Рішення
від 28.01.2022 по справі 340/5560/21
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 січня 2022 року м. Кропивницький Справа № 340/5560/21

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Петренко О.С., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом : Головного управління ДПС у Кіровоградській області, вул. В. Перспективна,55, м. Кропивницький,25006

до відповідача: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1

про стягнення податкового боргу, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 , в якому просить стягнути податковий борг в сумі 1 046 742,86 грн.

В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що податковий борг з орендної плати з фізичних осіб виник внаслідок несплати відповідачем орендної плати за земельну ділянку за 2016-2021 роки. Доказів оскарження податкових повідомлень-рішень в судовому порядку відповідачем не надано, а тому ППР є узгодженими і суми, визначені такими рішеннями, підлягають сплаті.

Ухвалою суду від 19.10.2021 року адміністративний позов прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження. Запропоновано відповідачу надати суду відзив на адміністративний позов.

Від відповідача до суду надійшов письмовий відзив на позов. В обґрунтування відзиву вказує про відсутність підстав для внесення орендної плати за землю, оскільки договір оренди розірвано. Зазначає, що повідомляла позивача про вказані обставини та просила не нараховувати орендну плату, в зв`язку з розірванням договору з Кіровоградською міською радою (припиненням договору оренди).

Від позивача надійшли письмові пояснення (а.с.50-51).

Від відповідача до суду надійшли заперечення на відповідь на відзив (а.с.56-57).

Ухвалою суду від 19.10.2021 закрито підготовче провадження в справі.

Протокольною ухвалою, занесеною до журналу судового засідання 03.12.2021 року, подальший розгляд справи вирішено проводити в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 55 Конституції України, права і свободи людини і громадянина захищаються судом, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Питання виникнення права користування земельними ділянками, його здійснення та припинення врегульовано Земельним кодексом України та Законом України "Про оренду землі", а відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, у тому числі зі сплати орендної плати з фізичних осіб, їх адміністрування, визначення платників податків та зборів, їх прав та обов`язків, компетенції контролюючих органів, повноважень і обов`язків їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальності за порушення податкового законодавства - Податковим кодексом України (далі - ПК України).

Згідно положень пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 ПК України, плата за землю - обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності;

Відповідно до статті 1 Законом України "Про оренду землі", оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Пунктом 271.1 ст. 271 ПК України визначено, що базою оподаткування плати за землю є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

Відповідно до п. 288.1 ст. 288 ПК України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Форма надання інформації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики. Договір оренди земель державної і комунальної власності укладається за типовою формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

Платником орендної плати є орендар земельної ділянки (п.288.2 ст. 288 ПК України). Об`єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду (п. 288.3 ст. 288 ПК України). Об`єкт за договором оренди землі вважається переданим орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди, якщо інше не встановлено законом (ч. 5 ст. 6 Закону України "Про оренду землі").

Як встановлено судом, 21.09.2012 року укладено договір оренди землі № 523 між Кіровоградською міської радою та ОСОБА_1 , предметом якого була передана в оренду земельна ділянка загальною площею 1563,77 кв.м., яка знаходиться по АДРЕСА_2 . Земельна ділянка передається в оренду разом з об`єктами нерухомого майна та інфраструктурами (а.с.7).

Згідно книги записів державної реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди землі, зареєстрований договір оренди землі між ОСОБА_1 та Кіровоградською міською радою на земельну ділянку площею 0,1564 га строком на 25 років (кадастровий номер - 3510100000:27:188:0055) Цільове призначення - для розміщення адміністративних приміщень. Вказаний договір зареєстрований в книзі записів про державну реєстрацію договорів оренди землі від 12.10.2012 року за № 351010004001210 (а.с. 90).

26.09.2013 р. між ОСОБА_1 /продавець/ та ТОВ "Ківз - Системз" /покупець/укладено договір купівлі продажу, відповідно до умов якого, продавець передала у власність покупця нежитлову будівлю, яка знаходиться за адресою - АДРЕСА_2 (а.с.33-37).

Рішенням 30 сесії 6 скликання Кіровоградської міської ради від 20.11.2013 року за №2582, припинено ФОП ОСОБА_1 договір оренди земельної ділянки площею 1563,77 кв.м по АДРЕСА_2 /кадастровий номер - 3510100000:27:188:0055/ та надано ТОВ "Ківз-Системз" дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки /кадастровий номер - 3510100000:27:188:0055/ в оренду строком на 25 років по АДРЕСА_2 (а.с.39).

У відповідності до угоди припинення № 37(а.с.40) договору оренди землі від 21.09.2012 №523 (державна реєстрація від 12.10.2012 року реєстраційний № 351010004001210), зокрема п.4, дана угода про припинення вважається укладеною та набирає чинності з моменту її підписання сторонами, скріплення печатками сторін та державної реєстрації відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Статтею 125 Земельного кодексу України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Вимога про те, що право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону, передбачена статтею 126 Земельного кодексу України.

Статтею 13 Закону України "Про оренду землі" визначено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати ділянку відповідно до умов договору та вимог законодавства.

Договір оренди землі укладається в письмовій формі й за бажанням однієї зі сторін може бути посвідчений нотаріально (статті 14 цього Закону).

Згідно статті 17, об`єкт за договором оренди землі вважається переданим орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди, якщо інше не встановлено законом.

Статтею 288 ПК України передбачено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Платником орендної плати є орендар земельної ділянки.

Об`єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.

Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 ПК України.

Згідно п.287.1 ст. 287 ПК України, власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Статтею 125 ЗК України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Згідно зі ст.ст. 125 та 126 ЗК України, право постійного користування земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цих прав та оформлюються відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Тобто внаслідок проведення таких реєстраційних дій речове право набувається, змінюється або припиняється.

Тобто, для визначення початку перебігу та закінчення строку дії договору має значення не момент його підписання, а момент вчинення реєстраційних дій щодо права, тобто внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень як єдиної державної інформаційної системи, яка містить відомості про речові права на нерухоме майно, їх обтяження, суб`єктів речових прав, технічні характеристики об`єктів нерухомого майна (будівель, споруд тощо), кадастровий план ділянки, а також відомості про правочини, учинені щодо таких об`єктів нерухомого майна.

Позивачем винесено податкові повідомлення-рішення орендної плати з фізичних осіб за періоди:

- нараховано орендну плату за 2017 рік - податкове повідомлення-рішення (форма 'Ф') №404565-2017-5204-1123 за 2017 рік від 22.08.2018 по терміну сплати 22.12.2018 в сумі 134101,35 грн., яке направлено платнику засобами поштового зв`язку 22.08.2018 та вручено 29.08.2018 року.

- нараховано орендну плату за 2016 рік - податкове повідомлення-рішення (форма 'Ф') №404565-2016-5204-1123 за 2016 рік від 22.08.2018 по терміну сплати 22.12.2018 в сумі 126510,71 грн. яке направлено платнику засобами поштового зв`язку 22.08.2018 та вручено 29.08.2018 року.

- нараховано орендну плату за 2018 рік - податкове повідомлення-рішення (форма 'Ф') №135810-5204-1123 за 2018 рік від 22.08.2018, по терміну сплати 22.12.2018 в сумі 134101,35 грн. яке направлено платнику засобами поштового зв`язку 22.08.2018 та вручено 29.08.2018 року.

- нараховано орендну плату за 2019 рік - податкове повідомлення-рішення (форма 'Ф') №529-2404-1128 від 12.04.2021 по терміну сплати 12.06.2021 в сумі 217343,15 грн. яке направлено платнику засобами поштового зв`язку 12.04.2021 та вручено 13.04.2021 року.

- нараховано орендну плату за 2020 рік - податкове повідомлення-рішення (форма 'Ф') №5294-2404-1128 від 12.04.2021 по терміну сплати 12.06.2021 в сумі 217343,15 грн. яке направлено платнику засобами поштового зв`язку 12.04.2021 та вручено 13.04.2021 року.

- нараховано орендну плату за 2021 рік - податкове повідомлення-рішення (форма 'Ф') №25294-2404-1128 від 12.04.2021 по терміну сплати 12.06.2021 в сумі 217343,15 грн. яке направлено платнику засобами поштового зв`язку 12.04.2021 та вручено 13.04.2021 року.

Податкову вимогу сформовано 17.06.2021 року за №0022162-1303-1123 на суму 1046742,86 грн., яку направлено платнику засобами поштового зв`язку 16.06.2021 року та вручено 22.06.2021 року (а.с. 4,5, 8-11).

Вищевказані податкові повідомлення-рішення, на підставі яких у позивача виник податковий борг з орендної плати за землю, не оскаржувалися та є чинними, а податковим органом виконано всі встановлені законодавством заходи щодо стягнення такого боргу.

Згідно з пунктами 36.1, 36.2 статті 36 ПК України, податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов`язок виникає у платника за кожним податком та збором.

Нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 цього Кодексу (абзац 1 пункту 286.5 статті 286 Податкового кодексу України.

Відповідно до підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 ПК України, контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Згідно з пунктом 57.3 статті 57 ПК України, у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1- 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов`язання платник податків зобов`язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Як встановлено, податковий борг з орендної плати за землю за 2016-2021 роки в сумі 1046742,86 грн. у відповідача виник у зв`язку з несплатою грошових зобов`язань, визначених у податкових повідомленнях-рішеннях.

Пропуск податковим органом встановленого абзацом 1 пункту 286.5 статті 286 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) строку (до 1 липня поточного року) нарахування та надсилання податкового повідомлення-рішення не спростовує наявність у позивача податкового обов`язку здійснити сплату відповідних грошових зобов`язань.

При цьому встановлено, що податкові повідомлення-рішення відповідачем не оскаржувалися.

Відповідно до пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов`язання. Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов`язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов`язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу (пункт 59.3 статті 59 Податкового кодексу України.

Встановлено, що ГУ ДПС у Кіровоградській області сформовано та надіслано на адресу відповідача податкову вимогу від 17.06.2021 №0022162-1303-1123 на суму 1046742,86 грн., яку відповідачем отримано 22.06.2021 відповідно до відмітки на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення.

За правилами пункту 95.1 статті 95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (пункт 95.2 статті 95 Податкового кодексу України.

Таким чином, враховуючи вжиття контролюючим органом заходів щодо стягнення з відповідача податкового боргу на підставі та в черговості, встановлених чинним, на час виникнення спірних правовідносин законодавством, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до частини 2 статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Такі витрати позивачем у даній справі не понесені.

Керуючись ст.ст.132, 139, 143, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Головного управління ДПС у Кіровоградській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 суму податкового боргу у розмірі 1046742,86 грн. на користь місцевого бюджету (отримувач: ГУК у Кіров.обл./тг. м. Кропивн/, банк: Казначейство України (ЕАП), ЗКПО банка: 37918230, рахунок: UA108999980334179815000011559, код платежу 5018010900 (місцевий бюджет).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.255 КАС України та може бути оскаржено протягом тридцяти днів до Третього апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду О.С. Петренко

СудКіровоградський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення28.01.2022
Оприлюднено07.02.2022
Номер документу102961841
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —340/5560/21

Постанова від 06.09.2022

Адміністративне

Третій апеляційний адміністративний суд

Добродняк І.Ю.

Постанова від 06.09.2022

Адміністративне

Третій апеляційний адміністративний суд

Добродняк І.Ю.

Ухвала від 04.09.2022

Адміністративне

Третій апеляційний адміністративний суд

Добродняк І.Ю.

Ухвала від 01.09.2022

Адміністративне

Третій апеляційний адміністративний суд

Добродняк І.Ю.

Ухвала від 20.07.2022

Адміністративне

Третій апеляційний адміністративний суд

Добродняк І.Ю.

Ухвала від 20.07.2022

Адміністративне

Третій апеляційний адміністративний суд

Добродняк І.Ю.

Ухвала від 03.07.2022

Адміністративне

Третій апеляційний адміністративний суд

Добродняк І.Ю.

Рішення від 28.01.2022

Адміністративне

Кіровоградський окружний адміністративний суд

О.С. Петренко

Ухвала від 04.01.2022

Адміністративне

Кіровоградський окружний адміністративний суд

О.С. Петренко

Ухвала від 19.10.2021

Адміністративне

Кіровоградський окружний адміністративний суд

О.С. Петренко

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні