЕР_7 , номер кузову - НОМЕР_8 , автомобіля Dong Feng, реєстраційний номер НОМЕР_9 , номер кузову - НОМЕР_10 . Спадкоємцями першої черги є вона та її син - відповідач у справі. Заповіту чоловік (батько) не залишив. У встановлений законом строк позивач звернулась до приватного нотаріуса Студенцової О.О. із заявою про прийняття спадщини, її син надіслав заяву про відмову від спадщини на користь позивача, але нотаріусом позивачеві було відмовлено, винесено відповідну постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, в якій зазначено, що від відповідача надійшла заява про відмову від спадщини, але вона була без нотаріального посвідчення або не завірена уповноваженою посадовою особою. Таким чином нотаріус не має можливості видати позивачеві свідоцтво про право на спадщину на її ім`я. У зв`язку з вищенаведеним, позивач просить суд визнати ОСОБА_2 спадкоємцем, який відмовився від спадщини після померлого батька ОСОБА_3 на користь дружини спадкодавця ОСОБА_1 , визнати за ОСОБА_1 право власності на частину спадщини ОСОБА_2 , який відмовився від спадщини на її користь на наступне майно: ј частина квартири, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 ; Ѕ частина земельної ділянки, кадастровий номер 1225482000:01:004:0662, розташованої за адресою: Дніпропетровська область, Томаківський район, Виводівська сільська рада для ведення сільськогосподарського виробництва, площею 6,4620 га; ј частину права на вклади з відсотками в АТ КБ ПриватБанк ; ј частину легкового автомобіля ЗАЗ-110217, реєстраційний номер НОМЕР_1 , номер кузову - НОМЕР_2 , ј частину автомобіля Renault, реєстраційний номер НОМЕР_3 , номер кузову - НОМЕР_4 ; ј частину автомобіля Mercedes-Benz, реєстраційний номер НОМЕР_5 , номер кузову - НОМЕР_6 , ј частину автомобіля ЗИЛ, реєстраційний номер НОМЕР_7 , номер кузову - НОМЕР_8 , ј частину автомобіля Dong Feng, реєстраційний номер НОМЕР_9 , номер кузову - НОМЕР_10 , у порядку спадкування за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 чоловіка ОСОБА_3 .
Ухвалою судді Заводського районного суду м. Запоріжжя від 16.08.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито загальне позовне провадження, підготовче засідання у справі призначено на 23.09.2021. Цією ж ухвалою у приватного нотаріуса Запорізького міського нотаріального округу Студенцової О.О. витребувано спадкову справу після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .
Ухвалою судді Заводського районного суду м. Запоріжжя від 23.11.2021 підготовче провадження закрито та справу призначено до судового розгляду по суті на 26.01.2022.
Від представника позивача - адвоката Новікова І.О., надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги просить задовольнити у повному обсязі.
Від відповідача надійшла заява про розгляд справи без його участі, пред`явлені позовні вимоги йому зрозумілі, рішення суду прийме беззаперечно.
Від третьої особи - приватного нотаріуса Запорізького міського нотаріального округу Студенцової О.О., надійшла заява про розгляд справи без її участі, з будь-яким рішенням по справі буде згодна.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.
Суд, повно і всебічно з`ясувавши всі обставини, дослідивши наявні письмові докази, дійшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судом встановлено та документально підтверджено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть Серії НОМЕР_11 (а.с. 11).
Після смерті ОСОБА_3 залишилось наступне спадкове майно.
Відповідно до договору купівлі-продажу від 04.09.2001, посвідченого приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу Федченко Т.О., внесеному до реєстрової книги № 239 за реєстровим № 36476 від 05.09.2001, одноособовим власником квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , є ОСОБА_3 (а.с. 14).
Відповідно до Державного акту на право приватної власності на землю ОСОБА_3 (пай № 371) у приватну власність останнього передано земельну ділянку площею 6,460 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Виводівської сільської ради. Акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 1260 (а.с. 15). Даний факт також підтверджується Витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, номер витягу НВ-1216168982021 від 22.06.2021 (а.с. 16).
Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_12 встановлено, що власником транспортного засобу марки ЗАЗ, реєстраційний номер НОМЕР_1 , номер кузову - НОМЕР_2 є ОСОБА_3 (а.с. 19).
Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_13 встановлено, що власником транспортного засобу марки Renault, реєстраційний номер НОМЕР_3 , номер кузову - НОМЕР_4 є ОСОБА_3 (а.с. 20).
Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_14 встановлено, що власником транспортного засобу марки Mercedes-Benz, реєстраційний номер НОМЕР_5 , номер кузову - НОМЕР_6 є ОСОБА_3 (а.с. 21).
Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_15 встановлено, що власником транспортного засобу марки ЗИЛ, реєстраційний номер НОМЕР_7 , номер кузову - НОМЕР_8 є ОСОБА_3 (а.с. 22).
Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_16 встановлено, що власником транспортного засобу марки Dong Feng, реєстраційний номер НОМЕР_9 , номер кузову - НОМЕР_10 є ОСОБА_3 (а.с. 23).
Спадкоємцями першої черги за законом після померлого ОСОБА_3 є його дружина - позивач по справі ОСОБА_1 та син - відповідач по справі - ОСОБА_2 .
Перебування позивача у шлюбі з ОСОБА_3 підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу, виданим 19.03.1994 виконавчим комітетом Виводівської сільської Ради народних депутатів, НОМЕР_17 (а.с. 9).
Факт того, що відповідач є сином померлого підтверджується свідоцтвом про народження НОМЕР_18 , в якому батьками ОСОБА_2 (відповідача) зазначені ОСОБА_1 (позивач) та ОСОБА_3 (а.с. 10).
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій (ч.ч. 1-4 ст. 12 ЦПК України).
Згідно ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст. 1217 ЦК України).
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст. 1218 ЦК України).
Згідно ч. 1 ст. 1222 ЦК України, спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Статтею 1223 ЦК України встановлено, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.
Як вбачається з матеріалів спадкової справи № 02/2021, відкритої 04.01.2021 після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , останнім заповіту складено не було, відтак, його дружина та син є спадкоємцями першої черги за законом, інших спадкоємців за законом немає.
У відповідності до ст. 1261 ЦК України до першої черги спадкоємців за законом, належать діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Главою 87 Книги шостої Спадкове право передбачено здійснення права на спадкування.
Частиною 1 ст. 1268 ЦК України визначено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч. 1 ст. 1270 ЦК України).
З матеріалів спадкової справи вбачається наявність заяви ОСОБА_2 (відповідача) про відмову від спадщини на користь його матері - ОСОБА_1 (позивача), що надійшла на адресу приватного нотаріуса поштовою кореспонденцією 16.06.2021 та зареєстрована за № 143 (а.с. 85).
Однак, відповідно до листа приватного нотаріуса Запорізького міського нотаріального округу Студенцової О.О. за Вих. № 226/02-14, с/с 02/2021 від 24.06.2021 відповідачеві повідомлено, що його заява оформлена неналежним чином, а тому йому надано строк для усунення недоліків для того, щоб відмова від спадщини була прийнята нотаріусом (а.с. 87 - зворотній бік).
Відповідно до Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, зокрема, підпунктів 3.3 та 3.5 пункту 3 глави 10 розділу ІІ, встановлено, що заяви про прийняття спадщини або відмову від її прийняття подаються спадкоємцем особисто нотаріусу за місцем відкриття спадщини у письмовій формі. Якщо заява, на якій справжність підпису спадкоємця не засвідчена, надійшла поштою, вона приймається нотаріусом, заводиться спадкова справа, а спадкоємцю повідомляється про заведення спадкової справи та необхідність надіслати заяву, оформлену належним чином (справжність підпису на таких заявах має бути нотаріально засвідченою), або особисто прибути до нотаріуса за місцем відкриття спадщини.
Станом на 30.06.2021 - день звернення позивача до нотаріуса із заявою про видачу Свідоцтва про право на спадщину за законом на її ім`я на цілу частку (розмір частки 1/1), відповідач не надіслав нотаріусу належним чином оформлену заяву про відмову від прийняття спадщини на користь своєї матері. Відтак, відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України, ОСОБА_2 (відповідач) вважається таким, що прийняв спадщину (а.с. 89 - зворотній бік).
Частиною 3 ст. 1268 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч. 1 ст. 1270 ЦК України).
Оскільки позивач та відповідач на момент смерті ОСОБА_3 були зареєстровані разом із померлим за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується матеріалами спадкової справи (а.с. 84 - зворотній бік), вони є такими, що прийняли спадщину в рівних частках (ч. 1 ст. 1267 ЦК України).
Частиною 1 ст. 13 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно змісту ч. 1 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (ч. 1 ст. 81 ЦПК України).
Відповідно до ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
З огляду на долучені та досліджені документи, суд доходить вмотивованого висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 належним чином не обґрунтовані та документально не підтверджені, у зв`язку із чим підлягають залишенню без задоволення.
Керуючись ст.ст. 5, 12, 13, 263, 265, 268 ЦПК України, суд
Вирішив:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа - приватний нотаріус Запорізького міського нотаріального округу Студенцова Олена Олександрівна, про визнання права власності в порядку спадкування за законом - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Запорізького апеляційного суду.
Повний текст рішення виготовлено 02.02.2022.
Суддя О.С. Яцун
Суд | Заводський районний суд м. Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 26.01.2022 |
Оприлюднено | 07.02.2022 |
Номер документу | 102923618 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Заводський районний суд м. Запоріжжя
Яцун О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні