Рішення
від 02.02.2022 по справі 574/673/21
БУРИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 574/673/21

Провадження №2-о/574/2/2022

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 лютого 2022 року м. Буринь

Буринський районний суд Сумської області в складі:

головуючого судді Гука Т.Р.,

з участю секретаря судового засідання Кошелєвої Н.В.,

заявниці ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Буринського районного суду Сумської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Роменська міська рада Сумської області, Буринська міська рада Сумської області, приватний нотаріус Роменського міського нотаріального округу Проскурня Лариса Іванівна про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини,

встановив:

ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Заяву мотивує тим, що її мати ОСОБА_2 за життя склала заповіт, посвідчений 25.10.2017 року, яким на випадок своєї смерті заповіла на її користь земельну ділянку посвідчену державним актом серії ІІІ-СМ 040716, яка розташована на території Миколаївської сільської ради Буринського району Сумської області.

22.03.2016 року вона на підставі договору купівлі - продажу будинку, посвідченого приватним нотаріусом Роменського міського нотаріального округу Проскурнею Л.І. за реєстровим №355 придбала житловий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 .

11.12.2017 року вона разом з матір`ю переїхала з житлового будинку розташованого по АДРЕСА_2 в придбаний нею житловий будинок, розташований за адресою АДРЕСА_1 .

При цьому 12.12.2017 року вона зареєструвала місце проживання матері за адресою АДРЕСА_3 , а сама залишилась зареєстрованою в АДРЕСА_2 .

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилася спадщина, до складу якої увійшла вищевказана земельна ділянка, площею 3,88 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Миколаївської сільської ради.

Зазначає, що вона є єдиним спадкоємцем за заповітом та єдиним спадкоємцем першої черги за законом і вважає, що прийняла спадщину оскільки постійно проживала із спадкодавцем в АДРЕСА_3 . Однак, при зверненні до нотаріальної контори, нотаріус усно роз`яснив про неможливість видачі свідоцтва про право на спадщину, за відсутністю факту прийняття спадщини, оскільки документи які б підтверджували прийняття нею спадщини після смерті матері відсутні.

З наведених підстав просить суд встановити факт постійного проживання на час відкриття спадщини спадкодавця ОСОБА_2 з нею ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 .

Ухвалою суду Буринського районного суду Сумської області від 18.11.2021 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду в судовому засіданні з повідомленням учасників справи.

В судовому засіданні заявниця ОСОБА_1 заявлені вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити з підстав викладених у заяві.

Від заінтересованої особи Буринської міської ради до суду надійшла заява про розгляд справи без участі її представника та відсутність заперечень по суті, поданої ОСОБА_1 , заяви про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Від заінтересованих осіб Роменської міської ради та приватного нотаріуса Проскурні Л.І. до суду надійшли заяви про розгляд справи без їх участі, при винесенні рішення покладаються на розсуд суду.

З врахуванням положень ст.223 ЦПК України суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності заінтересованих осіб.

Допитані в судовому засіданні в якості свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4 кожен окремо підтвердили, що покійна ОСОБА_2 є матір`ю заявниці ОСОБА_1 м у 2017 році ОСОБА_1 купила будинок, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 і разом з матір`ю ОСОБА_2 проживала в ньому до дня смерті останньої. Дані обставини їм достовірно відомі, так як вони проживають із заявницею на одній вулиці по сусідству.

Свідок ОСОБА_5 в судовому засіданні вказав, що працює сімейним лікарем у м. Ромни. В 2021 році його двічі викликали до хворої жінки похилого віку за адресою: АДРЕСА_3 . Коли він приїздив на вказані виклики його зустрічала ОСОБА_1 , ким вона доводилась хворій він не знає, але вона була одягнута в домашній одяг, знала де і що знаходиться в будинку, а також здійснювала з ним розрахунок за надані медичні послуги.

Заслухавши доводи заявника, показання свідків, з`ясувавши обставини справи, дослідивши надані докази та надавши їм належну оцінку, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 25.02.1970 року ІНФОРМАЦІЯ_2 народилася " ОСОБА_6 " і її батьком записаний " ОСОБА_7 ", а матір`ю " ОСОБА_8 " (а.с.8).

Згідно копії свідоцтва про укладення шлюбу 09.06.1990 року ОСОБА_9 уклала шлюб із ОСОБА_10 , після реєстрації шлюбу дружині присвоєно прізвище ОСОБА_11 (а.с. 9).

ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Ромни Сумської області померла ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 (а.с.21).

Після смерті останньої відкрилася спадщина, до складу якої увійшла земельна ділянка, площею 3,88 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Миколаївської сільської ради та належала останній на підставі державного акта про право приватної власності на землю серії ІІІ-СМ №040716 від 06.11.2001 року (а.с. 11).

Згідно заповіту від 05.10.2017 року посвідченого секретарем Миколаївської сільської ради Буринського району Сумської області Михно О.М. та зареєстрованого в реєстрі за №47, ОСОБА_2 за життя спадкоємцем належної їй земельної ділянки посвідченої державним актом серії ІІІ- СМ № 040716, кадастровий номер 5920985000:03:001:0187, що розташована на території Миколаївської сільської ради Буринського району Сумської області, призначила свою дочку - ОСОБА_1 (а.с.10).

З метою оформлення спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 , її дочка ОСОБА_1 звернулася до приватного нотаріуса Проскурні Л.І., однак отримала усне роз`яснення, щодо не можливості отримання свідоцтва про право на спадщину за законом, оскільки не була зареєстрована на день смерті разом зі спадкодавцем і їй було запропоновано встановити даний факт в судовому порядку.

За змістом ст. ст. 293, 315 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення юридичних фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Згідно ст.1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.

У відповідності до ч.1 ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно до ч.3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Місцем проживання фізичної особи згідно з частиною першою статті 29 ЦК України є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово.

Відповідно до ст.2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" громадянам України, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом. Реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.

Згідно ст.3 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" місцем проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини. Місце перебування - адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік.

У п. 23 постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 року №7 "Про судову практику у справах про спадкування" роз`яснено, якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з чим нотаріус особі в оформлені спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.

Згідно ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Факт постійного проживання заявниці ОСОБА_1 із спадкодавцем ОСОБА_2 на час відкриття спадщини за адресою: АДРЕСА_1 повністю підтверджений показаннями свідків ОСОБА_5 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , а також матеріалами справи.

Зокрема з договорів купівлі-продажу будинку та земельної ділянки за р. №355, 357 від 22.03.2016 року, а також будинкової книги, вбачається, що ОСОБА_1 є власником житлового будинку та земельної ділянки, розташованих за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 12-13,15-16, 18-20).

Згідно довідки управління адміністративних послуг Роменської міської ради Сумської області № 04-20/9836 від 27.10.2021 року виданої власнику житлового будинку ОСОБА_1 , станом на 28.02.2021 року в житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1 була зареєстрована ОСОБА_2 , 1939 р.н., яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 22).

Як вбачається з довідки голови квартального комітету №16 ОСОБА_12 від 29.10.2021 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 фактично проживала без реєстрації, доглядаючи свою хвору маму ОСОБА_2 з 12.12.2017 року до її смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою АДРЕСА_3 (а.с.23).

Відповідно до довідки виконавчого комітету Буринської міської ради ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 дійсно зареєстрована, але не проживає по АДРЕСА_2 з 11.12.2017 року (а.с.24).

При цьому, суд вважає, що реєстрації місця проживання заявниці ОСОБА_1 за іншою адресою не спростовує факту її постійного проживання на час відкриття спадщини із спадкодавцем ОСОБА_2 .

Враховуючи викладене, оскільки факт постійного проживання заявниці ОСОБА_1 із спадкодавцем ОСОБА_2 на час відкриття спадщини за адресою: АДРЕСА_1 знайшов своє підтвердження в судовому засіданні, його встановлення необхідне заявниці для реалізації права на спадкування, а у позасудовому порядку встановити його неможливо і чинне законодавство не передбачає іншого порядку встановлення даного факту, суд приходить до висновку про обґрунтованість заяви та наявність підстав для її задоволення.

Керуючись ст. ст. 13, 263-265,273, 293-294,315-316,319 ЦПК України, суд -

ухвалив:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Роменська міська рада Сумської області, Буринська міська рада Сумської області, приватний нотаріус Роменського міського нотаріального округу Проскурня Лариса Іванівна про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини задовольнити.

Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зі спадкодавцем ОСОБА_2 на день її смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 .

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сумського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , (місце проживання: АДРЕСА_4 , РНОКПП: НОМЕР_3 ).

Заінтересована особа: Буринська міська рада (місцезнаходження: 41700, Сумська область, м.Буринь, вул.Першотравнева,1 ЄДРПОУ: 04058025).

Заінтересована особа: Роменська міська рада (місцезнаходження: 42000, Сумська область, м. Ромни, б-р. Шевченка,2, ЄДРПОУ: 35425618).

Заінтересована особа: приватний нотаріус Роменського міського нотаріального округу Проскурня Лариса Іванівна (місцезнаходження: 42000, Сумська область, м. Ромни, б-р. Шевченка, 55/10).

Суддя Т.Р. Гук

СудБуринський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення02.02.2022
Оприлюднено04.02.2022
Номер документу102926126
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —574/673/21

Рішення від 02.02.2022

Цивільне

Буринський районний суд Сумської області

Гук Т. Р.

Рішення від 02.02.2022

Цивільне

Буринський районний суд Сумської області

Гук Т. Р.

Ухвала від 11.01.2022

Цивільне

Буринський районний суд Сумської області

Гук Т. Р.

Ухвала від 18.11.2021

Цивільне

Буринський районний суд Сумської області

Гук Т. Р.

Ухвала від 03.11.2021

Цивільне

Буринський районний суд Сумської області

Гук Т. Р.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні