Рішення
від 08.02.2022 по справі 904/9504/21
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08.02.2022м. ДніпроСправа № 904/9504/21 За позовом Приватного підприємства "Метал Інвест Груп", м. Харків

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрсетка", м. Дніпро

про стягнення 196 139,56грн.

Суддя Євстигнеєва Н.М.

Без виклику (повідомлення) учасників

С У Т Ь С П О Р У:

Приватне підприємство "Метал Інвест Груп" звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області із позовом, яким просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрсетка" заборгованість у розмірі 196 139,56грн., з яких:

- основний борг у розмірі 133 436,92грн.;

- пеня у розмірі 28 590,97грн.;

- 3 % річних у розмірі 11 378,59грн.;

- інфляційні втрати у розмірі 22 733,08грн.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов договору поставки №0204/19-1 від 02 квітня 2019 року в частині повної та своєчасної оплати за поставлений товар. У зв`язку з простроченням виконання грошового зобов`язання позивачем на підставі частини 2 статті 625 ЦК України нараховані три відсотки річних за період прострочки з 20.04.2019 по 30.11.2021 у сумі 11 378,59грн. та інфляційні збитки за період з травня 2019 року по жовтень 2021 року.

На підставі пункту 8.2 договору позивач нарахував пеню за порушення строків оплати за поставлений товар у розмірі 28 590,97 грн. за загальний період з 20.04.2019 по 20.10.2019.

Згідно з Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13.12.2021 справу №904/9504/21 передано на розгляд судді Євстигнеєвої Н.М.

Ухвалою господарського суду від 15.12.2021 відкрито провадження у справі.

Враховуючи приписи частини тринадцятої статті 8, статті 12, частини першої статті 247 Господарського процесуального кодексу України, приймаючи до уваги малозначний характер справи та незначну складність, її розгляд було вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у порядку письмового провадження.

Відповідач правом на подання відзиву на позов з викладенням письмових пояснень у межах визначеного законом і судом строків не скористався, клопотань про необхідність витребування доказів чи прийняття від нього додаткових доказів не заявляв, як не заявляв і про бажання надати власні пояснення по суті спору.

Про розгляд справи відповідач повідомлявся рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення (ухвали суду) за адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 49021, м. Дніпро, вул. Новочеркаська, буд. 152.

Ухвала про відкриття провадження у справі отримана відповідачем 23.12.2021, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №4930018894965, яке повернулося до суду (а.с. 40).

Відповідно до статті 248 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Враховуючи приписи частини 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України, у зв`язку з розглядом справи без повідомлення (виклику) учасників справи, рішення прийнято без його проголошення.

Розглянувши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд, -

В С Т А Н О В И В:

02 квітня 2019 року Приватне підприємство "Метал Інвест Груп" (постачальник) та Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрсетка" (покупець) уклали договір поставки №0204/19-1, відповідно до умов якого (п.1.1. договору) постачальник зобов`язується поставляти та передати у власність покупця продукцію визначену у п.2.2 договору (надалі іменується "продукція, товар"), а покупець прийняти та оплатити продукцію в асортименті, кількості ти за цінами, викладеним у додатках до цього договору, які є невід`ємною частиною договору.

Під додатками до цього договору маються на увазі додаткові угоди, специфікації узгоджені постачальником замовлення покупця, рахунки-фактури та видаткові накладні, які видаються постачальником. Всі Додатки до даного Договору є невід`ємними частинами договору (п.1.2. договору).

Найменування, одиниці виміру та загальна кількість продукції, її часткове співвідношення (асортимент, номенклатура) кожної партії продукції узгоджуються сторонами шляхом оформлення рахунків-фактур та накладних на товар, які є невід`ємною частиною договору (п.2.2. договору).

Відповідно до умов п.3.3. договору покупець має право здійснити повернення отриманої партії продукції лише у випадку, якщо її якість не відповідає вимогам договору, що підтверджено документально.

Згідно п.4.1 договору постачальник здійснює безпосереднє відвантаження кожної партії продукції покупцеві за цінами, які встановлені постачальником на момент замовлення, окрім випадку, передбаченого п.4.6 договору.

Сторони домовилися, що у разі поставки товару з відстроченням/розстроченням платежу ціна товару за цим договором може бути змінена постачальником у випадку коливання ціни такого товару, та/або сировини для виготовлення такого товару на ринку, зміни ціни такого товару у виробника та/або постачальника, зміни ціни у зв`язку із зміною ставок податків і зборів пропорційно до змін таких ставок, зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу інфляції, зміни курсу іноземної валюти та інших показників, що зумовлюють ціну товару. В такому випадку постачальник повинен невідкладно надіслати кур`єрською доставкою або засобами поштового зв`язку, або електронного зв`язку (за допомогою мережі Інтернат), або факсимільного зв`язку на телефон/факс Покупцеві новий рахунок-фактуру для оплати за поставлений товар, а покупець сплатити за товар за новою ціною, зазначеною у такому рахунку-фактурі, у строк, визначений п.6.2 цього договору. Покупець протягом 1 календарного дня з дня отримання рахунку-фактури зі зміненою ціною зобов`язаний письмово повідомити постачальника про свою згоду або незгоду із новою ціною товару. Нова ціна товару вважається погодженою сторонами, якщо протягом 1 календарного дня з дня отримання рахунку-фактури зі зміненою ціною від покупця не надійшло заперечень/незгоди щодо нової ціни товару (п. 4.6. договору).

У разі незгоди/заперечень покупця щодо нової ціни товару покупець повинен оплатити 100% вартості товару за поставлений товар за раніше погодженою ціною протягом 1 календарного дня з дня отримання рахунку-фактури зі зміненою ціною (п. 4.7. договору).

У випадку несплати покупцем 100% вартості товару у строк, зазначений у п.4.7. цього договору, нова ціна товару вважається погодженою сторонами (п. 4.8. договору).

У разі незгоди з повою ціною товару та несплатою покупцем 100% вартості товару у строк, зазначений у п.4.7, цього договору, покупець ввижається таким, що порушив умови цього договору (п. 4.9. договору).

Згідно з п.5.2. договору одночасно з передачею кожної партії продукції постачальник передає покупцеві такі документи: - один оригінальний екземпляр товарно-транспортної накладної чи/або накладної на відпуск товару; - один оригінальний екземпляр рахунку-фактури на дану партію продукції.

Покупець зобов`язується своєчасно і належним чином прийняти товар від постачальника та оплатити його в строк, вказаний у п.6.2 договору (п. 5.4 договору).

Постачальник має право припинити постачання чергової партії товару, якщо покупець не повністю сплатив вартість попередньої партії товару (п. 5.6 договору).

При визначені кількості товару при відвантаженні можливий толеранс (допустиме відхилення) +/- 7% (п.5.7. договору).

Відповідно до п.6.2 договору оплата за партію продукції, яка підлягає поставці відповідно до прийнятого постачальником до виконання замовлення покупця, здійснюється таким чином: 100% вартості партії продукції сплачується покупцем протягом 7 календарних днів з дати отримання покупцем відповідної партії.

Датою здійснення розрахунків за цим договором є дата зарахування коштів на поточний рахунок постачальника (п.6.3 договору).

За результатами діяльності за звітний період (рік, квартал тощо) сторони зобов`язуються проводити звірку взаєморозрахунків, результати якої оформлюються актом звірки (звірення). Акт звірки (звірення) повинен бути складений, погоджений та підписаний уповноваженими представниками сторін (п.6.7 договору).

Відповідно до п. 8.2 за прострочення строків оплати за поставлену продукцію покупець сплачує неустойку у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діє на момент прострочення, від суми простроченого платежу за кожний день прострочення оплати.

Сторони домовилися, що позовна давність у зв`язку зі стягненням з покупця оплати за поставлений товар встановлюється строком у 5 (п`ять) років, позовна давність у зв`язку зі стягненням з покупця забезпечень і/або неустойки за даним договором встановлюється строком у 3 (три) роки; позовна давність у зв`язку зі стягненням збитків, спричинених покупцем постачальнику у зв`язку із невиконанням та/або неналежним виконанням умов цього договору, встановлюється строком у 5 (п`ять) років (п. 9.3 договору).

Договір вважається укладеним і набирає законної чинності з моменту його підписання сторонами та скріплення печатками сторін (п. 10.1. договору).

Строк цього договору починає свій перебіг у момент, визначений у п.10.1 договору та закінчується 31 грудня 2019 року, але не раніше строку повного виконання сторонами своїх зобов`язань за цим договором. Строк дії цього договору автоматично подовжується ще на 12 місяців, якщо не менше ніж на 30 днів до закінчення його строку дії будь-яка сторона не повідомить іншу сторону у письмовій формі про свій намір припинити його дію (п. 10.2. договору).

Закінчення строку цього договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії цього договору (п. 10.3. договору).

Факт постачання відповідачеві, на загальну суму 197 836,92 грн. а саме:

- дроту ВР1 д.3,5 мм на суму 32 114,25 грн;

- дроту ВР1 д.4,5 мм на суму 15 901,67 грн;

- дроту ВР1 д.4,8 мм на суму 14 523,00 грн;

- дроту ОК д.3,5 мм на суму 63 346,50 грн;

- дроту ОК д.4,5 мм на суму 28 905,01 грн;

- дроту ОК д.5,5 мм на суму 10 073,67 грн, підтверджується підписаною директором ТОВ "Укрсетка" видатковою накладною № РН-0000204 від 12.04.2019 (а.с.20) та товарно-транспортною накладною № 1204/204 від 12.04.2019 (а.с.21).

З метою досудового врегулювання спору позивачем була направлена на адресу відповідача претензія №1 від 21.01.2021 про сплату заборгованості за поставлений товар, разом із претензією також було направлено акт звірки взаєморозрахунків станом на 21.01.2021, для підписання та направлення на адресу постачальника. До надіслання претензії відповідач сплатив 54 900,00 грн, після отримання претензії відповідачем було сплачено у рахунок погашення боргу ще 9 500,00 грн.

Поставлений відповідачеві 12.04.2019 товар сплачений частково, заборгованість складає 133 436,92 грн.

Порушення строків оплати отриманого відповідачем товару за видатковою накладною № РН-0000204 від 12.04.2019 стало підставою для нарахування за період прострочки заявлених позивачем до стягнення пені та 3% річних.

Наведене і є причиною звернення з позовом до суду.

Предметом доказування у цій справі є обставини, пов`язані з виконанням сторонами договірних зобов`язань щодо поставки й оплати товару, наявність/відсутність підстав для застосування відповідальності за порушення зобов`язань за договором.

Статтею 712 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості регулювання укладення та виконання договорів поставки, у тому числі договору поставки товару для державних потреб.

Відповідно до статті 655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

За статтею 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Згідно із статтею 526 Цивільного кодексу України, яка кореспондується з частиною першою статті 193 Господарського кодексу України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до частини першої статті 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

За умовами пункту 6.2. договору оплата вартості поставленого товару мала відбутися до 19.04.2019.

Таким чином, за видатковою накладною № РН-0000204 від 12.04.2019 заборгованість складає 133436,92 грн. Граничним днем оплати вартості поставленого товару за цією накладною є 19.04.2019.

У встановлений договором строк умови договору щодо оплати вартості поставленого товару відповідачем не виконані.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про правомірність та обґрунтованість заявлених вимог по стягненню заборгованості у розмірі 133 436,92грн., строк оплати якої настав.

Крім вимоги про стягнення основного боргу позивачем також заявлена вимога про стягнення пені та трьох відсотків річних.

Статтею 610 Цивільного кодексу України передбачено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Згідно зі статтею 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки, відшкодування збитків та моральної шкоди.

Частиною першою статті 216 Господарського кодексу України передбачено, що учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.

Відповідно до статті 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.

Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання.

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

За змістом пункту 6.3 договору, у випадку порушення термінів оплати вартості товару покупцем, останній зобов`язаний сплатити на користь продавця пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми простроченого платежу за кожний день прострочення до моменту повної оплати ним боргу.

За умовами пункту 6.2. договору оплата вартості поставленого товару мала бути виконана до 19.04.2019.

Заявлена до стягнення позивачем пеня у сумі 28 590,97грн. розрахована за загальний період з 20.04.2019 по 20.10.2019 (а.с.8).

Перевіркою правильності нарахування пені судом встановлено, що позивачем при здійсненні розрахунку пені допущено помилки при її нарахуванні, зокрема: позивачем під час розрахунку пені за період з 04.10.2019 по 15.10.2019 неправильно визначено залишок несплаченої суми станом на 04.10.2019 та нараховано пеня на суму боргу 148 836,00 грн, замість суми 146 836,00грн. Позивачем не враховано, що 04.10.2019 відповідач сплатив 2100,00грн (виписка по рахунку, а.с.28), яку і необхідно вирахувати із загальної суми боргу (148 836,00 грн - 2100,00грн). Таким чином, за період з 04.10.2019 по 15.10.2019 пеня на суму 146 836,00грн. буде становити 1593,17грн.

В іншій частині розрахунок пені є вірним.

Таким чином, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню пеня у сумі 28 569,37грн.

Статтею 625 Цивільного кодексу України встановлено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Щодо нарахування 3% річних судом встановлено, що позивачем при здійсненні розрахунку 3% річних допущено аналогічну помилку, що й при обчисленні пені. За період з 04.10.2019 по 15.10.2019 3% річних на суму 146 836,00грн. буде становити 144,82грн.

Отже, вимога позивача про стягнення 3% річних підлягає частковому задоволенню у сумі 11376,61грн.

Перевіркою розрахунку втрат від інфляції судом помилок не виявлено, стягненню з відповідача на користь позивача підлягає 22733,08грн.

Відповідно до статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.

Згідно з пунктом третім частини третьої статті 129 Конституції України та статями 73, 74, 77, 79 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

Враховуючи вищевикладене, дослідивши умови договору, надавши відповідну юридичну оцінку всім доказам наявним в матеріалах справи, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення позову, стягненню з відповідача підлягає сума 196115,98 грн, з яких: заборгованість у сумі 133 436,92грн, пеня у сумі 28 569,37грн, 3% річних у сумі 11376,61грн., втрати від інфляції у сумі 22733,08грн.

При зверненні до господарського суду позивачем сплачено судовий збір у розмірі 2942,10грн, що підтверджується платіжним дорученням №876 від 03.12.2021 (а.с. 5).

За результатами вирішення спору судові витрати щодо судового збору у справі покладаються на відповідача пропорційно розміру задоволених вимог у сумі 2941,74грн (196115,98 грнх1,5%) відповідно до статті 129 ГПК України.

Керуючись статтями 2, 3, 20, 73 - 79, 86, 91, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги Приватного підприємства "Метал Інвест Груп" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрсетка" про стягнення 196 139,56грн. - задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрсетка" (49021, м. Дніпро, вул. Новочеркаська, б. 152; ідентифікаційний код 38835263) на користь Приватного підприємства "Метал Інвест Груп" (61033, м. Харків, вул. Шевченка, б. 371, корп. В7; ідентифікаційний код 36225809) основний борг у сумі 133 436 (сто тридцять три тисячі чотириста тридцять шість)грн. 92 коп., пеню у сумі 28569 (двадцять вісім тисяч п`ятсот шістдесят дев`ять)грн. 37коп., три відсотки річних у сумі 11376 (одинадцять тисяч триста сімдесят шість) грн 61коп, втрати від інфляції у сумі 22733 (двадцять дві тисячі сімсот тридцять три) грн 08коп, витрати, пов`язані зі сплатою судового збору у сумі 2 941 (дві тисячі дев`ятсот сорок одна) грн 74коп, видати наказ.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення підписано 08.02.2022

Суддя Н.М. Євстигнеєва

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення08.02.2022
Оприлюднено10.02.2022
Номер документу103054770
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/9504/21

Судовий наказ від 22.03.2022

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Євстигнеєва Надія Михайлівна

Рішення від 08.02.2022

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Євстигнеєва Надія Михайлівна

Ухвала від 15.12.2021

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Євстигнеєва Надія Михайлівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні