Рішення
від 20.01.2022 по справі 540/7366/21
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 січня 2022 р.м. ХерсонСправа № 540/7366/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Попова В.Ф., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, третя особа - Кабінет Міністрів України, про зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

Позивач звернувся до суду із позовною заявою, у якій просить:

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області зарахувати до загального трудового стажу ОСОБА_1 , період з 30.04.2008 р. по 09.08.2021 року Державний комітет рибного господарства України Кабінету Міністрів України.

В обґрунтування заявлених вимог зазначив, що 30.01.2008 року був призначений на посаду голови Державного комітету рибного господарства України Кабінету Міністрів України. 28.05.2008 року звільнений з посади на підставі розпорядження КМУ № 769. Наведене розпорядження оскаржено у судовому порядку. Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 07 жовтня 2008 року, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 26 травня 2009 року та Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 17 липня 2012 року, визнано протиправними та скасовано розпорядження Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 769, поновлено ОСОБА_1 на посаді голови Державного комітету рибного господарства України з виплатою середнього заробітку за час вимушеного прогулу. До теперішнього часу рішення суду про поновлення на посаді та виплату середньої заробітної плати за час вимушеного прогулу не виконано. Позивач зазначає, що на підставі рішення суду він офіційно працевлаштований та є головою Державного комітету рибного господарства України з 30.01.2008 року до теперішнього часу і має всі права на отримання пенсії за віком за період з 30.05.2008 року по 09.08.2021 року. Звернувшись до відповідача із заявою про зарахування спірного періоду до загального трудового стажу, отримав відмову, яка мотивована відсутністю записів у трудовій книжці та відомостей у Реєстрі застрахованих осіб щодо цього періоду. Позивач вважає відмову незаконною, тому звернувся до суду із цим позовом.

Пенсійний орган у відзиві зазначив, що позовні вимоги не визнає та у задоволенні позову просить відмовити. Така позиція обґрунтована тим, що страховий стаж з 01.01.2004 обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до 01.01.2004, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло до 01.01.2004, тобто зараховуються на підставі записів, проведених у трудовій книжці особи, або на підставі документів, передбачених Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637. За даними індивідуальних відомостей реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування до страхового стажу позивача зараховано, зокрема, період з 31.01.2008 - 30.05.2008 по підприємству Державний комітет рибного господарства України (код ЄДРПОУ 34821206), підстави для зарахування інших періодів до загального трудового стажу по Державному комітету рибного Господарства України відсутні, оскільки даних в Державному реєстрі загальнообов`язкового державного соціального страхування щодо спірного періоду немає.

Від представника третьої особи надійшло пояснення, у якому зазначено, що розпорядженням КМУ від 25 листопада 2009 року № 1404-р «Про поновлення ОСОБА_1 на посаді Голови Державного комітету рибного господарства України» позивача поновлено на раніше займаній посаді. Таким чином, рішення про поновлення Позивача на посаді, викладене у постанові Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 жовтня 2008 року у справі № 5/284 виконано 25 листопада 2009 року. Водночас, розпорядженням КМУ від 25 листопада 2009 року № 1405-р «Про звільнення ОСОБА_1 з посади Голови Державного комітету рибного господарства України» позивача звільнено з посади Голови Державного комітету рибного господарства України. Отже, трудові відносини між Позивачем та КМУ припинились 25 листопада 2009 року. Враховуючи вищевказане, КМУ безпідставно залучено до участі у адміністративній справі № 540/7366/21, оскільки Уряд не має жодної юридичної зацікавленості у вказаному адміністративному спорі.

Розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Дослідивши подані сторонами документи, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд установив таке.

09.08.2021 ОСОБА_1 звернувся до відділу обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (надалі - Закон № 1058).

Трудову книжку та інші документи про страховий стаж відповідно до вимог Порядку № 637 до заяви про призначення пенсії позивач не надав.

Страховий стаж позивача визначено відповідно до вимог ст. 24 Закону № 1058 за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а саме згідно з індивідуальними відомостями реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Загальний страховий стаж роботи позивача склав 11 років 3 місяці 23 дні, з яких, 4 місяці по Державному комітету рибного господарства України за період з 31.01.2008 до 30.05.2008.

У зв`язку із відсутністю необхідного страхового стажу роботи 28 років, 13.08.2021 ГУ ПФУ в Херсонській області прийнято рішення №212750007961 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону № 1058.

Період роботи у Державному комітеті рибного господарства України з 01.06.2008 до 09.08.2021 не значиться у Державному реєстрі загальнообов`язкового державного соціального страхування та не підтверджено записами з трудової книжки позивача.

30 січня 2008 року згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України, позивача призначено на посаду Голови Державного комітету рибного господарства України.

Відповідно до розпорядження КМУ від 28 травня 2008 року № 769-р «Про звільнення ОСОБА_1 з посади Голови Державного комітету рибного господарства України» позивача звільнено з посади Голови Державного комітету рибного господарства України.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 жовтня 2008 року по справі № 5/284 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено:

-визнано протиправним та скасовано розпорядження КМУ від 28 травня 2008 року № 769-р;

-поновлено ОСОБА_1 на посаді Голови Державного комітету рибного господарства України.

Відповідно до статті 256 КАС України (у редакції, яка діяла на момент прийняття вищевказаного рішення) постанова суду в частині поновлення позивача на посаді підлягала негайному виконанню.

Розпорядженням КМУ від 25 листопада 2009 року № 1404-р «Про поновлення ОСОБА_1 на посаді Голови Державного комітету рибного господарства України» (розпорядження оприлюднено на офіційному сайті КМУ за посиланням - https://www.kmu.gov.ua/npas/243179528) позивача поновлено на посаді Голови Державного комітету рибного господарства України.

Розпорядженням КМУ від 25 листопада 2009 року № 1405-р «Про звільнення ОСОБА_1 з посади Голови Державного комітету рибного господарства України» (розпорядження оприлюднено на офіційному сайті КМУ за посиланням - https://www.kmu.gov.ua/npas/243179535) позивача звільнено з посади Голови Державного комітету рибного господарства України.

Позивач оскаржив розпорядження КМУ від 25 листопада 2009 року № 1405-р до суду.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 04.10.2010 року по справі №2а-15053/09/2670, розпорядження скасовано та поновлено позивача на посаді Голови Державного комітету рибного господарства України з 25 листопада 2009 року. Зобов`язано Державний комітет рибного господарства України виплатити ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 25 листопада 2009 року по 04 жовтня 2010 року з урахуванням середнього заробітку Голови Державного комітету рибного господарства України станом на 25 листопада 2009 року.

26.05.2011 року Київським апеляційним адміністративним судом ухвалено постанову, якою постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 04 жовтня 2010 року скасовано та прийнято нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України, Державного комітету рибного господарства України, третя особа на стороні відповідача яка не заявляє самостійних вимог Міністерство аграрної політики України про визнання протиправним та скасування розпорядження відмовлено.

З огляду на викладені обставини, предметом спору є правомірність дій ГУ ПФУ в Херсонській області, які полягали у відмові зарахувати до загального трудового стажу позивача період роботи у Державному комітеті рибного господарства України з 01.06.2008 до 09.08.2021 року.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, визначає Закон № 1058.

Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески. (ст. 1 Закону № 1058)

Страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. (ст. 1 Закону № 1058)

Персоніфікований облік у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік) - організація та ведення обліку відомостей про застраховану особу, що здійснюється відповідно до законодавства і використовується в системі загальнообов`язкового державного соціального страхування в установленому законодавством порядку. (ст. 1 Закону № 1058)

Застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування (ст. 1 Закону № 1058)

Відповідно до ст. 24 Закону № 1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Відповідно до вимог пп 2 п. 2.1 Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій у відповідності до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою ПФ України, яке затверджено Правлінням ПФ України 25.11.2005 року №22-1, зі змінами (далі - Порядок № 22-1) до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, орган, що призначає пенсію, додає довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.

Згідно із пунктом 3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу, приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи. Відповідно до пункту 6 Порядку №637 для підтвердження військової служби, служби цивільного захисту, служби в органах державної безпеки, розвідувальних органах, Держспецзв`язку приймаються: військові квитки; довідки військових комісаріатів, військових частин і установ системи Міноборони, МВС, МНС, Мінінфраструктури, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Держспецзв`язку, Держприкордонслужби, Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС; довідки архівних і військово-лікувальних установ.

Персоніфікований облік у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування здійснюється з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування.

Персоніфікований облік у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування є складовою частиною Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, порядок ведення якого встановлюється Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування".

Персоніфіковані відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески, та інші відомості подаються до Пенсійного фонду роботодавцями, підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та органами, які виплачують грошове забезпечення, допомогу та компенсацію відповідно до законодавства. (ст. 21 Закону № 1058)

З аналізу наведених приписів Закону № 1058, суд дійшов висновку, що у відповідача відсутні підстави для зарахування до страхового стажу позивача періоду роботи у Державному комітеті рибного господарства України з 01.06.2008 до 09.08.2021 року, оскільки у Державному реєстрі загальнообов`язкового державного соціального страхування відсутні відомості щодо цього періоду, а також відсутні будь-які інші документи які б підтверджували наведений період роботи.

Таким чином, відповідач у цьому спорі діяв на підставі та у межах своїх повноважень та не допустив порушень Закону № 1058.

Посилання позивача на Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 жовтня 2008 року по справі № 5/284, як на підставу для зарахування спірного періоду до його страхового стажу суд відхиляє, оскільки наведеним судовим рішенням на роботодавця покладено обов`язок поновити позивача на посаді, що в свою чергу породжує у Державного комітету рибного господарства України обов`язки страхувальника по сплаті страхових внесків за позивача. При цьому, наведеним судовим рішенням на пенсійний орган жодного обов`язку не покладено.

Крім того, як встановлено судом, позивача після поновлення на посаді, повторно звільнено 25 листопада 2009 року і таке звільнення 26.05.2011 року Київським апеляційним адміністративним судом визнано законним про що ухвалено постанову у справі №2а-15053/09/2670.

Суд зазначає, що саме рішення суду про поновлення на посаді, за відсутності його виконання з обов`язковим прийняттям розпорядчих документів/наказів та відображенням цього у трудовій книжці, нарахуванні та виплаті середнього заробітку за час вимушеного прогулу з відрахуванням усіх податків та зборів, не може бути підставою для включення спірного періоду до трудового стажу.

Враховуючи викладене, у задоволенні позовних вимог належить відмовити.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову повністю.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя В.Ф. Попов

кат. 112010200

СудХерсонський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення20.01.2022
Оприлюднено24.08.2022
Номер документу102971776
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо управління, нагляду, контролю та інших владних управлінських функцій (призначення, перерахунку та здійснення страхових виплат) у сфері відповідних видів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з них загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, з них