Справа № 175/539/21
Провадження
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 січня 2022 року смт. Слобожанське
Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді Новік Л.М.,
за участю секретаря Варави О.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у смт. Слобожанське Дніпропетровської області цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Миколаївської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області, третя особа Друга кам`янська державна нотаріальна контора Дніпропетровської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду із позовом до відповідача про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом.
В обґрунтування позову вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його бабуся, ОСОБА_2 (свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 від 11.01.2006 виданого виконавчим комітетом Степової сільської ради Дніпровського району).
Після смерті ОСОБА_2 залишилась спадщина, а саме: земельна ділянка кадастровий номер 1221487200-01-022-0012, площею 4,3695 га, яка розташована на території Степової сільської ради, Дніпровського району Дніпропетровської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка належала ОСОБА_2 на підставі Державного акту серії ДП №015354, виданого на підставі розпорядження голови Дніпропетровської райдержадміністрації №20-р від 18.01.2006.
За своє життя ОСОБА_2 заповіту не залишила, єдиним спадкоємцем був батько позивача - ОСОБА_3 , інших спадкоємців не має. Батько позивача, ОСОБА_3 фактично прийняв спадщину після смерті своєї матері, ОСОБА_2 (бабуся позивача), оскільки у 2005 році він переїхав до неї жити, та з цього часу вони вели спільне господарство по день її смерті.
ІНФОРМАЦІЯ_2 батько позивача - ОСОБА_3 помер (свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 ).
Після смерті батька залишилась спадщина - земельна ділянка для товарного сільськогосподарського виробництва, яку його батько прийняв у спадок від своєї матері ОСОБА_2 , але не встиг оформити спадщину.
Спадкоємцем першої черги майна померлого ОСОБА_3 являється позивач.
В березні 2014 року позивач звернувся із заявою про прийняття спадщини до Третьої Дніпродзержинської державної нотаріальної контори.
21 березня 2017 року позивач звернувся до Другої Кам`янскої державної нотаріальної контори для отримання свідоцтва про право на спадщину, але постановою нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину було відмовлено з тих причин, що ОСОБА_3 не звертався до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, спадкова справа після померлої ОСОБА_2 не заводилась, тому видати свідоцтво про право на спадщину за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 , який був спадкоємцем, померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 є неможливим у зв`язку із пропущенням строк для прийняття спадщини померлим, ОСОБА_3 .
На підставі викладеного, прохає визнати за ним право власності на вказане спадкове майно.
Позивач ОСОБА_1 та його представник - адвокат Бурдік В.І. в судове засідання не з`явилися, представник надав до суду заяву, в якій прохає слухати справу у його та позивача відсутність, позовні вимоги підтримує повністю.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, будучи належним чином повідомленим про розгляд справи.
Представник третьої особи в судове засідання не з`явився.
У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, встановив наступне.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла бабуся позивача - ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 від 11 січня 2006 року, виданого виконавчим комітетом Степової сільської ради Дніпропетровського району Дніпропетровської області, яка на день смерті була зареєстрована та проживала за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою №37 від 24 січня 2014 року, виданої виконавчим комітетом Степової сільської ради Дніпропетровського району Дніпропетровської області.
За життя ОСОБА_2 заповіту не складала.
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, до складу якої входить:
- земельна ділянка, площею 4,3695 га, розташована на території Степової сільської ради Дніпропетровського району Дніпропетровської області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер1221487200:01:022:0012, яка належала померлій спадкодавиці на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ДП №015354 від 15 травня 2006 року.
Право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом (ст.126 ЗК України).
Відповідно до свідоцтва про народження серія НОМЕР_4 ІНФОРМАЦІЯ_5 , померла є матір`ю ОСОБА_3 .
Відповідно до акту про спільне проживання від 21.10.2020 ОСОБА_3 з 2005 року постійно проживав без реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 , за місцем реєстрації своєї матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 . За час спільного проживання син з матір`ю вели спільне господарство, здійснював постійний догляд за своєю матір`ю до часу її смерті.
Як встановлено в судовому засіданні ОСОБА_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , як вбачається з копії свідоцтва про смерть серія НОМЕР_5 , актовий запис про смерть №615 від 16.08.2013 року.
За життя ОСОБА_3 свої спадкові права на майно, яке залишилося після смерті матері ОСОБА_2 не оформив у встановленому законом порядку.
Згідно ст.. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі, зачаті за життя спадкодавця та народженні після його смерті, той з подружжя, який його пережив та батьки спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.
Відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкоємцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Враховуючи, що на момент смерті ОСОБА_2 , батько позивача - ОСОБА_3 постійно проживав із померлою та протягом встановленого ст. 1270 ЦК України строку заяви про відмову від прийняття спадщини до нотаріальної контори не подавав, а тому вважається таким, що фактично прийняв спадщину.
Як вбачається з копії свідоцтва про народження серія НОМЕР_6 ОСОБА_3 є батьком ОСОБА_1 .
З копії спадкової справи після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 вбачається, що 11.03.2014 року із заявою про прийняття спадщини до Третьої дніпродзержинської державної нотаріальної контори, звернувся ОСОБА_1 .
Також, в спадковій справі міститься заява ОСОБА_4 , який відмовляється від одержання частки у спадщині, після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 та не заперечує проти видачі свідоцтва про право на спадщину на ім`я сина померлого - ОСОБА_1 .
Відповідно до постанови нотаріуса від 21 березня 2017 року позивачу ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_3 , який був спадкоємцем ОСОБА_2 , оскільки з даними Спадкового реєстру Міністерства юстиції України: спадкова справа після померлої, ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , не заводилася, свідоцтво про право власності не видавалось та пропущено строк для прийняття спадщини.
Відповідно до ч.1 ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Виходячи із змісту ст. 392 ЦК України право власності встановлюється в судовому порядку, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
Відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Частиною 1 статті 1220 ЦК України, передбачено, що спадщина відкривається внаслідок смерті особи.
Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця (ст.1221 ЦК України).
Згідно зі ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст. 1223 ЦК України: у разі відсутності заповіту, право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу, тобто спадкоємці першої, другої, третьої, четвертої та п`ятої черги. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням.
Статтею 1218 ЦК України встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
У частині 1 статті 1225 ЦК України зазначено, що право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
При судовому розгляді справи судом встановлено, що спадкодавцю ОСОБА_2 дійсно належала за життя спірна земельна ділянка, а тому зазначене нерухоме майно входило до складу спадщини і фактично успадковане ОСОБА_3 після її смерті.
Зазначені обставини вказують на те, що ОСОБА_1 являючись спадкоємцем за законом першої черги після смерті батька ОСОБА_3 , в силу положень ч. 1 ст. 1261, 1268 ЦК України має право на успадкування належної останньому вищезазначеної земельної ділянки, площею 4,3695 га.
Зважаючи на те, що позовні вимоги ОСОБА_1 , ґрунтуються на законі, тому вони підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного, та керуючись ст. ст. 328, 346, 392, 1268 ЦК України, керуючись ст. ст. 12, 76-81, 247, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 до Миколаївської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області, третя особа Друга кам`янська державна нотаріальна контора Дніпропетровської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_7 , право власності в порядку спадкування за законом на земельну ділянку загальною площею 4,3695 га, кадастровим номером 1221487200-01-022-0012, яка розташована на території Степової сільської ради, Дніпропетровського району, Дніпропетровської області з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , який в свою чергу фактично прийняв спадщину після смерті, ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 .
На рішення протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду може бути подано апеляційну скаргу.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкриті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.М. Новік
Суд | Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 18.01.2022 |
Оприлюднено | 08.02.2022 |
Номер документу | 102991093 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області
Новік Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні