Рішення
від 07.02.2022 по справі 925/1288/21
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 лютого 2022 року Черкаси справа №925/1288/21

Господарський суд Черкаської області у складі судді Кучеренко О.І.

без виклику учасників справи, розглянув справу за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю АВТОПІЛОТ 2020

до Товариства з обмеженою відповідальністю Міжнародна група компаній з вантажних перевезень

про стягнення 16000,00 грн

Товариство з обмеженою відповідальністю АВТОПІЛОТ 2020 звернулося у Господарський суд Черкаської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Міжнародна група компаній з вантажних перевезень про стягнення заборгованості за договором-заявкою на перевезення вантажу №00000000391 від 22.06.2021 у розмірі 16000,00 грн та відшкодування судових витрат у вигляді сплаченого судового збору у сумі 2270,00 грн. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на виконання умов договору-заявки на перевезення вантажу №00000000391 від 22.06.2021 позивач здійснив перевезення вантажу на склад отримувача згідно з товарно-транспортною накладною, проте, у визначений договором строк, відповідач не підписав акт виконаних робіт та не розрахувався за перевезення товару, внаслідок чого у останнього виникла заборгованість перед позивачем, яку позивач просить суд стягнути з відповідача у примусовому порядку.

Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 28.09.2021 відкрито провадження у справі, справу ухвалено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи. Встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву і всіх письмових та електронних доказів, що підтверджують заперечення проти позову у строк 15 днів з дня вручення цієї ухвали та заперечень на відповідь на відзив (у разі їх наявності) не пізніше 15.11.2021, а позивачу строк для подання відповіді на відзив відповідача на позов не пізніше 02.11.2021.

04.10.2021 від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач щодо укладення між сторонами договору-заявки на перевезення вантажу та факту перевезення позивачем товару не заперечив. Проте зазначив, що при перевезенні вантажу виникла проблема із зіпсованим транспортним засобом, а саме було наявне пошкодження верхньої частини тентового напівпричепа. Водій та директор позивача ОСОБА_1 намагалися шантажем здобути кошти на ремонт даного напівпричепа та здійснювали інші перешкоди для здійснення господарської діяльності. Відповідачем було направлено на адресу позивача акт погодження, у якому відповідач запропонував сплатити послуги з перевезення трьома частина, однак даний акт позивачем було проігноровано, тому за доводами відповідача як тільки даний акт буде підписано зі сторони позивача, відповідач сплатить на користь позивача заборгованість у розмірі 16000,00 грн.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні у справи докази, суд

ВСТАНОВИВ:

22.06.2021 між Товариством з обмеженою відповідальністю Міжнародна група компаній з вантажних перевезень (експедитор) та Товариством з обмеженою відповідальністю АВТОПІЛОТ 2020 (перевізник) було укладено договір-заявку на перевезення вантажу автомобілем №00000000391 (далі - договір). За умовами цього договору перевізник зобов`язався здійснити перевезення вантажу (дуб-кругляк) за маршрутом м.Охтирка Сумської області - смт.Рига Рівненської області, а експедитор у свою чергу зобов`язався оплатити дані послуги на протязі 5-7 банківських днів з моменту отримання оригіналів документів (пункт 1 договору).

Дату і час завантаження-розвантаження сторони визначили 23.06.2021-24.06.2021 (пункти 1.2, 1.3 договору).

Вартість перевезення складає 16000,00 грн (пункт 1.10 договору).

Перевізник несе повну матеріальну відповідальність за збереження вантажу з моменту прийняття і до повного розвантаження автомобіля (пункт 2.3 договору).

Завантаження і розвантаження вантажу вважається закінченим після отримання перевізником товарно-транспортних накладних (пункт 2.4 договору).

Сплата вартості послуг перевізника проводиться за рахунок коштів замовника, що надійшли на рахунок експедитора, за умови надання перевізником оригіналів всіх бухгалтерських документів та товарно-транспортної накладної. Оригінал товарно-транспортної накладної має бути наданий перевізником експедитору протягом 5 днів з моменту розвантаження. У разі ненадання товарно-транспортної накладної сторони домовились, що вартість перевезення не виплачується перевізнику (пункт 1.10) взагалі, а при затриманні документів більш ніж на 10 днів, перевізник сплачує експедитору пеню у розмірі 1000,00 грн за кожну товарно-транспортну накладну (пункт 4.1 договору).

Для оплати перевезення необхідно відправити поштою чи передати будь-яким іншим способом наступні документи: даний договір-заявку (оригінал з мокрою печаткою); копію свідоцтва про державну реєстрацію для перевізників зареєстрованих до 2012 року (з мокрою печаткою); копію виписки з державного реєстру, для перевізників, зареєстрованих після 2012 року (з мокрою печаткою); копію свідоцтва платника ПДВ (з мокрою печаткою), чи копію витягу з реєстру платників ПДВ для перевізників зареєстрованих після 2013 року; копію довідки із статистики (з мокрою печаткою); оригінали повного правильно оформленого пакета документів: рахунок, акт виконаних робіт, зареєстрована в ЕРПН податкова накладна (пункт 4.2 договору).

Перевізник гарантує реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних у терміни, передбачені чинним законодавством України (пункт 4.6 договору).

Договір підписаний уповноваженими представникам перевізника та експедитора та скріплений відповідними печатками підприємств.

На виконання умов договору 24.06.2021 позивачем було здійснено доставку вантажу на склад отримувача згідно з товарно-транспортної накладної.

30.06.2021 позивачем були направлені на адресу відповідача оригінали документів згідно з пунктом 4.2 договору для здійснення відповідачем оплати перевезення вантажу, які були отримані представником відповідача 02.07.2021, що підтверджується повідомленням Товариства з обмеженою відповідальністю Нова Пошта .

Відповідач у строк, визначений умовами договору, за надані послуги з перевезення вантажу не розрахувався з позивачем, у зв`язку з чим, 06.08.2021 позивач направив на адресу відповідача претензію (досудову вимогу про стягнення заборгованості), у якій позивач вимагав від відповідача оплатити вартість наданих послуг до 19 серпня 2021 року. У цій претензії позивач попередив відповідача про намір звернутись за примусовим стягненням заборгованості до Господарського суду у разі невиконання заявлених у претензії вимог.

Дана претензія отримана представником відповідача 09.08.2021, що підтверджується повідомленням Товариства з обмеженою відповідальністю Нова Пошта , однак залишилась відповідачем без відповіді та без задоволення.

Станом на час звернення позивача з цим позовом до суду заборгованість відповідача за надані позивачем послуги у сумі 16000,00 грн не сплачена, що і стало підставою для звернення позивача з відповідним позовом до суду для примусового стягнення з відповідача заборгованості за надані послуги.

Перевезенням вантажів згідно з положеннями статті 306 Господарського кодексу визнається господарська діяльність, пов`язана з переміщенням продукції виробничо-технічного призначення та виробів народного споживання залізницями, автомобільними дорогами, водними та повітряними шляхами, а також транспортування продукції трубопроводами.

Суб`єктами відносин перевезення вантажів є перевізники, вантажовідправники та вантажоодержувачі.

Перевезення вантажів здійснюють вантажний залізничний транспорт, автомобільний вантажний транспорт, морський вантажний транспорт та вантажний внутрішній флот, авіаційний вантажний транспорт, трубопровідний транспорт, космічний транспорт, інші види транспорту.

Допоміжним видом діяльності, пов`язаним з перевезенням вантажу, є транспортна експедиція.

За договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов`язується доставити ввірений їй другою стороною (вантажовідправником) вантаж до пункту призначення в установлений законодавством чи договором строк та видати його уповноваженій на одержання вантажу особі (вантажоодержувачу), а вантажовідправник зобов`язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату.

Договір перевезення вантажу укладається в письмовій формі. Укладення договору перевезення вантажу підтверджується складенням перевізного документа (транспортної накладної, коносамента тощо) відповідно до вимог законодавства. Перевізники зобов`язані забезпечувати вантажовідправників бланками перевізних документів згідно з правилами здійснення відповідних перевезень (стаття 307 Господарського кодексу).

Згідно із статтею 909 Цивільного кодексу України за договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов`язується доставити довірений їй другою стороною (відправником) вантаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання вантажу (одержувачеві), а відправник зобов`язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату. Договір перевезення вантажу укладається у письмовій формі. Укладення договору перевезення вантажу підтверджується складенням транспортної накладної (коносамента або іншого документа, встановленого транспортними кодексами (статутами).

Відповідно до статті 3 Закону України Про транспортно-експедиторську діяльність відносини в галузі транспортно-експедиторської діяльності регулюються Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, законами України Про транспорт , Про зовнішньоекономічну діяльність , Про транзит вантажів , цим Законом, іншими законами, транспортними кодексами та статутами, а також іншими нормативно-правовими актами, що видаються відповідно до них.

Транспортно-експедиторська діяльність - підприємницька діяльність із надання транспортно-експедиторських послуг з організації та забезпечення перевезень експортних, імпортних, транзитних або інших вантажів (стаття 1 Закону України Про транспортно-експедиторську діяльність .

Відповідно до статті 9 Закону України Про транспортно-експедиторську діяльність за договором транспортного експедирування одна сторона (експедитор) зобов`язується за плату і за рахунок другої сторони (клієнта) виконати або організувати виконання визначених договором послуг, пов`язаних з перевезенням вантажу. Договір транспортного експедирування укладається у письмовій формі. Істотними умовами договору транспортного експедирування є: відомості про сторін договору: для юридичних осіб - резидентів України: найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України; вид послуги експедитора; вид та найменування вантажу; права, обов`язки сторін; відповідальність сторін, у тому числі в разі завдання шкоди внаслідок дії непереборної сили; розмір плати експедитору; порядок розрахунків; пункти відправлення та призначення вантажу; порядок погодження змін маршруту, виду транспорту, вказівок клієнта; строк (термін) виконання договору; а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Перевезення вантажів супроводжується товарно-транспортними документами. Такими документами можуть бути: міжнародна автомобільна накладна (CMR); накладна СМГС (накладна УМВС); коносамент (Bill of Lading); накладна ЦІМ (CIM); вантажна відомість (Cargo Manifest); інші документи, визначені законами України. Факт надання послуги експедитора при перевезенні підтверджується єдиним транспортним документом або комплектом документів (залізничних, автомобільних, авіаційних накладних, коносаментів тощо), які відображають шлях прямування вантажу від пункту його відправлення до пункту його призначення.

Згідно з пунктом 1 Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Міністерства транспорту України №363 від 14.10.1997, договір про перевезення вантажів це двостороння угода між перевізником, вантажовідправником чи вантажоодержувачем, що є юридичним документом, яким регламентуються обсяг, термін та умови перевезення вантажів, права, обов`язки та відповідальність сторін щодо їх додержання. Товарно-транспортна накладна - єдиний для всіх учасників транспортного процесу юридичний документ, що призначений для списання товарно-матеріальних цінностей, обліку на шляху їх переміщення, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, а також для розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи.

Транспортно-експедиторська діяльність здійснюється суб`єктами господарювання різних форм власності, які для виконання доручень клієнтів чи відповідно до технологій роботи можуть мати: склади, різні види транспортних засобів, контейнери, виробничі приміщення тощо. Експедитори для виконання доручень клієнтів можуть укладати договори з перевізниками, портами, авіапідприємствами, судноплавними компаніями тощо, які є резидентами або нерезидентами України. (стаття 4 Закону Про транспортно-експедиторську діяльність ).

Судом встановлено та підтверджено належними доказами, що між позивачем та відповідачем виникли правовідносини з перевезення вантажів та транспортно-експедиторських послуг з організації та забезпечення перевезень, які урегульовані укладеним між ними договором. На виконання умов цього договору позивач здійснив перевезення вантажу на замовлення відповідача. Надання вказаних послуг підтверджено відповідачем у відзиві на позов та визнано суму заборгованості у розмірі 16000,00 грн.

За умовами договору сплата вартості послуг перевізника проводиться за рахунок коштів замовника, що надійшли на рахунок експедитора, за умови надання перевізником оригіналів всіх бухгалтерських документів та товарно-транспортної накладної. Оригінал товарно-транспортної накладної має бути наданий перевізником експедитору протягом 5 днів з моменту розвантаження

Відповідно до частини 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованих підстав вважати їх недостовірними або визнаними у зв`язку з примусом. Обставини, які визнаються учасниками справи, можуть бути зазначені в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

З огляду на те, що відповідачем у відзиві на позов визнаються встановлені судом обставини щодо наявності у нього перед позивачем заборгованості у сумі 16000,00 грн і розмір заборгованості підтверджується належними доказами, відтак вимога про стягнення з відповідача заборгованості у цій сумі є обґрунтованою та підлягає до задоволення.

Відповідно до статті 193 Господарського Кодексу України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Суд відхиляє доводи відповідача, викладені у відзиві на позов щодо сплати відповідачем заборгованості на користь позивача після того, як позивачем буде підписаний відповідний акт погодження, виходячи з наступного.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (статті 74, 76-79 Господарського процесуального кодексу України).

Частиною 1 статті 627 Цивільного кодексу України визначено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Умовами укладеного між сторонами договору не передбачено оплати наданих послуг з перевезення вантажу шляхом перерахування коштів трьома рівними частинами після підписання сторонами акту погодження. Більш того, як вбачається з наданого відповідачем Акту погодження, відповідач зобов`язався провести розрахунок за послуги перевезення до 22.08.2021.

З огляду на наведені правові норми та відсутність належних та допустимих доказів, які б підтверджували доводи відповідача викладені у відзиві, суд дійшов висновку, що не сплата заборгованості за надані послуги може призвести до істотного порушення гарантованих статтею 1 Першого протоколу Конвенції прав позивача на отримання коштів і тим самим захисту майнового права та його інтересу.

Позивачем при зверненні до суду із цим позовом використано належний, у розумінні вимог статті 16 Цивільного кодексу України та статті 20 Господарського кодексу України, спосіб захисту його порушеного права. З огляду на це суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають до повного задоволення у розмірі 16000,00 грн заборгованості за надані послуги з перевезення вантажу.

Відповідно до положень статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір та інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Оскільки позовні вимоги позивача задоволені повністю, до відшкодування йому за рахунок відповідача підлягає судовий збір у розмірі 2270,00 грн.

Керуючись статтями 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Міжнародна група компаній з вантажних перевезень на користь Товариства з обмеженою відповідальністю АВТОПІЛОТ 2020 16000,00 грн заборгованості за надані послуги з перевезення вантажу за договором-заявкою на перевезення вантажу автомобілем №00000000391 від 22.06.2021.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги на рішення, рішення набирає законної сили після прийняття судом апеляційної інстанції судового рішення. Рішення може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Північного апеляційного господарського суду.

Суддя О.І.Кучеренко

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення07.02.2022
Оприлюднено08.02.2022
Номер документу102998788
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —925/1288/21

Судовий наказ від 12.04.2022

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Кучеренко О.І.

Рішення від 07.02.2022

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Кучеренко О.І.

Ухвала від 28.09.2021

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Кучеренко О.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні