Справа № 529/3/22
Провадження № 2/529/60/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 лютого 2022 року Диканський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді - Кириченко О.С.,
за участі секретаря судового засідання - Бурлиги Н.Л.,
розглянувши у порядку загального позовного провадження у відкритому підготовчому засіданні в залі суду в смт Диканька Полтавської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Диканської селищної ради, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Диканської державної нотаріальної контори, про визнання в порядку спадкування права власності на будинковолодіння,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом про визнання в порядку спадкування права власності на будинковолодіння.
В обґрунтування позову вказано, що спірним спадковим майном є будинковолодіння, розташоване по АДРЕСА_1 . Вказане будинковолодіння відносилося до колгоспного двору, власником якого відповідно до свідоцтва на право особистої власності на жилий будинок, виданого 25.10.1989 виконкомом Водянобалківської сільської Ради народних депутатів, є голова колгоспного двору ОСОБА_2 , батько позивача по справі. Станом на 01.07.1990 у зазначеному колгоспному дворі були зареєстровані ОСОБА_2 , голова двору, та члени двору - ОСОБА_3 , дружина голови двору, ОСОБА_4 , син голови двору. Всі вказані члени колгоспного двору мали право, згідно діючого на той час законодавства, на спільну власність у колгоспному дворі, а саме кожному по 1/3 частині зазначеного нерухомого майна.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача - ОСОБА_3 , після смерті якої позивач оформила спадщину за законом, а саме на земельний та майновий пай, грошові заощадження. Право власності у порядку спадкування на 1/3 частину спірного будинковолодіння, що належала матері позивача як члену колгоспного двору, позивач ОСОБА_1 не оформляла, так як на той час ще були живі батько та брат позивача. ІНФОРМАЦІЯ_2 помер батько позивача - ОСОБА_2 . Після смерті батька позивач ОСОБА_1 та її брат ОСОБА_4 прийняли спадщину за заповітом та оформили у порядку спадкування по 1/2 частині кожному земельного, майнового паїв, грошових заощаджень. Позивач та її брат право власності у порядку спадкування на 1/3 частину спірного будинковолодіння після смерті батька ОСОБА_2 не оформляли, так як у цьому будинковолодінні ще проживав брат позивача. ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_4 , брат позивача по справі. Так як спадкоємець першої черги за законом після смерті ОСОБА_4 - його син ОСОБА_5 відмовився від прийняття спадщини, спадкоємцем майна після його смерті за законом стала сестра спадкодавця - ОСОБА_1 , позивач по справі. Прийнявши після смерті брата спадщину у вигляді двох земельних ділянок, позивач ОСОБА_1 намагалася оформити право власності у порядку спадкування на спірне будинковолодіння, однак нотаріусом їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на спадкове майно у вигляді вказаного вище будинковолодіння через відсутність правовстановлюючого документа на це нерухоме майно та неможливість визначення дійсного складу спадкового майна.
Посилаючись на вказані обставини та на неможливість у позасудовому порядку реалізувати своє право на спірне будинковолодіння у порядку спадкування, позивач ОСОБА_1 просить визнати за нею право власності на будинковолодіння, розташоване по АДРЕСА_2 , що включає в себе 1/3 частину цього майна в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_3 , 1/6 частини цього майна в порядку спадкування за заповітом після смерті батька ОСОБА_2 , 1/3 частини як за членом колишнього колгоспного двору та 1/6 частини в порядку спадкування за заповітом після смерті батька ОСОБА_2 після смерті брата ОСОБА_4 .
Позивач ОСОБА_1 в підготовче засідання не з`явилася, надала суду заяву про підтримання позовних вимог у повному обсязі та розгляд справи за її відсутності.
Представник відповідача Диканської селищної ради в підготовче засідання не з`явився, на адресу суду надійшов відзив на позов, згідно якого відповідач визнав позов в повному обсязі та просить розглянути справу без участі його представника.
Представник третьої особи Диканської державної нотаріальної контори в підготовче засідання не з`явився, від цієї третьої особи до суду надійшло клопотання, в якому вказано, що нотконтора при розгляді справи покладається на розсуд суду та просить провести розгляд справи за відсутності її представника.
Враховуючи те, що позивач позов підтримала, відповідачем було визнано позов в повному обсязі, визнання позову відповідачем не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, керуючись ч. 3 ст. 200, ч. 4 ст. 206 ЦПК України, суд дійшов висновку про наявність підстав для ухвалення рішення у підготовчому засіданні.
З огляду на подані учасниками справи письмові заяви, суд провів розгляд справи у підготовчому засіданні за відсутності сторін та третьої особи, на підставі наявних матеріалів у справі та без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, що передбачено ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази по справі у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що спірним спадковим майном є будинковолодіння, розташоване по АДРЕСА_1 (раніше - АДРЕСА_2 . Вказане будинковолодіння відносилося до колгоспного двору.
З наявної у матеріалах справи копії свідоцтва на право особистої власності на жилий будинок, виданого 25.10.1989 виконавчим комітетом Водянобалківської сільської Ради народних депутатів, зареєстрованого 25.10.1989 у Полтавському міжміському бюро технічної інвентаризації в реєстровій книзі № 1 за реєстровим № 88, вбачається, що власником вказаного вище будинковолодіння був голова колгоспного двору ОСОБА_2 , батько позивача по справі /а.с. 13, 10/.
Станом на 01 липня 1990 року у зазначеному колгоспному дворі по АДРЕСА_3 були зареєстровані ОСОБА_2 , голова двору, та члени двору - ОСОБА_3 , дружина голови двору, ОСОБА_4 , син голови двору, що підтверджується копією довідки ЦНАП Диканської селищної ради від 11.11.2021 за № 327 /а.с. 26/.
Згідно з ч. 1 ст. 120 ЦК УРСР 1963 року майно колгоспного двору належить його членам на праві сумісної власності.
Відповідно до ст. 121 ЦК Української РСР 1963 року володіння, користування і розпорядження майном колгоспного двору здійснюється за згодою всіх членів двору.
Відповідно до ч. 2 ст. 123 ЦК УРСР 1963 року розмір частки члена двору встановлюється виходячи з рівності часток усіх членів двору, включаючи неповнолітніх і непрацездатних.
Відповідно до підпунктів "а", "б" пункту 6 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 22.12.1995 № 20 "Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності", право власності на майно, яке належало колгоспному двору і збереглося після припинення його існування, мають ті члени двору, які до 15 квітня 1991 року не втратили права на частку в його майні. Такими, що втратили це право, вважаються працездатні члени двору, які не менше трьох років підряд до цієї дати не брали участі своєю працею і коштами у веденні спільного господарства двору (в цей строк не включається час перебування на дійсній строковій військовій службі, навчання в учбовому закладі, хвороба). Розмір частки члена двору визначається виходячи з рівності часток усіх його членів, включаючи неповнолітніх та непрацездатних.
Таким чином, згідно діючого на той час законодавства, всі члени вказаного вище колгоспного двору мали право на спільну власність у колгоспному дворі, а саме кожному по 1/3 частині зазначеного нерухомого майна.
З наявної у матеріалах справи копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого Відділом РАГС Диканського райуправління юстиції Полтавської області, вбачається, що ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 /а.с. 11/.
Відповідно до копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , позивач ОСОБА_1 є дочкою померлої ОСОБА_3 /а.с. 9/.
Після смерті матері позивач отримала свідоцтво про право на спадщину за законом від 19.05.2004, на спадкове майно у вигляді земельної частки (паю) площею 4,46 в умовних кадастрових гектарах, майнового паю та грошових заощаджень /а.с. 12/.
З наявної у матеріалах справи копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , виданого Водянобалківською сільською радою Диканського району Полтавської області, вбачається, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 /а.с. 27/.
Позивач ОСОБА_1 є дочкою померлого ОСОБА_2 , що підтверджується наявною у матеріалах справи копією рішення Диканського районного суду Полтавської області від 24 червня 2005 року /а.с. 10/.
Після смерті батька ОСОБА_2 позивач ОСОБА_1 та її брат ОСОБА_4 прийняли спадщину за заповітом та оформили у порядку спадкування по 1/2 частині кожному земельного, майнового паїв, грошових заощаджень, що підтверджується копіями свідоцтв про право на спадщину за заповітом від 21 травня 2007 року /а.с. 29, 30/.
ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_4 , брат позивача по справі /а.с. 33/.
Так як спадкоємець першої черги за законом після смерті ОСОБА_4 - його син ОСОБА_5 відмовився від прийняття спадщини, спадкоємцем майна після його смерті за законом стала сестра спадкодавця - ОСОБА_1 , позивач по справі /а.с. 39/.
Після смерті брата ОСОБА_4 позивач ОСОБА_1 прийняла спадщину за законом та оформила у порядку спадкування земельну ділянку площею 3,8753 га, кадастровий номер 5321082600:00:001:0017 та земельну ділянку площею 1,9317 га, кадастровий номер 5321082600:00:001:0144, що підтверджується копіями свідоцтв про право на спадщину за законом від 15 грудня 2021 року та витягами з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності /а.с. 35-38/.
15 грудня 2021 року державним нотаріусом Полтавської районної державної нотаріальної контори, в.о. завідувача Диканської державної нотаріальної контори Косик В.О. було відмовлено позивачу ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на спадкове майно у вигляді будинковолодіння, розташованого по АДРЕСА_1 (раніше - АДРЕСА_2 , через відсутність правовстановлюючого документа на це нерухоме майно та неможливість визначення дійсного складу спадкового майна /а.с. 39/.
Відповідно до технічного паспорта на будинок садибного типу, виданого 21.10.2021 Приватним підприємством Полтавське бюро технічної інвентаризації "Інвентаризатор", будинковолодіння, розташоване по АДРЕСА_2 , в цілому складається з житлового будинку (літ. А-1), літньої кухні (літ. Б), сараю (літ. б1), погріба (літ. б2), сараю (літ. В), сараю (літ. в), гаража (літ. Д), огорожі (літ. № 1), воріт огорожі (літ. № 2) /а.с. 16-20/.
Із наявної у матеріалах справи копії повідомлення ПП Полтавське бюро технічної інвентаризації "Інвентаризатор" від 09.11.2021 за № 13901 вбачається, що право власності на вказане вище будинковолодіння зареєстроване у Полтавському бюро технічної інвентаризації у реєстровій книзі № 1 за реєстровим № 87 за власником - головою колгоспного двору ОСОБА_2 , частка 1/1, підстава виникнення права власності - свідоцтво про право власності, видане виконкомом Водянобалківської сільської Ради народних депутатів від 25.10.1989 /а.с. 14/.
З наявної у матеріалах справи копії довідки від 11.11.2021 за № 328, виданої ЦНАП Диканської селищної ради, вбачається, що вказане вище будинковолодіння розташоване на земельній ділянці, яка не приватизована, норма землекористування якої не встановлена /а.с. 15/.
Статтею 41 Конституції України та статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод закріплено принцип непорушності права приватної власності, який означає право особи на безперешкодне користування своїм майном та закріплює право власника володіти, користуватися і розпоряджатися належним йому майном, на власний розсуд вчиняти щодо свого майна будь-які угоди, відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Відповідно до ч. 1 ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Згідно з ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися після його смерті.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 нині є єдиним спадкоємцем спірного будинковолодіння після смерті матері ОСОБА_3 , батька ОСОБА_2 та брата ОСОБА_4 , подала до нотаріуса заяву про прийняття спадщини у передбачений законом строк, інших спадкоємців на вказане будинковолодіння за заповітом чи за законом немає. В той же час, позивач ОСОБА_1 позбавлена можливості в позасудовому порядку зареєструвати своє право власності у порядку спадкування на спірне будинковолодіння, яке є колишнім колгоспним двором.
Враховуючи вказані вище обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі та вважає за необхідне визнати за позивачем ОСОБА_1 право власності на спірне будинковолодіння, що включає в себе 1/3 частину цього майна в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_3 , 1/6 частини цього майна в порядку спадкування за заповітом після смерті батька ОСОБА_2 , 1/3 частини як за членом колишнього колгоспного двору та 1/6 частини в порядку спадкування за заповітом після смерті батька ОСОБА_2 після смерті брата ОСОБА_4 .
На підставі викладеного, керуючись ч. 1, 3 ст. 12, ст. 328, 392, 1216-1218, 1220, 1221, 1235, 1258, 1261, 1268-1270 ЦК України, ст. ст. 10, 12, 17, 81, 89, ч. 3 ст. 200, ч. 4 ст. 206, ч. 2 ст. 247, ст. ст. 263-265, 273, 354, 355 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до Диканської селищної ради, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Диканської державної нотаріальної контори, про визнання в порядку спадкування права власності на будинковолодіння - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на будинковолодіння, розташоване по АДРЕСА_1 (раніше - АДРЕСА_2 , яке відповідно до технічного паспорта складається з житлового будинку (літ. А-1), літньої кухні (літ. Б), сараю (літ. б1), погріба (літ. б2), сараю (літ. В), сараю (літ. в), гаража (літ. Д), огорожі (літ. № 1), воріт огорожі (літ. № 2), що включає в себе 1/3 частину цього будинковолодіння у порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , 1/6 частини цього будинковолодіння в порядку спадкування за заповітом після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , 1/3 частини як за членом колишнього колгоспного двору та 1/6 частини в порядку спадкування за заповітом після смерті батька ОСОБА_2 після смерті брата ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Рішення набирає законної сили через тридцять днів з дня його ухвалення, якщо на нього не буде подана апеляційна скарга учасниками справи.
Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його ухвалення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Полтавського апеляційного суду.
Позивач : ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 .
Відповідач : Диканська селищна рада, місцезнаходження: Полтавська область, смт Диканька, вул. Незалежності, 133, код ЄДРПОУ 21046503.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору:
Диканська державна нотаріальна контора, місцезнаходження: Полтавська область, смт Диканька, вул. Пушкіна, 6, код ЄДРПОУ 02899973.
Головуючий О.С. Кириченко
Суд | Диканський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 03.02.2022 |
Оприлюднено | 04.02.2022 |
Номер документу | 102933559 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Диканський районний суд Полтавської області
Кириченко О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні